[صفحه اصلی ]     [ English ]  
:: ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره ما::
اخبار ::
عضویت ::
فعالیت ها::
مراکز مرتبط::
انتشارات::
تماس با ما::
::
عضویت در انجمن

فرم عضویت حقیقی
فرم عضویت حقوقی
 

..
ویژه نامه تراریخته

AWT IMAGE

..
خبرنامه انگلیسی

عضویت رایگان در خبرنامه هفتگی

بیوتکنولوژی کشاورزی

و

مهندسی ژنتیک

Crop Biotech Update

AWT IMAGE

..
خبرنامه ایمنی‌زیستی

تیر 1390

شهریور 1390 

..
خبرنامه تراریخته
خبر نامه تراریخته
خبرنامه ویژه چهارمین همایش ملی مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی و هشتمین همایش بیوتکنولوژی کشور

AWT IMAGE
پیش‌شماره
روز اول
روز دوم
روز سوم
..
پایگاه‌های مرتبط
..
انجمن‌های علمی
..
موسسه‌های مرتبط
..
گزارش فعالیت‌ها
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الكترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در كادر زیر وارد كنید.
..
:: خوش آمدید ::

انجمن ایمنی زیستی ایران

Biosafety Society of Iran

AWT IMAGE
:: اخبار پایگاه : تمدید عضویت و دریافت کارت عضویت انجمن ایمنی زیستی ایران ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۲/۶ | 

AWT IMAGE

>
:: اخبار پایگاه : آغاز تولید انبوه پنبه تراریخته در ایران ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۲/۶ | 

AWT IMAGE

آغاز تولید انبوه پنبه تراریخته در ایران

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی رئیس امور تحقیقات و فناوری سازمان مدیریت و برنامه‌ ریزی کشور در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر گفت: پنبه غیرتراریخته سه تا 14 بار سم پاشی می شود و میزان تولید آن دو تن در هکتار است اما میزان پنبه تراریخته ، پنج تن در هکتار است و در تولید آن از هیچ سمی هم استفاده نمی شود.

بهزاد قره یاضی که در حاشیه همایش "سم، ارگانیک، تراریخته" در دانشگاه صنعتی شاهرود سخن می‌گفت افزود: در صورتی که تا اواخر فروردین مجوز تولید محصول را از وزارت جهاد کشاورزی دریافت کنیم تا اواخر اردیبهشت کشت آن آغازو آبان ماه برداشت خواهد شد.

وی تصریح کرد: اگر پنبه تراریخته به صورت انبوه تولید شود ، ایران در مدت کوتاهی به صادر کننده انبوه این محصول تبدیل میشود.

به گفته قره یاضی، پنبه تراریخته در سطح آزمایشی در زمین‌های محدودی از کشور کشت شده است.

رئیس انجمن ایمنی زیستی کشور همچنین تصریح کرد: مرغ، گوشت و برنج ارگانیک وجود خارجی ندارد و مردم باور نکنند و محصولاتی با این تبلیغات نخرند اما گوجه فرنگی و فلفل ارگانیک داریم که البته باید قبل از مصرف خوب شسته شوند.

قره یاضی تاکید کرد: مردم هنگام خرید اطمینان داشته باشند که محصولات تراریخته از وزارت بهداشت و جهاد کشاورزی مجوز گرفته اند و سالم هستند.

منبع: مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران

>
:: اخبار سمینارها و کنفرانس‌ها : نشست تخصصی بیوتکنولوژی هنری به گستردگی زندگی با همکاری انجمن ایمنی زیستی ایران برگزار شد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۲/۶ | 

AWT IMAGE

توانایی عظیم بیوتکنولوژی در افزایش کارایی گیاهان به عنوان منبع تولید دارو

مهندس پونه پور امینی در نشست تخصصی بیوتکنولوژی گفت: امروزه بیش از 80 درصد مردم جهان برای درمان انواع بیماری‌ها از گیاهان دارویی به عنوان دارو استفاده می‌کنند و ارزش بازارهای جهانی داروهای گیاهی همواره با رشد قابل توجهی رو به افزایش بوده است. به طور کلی به گیاهانی که حداقل در دو یا چند اندام خود دارای ماده موثره با خاصیت درمانی و دارویی باشند گیاه دارویی می‌گویند. وی ادامه داد: گیاهان دارویی امروزه مهمترین منابع درمانی محسوب می‌شوند و اغلب داروهای شیمیایی در ترکیبات خود دارای یک و یا چند ترکیب گیاهی هستند. در حال حاضر حدود 8500 گونه گیاهی در کشور وجود دارد که براساس آمار ثبت شده 1000 گونه از این مجموعه خاصیت دارویی دارند. متابولیت‌های ثانویه ترکیباتی هستند که به طور طبیعی در گیاهان تولید شده و دارای خاصیت درمانی و دارویی هستند. حداقل 100000 نوع متابولیت از 50000 گونه گیاهی تا به حال شناسایی شده است و مقدار، کمیت و کیفیت این متابولیت‌ها تحت تاثیر عوامل متعدی مانند: آب و هوا و عوامل محیطی مثل عوامل بیماری‌زا است.

دبیر انجمن ایمنی زیستی افزود: تاکید سازمان جهانی بهداشت در جایگزینی تدریجی مواد طبیعی به جای مواد شیمیایی سبب شده است تا کشورهای مختلف نسبت به سرمایه گذاری، برنامه‌ریزی کشت و تولید انبوه گیاهان دارویی در سطح صنعتی و استفاده در صنایع داروسازی، بهداشتی و غذایی اقدام کنند.مهندس پورامینی ادامه داد با افزایش روز افزون جوامع بشری و نیاز به داروهایی با منشا گیاهی، افزایش تقاضا مواد موثره گیاهان دارویی بیشتر شده است. اغلب این متابولیت‌ها بسیار با ارزش بوده و قیمت آن‌ها از چند دلار تا چند هزار دلار به ازای هر کیلوگرم متغییر خواهد بود. برداشت و دستیابی به این متابولیت‌ها در مقیاس زیاد از طبیعت و یا کشت دارای محدودیت است و برداشت نامناسب بسیاری از این گونه‌ها را در معرض انقراض قرار داده است.

مهندس پور امینی گفت: وضعیت تجارت جهانی گیاهان دارویی طبق آمار سازمان جهانی تجارت، حجم کل صادرات بین سال های 2004 تا 2013،  722465 تن و ارزش کل صادرات 3.399.349 دلار بوده است. همچنین طی این سال ها به ترتیب چین، هند، امریکا، آلمان، کانادا، هنگ کنگ، کره جنوبی، لهستان، مصر، فرانسه، سنگاپور و مکزیک جز 12 کشور برتر صادرکننده گیاهان دارویی و امریکا، هنگ کنگ، آلمان، ژاپن، سنگاپور، فرانسه، تایوان، چین، کانادا، ایتالیا، کره جنوبی و انگلیس جز 12 کشور برتر واردکننده گیاهان بوده‌اند. طبق آخرین آمار، صادرات و واردات گیاهان دارویی ایران تا سال 2011 معادل 8485000 دلار بوده است.

ادامه مطلب...

>
:: اخبار پایگاه : نشست تخصصی بیوتکنولوژی هنری به گستردگی زندگی با همکاری انجمن ایمنی زیستی ایران برگزار شد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۲/۶ | 

AWT IMAGE

استفاده از فناوری های نوین لازمه تامین نیاز های فردای جهان

دکتر بابک ناخدا، متخصص ژنتیک گیاهی و عضو هیئت مدیره انجمن علمی ایمنی زیستی، در نشست تخصصی بیوتکنولوژی هنری به گستردگی زندگی که به همت ستاد توسعه زیست فناوری برگزار شد در ارتباط با وضعیت جهانی محصولات تراریخته اظهار داشت: در حال حاضر 18 میلیون کشاورز در 28 کشور جهان محصولات تراریخته را تولید می‌کنند و با گذشت بیست سال از تجاری‌سازی این محصولات سطح زیر کشت آنها به بیش از صد برابر رسیده است.

ناخدا تاکید کرد: در صد بالای پذیرش این محصولات در جهان این فناوری را تبدیل به سریعترین فناوری پذیرفته‌شده در جهان کرده است.

وی تشریح کرد: پذیرش سریع این فناوری در میان خرده کشاورزان، موید ایمنی این محصولات است چرا که خرده کشاورزان عموما افرادی محافظه‌کار هستند که از فناوری‌های نوین به سختی استقبال می‌کنند.

