[صفحه اصلی ]     [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره ما::
اخبار ::
عضویت ::
فعالیت ها::
مراکز مرتبط::
انتشارات::
تماس با ما::
::
عضویت در انجمن
 فرم عضویت حقیقی
فرم عضویت حقوقی
 
..
ویژه نامه تراریخته

AWT IMAGE

..
خبرنامه انگلیسی

عضویت رایگان در خبرنامه هفتگی

بیوتکنولوژی کشاورزی و

مهندسی ژنتیک

Crop Biotech Update

AWT IMAGE

..
خبرنامه ایمنی‌زیستی

تیر 1390

..
خبرنامه تراریخته
خبر نامه تراریخته
خبرنامه ویژه چهارمین همایش ملی مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی و هشتمین همایش بیوتکنولوژی کشور
AWT IMAGE
پیش‌شماره
روز اول
روز دوم
روز سوم
..
پایگاه‌های مرتبط
..
انجمن‌های علمی
..
موسسه‌های مرتبط
..
گزارش فعالیت‌ها
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الكترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در كادر زیر وارد كنید.
..
:: خوش آمدید ::

انجمن ایمنی زیستی ایران

Biosafety Society of Iran

AWT IMAGE
:: اخبار پایگاه : پاسخ ظریف به فناوری هراسان مخالف تولید ملی محصولات تراریخته ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۲ | 

AWT IMAGE

پاسخ ظریف به فناوری هراسان مخالف تولید ملی محصولات تراریخته

پس از روشن شدن عزم دولت درمورد حمایت از تولید ملی محصولات تراریخته، فناوری هراسان متوهمی که طی 20 سال واردات این محصولات به کشور سکوت کرده بودند ناگهان با تظاهر به نگرانی در مورد سلامت مردم تولید ملی محصولات تراریخته را عامل بیماری های لاعلاج و صعب العلاجی همچون اوتیسم، سرطان و سایر بیماری های خود ایمنی دانستند.

در این میان تمسک فناوری‌هراسان به نامه 17 سال پیش وزیر محترم امور خارجه سلاح برنده‌ای بود که با  توجه به محبوبیت دکتر ظریف تاثیر مخربی را بر اذهان عمومی به جای گذاشت. مدعیان دروغین حفاظت از محیط زیست و فناوری هراسان مخالف محصولات تراریخته همچون فارس و تسنیم اگرچه در جهت‌گیری‌های  کلان جزء دسته‌ای بودند که تمایل داشتند ظریف و صالحی را در قلب راکتور هسته ای اراک دفن کنند حالا بر، نامه ظریف سجده می‌کردند.

دکتر عیسی کلانتری، دبیر کل خانه کشاورز اولین کسی بود که طی بیاناتی خطاب به دکتر ظریف و دکتر جهانگیری، معاون اول ریاست جمهموری و رئیس شورای ملی ایمنی زیستی، به سو استفاده از این نامه انتقاد کرد.

بعد از او دکتر قره یاضی طی مکاتباتی به دفتر دکتر ظریف یاد آور شدکه این نامه نه توسط او بلکه توسط فردی به نام هادی سلیمانپور، دیپلمات دارای پرونده امنیتی و دردسرساز تهیه شده است که همان زمان دکتر ظریف به دلیل اطلاعات جعلی نامه مورد بحث حکم به عزل وی داده بود. صحبت های صریح وی در مورد این نامه و سو استفاده هایی که از آن شده است بازتاب وسیعی در رسانه ها داشت. وی سال  گذشته و اندکی پس از انتشار نامه منصوب به دکتر ظریف در انتقاد به سوء استفاده های صورت گرفته از این نامه ضمن اشاره به این موضوع که انتشار نامه 16 سال پیش دکتر ظریف با هدف تخریب محبوبیت وی بوده است، گفت: طرح و ادعای چنین مطالبی ناشی از بی‌اخلاقی فناوری‌هراسان است. «آقای ظریف شخصیت برجسته دیپلمات کشور است که به‌حق باید ایشان را قهرمان ملی نامید، اما اینکه کسی بیاید نامه مربوط به 16 سال قبل را به‌صورت ناجوانمردانه بیرون بکشد و بدون اجازه از وی منتشر کند، قطعاً کاری مجرمانه است».

اگرچه منتشر کنندگان نامه ظریف بدون توجه به توضیحات مرجع ملی ایمنی زیستی از مطالب سخیف منتشر شده در نامه منتسب به ظریف سوء بهره برداری های فراوانی کردند و اگرچه سکوت طولانی ظریف و واکنش دیرهنگام وی موجب شده است تا حتی نمایندگان محترم مجلس هم در این مورد به صرافت افتند ولی به هر حال ظریف در سیزده دیماه 95 با ارسال نامه‌ای به دکتر ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری سکوت خود را شکست و به فناوری هراسان مخالف تولید ملی محصولات تراریخته پاسخ داد. ظریف در این نامه به استناد برخی رسانه ها به نامه 16 سال پیش وزارت امور خارجه در خصوص محصولات تراریخته اشاره کرده و اعلام کرد وزارت امور خارجه در عین اذعان به اهمیت حفاظت از محیط زیست و سلامت عمومی بر لزوم توجه دستاوردهای زیست فناورانه کشور از جمله این فناوری تاکید دارد. وی تأکید کرده است که تفاسیر فناوری‌هراسان از نامه 16 سال پیش وزارت امور خارجه صحیح نیست چرا که این نامه صرفا به گزارش نظرات موافقان و مخالفان تراریخته که در آن سال در اجلاس بین‌المللی مورد نظر حاضر بوده اند پرداخته است و در نتیجه این نامه هیچ قضاوت علمی را شامل نمی‌شود. اکنون باید منتظر ماند و دید که آیا فناوری هراسان وطنی باز هم به سوء بهره برداری خود از نامه 16 سال پیش ادامه خواهند داد.

