[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره ما::
عضویت ::
انتشارات::
مراکز مرتبط::
تماس با ما::
اخبار پایگاه::
شاخه دانشجویی انجمن ::
::
عضویت در انجمن

فرم عضویت حقیقی
فرم عضویت حقوقی
 

..
خبرنامه انگلیسی

عضویت رایگان در خبرنامه هفتگی

بیوتکنولوژی کشاورزی

و

مهندسی ژنتیک

Crop Biotech Update

AWT IMAGE

..
خبرنامه انجمن ایمنی‌ زیستی
مهر و آبان ۱۳۹۰
فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۱
مرداد و شهریور ۱۳۹۱
مهر و آبان ۱۳۹۱
دی و اسفند ۱۳۹۱
فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۲
خرداد و تیر ۱۳۹۲
مرداد و شهریور ۱۳۹۲
آبان و دی ۱۳۹۲
بهمن و اسفند ۱۳۹۲

اردیبهشت و تیر ۱۳۹۳
شهریور و آبان ۱۳۹۳
آذر و دی ۱۳۹۳

..
خبرنامه تراریخته
خبرنامه ویژه چهارمین همایش ملی مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی و هشتمین همایش بیوتکنولوژی کشور 
AWT IMAGE
پیش‌شماره 
روز اول 
روز دوم 
روز سوم
..
پایگاه‌های مرتبط
..
انجمن‌های علمی
..
گزارش فعالیت‌ها
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الكترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در كادر زیر وارد كنید.
..
نماد اعتماد الکترونیک
..
:: خوش آمدید ::

:: استقبال از یک انتصاب: دکتر حسین رحیمی به سمت معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منصوب شد. ::
 | تاریخ ارسال: 1399/4/8 | 
به گزارش پایگاه اطلاع­ رسانی بیوتکنولوژی ایران، دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) طی حکمی دکتر حسین رحیمی را به سمت معاون پژوهش و فناوری این وزارت منصوب کرد. این معاونت به­ صورت خودکار عهده­ دار سمت دبیرکل شواری عالی عتف نیز خواهد بود، سمتی که جایگاه فرا وزارتخانه ­ای به او می­ دهد.
دکتر رحیمی از نیروهای انقلابی سال­های ۱۳۵۸ و انجمن­ های اسلامی دانشجویان و موسسین جهاد­دانشگاهی محسوب می ­شود که از طریق آرای مستقیم نمایندگان جهادهای دانشگاهی سراسر کشور به عضویت شورای عالی انقلاب فرهنگی درآمد. بعد­ها وی برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری راهی انگلستان شد. بلافاصله پس از اخذ مدرک دکتری به ­عنوان رئیس سازمان سنجش آموزش کشور منصوب و این سازمان را متحول کرد. مطالعات گسترده و تسلط علمی دکتر رحیمی، شیوایی کلام، عمق دانش و منطق گویای وی زبانزد خاص و عام است. وی خادمی تلاشگر ولی بدون حاشیه و بی ادعاست. پیش از این، دکتر رحیمی عهده دار معاونت صندوق نوآوری و شکوفایی بوده ­است.
مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران ضمن آرزوی بهترین­ها برای دکتر برومند معاون پیشین وزارت عتف و آرزوی توفیقات روز­افزون برای وی در سایر سنگر­ها از تلاش­ های خالصانه و صادقانه وی در مدت تصدی این سمت قدردانی کرده، انتصاب شایسته دکتر رحیمی را به جامعه علمی کشور تبریک و تهنیت عرض می­ کند. دکتر بهزاد قره ­یاضی نماینده انجمن‌های علمی کشور در شورای عالی عتف با ارسال نامه­ ای از انتصاب دکتر حسین رحیمی استقبال کرد. متن کامل نامه دکتر وی به شرح زیر است:
برادر گرانقدر جناب آقای دکتر حسین رحیمی
معاون محترم پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
سلام علیکم
با­احترام، به نمایندگی از جامعه علمی کشور انتصاب شایسته حضرتعالی را به سمت معاون محترم پژوهش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) و همچنین دبیرکل شورای عالی عتف تبریک عرض می­کنم. حضور جنابعالی در این جایگاه با سابقه چهار دهه فعالیت علمی مستمر و ثمربخش - از آغازین سال­های انقلاب پربرکت اسلامی و تشکیل شواری عالی انقلاب فرهنگی - نوید بخش جهش علمی و فناورانه در وزارتخانه متولی این امر در آینده­ای نزدیک است.
اینجانب ضمن اعلام مسرت از این انتصاب شایسته و آرزوی توفیقات روزافزون در مسئولیت خطیری که عهده ­دار شده  ­اید آمادگی انجمن­های علمی کشور را برای مساعدت خالصانه و تمام قد به حضرتعالی جهت تحقق اهداف متعالی علمی نظام و رهبری اعلام می­کنم. والسلام.
 