ناخدا افزود: اقلیم خشک و نیمه خشکی که ایران در آن واقع شده است شرایط بحرانی برای کشت و کار ایجاد کرده است. در ایران متوسط بارندگی کمتر از 230 میلی متر در سال است و توزیع بارش‌ها هم نامناسب است و تنها راه ادامه کشاورزی در این شرایط به خدمت گرفتن فناوری است. در حال حاضر بسیاری از روستائیان به دلیل بحران آب در حال مهاجرت به شهرها هستند. بنابر این برای تامین غذای مورد نیاز در این شرایط دشوار لازم است از فناوری های نوین استفاده کنیم.

عضو هیئت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی گفت: در حال حاضر 220 هزار نفر مهندس کشاورزی بیکار داریم و بسیاری هم در حوزه های غیر تخصصی مشغول به کار هستند و این در حالی است که کشاورزی ما مشکل استفاد ه از فناوری برای افزایش بهره وری را دارند. چهار محصول عمده در جهان با استفاده از فناوری تراریخته کشت می شوند که عبارتند از پنبه، کلزا، سویا و ذرت.

ادامه مطلب...

>
:: اخبار پایگاه : نشست تخصصی بیوتکنولوژی هنری به گستردگی زندگی با همکاری انجمن ایمنی زیستی ایران برگزار شد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۳۰ | 

AWT IMAGE

نشست تخصصی بیوتکنولوژی هنری به گستردگی زندگی

28 بهمن 1395 - تهران دبیرستان علامه حلی 8

دکتر محمود تولایی رئیس انجمن علمی ژنتیک ایران در نشست بیوتکنولوژی هنری به گستردگی زندگی که به همت ستاد توسعه زیست فناوری برگزار شد، ضمن گرامی‌ داشت یاد فرهیختگانی که در سراسر جهان نام ایران و ایرانی را با عزت و علم و توانایی های خود را به جهان نشان دادند و مقام معظم رهبری نیز در این راستا گفت: گرچه دانش را باید از دارندگان آن آموخت ولی لازم است دنیای اسلام همت کند و همیشه صرفا شاگرد نماند و از استعداد های خود برای توسعه علم کمک بگیرد. این متخصص ژنتیک عنوان کرد: اگر بخواهیم فناوری مهندسی ژنتیک را از حوزه دانش زیستی حذف کنیم به چشم خود عقب ماندگی کشور را خواهیم دید. دکتر تولایی تاکید کرد در چهار دهه اخیر مهندسی ژنتیک کلید ترقی همه کشورهای توسعه یافته بوده است و عده ای به همین دلیل به دنبال جریان سازی علیه این فناوری هستند چرا که ممانعت از دستیابی کشورهای در حال توسعه به فناوری باعث می شود این کشورها همواره به ابرقدرت ها وابسته بمانند.  وی ادامه داد: در حالی که ایران با دستیابی به این فناوری علاوه بر اینکه مصرف کننده نخواهد بود قادر به صادر کردن این محصولات به سایر کشورها نیز می شود. وی ادامه داد اگر این اتفاق بیوفتد جمعیت ۵۳۰ میلیون نفری منطقه از بازار مصرف غرب خارج خواهد شد. ادامه مطلب...

AWT IMAGE

در ادامه سخنرانی دکتر اسکندر امیدی نیا، نایب رئیس انجمن ایمنی زیستی ایران، بیوتکنولوژی را به عنوان چهارراه دانش و تکنولوژی معرفی کرد که در آن تلاقی علوم زیستی و فیزیکی منجر به خلق ارزش افزوده می شود. ایران در دستیابی به فناوری های زیستی موفق بوده است ولی اگر در استفاده به موقع از آن غفلت کنیم متضرر خواهیم شد. 
مشاور ستاد توسعه زیست فناوری در امور مهندسی ژنتیک، گفت: هر زمان که یک فناوری به سود دهی می رسد قدرت های جهان با جریان سازی از طریق رسانه ها، شبکه های اجتماعی یا سازمان های به ظاهر مردم نهاد که در واقع از طرف نظام های سرمایه داری پشتیبانی می شوند در تلاش بوده اند که مانع دستیابی کشورهای درحال توسعه به فناوری های نوین شوند تا به این ترتیب بتوانند بازار مصرف خود را حفظ کنند. امیدی نیا فناوری هسته ای را نمونه شاخصی از این جریان سازی ها دانست و بیان کرد: استفاده از انرژی هسته ای از نگاه دانشمندان یک فناوری پاک است اما جریان های جهانی از طریق رسانه هایی خاص و با ترویج شعائر به ظاهر محیط زیست دوستانه همواره سعی کرده اند که به مردم القا کنند که فناوری هسته ای یک فناوری آلوده است. وی ادامه داد این اتفاق برای فناوری های زیستی هم رخ داده است و از زمانی که زیست فناوری تبدیل به یک تکنولوژی سود آور شد جو سازی جهانی علیه آن نیز آغاز شده و ادامه دارد.
عضو هیئت علمی انستیتو پاستور از همپوشانی حوزه های مختلف بیوتکنولوژی به عنوان نقطه قوت این فناوری نام برد و ادامه داد : به عنوان مثال تولید داروهای نوترکیب زیستی در گیاه از طریق بیوتکنولوژی امکان پذیر است که روشی ارزان، سالم، دوستدار محیط زیست و انسان است و استفاده از آن منجر به صرفه جویی ارزی بسیار زیادی می شود.
ادامه مطلب...

AWT IMAGE

>
:: اخبار پایگاه : آفت‌کش‌های شیمیایی مهمترین عامل بیماریهای مهلک قرن ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۲۴ | 

AWT IMAGE

آفت‌کش‌های شیمیایی مهمترین عامل بیماری‌های مهلک قرن

حامیان کشاورزی شیمیایی با اشاره به تئوری "دوز سم‌ساز"، مصرف مقادیر اندک سموم آفت کش را مضر نمی‌دانند. در مقابل، مطالعات روز افزون دانشمندان خط بطلانی بر این باور کشیده و حتی تاثیر دوزهای اندک آفت‌کش‌ها در ابتلا به بیماری‌های مختلف را اثبات کرده‌اند.

آفت‌کش‌ها همانگونه که از نامشان مشخص است برای نابودی حشرات و آفات استفاده می‌شوند. اگرچه نحوه عملکرد آفت‌کش‌ها متفاوت است، اما چه از نوع عصبی و چه نمونه‌های اختلالگر هورمونی، مسلماً هیچ کدام از این مواد شیمیایی برای انسان اشتهاآور نیستند. این در شرایطی است که استفاده از آفت‌کش‌ها موجب کاهش سطوح مواد معدنی در مواد غذایی نیز می‌شوند. از مهمترین بیماریهایی که با مواد شیمیایی مورد استفاده در کشاورزی مرتبط است شامل دیابت، انواع سرطان و البته بیماری‌های شایع قرن حاضر مثل اوتیسم، پارکینسون و البته چاقی مفرط. امروزه خطر بیماری‌زایی آفت‌کش‌هایی که در کشاورزی سنتی و ارگانیک مورد استفاده قرار می‌گیرد و طی تحقیقات گسترده به اثبات رسیده است. از این رو دانشمندان به کاهش مصرف محصولات کشاورزی که با استفاده از سموم شیمیایی تولید شده‌اند تاکید دارند.

سالیان متمادی است که دانشمندان به ارتباط بین آفت‌کش‌ها و ابتلا به بیماری دیابت اشاره می‌کنند. شواهد جدیدی نیز در نود و چهارمین نشست سالانه "انجمن غدد درون‌ریز آمریکا" ارائه شده‌اند. بنابر نتایج مطالعه پروفسور "رابرت سارگیس"، "تولی‌فلانید"، قارچ کش مورد استفاده در کشاورزی، به مقاومت سلول‌های چربی در برابر انسولین منجر می‌شود. همچنین، بنابر مطالعه‌ای که طی سال 2011 در نشریه "دیابتس کِر" منتشر شد، دانشمندان دریافته بودند خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 در افرادی که دارای اضافه وزن بوده و سطوح بالایی از آفت‌کش‌های "ارگانوکلورین" در بدن آنها وجود دارد، نسبت به افراد دیگر بسیار بیشتر است. بنابر مطالعه‌ای که طی سال 2012 در نشریه "انوایرومنتال هلث پرسپکتیو" منتشر شد، بیش از 50 آفت کش به عنوان اختلالگر هورمونی طبقه بندی شده‌اند که برخی از آنها با تجمع در سلول‌های بدن انسان به افزایش "سندرم متابولیک" و چاقی منجر می‌شوند.