منبع: مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران

>
:: اخبار پایگاه : چهارمین پیش نشست همایش ملی فقه مهندسی ژنتیک و محصولات تراریخته برگزار می‌شود ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۲ | 

AWT IMAGE

چهارمین نشست همایش ملی فقه مهندسی ژنتیک و محصولات تراریخته

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی، دبیرخانه همایش ملی فقه مهندسی ژنتیک و محصولات تراریخته وابسته به پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی،‌ چهارمین نشست تخصصی با عنوان حکم شرعی مصرف محصولات تراریخته، از پیش نشست های همایش ملی فقه مهندسی ژنتیک با حضور اساتید و صاحبنظران این حوزه در قم برگزار می کند.

چهارمین پیش نشست همایش ملی فقه مهندسی ژنتیک با عنوان "حکم شرعی مصرف محصولات تراریخته بر اساس ادله مرتبط با ضرر" با حضور نخبگان و صاحبنظران این حوزه در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی قم برگزار می شود.

در این نشست علمی حجت الاسلام و المسلمین محسن عرفایی به عنوان ارائه دهنده و آقایان ابوالحسن حسنی و دکتر محمود حکمت نیا نیز به عنوان ناقد حضور خواهند داشت.

لازم به ذکر است این نشست عصر چهارشنبه 29 دی ماه جاری از ساعت 15:30 تا 17:30 با حضور اساتید حوزه و دانشگاه، دانشجویان و دانش پژوهان در سالن فرهنگ پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به آدرس: قم، بلوار پانزده خرداد، خیابان شهید میثمی برگزار خواهد شد.

>
:: اخبار پایگاه : لزوم توجه به منابع ژنتیکی کشور برای ایجاد ارقام سازگار با شرایط بومی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۲ | 

AWT IMAGE

لزوم توجه به منابع ژنتیکی کشور برای ایجاد ارقام سازگار با شرایط بومی

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، عضوهیئت علمی بانک ژن گیاهی ملی ایران با تاکید بر اینکه ذخایر ژنتیکی بومی نباید صرفا برای نمایش در ویترین تحقیقاتی کشور باشد گفت: ژرم پلاسم (ذخایرژنتیکی) بومی کشور علیرغم ارزش ذاتی گرانبهایش، سهم ناچیزی در ارقام آزاد شده در داخل کشور دارد. وی افزود: این مواد ژنتیکی طی هزاران سال در اقلیم های متنوع کشور تکامل یافته و مورد گزینش واقع شده اند و لذا از بهترین زمینه ژنتیکی برای سازگاری با زیست بوم‌های کشور و تحمل شرایط نامساعد محیطی، اقلیمی و زیستی برخوردارند گفت: در حال حاضر مراکز نگهداری ژرم‌پلاسم از فقر منابع مالی و فرسودگی تجهیزات رنج می برند.

دکتر زهراوی بیان کرد خطر آتش سوزی و سایر حوداث غیرمترقبه هر لحظه این مواد گرانبها را تهدید می کند. وی ادامه داد بانک‌های ژن داخل کشور معمولاً به عنوان بخشی از مراکز تحقیقاتی بوده و فاقد تشکیلات مستقل یا ردیف اعتباری ویژه هستند و لذا از سرانه بودجه تحقیقاتی مجموعه‌های مربوطه که ذیل آن قرار دارند بهره مند می شوند که در مقایسه با هزینه هنگفت مورد نیاز برای نگهداری این مواد ناچیز است

وی افزود:کمبود منابع مالی سبب شده پایش این ذخایر ژنتیکی در عرصه طبیعی و نگهداری و احیاء آنها در بانکهای ژن با دشواری و معضلات عدیده ای همراه باشد. در اثر این عوامل، فرسایش مواد ژنتیکی در بانک های ژن کشور خطری کمتر از فرسایش ژنتیکی در عرصه طبیعی ندارد.

عضو هیئت علمی بانک ژن گیاهی ملی ایران اظهار داشت نقش ذخایر ژنتیکی بومی صرفا برای نمایش در ویترین تحقیقاتی کشور نباید باشد، این دیدگاه باید تغییر کند. وی گفت: وابستگی به مواد ژنتیکی وارد شده از خارج کشور برای تولید رقم پدیده نامطلوبی است و برخلاف موازین استراتژیک و پدافندی کشور است و :جهت رفع وابستگی به کشورهای خارجی بایستی سازوکارهای تشویقی و یا حتی اجباری برای استفاده از این ذخایر ژنتیکی حداقل برای گونه های گیاهی کشاورزی که خاستگاه ایران دارند تعبیه شود. وی افزود: نظام تحقیقات کشور یا به ارزش استفاده از این مواد اعتقاد ندارد و فقط به چشم کلکسیونهای زینتی، این منابع را جمع آوری و نگهداری می کند، که بعید است چنین نگرشی وجود داشته باشد و یا اگر به این امر اعتقاد دارد، در عمل سهمی که به این این ذخایر ارزشمند در چرخه معرفی و تولید ارقام اختصاص یافته در مقایسه با ظرفیت عظیم موجود در آنها، به هیچ وجه راضی کننده نیست. باید یک مطالعه آسیب شناسی در این زمینه انجام و مشخص شود که نقص این سیستم در کجا است که منجر به چنین خروجی شده است.