                                                                                                  بهزاد قره­ یاضی

                                                                                  رئیس اتحادیه انجمن­های علوم کشاورزی

                                                                نماینده انجمن­ های علمی در شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری
>
:: فراخوان بیست و دومین جشنواره جوان خوارزمی ::
 | تاریخ ارسال: 1399/4/3 | 


جشنواره بین المللی خوارزمی و جشنواره جوان خوارزمی رقابتی علمی و فناوری در عرصه پژوهش های بنیادی، کاربردی، اختراع و نوآوری و طرح هایی توسعه ای هستند. این رویداد علمی در هجده گروه تخصصی و در تمام گرایش ها انجام می شود. برگزیدگان جشنواره در مراسمی با حضور ریاست جمهوری، اساتید و صاحبان صنایع معرفی و مورد تقدیر قرار می گیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام الکترونیکی به پایگاه الکترونیکی زیر مراجعه کنید:
www.khwarizmi.ir
>
:: رویداد وبینار مجازی معرفی نیاز های فناورانه شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر ::
 | تاریخ ارسال: 1399/3/26 | 
رویداد معرفی نیازهای فناورانه شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران در قالب وبینار مجازی برگزار می شود.
قرار است طی این وبینار که با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار می گردد، تعدادی از نیازهای اصلی شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران به مخاطبان که عموما شرکت های دانش بنیان و علاقه مندان به حوزه زیست فناوری، محیط زیست و ایمنی هستند معرفی گردد.
هدف این رویداد مجازی این است که چنانچه شرکت یا شخصی فناور برای نیازهای اعلام شده طی وبینار راهکاری ارائه نمود، طی مدتی مشخص پیشنهاد خود را برای برگزارکنندگان ارسال نماید و در صورتی که بعد از بررسی مشخص شود این پیشنهادات با چارچوب مورد نظر شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران مطابقت دارد، صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان اصلی ترین حامی مالی توسعه فناوری در کشور از پیشنهادات برتر حمایت خواهد نمود.
این وبینار ساعت ۱۰ تا ۱۲ روز سه شنبه ۲۷ خرداد ماه برگزار خواهد شد و حضور در این رویداد مجازی برای کلیه علاقه مندان آزاد خواهد بود.
انجمن ایمنی زیستی ایران به عنوان یکی از حامیان برگزاری از شما برای شرکت در این وبینار دعوت می نماید. ثبت نام رایگان از طریق لینک زیر امکان پذیر است:
evnd.co/۶YifE
>
:: کارگاه آموزشی تجزیه و تحلیل داده های مولکولی از دیدگاه تنوع ژنتیکی و ساختار جمعیت ::
 | تاریخ ارسال: 1399/3/24 | 

انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران با همکاری دانشگاه شهید چمران اهواز و دانشگاه تبریز برگزار می کند:
کارگاه آموزشی تجزیه و تحلیل داده های مولکولی از دیدگاه تنوع ژنتیکی و ساختار جمعیت
مدرس: دکتر سید ابولقاسم محمدی
اطلاعات بیشتر از طریق لینک زیر:

https://bit.ly/۳۷iMxf۷
>
:: مسابقه پایان نامه سه دقیقه ای ::
 | تاریخ ارسال: 1399/3/21 | 

صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور اقدام به برگزاری مسابقات پایان نامه های سه دقیقه ای با عنوان "پاناسه" نموده است. این مسابقه با هدف عملیاتی شدن و کارآمد کردن پایان نامه های دانشجویی در سطح کشور آغاز به کار کرده است. 
از این رو انجمن ایمنی زیستی ایران نیز از دانشجویان و افراد علاقمند به شرکت در این مسابقه دعوت می نماید تا در صورت تمایل در این مسابقه شرکت نمایند. امید است بتوانیم گامی در جهت توانمند سازی پژوهشگران جوان کشور برداریم. 
جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت پایان نامه به سایت http://panase.ir/fa مراجعه فرمایید. 