پژوهشگران معتقدند اوتیسم، بیماری قرن 21 به واسطه ترکیبی از ژن‌ها و آلاینده‌ها در رحم مادر و سال‌های آغازین زندگی فرد ایجاد می‌شود. بسیاری از حشره کش‌ها با تاثیر بر اعصاب موجب نابودی آفات و حشرات می‌شوند، اما امکان بروز شرایطی مشابه برای برخی از کودکان نیز وجود دارد. بنابر نتایج مطالعه‌ای که طی سال 2010 در دانشگاه هاروارد انجام شد، پژوهشگران دریافتند احتمال ابتلا به ADHD، بیماری که با ویژگی‌های فقدان تمرکز و بیش فعالی شناخته می‌شود، در کودکانی که اثر آفت کش "ارگانوفسفره" در ادرار آنها وجود دارد، بیش از سایر کودکان است.

ادامه مطلب...

>
:: اخبار پایگاه : ارسال نمونه های ژنتیکی انسانی به خارج از کشور مدیریت شود ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۲۴ | 

AWT IMAGE

رئیس انجمن ژنتیک ایران:

ارسال نمونه‌های ژنتیکی انسانی به خارج از کشور مدیریت شود!!

رئیس انجمن ژنتیک ایران با اشاره به بررسی لایحه حفاظت و بهره برداری از منابع ژنتیکی در کمیسیون های مجلس شورای اسلامی، گفت: در این لایحه اشاره ای به مدیریت و نظارت بر ارسال نمونه های ژنتیکی انسانی به خارج از کشور نشده و این موضوع مهم مورد غفلت قرار گرفته است.

دکتر محمود تولایی در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با اشاره به این که وزارت بهداشت باید توجه بیشتری به این موضوع داشته باشد، افزود: این موضوع مهم باید در قالب یک بند یا ماده جداگانه به مجلس پیشنهاد داده شود تا در این لایحه گنجانده شود.

وی با اشاره به نظارت نداشتن متولیان بر ارسال نمونه های ژنتیکی به خارج از کشور، اظهار کرد: مدیریت و نظارت بر ارسال نمونه های ژنتیکی به خارج از کشور در حال حاضر قانونمند نیست که می تواند مشکلات عدیده ای برای کشور به بار آورد.

رئیس انجمن ژنتیک ایران گفت: ارسال انبوه نمونه های ژنتیکی به خارج از کشور به مصلحت کشور نیست و می تواند عواقب ناخوشایندی به همراه داشته باشد که متاسفانه این کار انجام می گیرد.

تولایی ادامه داد: هرچند در مقوله همکاری های علمی پزشکی، تبادلات علمی ضرورت دارد، اما ارسال نمونه باید منحصر به بیماران مورد پژوهش باشد، مجوزهای لازم اخذ شده باشد و این اقدام با کنترل و نظارت دقیق انجام گیرد.

وی توضیح داد: برخی افراد با انگیزه تهیه مقالات یا مشارکت علمی با پژوهشگران خارجی، این نمونه ها را به خارج از کشور ارسال می کنند که اقدامی بی رویه و بی ضابطه است و می تواند تبعات خطرناکی در آینده برای کشور داشته باشد.

تولایی گفت: ارسال ضابطه مند نمونه های ژنتیکی انسانی به خارج از کشور باید توسط یک مرجع در وزارت بهداشت، بهداشت و آموزش پزشکی، کنترل و نظارت شود.

رئیس انجمن ژنتیک ادامه داد که در خوشبینانه ترین حالت، شرکت های دارویی کشورهای توسعه یافته، می توانند از اطلاعات ژنتیکی حاصل از نمونه های ارسالی به خارج از کشور برای به دست آوردن بازار نسل جدید داروها، بهره برداری نمایند؛ اما جنبه نگران کننده این است که کشورهای معاند با دستیابی به این نمونه ها، ممکن است بیماری هایی را طراحی کنند که متناسب با ژنوم جامعه ایرانی باشد و این خطری است که می توانند جامعه ما را تهدید کند.

وی با اشاره به این که دنیای پزشکی به سمت پزشکی شخصی شده پیش می رود، گفت: در این روش، تشخیص، درمان و طراحی دارو متناسب با ژنتیک افراد صورت خواهد گرفت.

منبع: مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران

>
:: اخبار پایگاه : فناوری تراریخته از بحران آب جلوگیری خواهد کرد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۲۴ | 

AWT IMAGE

با مهندسی ژنتیک گیاهان متحمل به خشکی؛

فناوری تراریخته از بحران آب جلوگیری خواهد کرد

محدودیت منابع نفت و گاز را فراموش کنید. بحرانی که کمتر مورد بحث قرار گرفته اما بسیار جدی‌تر و تلخ‌تر است این است که آب آشامیدنی و پاکیزه در جهان در حال تمام شدن است.

بیش از یک میلیارد نفر در جهان دسترسی کافی به آب شیرین ندارند. بسیاری از بیماری­ ها در کشورهای در حال توسعه که باعث مرگ میلیون ها نفر در سال می­شوند با آب در ارتباط هستند (تخمین زده شده است که در هر 17 ثانیه یک کودک در اثر اسهال می­میرد).

در حال حاضر در برخی از نقاط جهان کمبود آب در حدی است که تنها چند ساعت در هفته آب جریان دارد و اگر چه همه مردم باید هزینه آب مصرفی خود را به دولت بپردازند اما برای تامین همه آب مورد نیاز خود باید به تامین کنندگان خصوصی مراجعه کنند. این راه برای ثروتمندان مقرون به صرفه است، در حالی که برای طبقات پایین و متوسط یک مشکل بزرگ ​​است. برای بسیاری از کشورهای در حال توسعه، در حقیقت آب تعیین کننده­ رفاه و فقر است.

بنابراین، قبل از آنکه کمبود آب به یکی از علل عمده جنگ بین ملت­ ها تبدیل شود، باید به سرعت راه حلی برای مدیریت بهره‌برداری از آب بیابیم.

بیشتر آب جهان در اقیانوس­ ها قرار دارد و تنها 3 درصد آب جهان آشامیدنی است و می­تواند برای کشاورزی و شرب استفاده شود. بیشترِ این 3 درصد نیز به صورت یخ زده در یخچال‌های طبیعی و یخ ­های قطبی قرار دارد و تنها نیم درصد آن قابل دسترسی است. بیش از دو سوم از این نیم درصد نیز در بخش کشاورزی استفاده می­شود. بنابراین اگر قصد داریم مصرف آب را کاهش دهیم، باید بر روی کشاورزی پایدار و کارآمد متمرکز شویم که می‌تواند مصرف آب را تا 95 درصد کاهش دهد. با جمعیت در حال رشد جهان، تولید محصولات زراعی بیشتر با استفاده از آب کمتر و در زمین­های کشاورزی کوچکتر ضروری است.

بخش کوچکی از سطح زمین قابل کشت است و به دلیل فقدان زیرساخت، پوشش جنگلی و یا حفظ منابع طبیعی از این مقدار تنها یک سوم (37 درصد) آن برای کشاورزی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. در حقیقت صرفه‌جویی در زمین کشاورزی هم یکی از مشکلات انسان است اما کمبود آب مهمترین بحران است.

پرسش این است که چگونه ممکن است با آب کمتر محصول بیشتر کشت شود؟ یک گزینه این است که راهی پایدار برای حذف نمک از ذخایر (بی انتهای) آب دریا بیابیم. مزرعه­ای در جنوب استرالیا از انرژی خورشیدی برای استخراج آب دریا و نمک زدایی آن جهت تولید آب شیرین استفاده کرده است، که این روش می­تواند برای کشت محصولات در گلخانه­ های بزرگ مورد استفاده قرار گیرد.

ادامه مطلب...