دکتر زهراوی متذکرشد: وقت آن رسیده که تعارف را کنار بگذاریم، اگر اعتقادی به ارزش این منابع وجود دارد باید اقدام جدی در زمینه حفاظت از این منابع صورت گیرد و در مقام عمل و اجرا، زمینه ی ورود این مواد در چرخه تولید رقم فراهم شود.

وی بابیان اینکه اهمیت نابودی ذخایر ژنتیکی بیشتر از بحران کمبود آب نباشد کمتر از آن نیست گفت: در بحران کمبود آب همه فریاد می زنند ولی اقدام انجام نمی شود اما در مورد نابودی ذخایر ژنتیکی نه کسی فریاد میزند و نه اقدامی انجام می شود.

منبع: مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران

>
:: اخبار پایگاه : حذف پایان‌نامه از دوره کارشناسی در حال بررسی است ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ | 

AWT IMAGE

حذف پایان‌نامه از دوره کارشناسی در حال بررسی است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی حذف پایان‌نامه از دوره کارشناسی را یکی از راهکارهای مقابله با سرقت‌های علمی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر این تصمیم در شورای عالی انقلاب فرهنگی اتخاذ شده و پس از بررسی‌های لازم نتیجه آن اعلام خواهد شد.

دکتر مخبر دزفولی در حاشیه اجلاس سراسری کرسی‌های دانشگاهی که امروز در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد درخصوص تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی برای حذف پایان‌نامه از دوره کارشناسی گفت: یکی از آسیب‌هایی که در بروز تقلب‌ها، پایان‌نامه‌فروشی و سرقت‌های علمی موثر است، تعدد موارد اجبار در پایان‌نامه‌نویسی در دوره کارشناسی است. به همین دلیل در شورای عالی انقلاب فرهنگی با اکثریت آراء تصمیم گرفت که پایان‌نامه‌نویسی از دوره کارشناسی حذف شود.

وی در ادامه تصریح کرد: با وزیر علوم درخصوص تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر حذف پایان‌نامه‌نویسی از دوره کارشناسی هماهنگ خواهد شد و موارد در حال بررسی است که نتیجه آن به زودی اعلام می‌شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان بر حمایت جدی این شورا از کرسی‌های نظریه‌پردازی در دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: در حال حاضر بسیاری از کرسی‌های نظریه‌پردازی در دانشگاه‌ها و حوزه‌ها راه‌اندازی شده و شورای عالی انقلاب فرهنگی با راه‌اندازی کرسی‌ها از ایده‌ها و نظریه‌های جدید به طور کامل حمایت خواهد کرد.

منبع: مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران

>
:: اخبار پایگاه : رئیس انجمن ایمنی زیستی ایران از اشتغال 20 میلیون نفر در صنعت تراریخته خبر داد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ | 

AWT IMAGE

رئیس انجمن ایمنی زیستی ایران از اشتغال 20 میلیون نفر در صنعت تراریخته خبر داد

دکتر قره‌یاضی رئیس انجمن ایمنی زیستی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به محصولات تراریخته گفت: سویا ماده اصلی روغن‌های نباتی است که از محصولات تراریخته است که 90 درصد نیاز داخل کشور از خارج وارد می‌شود و همه تأییدیه‌های سازمان غذا و دارو را گرفته و تا به امروز هیچ گزارشی مبنی بر ایجاد بیماری در اثر مصرف این مواد گزارش نشده است.

وی ادامه داد: 50 درصد ذرت‌های دنیا تراریخته است و به ندرت در بازار مواد ارگانیک پیدا می‌شود به طوری که خوراک دام،‌ کنجاله ذرت، کنجاله سویا همگی امروزه به صورت تراریخته و بدون سموم کشاورزی تولید می‌شود. رئیس انجمن ایمنی زیستی ایران ادامه داد: مواد تراریخته به دلیل به کار نرفتن سموم حشره‌کش نسبت به مواد ارگانیک سالم تر هستند و این روش تولید سود فراوانی را برای کشاورز و کشور تولیدکننده ایجاد می‌کند.

وی عنوان کرد: گزارش‌ها نشان می‌دهد در مواد ارگانیک سموم خطرناک و سرطان‌زا بکار رفته است که برای بدن بسیار ضرر دارد و امروزه دانشمندان علم تغذیه متوجه شدند که خطراتی از جانب سبزیجات، ذرت و شیر ارگانیک متوجه انسان است. قره‌یاضی ادامه داد: آزمایش‌های مختلفی بر روی مواد تراریخته به وسیله سازمان غذا و دارو صورت گرفته است و تا به امروز گزارشی مبنی بر آلوده بودن و غیربهداشتی بودن مواد تراریخته به وزارت بهداشت ارسال نشده است. دکتر قره یاضی افزود در سال 2013 در کشور آمریکا 128 هزار نفر در اثر مصرف مواد ارگانیک بستری شده‌اند که از این تعداد متأسفانه 3 هزار نفر فوت می‌کنند و هیچ کدام از این افراد به خاطر مصرف محصولات تراریخته در بیمارستان بستری نشده بودند.

وی با بیان اینکه 500 گروه تحقیقاتی ظرف مدت 25 سال با هزینه‌ای بالغ بر 300 میلیون دلار بر روی محصولات تراریخته تحقیقات گسترده‌ای انجام داده‌اند، ‌افزود: همه کشورهای دنیا مصرف‌کننده مواد تراریخته هستند اما 200 کشور این مواد را تولید، مصرف و به فروش می‌رسانند.