>
:: پی گفتاری بر کتاب “زیست فناوری، بیوتکنولوژی، مهندسی ژنتیک و تراریخته در کلام و فتاوای مقام معظم رهبری و سایر مراجع تقلید عظام” ::
 | تاریخ ارسال: 1399/2/27 | 

پی گفتار:

زیست فناوری یا بیوتکنولوژی از فناوری هایی است که اگرچه قدمت آن به هزاران سال قبل برمی گردد؛ اما در انتهای هزاره دوم میلادی به فناوری سرنوشت سازی متحول شده است که کمتر عرصه ای از حیات بشری را می توان یافت که از آن تأثیر نپذیرفته باشد. به طور ویژه زیست فناوری تحولات شگرف و غیرقابل انکاری را در عرصه های بهداشت و درمان و همچنین محیط زیست و امینت غذایی ایجاد کرده است. تولید داروهای نوترکیب در پزشکی تحول گسترده ای را چه در عرصه تشخیص و چه در عرصه درمان ایجاد کرده است. داروهای نوترکیب با استفاده از فناوری مهندسی ژنتیک تولید می شوند. در کشاورزی تولید غذای بیشتر، باکیفیت و سلامت برتر با استفاده از فناوری زیستی محقق شده است. چنانچه در تولیدات کشاورزی از فناوری مهندسی ژنتیک استفاده شود به جای معادل نوترکیب آن در پزشکی، از عبارت«تراریخته»استفاده می شود. محصولات تراریخته در حال حاضر در ۲۶ کشور جهان تولید و در قریب به ۲۰۰ کشور جهان از جمله ایران به مصرف خوراک انسان و دام می رسند. این نوع محصولات از سال ۱۹۹۶ میلادی به صورت گسترده در سبد غذایی مردم قرار گرفته اند(۱). مزیت این نوع محصولات علاوه بر بهره وری به ازای مصرف آب و زمین، کاهش مصرف سموم حشر ه کش خطرناک و جایگزینی علف کش های کم زیانتر و محیط زیست دوستانه تر به جای علف کش های خطرناک متداول بوده است. صفات برتر نسل های جدیدتر محصولات تراریخته تحمل بیشتر به خشکی و کم آبیاری، مغذی تر بودن محصول نهایی و سلامت و کیفیت برتر این نوع محصولات در مقایسه با انواع غیر تراریخته آن هستند(۲).

>
:: تودیع و معارفه دبیر انجمن ایمنی زیستی ایران ::
 | تاریخ ارسال: 1399/2/8 | 


بدین وسیله به اطلاع می رساند، دبیر سابق انجمن ایمنی زیستی ایران، سرکار خانم "رحیمه خلیلی" از سمت خود استعفا داده
و سرکار خانم "مریم صمدی خوشخو" دبیر جدید انجمن ایمنی زیستی ایران معرفی شدند.
آرزوی موفقیت و سپاس بی کران از زحمات بی شائبه سرکار "خانم خلیلی" را داشته
و انتصاب سرکار خانم "صمدی خوشخو" را تبریک عرض می نماییم. 
>
:: تبلیغات تشویش آفرین صدا و سیما در آغاز سال جهش تولید ::
 | تاریخ ارسال: 1399/2/7 | 