>
:: اخبار پایگاه : کنفرانس بین المللی کشاورزی، محیط زیست و منابع طبیعی در هزاره سوم ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۲۰ | 

AWT IMAGE

کنفرانس بین المللی کشاورزی، محیط زیست و منابع طبیعی در هزاره سوم (با مشارکت دانشگاه فنی گرجستان)

معرفی کنفرانس: 

برگزاری نشست ها و همایش های دانش محور، ضمن ایجاد بستری جهت اطلاع پژوهشگران و نخبگان از جدیدترین یافته های علمی سبب اغنای روحیه جستجوگری، اعتلای فرهنگ پژوهش، شناسایی معضلات و تنگناها و ارائه راه حل به منظور رفع آنها می شود که این امر در نهایت منجر به برنامه ریزی های بهتر برای توسعه علمی کشورمان خواهد گردید. جهت دستیابی به اهداف مذکور، «دانشگاه فنی گرجستان، شهرداری منطقه 1 رشت و شرکت پیشگامان پژوهشهای نوین» در نظر دارند با  حمایت سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ایران، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان های تهران، گیلان و اردبیل، مرکز توسعه نوغانداری کشور، موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، جهاد دانشگاهی استان البرز، سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان، اداره کل شیلات استان گیلان، انجمن ایمنی زیستی ایران، اتحادیه انجمنهای علوم گیاه پزشکی، انجمن ارزیابی محیط زیست ایران، انجمن ژنتیک ایران، انجمن فناوری های بومی ایران، انجمن علمی هواشناسی ایران، انجمن سنجش از دور و GIS ایران، انجمن سیستم های سطوح آبگیرباران ایران، انجمن علمی جغرافیا و برنامه ریزی روستایی ایران (شعبه خراسان رضوی)، مرکز پژوهش مطالعات جغرافیایی روستاهای خراسان، انجمن گیاهان دارویی استان زنجان و شرکت خدماتی حمایتی کشاورزی استان گیلان؛ و نیز مشارکت دانشگاه ها، سازمان ها و نهادهای علمی و تحقیقاتی کشور، «کنفرانس بین المللی کشاورزی، محیط زیست و منابع طبیعی در هزاره سوم» را در تاریخ 1 خرداد 1396 در شهر رشت برگزار نمایند. در این راستا، کمیته راهبردی کنفرانس، از تمامی اساتید، پژوهشگران، متخصصان و دانشجویان گرامی دعوت به عمل می آورد تا ضمن ارائه جدیدترین مقالات و دستاوردهای پژوهشی خود، در این رویداد بزرگ علمی مشارکت فعال داشته باشند. ضمنا به اطلاع می رساند به اطلاع نویسندگان محترم می رساند، برای نخستین بار در ایران، گواهینامه های کنفرانس به صورت مشترک با دانشگاه فنی گرجستان صادر می شود. ریاست کنفرانس برعهده پروفسور زوراب لومسادزه می باشد و دکتر عبدل وکیل از دانشگاه فیصل آباد پاکستان و دکتر فرهاد میرزایی از موسسه تحقیقات علوم دامی کشور سخنرانان کلیدی روز کنفرانس خواهند بود.

آخرین مهلت ارسال اصل مقالات: 15 اردیبهشت 1396

اعلام نتایج داوری: 5 روز پس از ارسال مقاله

تاریخ برگزاری کنفرانس: 1 خرداد 1396

جهت اطلاعات بیشتر و ثبت نام به سایت کنگره مراجعه نمایید:

وب سایت:  www.icaenr.com

>
:: اخبار پایگاه : برگزاری دومین دوره جشنواره ملی دانش آموزی ابن سینا ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۱۸ | 

AWT IMAGE

برگزاری دومین دوره جشنواره ملی دانش آموزی ابن سینا

جشنواره ملی دانش آموزی ابن سینا با هدف ارتقای سطح علمی دانش آموزان سراسر کشور و با مجوز رسمی وزارت آموزش و پرورش و همکاری و حمایت بیش از 70 نهاد و سازمان علمی و رسانه‌ای از جمله دانشگاه تهران، دانشگاه علوم پزشکی ایران،
دانشگاه صنعتی شریف، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فدراسیون جهانی مخترعین، سازمان فناوری اطلاعات، مرکز رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خبرگزاری پانا، دانشگاه خواجه نصیر طوسی، دفتر مطالعات و برنامه ریزی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، موسسه عالی مدیریت دانش، انجمن علوم اعصاب ایران، موسسه اندیشه‌های خلاق جوان آریایی و بسیاری از سازمان ها و نهادهای مرتبط ملی و بین المللی،  در روزهای
پنج شنبه و جمعه 17 و 18 فروردین 1396 در پردیس شمالی دانشگاه تهران برگزار می‌گردد.

این جشنواره در چهار محور کلی شامل: سمینارهای علمی در 11 گرایش، مسابقات مهارتی در
رشته‌های هوافضا (4 گرایش)، 
رباتیک (3 گرایش) و عمران و سازه (6 گرایش)، فیلم کوتاه داستانی و محتوای دیجیتال و همچنین نمایشگاه جانبی و کارگاه های تخصصی ویژه دانش آموزان، والدین، مدیران مدارس و مربیان پژوهشی برگزار می شود.

از ویژگی های این جشنواره می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • اعطای 10 دیپلم افتخار از سوی فدراسیون جهانی مخترعین.
 • اعطای گواهینامه رسمی و معتبر از سوی موسسه عالی و مدیریت دانش IDCORP مالزی به تمام شرکت کنندگان جشنواره.
 • انتشار مقالات برگزیده در مجلات معتبر علمی در رشته‌های مختلف.
 • پوشش خبری جشنواره توسط شبکه‌های تلوزیونی کشورهای مختلف از جمله فرانسه، چین، آذربایجان، ترکیه، لبنان، کویت و اتحادیه اروپا.
 • انتشار گزارش پایانی جشنواره در صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران، خبرگزاری‌های رسمی، روزنامه‌ها و نشریات معتبر داخلی.
 • اعطای تندیس ویژه جشنواره به همراه تقدیر نامه رسمی به مدارس برگزیده در جشنواره.
 • اراده تخفیف ویژه 25 درصدی بهره‌مندی از خدمات موسسه زنگ پژوهش به مدارس شرکت کننده در جشنواره.
 • عضویت رایگان همه شرکت کنندگان در باشگاه خلاقیتکده شریف.
 • حمایت ایده‌های برتر در شتابدهنده محتوای دیجیتال.
 • دریافت تسهیلات کم بهره برای توسعه ایده‌های برتر در بخش محتوای دیجیتال.
 • اعطای مجوز برای کسب و کار ایده‌های برتر در بخش محتوای دیجیتال.
 • حمایت از فیلم‌های برگزیده محور فیلم کوتاه برای نمایش در صدا و سیما.
 • مصاحبه نشریات و سایت‌های سینمایی با عوامل فیلم‌های برگزیده محور فیلم کوتاه.
 • حضور سازندگان 20 فیلم برتر برای بخش داوری بخش دانش آموزی جشنواره بعدی.
 • حضور رایگان نفرات برگزیده محور فیلم کوتاه در کارگاه فیلم سازی و نقد.

جهت ثبت نام و کسب اطلاع بیشتر به آدرس www.ebnesinafestival.com مراجعه کرده و یا در کانال تلگرامی جشنواره به آدرس https://t.me/ebnesinafestival عضو شوید.

>
:: اخبار پایگاه : بازدید رئیس جمهوری از پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۱۲ | 

AWT IMAGE

بازدید رئیس جمهور از پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی

حمایت قاطع دولت تدبیر و امید از دستاوردهای زیست فناوری داخلی

دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، در اولین روز از سی و هشتمین سالگرد گرامیداشت پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سفر به استان البرز از پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی بازدید کرد.

دکتر روحانی که برای افتتاح چند طرح تولیدی و صنعتی امروز به استان البرز سفر کرده بود ضمن بازدید از بخش های مختلف پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی از دستاوردهای عظیم زیست فناوری کشاورزی در کشور ابراز خرسندی کرد.

تولید برنج تراریخته مقاوم به خشکی و زراعی کردن گیاه مقاوم به شوری سالیکورنیا و تولید گیاهان به روش کشت بافت ازجمله پژوهش هایی بودند که مورد بازدید رئیس جمهور قرار گرفت.

در این بازدید مهندس محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی، و دکتر اسکندر زند، معاون وزیر کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر نهاوندیان، رئیس دفتر و سرپرست نهاد ریاست جمهوری، محمد شریعتمداری، معاون اجرایی رئیس جمهور، سید حمید طهایی، استاندار البرز و بهزاد قره یاضی، مدیر امور پژوهش و فناوری سازمان  وی را همراهی کردند.

گفتنی است دولت تدبیر و امید از آغاز کار خود توجه ویژه ای به حمایت از زیست فناوری داشته است و با اجرا کردن قانون ایمنی زیستی و حمایت از زیست فناوری کشاورزی در برنامه ششم توسعه در راستای عملی کردن قوانین رویکرد قابل تقدیری از خود به نمایش گذاشته است.

بازدید دکتر روحانی در حمایت قاطع وی از تحقیقات مهندسی ژنتیک و تولید داخلی محصولات تراریخته امید تازه ای را در پژوهشگرانی که آماج تهمت ها و پرونده سازی های تسنیمیان و مخالفین سلامت ملت قرار داشته اند به وجود خواهد آورد.