قره‌یاضی یادآور شد: اتحادیه اروپا بزرگترین مصرف‌کننده محصولات تراریخته است و سالیانه 33 تن سویای تراریخته وارد قاره سبز می‌شود. وی تصریح کرد: ایالات متحده آمریکا بیشترین مجوز مصرف مواد تراریخته را دارد و 47 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی این کشور اختصاص به کشت و تولید این مواد جدید با راندمان بالا دارد. رئیس انجمن ایمنی زیستی ایران در پایان تصریح کرد : 20 میلیون نفر هم اکنون در جهان مشغول به کار هستند و کشورهای هندوستان و  پاکستان با تولید پنبه تراریخته به صادرکننده‌ای بزرگ برای این محصول تبدیل شده‌اند.

منبع: مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران

>
:: اخبار پایگاه : استفاده از فناوری‌های نوین و محصولات تراریخته الزام امروز برای آینده کشور ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ | 

AWT IMAGE

استفاده از فناوری‌های نوین و محصولات تراریخته الزام امروز برای آینده کشور

اعضای کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران بر لزوم بررسی مصرف محصولات تراریخته بصورت علمی و ارائه گزارش آن به مردم تاکید کردند. نشست کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، با حضور اعضای این کمیسیون، در اتاق ایران برگزار شد. در این نشست اعضا خواستار بررسی مصرف محصولات تراریخته از سه جنبه اقتصادی، صنعتی و سلامت جامعه شدند. در ابتدای این نشست اعضا به بررسی آخرین اخبار و تحولات حوزه کشاورزی کشور پرداختند و مجید قدیری رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران که عضو کمیسیون کشاورزی اتاق ایران است، بر اهمیت موضوع محصولات تراریخته و مصرف آنها تاکید کرد و گفت: «اگر خوراک دام با تاخیر وارد کشور شود، صنعت دام و طیور با لطمه‌های جبران ناپذیری روبه‌رو خواهد شد و این جریانات به ضرر کشور است.»

قدیری با اشاره به موضوع زیست فناوری که مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است، افزود: «مجلس برای دولت، تکلیف قانونی ایجاد کرده که موضوع زیست فناوری فعال شود. اینکه این محصولات واقعا برای سلامتی ضرر دارد یا خیر باید در یک همایش با حضور متخصصین مورد بررسی قرار گیرد زیرا امروز بین علم و مردم کشور فاصله افتاده است.»

وی گفت: «خوراک اطلاعاتی که امروز در اختیار مردم قرار می‌گیرد پالایش شده نیست و هر کسی با استفاده از امکانات جدید فضای مجازی می‌تواند اظهار نظر کند که این به نفع همگان نیست. بازتاب این خبرهای منفی را می‌توان در افراد خانواده مشاهده کرد.»

رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران افزود: «بخش کشاورزی از تکنولوژی‌های روز دنیا استفاده نکرده است و قیمت تمام شده محصولات پروتئینی داخل در مقایسه با کشورهای همسایه بالاتر است.» قدیری برگزاری همایشی با عنوان امنیت غذایی با همکاری اتاق ایران و کمیسیون کشاورزی را با موضوع محصولات تراریخته، پیشنهاد کرد و افزود: «باید این همایش با حضور سطوح بالای تصمیم‌گیری در دولت و مجلس برگزار شود تا سال آینده واردات یا کشت این نوع محصولات با مشکل مواجه نشود.» اسدالله پاک‌سرشت رئیس انجمن پنبه کشور که به عنوان مشاور کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی در این نشست حضور داشت، با اشاره به مشکل کمبود آب در کشور، استفاده از فناوری‌های نوین و محصولات تراریخته را از الزامات آینده عنوان کرد و گفت: «طی یک دهه اخیر میزان بارندگی سالیانه کشور یک چهارم مقدار جهانی شده و این مقدار از 234 میلی متر به 214 میلی متر کاهش یافته است و آب تجدیدپذیر از 132 میلیارد متر مکعب به 105 میلیارد متر مکعب رسیده است و 92 درصد مصرف آب کشور در بخش کشاورزی است.»

پاک سرشت تصریح کرد: «90 درصد تولیدات کشاورزی از طریق کشت آبی و فقط 10 درصد آن دیم است ولی در جهان 40 درصد از طریق زراعت آبی و 60 درصد از طریق دیم و آب سبز و بارندگی محصول مورد نیاز را تهیه می‌کنند.» وی افزود: «با 80 میلیون نفر جمعیت، حدود 100 میلیارد متر مکعب آب مصرف می‌کنیم. طبق محاسبات انجام شده در سال 1420 با روند رشد جمعیت کشور رقمی حدود 132.5 میلیارد متر مکعب آب تجدید پذیر نیاز داریم.» پاک سرشت تاکید کرد: «باید از طریق کمیسیون کشاورزی اتاق ایران، با دولت تعامل کنیم که استفاده از منابع آب زیرزمینی که بزرگترین ثروت بین نسل‌ها محسوب می‌شود، متوقف شود.» مشاور کمیسیون کشاورزی و مواد غذایی اتاق ایران خاطر نشان کرد: «قبل از انقلاب 13 سد مهم داشتیم و بعد از انقلاب بیش از 500 سد جدید ساخته شد و مشکلات زیست محیطی ناشی از این ساخت و ساز بر آب‌های زیرزمینی و صنایع تاثیر مستقیم گذاشت.» وی تاکید کرد :«باید در تمامی زمینه‌های کشاورزی برنامه‌ای مدون تهیه و ابلاغ شود تا در آینده، بتوانیم هم در بازار داخل و بازار صادراتی حرفی برای گفتن داشته باشیم و هم ثروت‌های ملی تضعیف نشوند.»