به گزارش پایگاه اطاع رسانی بیوتکنولوژی ایران به نقل از پایگاه خبری تحلیلی شعار سال رئیس انجمن ایمنی زیستی، بهزاد قره یاضی گفت: در شرایطی که بسیاری از هم‌میهنانمان به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور دچار تشویش و نگرانی هستند، مجاهدت ها و تلاش‌های شبانه روزی و خستگی ناپذیر کادر درمان در حدی مورد تحسین مردم و رهبری معظم انقلاب قرار گرفته است که عزیزانی که در این راه جان خود را از دست می دهند “شهید خدمت” محسوب می ‌شوند. در این میان اما، شرکت طبیعت گستر میهن که به استناد گزارش بانک مرکزی دارای سابقه سوء بیش از ۵۶ میلیون دلار عدم انجام تعهدات ارزی است، از ابتدای نوروز سال جاری با تبلیغات حیرت انگیزی علیه محصولات تراریخته قبل و در میان برنامه‌ها و سریال‌های پر طرفدار صدا و سیما تشویش دیگری را در اذهان مردم مبنی بر “مضر بودن محصولات تراریخته برای سلامتی انسان به ویژه کودکان” را آغاز کرده و همچنان ادامه می‌دهد. این موضوع در شرایطی است که مسئولین محترم وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به دلایل پیش گفته فرصت و نیرویی جهت مقابله با نشر اکاذیب و برخورد با تخلف سوداگران از بخشنامه‌های صادره را ندارند.

>
:: پاسخ به هجمه سایت الف به فناوری تولید ملی محصولات تراریخته ::
 | تاریخ ارسال: 1399/2/1 | 

به گزارش پایگاه اطاع رسانی بیوتکنولوژی ایران به نقل از مرکز جامع اطلاع رسانی زیست فناوری کشاورزی 

جامعه خبری تحلیلی الف در تاریخ ۲۳ فروردین ۱۳۹۹ شایعاتی تکراری و پوپولیستی را علیه فناوری تولید ملی محصولات تراریخته تحت عنوان “سه دروغ بزرگ تولیدکنندگان بذرهای تراریخته” منتشر کرده است. پاسخ مقتضی جهت آگاه سازی افکار عمومی و همچنین نویسنده مطلب و مسئولین سایت الف در ادامه آورده شده است

۱- در همان سطر اول مطلب ارائه شده در سایت الف مغالطه بزرگی توسط سایت الف صورت گرفته که ناشی از عدم تسلط نویسنده مطلب به مسائل فنی و تخصصی کشاورزی و بیوتکنولوژیست. به رغم مغالطه ارائه شده، برای افزایش تولید محصول کشاورزی حتما نباید چندین ژن به گیاه منتقل شود. عوامل محیطی مانند شوری، خشکی، آفات، بیماریها، سرما، گرما و غیره موجب ایجاد تنش در گیاه می شوند و در نتیجه میزان محصول و به دنبال آن عملکرد در واحد سطح کاهش می یابد. با انتقال تنها یک ژن و در صورت نیاز چند ژن میتوان تحمل گیاه به تنشها را بالا برده و در نتیجه با افزایش توان تولید محصول، عملکرد نیز افزایش خواهد یافت. ذرت تراریخته مقاوم به خشکی با نام تجاری droughtguard  در آمریکا تولید شده است. این ذرت که در شرایط تنش ۱۷۵ درصد میزان تنفس گیاه را کاهش میدهد در سطحی بالغ بر یک میلیون هکتار در آمریکا کشت، تولید و مصرف میشود.

>
:: بیانیه مرجع ملی ایمنی زیستی در مورد تبلیغات روغن نباتی در صدا و سیما ::
 | تاریخ ارسال: 1399/1/20 | 

از ابتدای سال ۱۳۹۹ و در حالی که کشور با بحران بیماری همه گیر کووید ۱۹ (کرونا) درگیر بوده است، شاهد تبلیغات گسترده روغن نباتی “طبیعت” قبل و در میان برنامه های پرطرفدار صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به صورت پخش تیزر و زیرنویس هستیم. در این تبلیغات به مضر بودن محصولات تراریخته به ویژه برای سلامت کودکان تاکید می شود. این در حالیست که سازمان بهداشت جهانی محصولات تراریخته موجود در بازار را برای سلامت انسان مورد تایید قرار داده است. علاوه بر این وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان نیز کلیه محصولات تراریخته وارداتی به کشور را مورد بررسی های دقیق قرار داده و سپس مجوز مصرف صادر می کند. کلیه محصولات دارای مجوز مصرف در جمهوری اسلامی ایران دارای تاییدیه از اتحادیه اروپایی و سابقه مصرف در این اتحادیه و بسیاری از کشورهای دیگر هستند. با توجه به اینکه در حال حاضر تقریبا صد در صد روغن های حاصل از ذرت، کلزا و سویا در بازار جهانی تراریخته هستند، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طبق بخشنامه شماره ۵۴۷۸۹/۶۷۵ مورخ ۱۳۹۷/۶/۱۷ کلیه تولید کنندگان را مکلف کرده است در صورت استفاده از این محصولات یا فرآورده های آن ها به استناد تبصره بند چ ماده ۳۱ قانون برنامه ششم توسعه الزاما مردم را از محصولات تراریخته مصرفی آگاه کنند.