منبع: مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران

>
:: اخبار پایگاه : نشریه خبری، علمی، آموزشی و ترویجی انجمن ایمنی زیستی ایران ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۱۰ | 

نشریه خبری، علمی، آموزشی و ترویجی انجمن ایمنی زیستی ایران

مهر و آبان 1395

منتشر شد

جهت دریافت فایل روی عکس مجله کلیک کنید

AWT IMAGE

>
:: اخبار پایگاه : انتشار نشریه خبری، علمی، آموزشی و ترویجی انجمن ایمنی زیستی ایران ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۱۰ | 

 نشریه خبری، علمی، آموزشی و ترویجی انجمن ایمنی زیستی ایران

تیر و شهریور 1395

منتشر شد

جهت دریافت فایل روی عکس مجله کلیک کنید

AWT IMAGE

>
:: اخبار پایگاه : معاونت علمی در هفته ای که گذشت ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۹ | 

AWT IMAGE

معاونت علمی در هفته‌ای که گذشت
به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ تاثیر اقتصادی میکرو ماهواره‌ها، فعالیت 6دانشگاه در پروژه های فضایی، شکل‌گیری هسته‌های علمی برای دانشجویان کارشناسی ارشد، ارائه 80 نوع خدمت در قالب قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، کنترل بیشتر دولت بر روی محصولات تراریخته و افزایش فعالیت آزمایشگاه‌های مرجع ژنتیک از مهم ترین اخبار معاونت علمی در هفته گذشته است
ماهواره‌های آماده پرتاب رونمایی می‌شوند
محسن بهرامی رییس سازمان فضایی ایران گفت: در سی و هشتمین سالگرد انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و همزمان با فرارسیدن روز ۱۴ بهمن که روز فناوری فضایی است، طی مراسمی با حضور رییس جمهور، از آخرین دستاوردهای فضایی کشور از جمله نمونه ماهواره های آماده پرتاب رونمایی می‌شود. 
معاون وزیر ارتباطات افزود: ماهواره هایی که قرار است در این روز رونمایی شود ماهواره های سنجش از دور و مخابراتی هستند که از مرحله تحقیقات به مرحله عملیاتی رسیده اند. 
بهرامی با اشاره به همکاری سازمان فضایی ایران با مراکز تحقیقاتی، پژوهشی و دانشگاه ها اظهار کرد: این همکاری ها باعث توسعه روز افزون فناوری های فضایی کشور شده است که ساخت همین ماهواره ها از جمله دستاوردهای بزرگ آن به شمار می رود. 
رییس سازمان فضایی ایران تصریح کرد: علاوه بر آن در مراسم پیش رو از دستاوردهای جدید دیگر همچون فناوری هایی که در حوزه انتقال مداری ماهواره ها به دست آمده نیز رونمایی صورت می گیرد.
تاثیر اقتصادی میکرو ماهواره‌ها/فعالیت 6دانشگاه در پروژه های فضایی
منوچهر منطقی رییس مرکز ملی فضایی ایران گفت: ا توجه به این که فناوری های زیر سیستم های به کار رفته در تولید ماهواره ها در بخش میکروالکترونیک، مخابرات و سیستم های کنترلی به سمت کوچک شدن رفته است؛ لذا در ماهواره های کوچکتر می توان کارایی ماهواره های بزرگتر را داشت.   
وی افزود: امروز می توان نتایجی را که از یک ماهواره 7.2 تنی می گیریم از یک شبکه ۲۴ ماهواره ۱۰۰ کیلوگرمی گرفت و چشم انداز دنیا در 2 دهه آینده به این سمت پیش می رود که افراد می توانند ماهواره شخصی داشته باشند و به وسیله موبایل خود آن را کنترل کنند.
به گفته منطقی، از مزیت‌های ریزماهواره ها این است که تولید با سرعت بالایی پیش می رود و از هزینه ها کاسته می شود، چرا که ما از تولید یک ماهواره بزرگ به تعداد زیادی ماهواره کوچک و مشابه می رسیم که برای تولید آنها می توان یک تولید سریالی راه‌اندازی کرد.
رییس مرکز ملی فضایی ایران با اشاره به اینکه هم اکنون کشور ما در صنعت میکروماهواره ها در جایگاه خوبی قرار دارد، گفت: ایران از نظر پایه های دانشی و نیروهای متخصص غنی است و معمولا ریزماهواره ها توسط دانشگاه ها طراحی می شود که اکنون 6 دانشگاه به طور تخصصی و با تسلط کامل بر روی پروژه های متعدد ماهواره ای کار می کنند.
شکل‌گیری هسته‌های علمی برای دانشجویان کارشناسی ارشد
نصرت‌الله ضرغام رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران معاونت علم و فناوری گفت: ‌این صندوق با هدف حمایت از پژوهشگران و پژوهشکده‌های دانش‌آموزی اقدامات خوبی را انجام داده و با حضور در مراکز علمی دانشگاهی استان های مختلف طی دیدار با نخبگان جوان و استادان در مورد حمایت، نحوه و میزان آن گفتمان‌های مساعدی را دنبال کرده است که البته نقطه نظرات آنها نیز در بخش حمایت‌های مالی و تجهیزاتی به این صندوق ارائه شد.
وی بیان کرد: برای کارهای علمی، صندوق حمایت از پژوهشگران سعی در اطلاع‌رسانی وسیع در سراسر کشور دارد تا کارهای علمی پژوهشی و طرح‌های کاربردی به خاطر مسائل مالی و هزینه‌های ناشی از آن ساکن باقی نماند.
ضرغام عنوان کرد: کیفیت و کمیت پروژه‌ها یک موضوع مهم برای حمایت از پژوهشگران است زیرا با این مسئله عدالت اجتماعی در بخش حمایت از طرح‌های کاربردی و پژوهشی صورت می گیرد.
وی اظهار داشت: صندوق حمایت از پژوهشگران در حال حاضر از پروژه‌های مختلفی که در حال اجرا است پشتیبانی می‌کند و از طرح‌های تحقیقاتی و میان رشته‌ای و همچنین فرارشته‌ای حمایت ویژه‌ای کرده تا هر چه سریع‌تر این طرح‌ها و تحقیقات اجرایی شود.
حمایت صندوق پژوهشگران از طرح های کاربردی و ایده های نو
ضرغام رییس بنیاد علم ایران گفت: نیاد علم ایران در جهت توسعه علم و فناوری و تحقق اهداف اسناد بالا دستی محققان و پژوهشگران نخبه دانشگاهی را مورد حمایت مالی و کاری قرار می‌دهد و برای اینکه این کمک‌ها در چارچوب قانون و به صورت هدفمند صورت بگیرد اساسنامه ای در همین زمینه تدوین شده است.
وی بیان کرد: اولویت‌های تحقیقاتی به وسیله سازمان‌ها، وزارتخانه، دانشگاه‌ها، انجمن‌ها و شخصیت‌های علمی تعیین می‌شود و پژوهشگران با توجه به این اولویت‌ها از حمایت مالی و حتی تجهیزاتی بهره می برند.
ضرغام ادامه داد: صندوق حمایت از پژوهشگران با هدف ارتقای سطح علمی و افزایش پژوهش در بین جوانان خلاق از آنها در جهت تبدیل علم به ثروتشان و تاسیس شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ‌های دانشگاهی حمایت ویژه‌ای به روش‌های مختلف انجام می‌دهد.
وی با بیان اینکه افراد مختلف با ارسال طرح‌های خود به بنیاد علم ایران از چگونگی حمایت و بسته های تشویقی مطلع می‌شوند، افزود: جوانان نخبه ایده‌های خود را می‌توانند از طریق سازمان‌های مختلف و مراکز آموزش عالی به بنیاد علم ایران ارسال کنند و طرح‌های آنها پس از بررسی‌های لازم به وسیله کارگروه های مختلف علمی در صندوق حمایت از پژوهشگران بررسی و پس از تصویب و تایید نهایی این افراد در جهت انجام پروژه‌ها و پرداخت هزینه ها حمایت مالی می‌شوند.
ارائه 80 نوع خدمت در قالب قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان
سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور گفت: آنچه دولت برای شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم می‌کند فضای کسب و کار و حق تنفس است.
وی افزود: اکنون نوعی نگرش جدید در فضای کسب و کار و در رابطه با شرکت‌های دانش بنیان ایجاد شده است که این نگرش باید در اقتصاد ما حاکم باشد.
ستاری گفت: ما در قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان بیش از 80 نوع خدمت به شرکت ها ارائه می‌کنیم و تسهیلاتی را نیز در نظر گرفته‌ایم که این خدمات و تسهیلات حقوق واقعی شرکت‌هاست.
وی تصریح کرد: از دیگر حقوق شرکت‌های دانش‌بنیان این است که فضای کسب و کار را به فضایی مناسب تبدیل کنیم که این مسئله هدف معاونت علمی است.
کنترل بیشتر دولت بر روی محصولات تراریخته
مصطفی قانعی دبیر ستاد زیست‌فناوری معاونت علمی فناوری گفت: در بحث محصولات تراریخته برای صادرات و وارداتشان علاوه بر سازمان غذا و دارو، سازمان جهاد کشاورزی نیز باید مجوزهای لازم و تأییدیه‌های مورد نظر را صادر کند تا یک محصول تراریخته در جامعه عرضه شود. 
وی بیان کرد: برای اخذ مجوز تأییدیه سلامت محصولات تراریخته، آزمایشگاه‌های مرجع و مورد تأیید وزارت بهداشت باید این مواد را از لحاظ سلامت و ژنتیک مورد آزمایش قرار دهند که در صورت سالم بودن مواد، اجازه ورود به بازارهای داخلی و حتی صادرات این محصول داده می‌شود.
قانعی ادامه داد: هر آزمایشگاه در کشور که از تجهیزات کشت مواد تراریخته برخوردار است با همکاری ستاد زیست فناوری به شبکه آزمایشگا‌ه‌های مرکزی کشور متصل بوده و قرار است محصولات تراریخته را چه در حوزه صنایع غذایی و چه خوراک دامی مورد آزمایش قرار دهد. سپس این آزمایشگاه‌ها از طریق شبکه، نتایج را به سازمان غذا و دارو، جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت اعلام می‌کنند.
>
:: اخبار پایگاه : گسترش داروهای زیست فناوری در بازار دارویی جهان ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۷ | 