منبع: مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران

>
:: اخبار پایگاه : گیاهان انگلی به کمک کشاورزان می‌آیند! ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۰/۲۳ | 

AWT IMAGE

گیاهان انگلی به کمک کشاورزان می‌آیند!

محققان به تازگی نشان داده‌اند که یک گیاه انگلی که عمدتا بومی جنوب شرقی استرالیا است، توانایی بالقوه‌ای در کنترل زیستی علف‌های هرز دارد. مبارزه با علف‌های هرز هر ساله میلیون‌ها دلار هزینه بر دوش کشاورزان می‌گذارد. به گزارش ایسنا و به نقل از فیزورگ، محققان دانشگاه آدلاید استرالیا به تازگی دریافته‌اند گیاه انگلی Cassytha pubescens می‌تواند برخی علف‌های هرز همچون اولکس اروپایی، تمشک و علف اسکوربوت را از بین ببرد، اما به درختچه‌های بومی آسیبی نمی‌زند. رابرت سیروکو، محقق دانشکده زیست‌شناسی این دانشگاه می‌گوید: گیاهان انگلی از طریق مکنده‌های خود به گیاه میزبان می‌چسبند، به آن چفت می‌شوند و آب و مواد غذایی را از درون گیاه می‌مکند و به این ترتیب بر روی گیاهی که آن را آلوده کرده‌اند به حیات خود ادامه می‌دهند.کاسیتا از گیاهان انگلی موفق است که تقریبا بر روی هر چیزی رشد می‌کند و علیه بسیاری از علف‌های هرز با اهمیت همچون اولکس اروپایی، تمشک و علف اسکوربوت بسیار موثر است.
حذف این علف‌های هرز از مزارع کشاورزی، جنگل‌ها، پارک‌های ملی، مناطق مسکونی و دیگر نواحی زیست محیطی سالانه میلیون‌ها دلار هزینه در بر دارد. این علف‌ها اثرات نامطلوبی بر رشد گیاهان بومی دارند، تنوع زیستی را به خطر می‌اندازند و می‌توانند خطر آتش سوزی‌های طبیعی را افزایش دهند. خلاص شدن از این علف‌ها بسیار سخت است، زیرا تعداد بسیار زیادی دانه تولید می‌کنند که ده‌ها سال بر روی خاک باقی می‌مانند. در این شرایط کاسیتا می‌تواند به عنوان یک عامل کنترل‌کننده زیستی عمل کند و هزینه کنترل این علف‌ها را به میزان زیادی کاهش دهد.
این تحقیق که در مجله New Phytologist به چاپ رسیده است نشان می‌دهد که کاسیتا صرف نظر از شرایط نیتروژن خاک اثر ویژه‌ای بر علف‌های هرز دارد. بقولات در محیط‌های کم نیتروژن رابطه همزیستی خود با باکتری‌های تثبیت‌کننده نیتروژن را تقویت می‌کنند و همین امر مصرف انرژی گیاه را افزایش می‌دهد، لذا این امکان وجود دارد که در شرایط کم نیتروژن، گیاهان به کاسیتا حساسیت بیشتری نشان دهند. با این حال نتایج نشان داد که دستکاری ذخیره نیتروژن خاک هیچ تاثیری بر اثربخشی کاسیتا بر علف‌های هرز یا میزبان گیاهی که از تیره بقولات است ندارد.
این یافته‌ها نشان می‌دهد که کاسیتا می‌تواند صرف نظر از شرایط نیتروژن به عنوان یک کنترل کننده زیستی بر روی بیشتر بوته‌های هرز که غیربومی استرالیا هستند موثر باشد در حالی که به گیاهان بومی آسیبی نمی‌زند.
>
:: اخبار پایگاه : آبیاری قطره ای و بذر اصلاح شده ایرانی موجب افزایش بازدهی چغندرمی شود ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۰/۲۳ | 

AWT IMAGE

آبیاری قطره‌ای و بذر اصلاح شده ایرانی موجب افزایش بازدهی چغندرقند می‌شود

رئیس بخش تحقیقات چغندرقند مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی گفت: استفاده از آبیاری قطره‌ای و بذر اصلاح شده ایرانی افزایش بازدهی چغندرقند را به دنبال دارد. عادل پدرام روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا در بوکان، افزود: نوار آبیاری قطره‌ای یا همان تیپ (Tape) برای آبیاری قطره‌ای روی سطحی و زیر سطحی کم عمق مناسب است چون استفاده از این روش 30 تا 35 درصد از مصرف آب را کم می‌کند.
وی در خصوص مزایای این طرح اظهار کرد: نوار تیپ به فشار آب زیادی احتیاج ندارد و در مزارع دارای پستی و بلندی محدود نیز بدون نیاز به تسطیح زمین قابل استفاده است. آبیاری نوین تیپ نوعی از لوله‌های مخصوص آبیاری قطره‌ای محسوب می‌شود که در آبیاری باغها، در گیاهان ردیفی نظیر چغند قند، ذرت، پنبه، نیشکر، سیب‌زمینی و غلات به کار می‌رود و در آبیاری صیفی جات نیز کاربرد دارد. 
رئیس بخش تحقیقات چغند قند مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی همچنین در خصوص بذر اصلاح شده ایرانی چغندرقند به نام اکباتان هم گفت: این بذر که توسط محققان ایرانی تهیه شده دارای ویژگی‌های منحصر به فرد از جمله مقاومت به پوسیدگی ریشه، تحمل بیماری ریشه، مقاوم به بیماری پیتیوم که جوانه بذر را از بین می‌برد و در برابر خشکی مقاوم است.