>
:: آگهی استخدام برای جذب نیرو ::
 | تاریخ ارسال: 1399/1/19 | 

اعضای محترم انجمن ایمنی زیستی ایران
بدینوسیله به اطلاع می‌رساند که انجمن ایمنی زیستی ایران در نظر دارد تا یک نفر دارای شرایط زیر را به صورت تمام وقت با حداقل حقوق وزارت کار و بیمه تامین اجتماعی و درمانی پس از مصاحبه استخدام کند. از این رو از علاقمندان واجد شرایط دعوت می‌شود تا رزومه خود را به همراه تکمیل فرم پیوست حداکثر تا 31 فروردین سال 99 به دبیرخانه این انجمن به آدرس ایمیل biosafetysocietyofirangmail.com ارسال کنند.
کیفیت های مورد نیاز
1- تسلط کامل به زبان انگلیسی
2- دارا بودن مدرک کارشناسی یا کارشناسی‌ارشد در رشته‌های مرتبط با بیوتکنولوژی، اصلاح نباتات، بیوشیمی، زیست شناسی مولکولی و محیط زیست
3- توانایی ساخت کلیپ و موشن گرافی، عکاسی و کار با کامپیوتر و مدیریت وب سایت
4- توانایی تحلیل و تدوین یادداشت برای رسانه ها
سکونت در کرج (اولویت اول) و یا تهران (اولویت دوم) خواهد بود.
جهت دریافت فرم پیوست اینجا کلیک کنید.

 
>
:: علم ستیزی در تسنیم ::
 | تاریخ ارسال: 1399/1/18 | 

برای ما تشت رسوایی امثال پروفسور! ع ک و آقای تبریزیان سال هاست که از بام افتاده است، اما نکته قابل توجه اینست که پیروانشان در یک تاریکخانه ای در “خبرگزاری تسنیم” محفل گرفته اند و رئیس شان که نماینده کمپانی سم فروشی است آن ها را هدایت می کند. این محفل و سَرکردگانشان مانند پروفسور و تبریزیان هر چند وقت یک بار مطالبی را عنوان می کنند که برای جامعه علمی چیزی جز طنز و برای جهان چیزی جز ننگ نیست.

>
:: نگهداری ۵۰ هزار نمونه زیستی در مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ::
 | تاریخ ارسال: 1399/1/18 | 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران به نقل از فارس سرپرست مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی جهاد دانشگاهی گفت: ۵۰ هزار نمونه زیستی در ۴ حوزه گیاهی، سلول‌های انسانی و جانوری، مولکولی و میکروارگانیسم‌ها در این مرکز نگهداری می‌شود.

ذخایر ژنتیکی و زیستی برای کشور های مختلف اهمیت بسیار زیادی دارند و مراکز نگهداری از نمونه‌های ژنتیکی و زیستی از این بابت دارای اهمیت هستند که نقش مهمی در تحقیقات بیوتکنولوژی و توسعه محصولات بیوتکنولوژیکی دارند. توسعه محصولات بیوتکنولوژیکی تاثیر مهمی در بهبود وضعیت اقتصادی کشورها دارد.

مجید تولیت سرپرست مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی درباره نمونه‌های زیستی این مرکز گفت: ۵۰ هزار نمونه زیستی در قالب ۲۷ کلکسیون در چهار حوزه گیاهی، سلول‌های انسانی و جانوری، مولکولی و میکروارگانیسم‌ها در این مرکز شناسایی و نگهداری می‌شود.