AWT IMAGE

گسترش داروهای زیست فناوری در بازار دارویی جهان

در قرن حاضر بیوتکنولوژی یا زیست‌فناوری ابزار قدرتمندی در جهت توسعه پایدار می‌باشد. این فناوری یکی از ابزارهای اساسی در ایجاد نوآوری در محصولات در حوزه‌های مختلف صنعت و اقتصاد محسوب می‌شود. با رشد بی رویه جمعیت و افزایش آن به بیش از 8 میلیارد نفر در سال 2030 میلادی و چالش‌های پیش رو در زمینه بهداشت و سلامت عمومی، زیست فناوری در حوزه پزشکی می‌تواند در جهت تامین بخش قابل توجهی از اقلام دارویی نقش قابل توجه و به سزایی داشته باشد.

امروزه زیست فناوری امکان درمان بسیاری از بیماری‌ها و عوامل تشخیص آن را فراهم کرده است. این فناوری نوین در حقیقت حاصل فنون نوترکیب سازی DNA ، مهندسی ژنتیک، زیست شناسی مولکولی، ایمنی شناسی و داروسازی می‌باشد. کاربرد بیوتکنولوژی در زمینه علوم پزشکی و دارویی امکان تشخیص پیش از تولد بیماری و پس از آن، ژن درمانی، کنار گذاشتن برخورد معلولی با بیمار و بیماری‌های دیگر از کاربردهای بیوتکنولوژی در پزشکی است. تولید دارو، واکسن‌های نوترکیب، ساخت کیت‌های تشخیصی، تولید پادتن‌های تک دودمانی از دیگر کاربردهای مفید زیست فناوری در حوزه پزشکی و داروسازی است. در واقع انتقال مواد ژنتیکی به درون سلول‌های یک موجود برای مقاصد درمانی است که به روش‌های متنوع فیزیکی، شیمیایی و زیستی انجام می‌شود.

در دو دهه اخیر با توجه به اهمیت داروهای حاصل از زیست فناوری و نقش مهم آن‌ها در درمان بسیاری از بیماری‌ها، روند تجاری‌سازی و فروش این محصولات از رشد چشم‌گیری در دنیا برخوردار بوده است. در این میان ایالات متحده امریکا بزرگترین سرمایه‌گذار در حوزه "پژوهش، تولید و فروش" محصولات دارویی حاصل از "زیست فناوری" می‌باشد، به طوری که حدود 60 درصد بازار مصرف این داروها متعلق به این کشور است و البته حدود %30 متعلق به اروپا، 7 درصد ژاپن و %3 در سایر کشورها می باشد.

زیست فناوری به ویژه با استفاده از روش‌های DNA نوترکیب، نقش مهمی در تولید داروها و واکسن‌ها ایفا کرده است. در حال حاضر حدود 20 پروتئین نوترکیب دارویی در بازار وجود دارد که 60 درصد فروش آنها مربوط به پروتئین دارویی از جمله واکسن هپاتیت B، هورمون رشد انسانی و انسولین می‌باشد. در حدود 300 داروی نوترکیب برای درمان بیماری‌های مختلف به ویژه سرطان، ایدز، ناراحتی‌های دستگاه عصبی، در مراحل مختلف آزمایش‌های بالینی قرار دارند.

به طور کلی در طول 30 سال گذشته صنعت زیست فناوری به بیش از 100 مولکول دارویی مختلف دست یافته است که باعث افزایش کیفیت زندگی بسیاری از مردم شده است. این داروها شامل انواع مختلف مانند: پپتیدهای هورمونی، فاکتورهای رشد، آنتی بادی‌ها، آنزیم‌ها و واکسن‌های نوترکیب، پروتئین‌های تلفیقی و فاکتورهای انعقادی می‌باشد.

ادامه مطلب..

>
:: اخبار پایگاه : فراخوان سومین دوره جایزه زنده‌یاد دکتر سعید کاظمی آشتیانی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۷ | 

AWT IMAGE

چهره تاثیرگذار بیوتکنولوژی و دانشور برتر جوان بیوتکنولوژی کشور انتخاب می‌شود

انجمن بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران در نظر دارد برای سومین دوره نسبت به انتخاب «چهره تأثیرگذار بیوتکنولوژی کشور» و نیز «دانشور برتر جوان بیوتکنولوژی کشور» اقدام نماید. لذا از کلیه پژوهشگران، اساتید و دانشجویان کشور دعوت می‌شود که با معرفی خود و یا افراد مورد نظر به همراه رزومه، انجمن بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران را در این زمینه یاری رسانند.

شاخص‌های انتخاب:

برخورداری از حسن شهرت در جامعه متخصصین بیوتکنولوژی در داخل و خارج از کشور؛ اقدامات دارای ارزش ملی و بین المللی، کمک موثر به خودکفایی و تولید پایدار، بنیانگذاری یا کمک به توسعه یک رشته، تولید یک یا چند محصول دانش‌بنیان برای اولین مرتبه در منطقه یا ایران، ساختار سازی برای توسعه زیست فناوری و کمک موثر به اهداف انجمن بیوتکنولوژی از مهمترین شاخص های انتخاب چهره گذار تاثیر بیوتکنولوژی خواهند بود.

آخرین مهلت ارسال رزومه، پایان فروردین‌ماه 1396 است. علاقه مندان میتوانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت انجمن بیوتکنولوژی ایران مراجعه کنند.

>
:: اخبار پایگاه : برنده جایزه نوبل: صلح سبز درباره محصولات تراریخته دروغ می‌گوید ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۷ | 

AWT IMAGE

برنده جایزه نوبل

صلح سبز درباره محصولات تراریخته دروغ می گوید

محصولات اصلاح‌شده ژنتیکی به گونه ای اصلاح شده اند که بتوانند با برخی از مشکلات متداول کشاورزی نظیر بیماری، آلودگی به آفات و تغییرات آب و هوا مبارزه کنند. آن‌ها در محیط‌های آزمایشگاهی تولیدشده‌اند و اغلب یک ژن جدید از باکتری یا یک گیاه دیگر به گیاه جدید منتقل شده است. مخالفان محصولات تراریخته ادعا می‌کنند که این فرایند غیرطبیعی است. اما به گفته رابرتس مسئله این نیست. ممنوعیت تراریخته ها به آن معناست که کشاورزان  قادر نخواهند بود به طور کارآمدی با تغییرات اقلیمی شدید مانند خشکی و افزایش دما مقابله کنند.

 ریچارد رابرتس برنده جایزه نوبل پزشکی به دلیل همکاری در کشف مکانیزم پیوند ژن گفت: برای هر آکادمی علمی مهم در جهان محرز شده است که محصولات تراریخته ایمن هستند. اما صلح سبز و سایر احزاب سبز همچنان انکار میکنند. چون آن‌ها منابع مالی عظیمی را به واسطه مخالفت با محصولات تراریخته جذب کرده اند در واقع مخالفت با فناوری تراریخته بهترین منبع جذب سرمایه‌ای است که تاکنون داشته‌اند.