پدرام اظهار کرد: استفاده از این محصول ایرانی در استان‌های کم آب می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی برای دیگر بذرهای خارجی باشد. وی در خصوص اراضی زیر کشت چغندرقند در استان آذربایجان غربی، بیان کرد: امسال 30 هزار هکتار از اراضی استان به کشت محصول چغندر قند اختصاص یافته و پیش بینی می‌شود که 2 میلیون تن چغندرقند از سطح مزارع استان برداشت شود. 
پدرام افزود: در آذربایجان غربی، پنج کارخانه قند با ظرفیت یک میلیون و 200 هزار تن در یک دوره تحویل، در شهرستان‌های ارومیه، خوی، نقده، پیرانشهر و میاندوآب مستقر بوده و براساس برنامه ابلاغی از شهرستان های حوزه فعالیت خود چغندرقند را خریداری و به شکر تبدیل می‌کنند.
آذربایجان غربی دارای یک میلیون هکتار اراضی قابل کشت است و رتبه اول تولید چغندرقند در کشور نیز به این استان تعلق دارد.

منبع: Nargil.ir

>
:: اخبار پایگاه : خداحافظ آموزگار صبر و سیاست ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۰/۲۰ | 

AWT IMAGE

خداحافظ آموزگار صبر و سیاست

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی به ملکوت اعلی پیوست. او شب گذشته در سن 83 سالگی به دلیل عارضه قلبی ناگهانی به بیمارستان تجریش تهران منتقل شده بود. به دنبال این حادثه، حسن روحانی رئیس جمهور برای دقایقی در بیمارستان حاضر شد.  هاشمی رفسنجانی ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را برعهده داشت. وی از چهره های اصلی و کلیدی انقلاب اسلامی 1357 و همه مراحل جمهوری اسلامی بود. هاشمی رفسنجانی در جمهوری اسلامی ایران سمت های مهمی چون عضویت در شورای انقلاب اسلامی، ریاست مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری را برعهده داشت. 
در پی درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام هیئت دولت بیانیه ای صادر و سه شنبه را تعطیل اعلام کرد. هیات دولت جمهوری اسلامی ایران این ضایعه بزرگ را به حضرت بقیه الله الاعظم ارواحنا فداه، مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای مد ظله العالی، علما و مراجع بزرگوار تقلید، خانواده گرامی ایشان و ملت شریف ایران تسلیت عرض می کند و به مناسبت تجلیل از این یار دیرین امام و رهبری سه روز عزای عمومی و روز سه شنبه 21 دی ماه 1395 را تعطیل عمومی اعلام می کند و ملت قدر شناس ایران را به شرکت باشکوه و تاریخی در مراسم تشیع پیکر پاک ایشان دعوت می نماید.
منبع: عصر ایران
>
:: اخبار پایگاه : کانال تلگرام انجمن ایمنی زیستی ایران راه‌اندازی شد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۰/۱۷ | 

AWT IMAGE

کانال تلگرام انجمن ایمنی زیستی ایران راه‌اندازی شد

برای دسترسی آسان‌تربه:

آخرین اخبار بیوتکنولوژی و ایمنی زیستی
اطلاعیه کنگره و همایش‌ها
اطلاعیه نشست‌های خبری
اطلاعیه کارگاه‌های آموزشی
اخبار و مقالات علمی و پژوهشی
کتاب‌های علمی و آموزشی
خبرنامه و مجلات علمی

آدرس کانال تلگرام انجمن ایمنی زیستی ایران:

https://t.me/BiosafetySocietyOfIran

>
:: اخبار پایگاه : داروهای جدید بیوتکنولوژی تا ۵ سال دیگر وارد بازار می‌شود ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۰/۱۳ | 

AWT IMAGE

داروهای جدید بیوتکنولوژی تا ۵ سال دیگر وارد بازار می‌شوند

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی گفت: داورهای جدید بیوتکنولوژی ساخت داخل تا ۵ سال دیگر به بازار دارویی کشور تزریق خواهد شد. مصطفی قانعی با اشاره به تولید داروهای جدید بیوتکنولوژی در داخل، بیان کرد: هم اکنون ۹۵ درصد از داروهای مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود و تنها ۵۵ درصد داروهایی که مواد آن متکی به فناوری پیشرفته است از خارج وارد می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر ۲۰ داروی بیوتکنولوژی در بازار ایران وجود دارد و تا ۵ سال دیگر داروهای جدیدی به این اقلام اضافه خواهد شد. به گفته قانعی، تولید داروهای بیوتکنولوژیکی...ادامه مطلب

>
:: اخبار پایگاه : افزایش تولید روغن در دانه‌های روغنی از طریق مهندسی ژنتیک ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۰/۱۳ | 

AWT IMAGE

افزایش تولید روغن در دانه‌های روغنی از طریق مهندسی ژنتیک

استفاده از توالی ژنتیکی چربی‌های غشایی FIT2 در پستانداران و انتقال آن به گیاهان می‌تواند تولید روغن را در دانه‌های روغنی تا حد قابل توجهی افزایش دهد. بر اساس مطالعات مرکز تحقیقات چربی گیاهی در تگزاس امریکا افزایش بیان ژن خاصی در پستانداران سبب افزایش تعداد و بزرگ شدن غشاهای ذخیره کننده چربی می‌شود. محققان این مرکز بیان این پروتئین را در سلول های گیاهی نیز امتحان کردند.