>
:: یک تولیدکننده سیگار به دنبال تهیه واکسن کرونا ::
 | تاریخ ارسال: 1399/1/18 | 
کمپانی بریتیش امریکن توباکو شرکتی که مسئول مرگ میلیون‌ها نفر در سراسر جهان است، حالا قصد دارد با واکسن کرونا بشر را نجات دهد.
 
 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران به نقل از تابناک بریتیش امریکن توباکو (BAT) یکی از بزرگترین شرکت‌ها در زمینه تولید سیگار و تنباکو محسوب می‌شود که مدیریت برند‌هایی مانند کنت، دانهیل و لاکی استریک را برعهده دارد.
این کمپانی روز چهارشنبه یک آپریل اعلام کرد که واحد بیوتکنولوژی آن در ایالات متحده آمریکا، با استفاده از پروتئین‌های استخراج شده از برگ‌های تنباکو در حال توسعه واکسن کرونا است.
بخش فرایند بیو کنتاکی (KBP) می‌تواند از خرداد به صورت هفتگی، ۱ تا ۳ میلیون دوز واکسن تولید کند. برای دستیابی به این هدف، آژانس‌های دولتی و تولیدکنندگان به بریتیش امریکن توباکو کمک می‌کنند. این شرکت اعلام کرده بخش KBP، این واکسن را به صورت غیرانتفاعی تولید می‌کند.
در حال حاضر واکسن کرونا مراحل پیش از آزمایشات بالینی را طی می‌کند. این شرکت برای تولید این واکسن، بخشی از توالی ژنتیکی کووید-۱۹ را شبیه‌سازی کرده تا قادر به تولید آنتی ژن باشد. این آنتی ژن برای تکثیر، درون برگ‌های تنباکو تزریق شده است. آنتی ژن ماده‌ای بوده که باعث واکنش سیستم ایمنی بدن می‌شود.
این شرکت اعلام کرده پس از برداشت، آنتی ژن‌ها از برگ‌ها استخراج شده و تصفیه می‌شوند و سپس به بدن تزریق خواهند شد. این فرمول در دمای ثابت اتاق در حال توسعه است که با سایر واکسن‌ها که در دمای کم توسعه پیدا کرده‌اند، متفاوت است.

>
:: دروغ جرم نیست! تکرار دروغ پردازی تسنیم با هدف فناوری هراسی و هراس افکنی ::
 | تاریخ ارسال: 1399/1/17 | 
پرونده ویژه سن درتسنیم در پاسخ به اخبار جعلی که با هدف تخریب محصولات تراریخته و پژوهشگران عرصه مهندسی ژنتیک درخبرگزاری تسنیم منتشر می شود در پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران گشوده شده است. در این شماره به مطلبی که در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ در خبرگزاری تسنیم باعنوان « پلیس تهران: افزایش سرسام‌آور مصرف “گل”/ ماده مخدر گل، تراریخته است»  منتشر شده است پاسخی علمی و روشن داده ایم.
 

سن در تسنیم” با هدف شفاف  سازی افکار عمومی در زمینه محصولات تراریخته در پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران گشوده شده است. به طور ویژه سن در تسنیم با نورافکنی بر محفلی در خبرگزاری تسنیم که جز تخریب پژوهشگران مهندسی ژنتیک و محصولات تراریخته و روابط علمی بین المللی رسالتی دیگر ندارد، می پردازد. در این پرونده قصد داریم به شبهات غیر علمی که علیه مهندسی ژنتیک به طور کلی و محصولات تراریخته به طور خاص در تسنیم منتشر می‌شود بپردازیم. در این شماره به مطلبی که در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ در خبرگزاری تسنیم باعنوان « پلیس تهران: افزایش سرسام‌آور مصرف “گل”/ ماده مخدر گل، تراریخته است»  منتشر شده است پاسخی علمی و روشن داده ایم.