وی که در دانشگاه آمیتی هند سخنرانی می کرد افزود: صلح سبز و سایر لابی‌های محیط زیستی در مورد محصولات تراریخته به نشر اکاذیب می‌پردازند زیرا برای آن‌ها پول‌ساز است.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: هدف فعالان مخالفت با مهندسی ژنتیک ازجمله صلح سبز و سازمانهای وابسته مانند واندانا شیوا  در هند این است که از گسترش فناوری تراریخته در سطح جهان جلوگیری کنند.

رابرتس افزود: این در حالی است که ما به محصولاتی نیاز داریم که در برابر خشکی مقاوم باشند، ما نیازمند ایجاد تغییرات بسیاری هستیم که نمی‌توان با روش‌های سنتی به آن دست یافت.

این استاد دانشگاه نورث ایست انگلستان افزود لابی‌های مخالف محصولات تراریخته به‌جای کمک به خرده کشاورزان که ادعای حمایت از آن‌ها را نیز دارند، به صنایع بزرگ کشاورزی کمک می‌کنند. سازمان‌هایی نظیر صلح سبز با مخالفت با تراریخته ها و جلوگیری از قانونمندسازی تولید و عرضه این محصولات اطمینان می یابند که فقط صنایع تجاری بزرگ توانایی اجرای قوانینی نظیر آزمایش‌های گسترده راخواهند داشت.

رابرتس در ادامه گفت این فعالان باید بپذیرند که علم از فناوری تراریخته ها برای مقابله با چالش‌های تغذیه‌ای و کشاورزی حمایت می کند. وی اظهار داشت ما هم‌اکنون سی سال تجربه‌داریم و می‌دانیم که این فناوری کاملا ایمن است. هیچ مدرک و سندی که اثبات کند این محصولات مشکلی دارند وجود ندارد و چندین هزار هکتار از زمین های کشاورزی زیر کشت ان محصولات هستند.

پرفسور رابرتس با پاپ، رهبر کاتولیک های جهان هم در این مورد دیدار کرده است. طبق گفته رابرتس، پاپ معتقد است که علمی که ورای تراریخته ها نهفته منطقی است و حتی ممکن است که در آینده نزدیک به نفع این فناوری سخنرانی کند. رابرتس امیدوار است که با مشارکت بزرگان دینی و علمی در سطح جهان بتوان به آگاهی بخشی در مورد این محصولات کمک کرد. وی در پایان سخنان خود در دانشگاه آمیتی هند تاکید کرد علم روشی حقیقی برای دیدن دنیا اطرافمان است و خوب نیست که در مورد آن دروغ پراکنی شود.

منبع: مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران

>
:: اخبار پایگاه : کارگاه آموزشی کاربرد نرم افزار R در آنالیز تنوع زنتیکی و ژنتیک جمعیت ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۴ | 

AWT IMAGE

چرا باید R یاد بگیریم؟

1- R،یک زبان برنامه‌نویسی و محیط نرم‌افزاری برای محاسبات آماری و داده‌پردازی است. زبان R بطور گسترده‌ای توسط متخصصان آمار و داده‌کاوی  استفاده می‌شود. محبوبیت این زبان هر روز بیشتر شده و جایگاه آن در میان زبان‌های برنامه نویسی به نحو چشمگیری ارتقاء یافته است. نیویورک تایمز در مقاله ای در سال 2009 ضمن اعلام پذیرش گسترده این برنامه توسط متخصصان آنالیز داده، پیش‌بینی کرد که R، تهدیدی برای بازار نرم افزارهای قدرتمند تجاری مانند SAS خواهد بود.

2- نتایج تحقیقات نشان می دهد که در میان تخصص های فناوری اطلاعات، برنامه نویسی به زبان R بالاترین دستمزدها را بخود اختصاص داده است. برنامه نویسی به زبان R در زمره 30 مهارت برتر با قابلیت کسب دستمزد سالیانه بیش از 110 هزار دلار در ماه (حدود 35 میلیون تومان در ماه) می‌باشد.  لذا یادگیری این زبان افق‌های روشنی برای یافتن شغل و درآمد مناسب را پیش رو قرار می دهد.

3- داشتن مهارت در کاربرد نرم افزار R و ذکر آن در سوابق کاری و علمی به عنوان یک وجه امتیاز قابل توجه محسوب می شود.

4- این نرم‌افزار متن باز، تحت اجازه‌نامه عمومی (GNU)  عرضه شده و به رایگان قابل دسترس است. درصورتی که نرم‌افزارهای دیگر با کارکرد مشابه، عمدتا غیر رایگان بوده و استفاده از آنها نیازمند خریداری و اخذ مجوز استفاده می باشد. ضرورت اخذ مجوز در سایر نرم‌افزارها بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و هر روز مجلات عملی بیشتری از مؤلفین مقالات درخواست می‌کنند که مجوز استفاده از نرم‌افزاهای بکاربرده شده در مقاله‌اشان را ارائه دهند. لذا محققانی که از نرم‌افزارهای فاقد مجوز یا قفل شکسته در آنالیز داده‌ها استفاده می‌کنند در چاپ مقالات‌شان با مشکل روبرو خواهند شد. 

5- استفاده از برنامه R در آنالیز داده‌ها به اعتبار مقالات پژوهشی افزوده و در امر جلب نظر داوران و اخذ پذیرش برای چاپ موثر می باشد

6- نرم افزار R در حوزه های متنوعی از آنالیز های مولکولی ژنومیکس،  ترنسکریپتومیکس و... با قابلیت تحلیل داده‌های حجیم دارای کاربرد می باشد.  انواع مختلف پارامترهای ژنتیکی و نمودارهای تحلیلی که نرم‌افزارهای موجود هر یک، بخشی از آنها را پوشش داده‌اند، همگی در R بصورت یکجا با قابلیت دست‌ورزی و درجه بالایی از انعطاف پذیری قابل محاسبه و ترسیم است.

7-  کدهای دستورات برنامه R قابل مشاهده است.  این قابلیت دو مزیت عمده به برنامه می بخشد:

 • مزیت مهم آن قابلیت دست‌ورزی دستورات و تنظیم خروجی آنالیز ها به نحو دلخواه می باشد.
 • مزیت دیگر، امکان بررسی روند تجزیه و تحلیل است که به لحاظ آموزشی و تفهیمی از اهمیت زیادی برخوردار است.

 حال آنکه در سایر نرم افزارها عمدتاً کاربر از چگونگی روند آنالیز آگاه نیست و فقط خروجی را مشاهده می کند و هیچ مدیریتی نمی تواند بر مراحل روند آنالیز اعمال کند و همین امر باعث می شود که در برخی از موارد تحلیل و تفسیر و برداشت اشتباهی از خروجی نرم افزار داشته باشد.

8- متخصصان حوزه تنوع زیستی مجموعه ای را ذیل برنامه R در راستای تحلیل چند متغیره ژنتیک جمعیت تهیه نموده‌اند که برای نخستین بار در کشور (در این حوزه) در قالب این کارگاه آموزشی ارائه می‌شود. در این کارگاه، نحوه تنظیم داده‌های نشانگرهای مولکولی برای خوانش توسط نرم افزار R، محاسبه پارامترهای توصیفی،  انجام آزمون‌های ژنتیکی،  برآورد پارامترهای ژنتیکی جمعیت و تجزیه چند متغیره و گروه بندی با رسم انواع نمودار تحلیلی و نحوه تفسیر داده نتایج آموزش داده می شود.

برگزار کننده:

انجمن ژنتیک ایران با همکاری مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر

مدرس:

دکتر مهدی زهراوی، عضو هیئت علمی بانک ژن گیاهی ملی ایران

محل برگزاری:

کرج-بلوار شهید فهمیده-مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر

تاریخ برگزاری:

8 اسفند 1395

تلفن ثبت نام:

021-81032250

0912-4260105

0912-0594811

>
:: اخبار پایگاه : پاسخ ظریف به فناوری هراسان مخالف تولید ملی محصولات تراریخته ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۲ | 

AWT IMAGE

پاسخ ظریف به فناوری هراسان مخالف تولید ملی محصولات تراریخته

پس از روشن شدن عزم دولت درمورد حمایت از تولید ملی محصولات تراریخته، فناوری هراسان متوهمی که طی 20 سال واردات این محصولات به کشور سکوت کرده بودند ناگهان با تظاهر به نگرانی در مورد سلامت مردم تولید ملی محصولات تراریخته را عامل بیماری های لاعلاج و صعب العلاجی همچون اوتیسم، سرطان و سایر بیماری های خود ایمنی دانستند.