FIT2 از پروتئین‌های غشایی موجود در اطراف شبکه آندوپلاسمی است که در تولید غشاهای ذخیره کننده چربی در سیتوسول (lipid droplets) نقش عمده‌ای دارد. چربی‌ها پس از تولید در شبکه آندوپلاسمی، توسط این پروتئین به دام انداخته شده و در غشاهای تک لایه محصور می‌شوند. پروتین FIT2، یک پروتئین حفظ شده در فرمانروی جانوران است، اما در گیاهان... ادامه مطلب

>
:: اخبار پایگاه : معرفی کتاب ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۰/۹ | 

AWT IMAGE

AWT IMAGE

کتاب 52 حقیقت درباره محصولات تراریخته، نوشته دکتر سیدالیاس مرتضوی و مهندس پونه پورامینی، چاپ اول، 1395.

پیشـرفت‌های حیرت‌انگیـزی کـه در اواخـر قـرن گذشـته میـلادی در زمینـه زیسـت فناوری بـه دسـت آمـده اسـت، راهـی جدیـد بـه سـوی حـل مشـکلات فزاینــده زندگــی انســان گشــوده‌اند. نمونه‌هــای ایــن مشــکلات، یافتــن روش‌هــای جدیــدی بــرای درمــان بیماری‌هــا، کاهــش فقــر و گرســنگی از طریــق افزایـش تولیـد غـذا، افزایـش کیفیـت غـذا، حـل معضـلات زیسـت محیطی از جملـه گرمایـش جهانـی، آلودگـی آب‌هـای سـطحی و زیرزمینـی، حفـظ تنـوع زیسـتی و مسـائل اجتماعـی و اقتصـادی مرتبـط بـا کیفیـت زندگـی انسـان بـر روی کـره خاکـی اسـت. زیسـت فناوری یـا فنـاوری زیسـتی، علـم و هنـر اسـتفاده از قابلیت‌هـای موجـودات زنـده در حـل مشـکلات بشـر اسـت. ایـن فنـاوری بـر بهره‌گیـری از تـوان ژنتیکـی موجـودات زنـده بـرای تولیـد محصـولات اسـتوار اتـکا دارد. محصـولات فنـاوری زیسـتی بـه روش‌هـای دیگـر بـه سـختی بـه دسـت می‌آینـد و یـا اساسـاً راه دیگـری بـرای تولیـد آنهـا وجـود نـدارد. نمونـه ایـن محصـولات، محصولاتـی هسـتند کـه بـا نـام علمـی محصـولات مهندسـی ژنتیـک شـده و یـا آنگونـه کـه معمول‌تـر اسـت، محصـولات تراریختـه شـناخته می‌شـوند. در تولیـد ایـن محصـولات از نوعـی روش اصلاحـی پیشـرفته بهـره گرفتـه شـده اسـت کـه گرچـه در طبیعـت نیـز روی می‌دهـد، ولـی سـرعت تولیـد محصـولات جدیـد در آن بسـیار کنـد اسـت و ایـن کنـدی بـا نیازهـای فـوری بشـر تناسـب نـدارد... جهت دریافت کتاب اینجا کلیک کنید.

>
:: اخبار پایگاه : همایش سیستم‌های حمل و نقل هوشمند ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۰/۷ | 

AWT IMAGE

سرعت تغییر و تحولات علمی و فنی از ویژگی­‌های بارز عصر حاضر است. امروزه بشر به طور مداوم با نوآوری­‌ها و فناوری­‌های نوین مواجه می­‌شود و به فراخور نیاز خوداز آن­ها در زمینه‌­های مختلف برای بهبود امور استفاده می‌­کند. یکی از فناوری­های نوین که در دهه‌های اخیر در حوزه حمل و نقل کاربرد گسترده­ای پیدا کرده است، سیستم­های حمل ونقل هوشمند (ITS) است که تحولات شگرفی را در زمینه بهبود عملکرد، کارایی، بهره‌­وری و ایمنی حمل ونقل به دنبال داشته است. در کشور ایران نیز در دهه‌­های اخیر کاربرد سیستم‌های هوشمند در حمل و نقل شهری و بین­‌شهری توسعه چشمگیری پیدا کرده است، اما علی­رغم همه تلاش­های انجام شده در سال‌های گذشته، تا رسیدن به جایگاه مطلوب فاصله زیادی وجود دارد. انتظار می­‌رود با برگزاری همایش امکان شناسایی و بکارگیری جدیدترین فناوری‌های حمل و نقل هوشمند متناسب با شرایط اقتصادی و فنی کشور فراهم شود، توان علمی و تخصصی دانشگاه­ها، مراکز علمی و پژوهشی و متخصصین داخلی در خدمت ارتقاء وضعیت سیستم‌­های حمل و نقل هوشمند قرار گیرد و زمینه مشارکت و همکاری بخش­های دولتی و خصوصی در تهیه و اجرای طرح­های حمل و نقل هوشمند بیش از پیش میسر گردد.

جهت کسب اطلاع بیشتر به وب­سایت http://itscongress.ir/ مراجعه فرمایید.

>
:: اخبار پایگاه : چهارمین همایش نانو فناوری در کشاورزی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۹/۱۴ | 

     

  

AWT IMAGE 

>
:: اخبار پایگاه : نشست تراریخته ، زوایا و دیدگاه ها ::

AWT IMAGE

>
:: اخبار پایگاه : کارگاه تخصصی بیوانفورماتیک ::

AWT IMAGE

>
:: اخبار پایگاه : جایزه ملی ژنتیک ایران ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۲/۱۴ | 

AWT IMAGE

محققان و دانشجویان گرامی

ضمن تشکر فراوان از مشارکت اساتید و دانشجویان محترم در فراخوان انتخاب نام برای تندیس محققین برتر و چهره های تاثیرگذار حوزه ژنتیک به اطلاع می رساند که از میان 18 نام پیشنهادی، نام "جایزه ملی ژنتیک ایران" به دلیل دارا بودن بیشترین تعداد پیشنهاد دهنده توسط کمیته علمی کنگره چهاردهم مورد تصویب واقع گردید. امیدواریم که با عنایات الهی، این جایزه و تندیس بتواند در آینده نزدیک به عنوان یک برند معتبر علمی در کشور عزیزمان مطرح شود.  