در این میان تمسک فناوری‌هراسان به نامه 17 سال پیش وزیر محترم امور خارجه سلاح برنده‌ای بود که با  توجه به محبوبیت دکتر ظریف تاثیر مخربی را بر اذهان عمومی به جای گذاشت. مدعیان دروغین حفاظت از محیط زیست و فناوری هراسان مخالف محصولات تراریخته همچون فارس و تسنیم اگرچه در جهت‌گیری‌های  کلان جزء دسته‌ای بودند که تمایل داشتند ظریف و صالحی را در قلب راکتور هسته ای اراک دفن کنند حالا بر، نامه ظریف سجده می‌کردند.

دکتر عیسی کلانتری، دبیر کل خانه کشاورز اولین کسی بود که طی بیاناتی خطاب به دکتر ظریف و دکتر جهانگیری، معاون اول ریاست جمهموری و رئیس شورای ملی ایمنی زیستی، به سو استفاده از این نامه انتقاد کرد.

بعد از او دکتر قره یاضی طی مکاتباتی به دفتر دکتر ظریف یاد آور شدکه این نامه نه توسط او بلکه توسط فردی به نام هادی سلیمانپور، دیپلمات دارای پرونده امنیتی و دردسرساز تهیه شده است که همان زمان دکتر ظریف به دلیل اطلاعات جعلی نامه مورد بحث حکم به عزل وی داده بود. صحبت های صریح وی در مورد این نامه و سو استفاده هایی که از آن شده است بازتاب وسیعی در رسانه ها داشت. وی سال  گذشته و اندکی پس از انتشار نامه منصوب به دکتر ظریف در انتقاد به سوء استفاده های صورت گرفته از این نامه ضمن اشاره به این موضوع که انتشار نامه 16 سال پیش دکتر ظریف با هدف تخریب محبوبیت وی بوده است، گفت: طرح و ادعای چنین مطالبی ناشی از بی‌اخلاقی فناوری‌هراسان است. «آقای ظریف شخصیت برجسته دیپلمات کشور است که به‌حق باید ایشان را قهرمان ملی نامید، اما اینکه کسی بیاید نامه مربوط به 16 سال قبل را به‌صورت ناجوانمردانه بیرون بکشد و بدون اجازه از وی منتشر کند، قطعاً کاری مجرمانه است».

اگرچه منتشر کنندگان نامه ظریف بدون توجه به توضیحات مرجع ملی ایمنی زیستی از مطالب سخیف منتشر شده در نامه منتسب به ظریف سوء بهره برداری های فراوانی کردند و اگرچه سکوت طولانی ظریف و واکنش دیرهنگام وی موجب شده است تا حتی نمایندگان محترم مجلس هم در این مورد به صرافت افتند ولی به هر حال ظریف در سیزده دیماه 95 با ارسال نامه‌ای به دکتر ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری سکوت خود را شکست و به فناوری هراسان مخالف تولید ملی محصولات تراریخته پاسخ داد. ظریف در این نامه به استناد برخی رسانه ها به نامه 16 سال پیش وزارت امور خارجه در خصوص محصولات تراریخته اشاره کرده و اعلام کرد وزارت امور خارجه در عین اذعان به اهمیت حفاظت از محیط زیست و سلامت عمومی بر لزوم توجه دستاوردهای زیست فناورانه کشور از جمله این فناوری تاکید دارد. وی تأکید کرده است که تفاسیر فناوری‌هراسان از نامه 16 سال پیش وزارت امور خارجه صحیح نیست چرا که این نامه صرفا به گزارش نظرات موافقان و مخالفان تراریخته که در آن سال در اجلاس بین‌المللی مورد نظر حاضر بوده اند پرداخته است و در نتیجه این نامه هیچ قضاوت علمی را شامل نمی‌شود. اکنون باید منتظر ماند و دید که آیا فناوری هراسان وطنی باز هم به سوء بهره برداری خود از نامه 16 سال پیش ادامه خواهند داد.

منبع: مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران

>
:: اخبار پایگاه : چهارمین پیش نشست همایش ملی فقه مهندسی ژنتیک و محصولات تراریخته برگزار می‌شود ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۲ | 

AWT IMAGE

چهارمین نشست همایش ملی فقه مهندسی ژنتیک و محصولات تراریخته

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی، دبیرخانه همایش ملی فقه مهندسی ژنتیک و محصولات تراریخته وابسته به پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی،‌ چهارمین نشست تخصصی با عنوان حکم شرعی مصرف محصولات تراریخته، از پیش نشست های همایش ملی فقه مهندسی ژنتیک با حضور اساتید و صاحبنظران این حوزه در قم برگزار می کند.

چهارمین پیش نشست همایش ملی فقه مهندسی ژنتیک با عنوان "حکم شرعی مصرف محصولات تراریخته بر اساس ادله مرتبط با ضرر" با حضور نخبگان و صاحبنظران این حوزه در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی قم برگزار می شود.

در این نشست علمی حجت الاسلام و المسلمین محسن عرفایی به عنوان ارائه دهنده و آقایان ابوالحسن حسنی و دکتر محمود حکمت نیا نیز به عنوان ناقد حضور خواهند داشت.

لازم به ذکر است این نشست عصر چهارشنبه 29 دی ماه جاری از ساعت 15:30 تا 17:30 با حضور اساتید حوزه و دانشگاه، دانشجویان و دانش پژوهان در سالن فرهنگ پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به آدرس: قم، بلوار پانزده خرداد، خیابان شهید میثمی برگزار خواهد شد.

>
:: صفحه اصلی : کارگاه مهندسی ژنتیک (همسانه سازی آنالوگ اریتروپوئتین) در اشرشیاکولی ::

AWT IMAGE

>
:: صفحه اصلی : گارگاه فیلوژنی مولکولی و آنالیزهای تکاملی مرتبط با آن; تئوری/عملی ::
AWT IMAGE
>
:: صفحه اصلی : سخنرانی دکتر منصور امیدی ::
AWT IMAGE
>
:: صفحه اصلی : سومین جشنواره زیست فناوری جمهوری اسلامی ایران ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۱۱/۱ | 
فراخوان سومین جشنواره دستاوردهای زیست فناوری ایران
 Iran Biotech 2015

 AWT IMAGE

>
:: صفحه اصلی : کشاورزی علم درجه چندم ::
                                                                                کشاورزی علم درجه چندم؟
نویسنده: منصور امیدی - استاد گروه زراعت و اصلاح نباتات دانشگاه تهران
کشاورزی از بخش‌های آسیب پذیر جامعه است و نیاز مداوم به حمایت دارد، عدم توجه به کشاورزی، به معنی عدم توجه به محیط زیست و منابع طبیعی و از همه مهم‌تر منابع آبی است. در حال حاضر در کشور ما منابع آبی به شدت در حال نابودی است و جالب است که خود این کشاورزی و عدم توجه به محیط زیست، عامل اساسی این نابودی است. در بسیاری از مناطق، آب‌های فسیلی از اعماق زمین خارج و با مصرف بی رویه و بی برنامه، به محصولات برنامه ریزی نشده و هدر رفت‌های مختلف تبدیل می‌شود. بهره برداری از جنگل‌ها و مراتع به شدت تخریبی است. دریاچه‌ها و تالاب‌ها به سرعت در حال نابودی است. علاوه بر همه این موارد، باید تغییرات اقلیم و پیامدهای فاجعه بار آن را هم اضافه کرد.
>
تاریخ

شنبه

 ۱۳۹۵/۱۲/۷

::
اخبار بیوتکنولوژی
AWT IMAGE
::
مجله‌های علمی

دو فصل نامه علمی- پژوهشی

مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی

AWT IMAGE

*********

فصل نامه علمی- ترویجی

ایمنی زیستی

AWT IMAGE

::
کانال تلگرام

AWT IMAGE

کانال رسمی انجمن ایمنی زیستی ایران

::
گرامیداشت
نشست بین المللی گفتگوی بورلاگ
23 تا 25 مهر 93
(آمریکا)
AWT IMAGE
*****
مراسم گرامیداشت صد سالگی نورمن بورلاک
4 الی 6 شهریور 93
(ایران)
AWT IMAGE
::
ورود کاربران
نام کاربری
رمز عبور
ورود خودکار
بازیابی رمز عبور
::
آمار کاربران
:. کل کاربران ثبت شده: 61
:. کاربران حاضر در وبگاه: 0
:. میهمانان در حال بازدید: 2
::
آمار بازدیدها
تمام بازدید‌ها: 430110
بازدید 24 ساعت قبل: 697
::
انجمن ایمنی زیستی ایران Biosafety Society of Iran
Persian site map - English site map - Created in 0.069 seconds with 1452 queries by yektaweb 3278