با تقدیم احترام،

کمیته علمی دومین کنگره بین المللی و چهاردهمین کنگره ملی ژنتیک

>
:: اخبار پایگاه : جایزه به فعالیت­های حفظ تنوع زیستی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۲/۱۳ | 

.

AWT IMAGE

.

.

آگهی فراخوان

"جایزه به فعالیت های حفظ تنوع زیستی"

.

به استحضار می ­رساند کنواسیون تنوع زیستی با همکاری نهاده ­های محیط زیستی دیگر در نظر دارد تا از فعالیت ­های دانشمندانی که فعالیت­ های ایشان اثرهای مهم و پایداری بر حفظ و استفاده پایدار از تنوع زیستی داشته است اهداء کند.

.

The MIDORI Prize for Biodiversity Nomination Sheet

.

AEON_MIDORI_Prize_PR_15Feb2016.pdf

.

دبیرخانه مرجع ملی ایمنی زیستی

.

.

>
:: اخبار پایگاه : خبرنامه انجمن ایمنی زیستی ایران - اسفند 94 ::

AWT IMAGE

>
:: صفحه اصلی : کارگاه مهندسی ژنتیک (همسانه سازی آنالوگ اریتروپوئتین) در اشرشیاکولی ::

AWT IMAGE

>
:: صفحه اصلی : گارگاه فیلوژنی مولکولی و آنالیزهای تکاملی مرتبط با آن; تئوری/عملی ::
AWT IMAGE
>
:: صفحه اصلی : سخنرانی دکتر منصور امیدی ::
AWT IMAGE
>
:: صفحه اصلی : سومین جشنواره زیست فناوری جمهوری اسلامی ایران ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۱۱/۱ | 
فراخوان سومین جشنواره دستاوردهای زیست فناوری ایران
 Iran Biotech 2015

 AWT IMAGE

>
:: صفحه اصلی : کشاورزی علم درجه چندم ::
                                                                                کشاورزی علم درجه چندم؟
نویسنده: منصور امیدی - استاد گروه زراعت و اصلاح نباتات دانشگاه تهران
کشاورزی از بخش‌های آسیب پذیر جامعه است و نیاز مداوم به حمایت دارد، عدم توجه به کشاورزی، به معنی عدم توجه به محیط زیست و منابع طبیعی و از همه مهم‌تر منابع آبی است. در حال حاضر در کشور ما منابع آبی به شدت در حال نابودی است و جالب است که خود این کشاورزی و عدم توجه به محیط زیست، عامل اساسی این نابودی است. در بسیاری از مناطق، آب‌های فسیلی از اعماق زمین خارج و با مصرف بی رویه و بی برنامه، به محصولات برنامه ریزی نشده و هدر رفت‌های مختلف تبدیل می‌شود. بهره برداری از جنگل‌ها و مراتع به شدت تخریبی است. دریاچه‌ها و تالاب‌ها به سرعت در حال نابودی است. علاوه بر همه این موارد، باید تغییرات اقلیم و پیامدهای فاجعه بار آن را هم اضافه کرد.
>
اخبار بیوتکنولوژی
AWT IMAGE
::
مجله‌های علمی

دو فصل نامه علمی- پژوهشی

مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی

AWT IMAGE

*********

فصل نامه علمی- ترویجی

ایمنی زیستی

AWT IMAGE

::
کانال تلگرام

AWT IMAGE

کانال رسمی انجمن ایمنی زیستی ایران

::
گرامیداشت
نشست بین المللی گفتگوی بورلاگ
23 تا 25 مهر 93
(آمریکا)
AWT IMAGE
*****
مراسم گرامیداشت صد سالگی نورمن بورلاک
4 الی 6 شهریور 93
(ایران)
AWT IMAGE
::
آموزشی آتی
::
همایش‌های آتی
 اولین همایش سراسری "کشاورزی و منابع طبیعی پایدار"
(10 بهمن ماه 1392)
**********
سومین همایش پیشرفت و توسعه علمی کشور
 (29 و 30 بهمن 1392)
**********
سیزدهمین همایش ملی علوم زراعت و اصلاح نباتات و سومین همایش ملی علوم و تکنولوژی بذر ایران
(4 الی 6 شهریور 1393)
AWT IMAGE
**********
اولین همایش الکترونیکی یافته های نوین در محیط زیست و اکوسیستم های کشاورزی
(آذر ماه 1393)
AWT IMAGE
::
تاریخ

شنبه

 ۱۳۹۵/۱۱/۲

::
ورود کاربران
نام کاربری
رمز عبور
ورود خودکار
بازیابی رمز عبور
::
آمار کاربران
:. کل کاربران ثبت شده: 61
:. کاربران حاضر در وبگاه: 0
:. میهمانان در حال بازدید: 2
::
آمار بازدیدها
تمام بازدید‌ها: 405528
بازدید 24 ساعت قبل: 812
::
انجمن ایمنی زیستی ایران Biosafety Society of Iran
Persian site map - English site map - Created in 0.062 seconds with 1463 queries by AWT YEKTAWEB 3220