>
:: سلسله نشست های تراریخته با محوریت روغن های نباتی تراریخت ::
 | تاریخ ارسال: 1399/1/15 | 

شاخه دانشجویی انجمن ایمنی زیستی ایران و کمپین آگاهی دهنده Iran GMO برای تبدیل تعطیلات دانشگاه‌ها به فرصت یادگیری در ایام جنگ با کرونا،بر آن شد تا مجموعه نشست‌هایی را تحت عنوان"سلسله نشست‌های تراریخته در آیینه حقیقت" در فضای live اپلیکیشن اینستاگرام راه اندازی‌کند.امید است این جلسات پرسش و پاسخ آنلاین روح مشارکت جمعی برای رسیدن به اهداف علمی را در دانشجویان،پژوهشگران و اساتید دانشگاه‌ها بیدار کند تا در کنار هم، دست در دست هم برای شعار"متحد باهم برای سلامت مردم" کمر همت ببندیم.
با سپاس
علیرضا علیزداه
رئیس شاخه دانشجویی انجمن ایمنی زیستی ایران وعضو شورای سیاست گذاری کمپین Iran GMO
>
:: فریب افکارعمومی با تبلیغات روغن غیرتراریخته ::
 | تاریخ ارسال: 1399/1/15 | 
اخیرا یکی از شرکت‌های عرضه کننده روغن‌های خوراکی در تبلیغات خود ادعا کرده که روغن غیرتراریخته تولید می‌کند. این در حالی است که به گفته محققان حوزه بیوتکنولوژی، در دنیا دانه آفتابگردان تراریخته وجود ندارد و کلیه دانه‌های روغنی چون ذرت، سویا و کلزا تراریخته هستند. به اعتقاد این محققان در شرایطی که مردم در وضعیت بحران اپیدمی کرونا ویروس در خانه‌ها بوده و مخاطبان رسانه ملی هستند، پخش چنین تبلیغاتی موجب تشویش اذهان عمومی می‌شود.
 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران به نقل از ایسنا، سرویس بین المللی دستیابی و استفاده از زیست فناوری کشاورزی (ایسا ISAAA) اقدام به انتشار وضعیت تولید جهانی محصولات تراریخته تجاری در سال ۲۰۱۸ کرده است.

در این گزارش اعلام شده است که ۲۶ کشور جهان در سال ۲۰۱۸ محصولات تراریخته را تولید کردند و سطح زیر کشت این نوع محصولات کشاورزی در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال ۲۰۱۷ به میزان ۹.۱ میلیون هکتار افزایش یافت و از ۱۸۹.۸ میلیون هکتار به ۱۹۱.۷ میلیون هکتار رسیده است. این مقدار نشان می‌دهد محصولات تراریخته سریع‌ترین فناوری پذیرفته شده در حوزه فناوری‌های زراعی در جهان محسوب می‌شوند.

تا پایان سال ۲۰۱۸ در مجموع ۷۰ کشور محصولات تراریخته را رسما پذیرفتند که از این تعداد ۲۶ کشور محصولات تراریخته را تولید و مصرف و ۴۴ کشور دیگر وارد کننده این نوع محصولات هستند.

>
:: در صورت استفاده از محصولات تراریخته همه کارخانجات ملزم به نصب برچسب تراریخته هستند. ::
 | تاریخ ارسال: 1399/1/13 | 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمدحسین عزیزی مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذاودارو با اشاره به تولید و کشت محصولات تراریخته در دنیا اظهار کرد: تولید و کشت محصولات تراریخته در برخی از کشورهای دنیا مثل آمریکا آزاد است اما در این میان برخی از کشورها محدودیت‌های خاص خود را دارند.

او ادامه داد: در کشورهای آمریکای شمالی و برخی از کشورهای آمریکای جنوبی زدن برچسب عنوان تراریخته روی محصولات تراریخته اختیاری است و از این نظر ایرادی ندارد.

مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذاودارو تاکید کرد: در بعضی از کشورها برچسب تراریخته بستگی به محصول نهایی دارد و آنها کاری به ماده اولیه محصول تولیدی ندارند و اگر بعد از انجام آزمایش‌های مربوطه، محصول نهایی از نوع تراریخته نباشد، عدم استفاده از برچسب تراریخته منع قانونی ندارد.

عزیزی تاکید کرد: قوانین اتحادیه اروپا در خصوص زدن برچسب تراریخته از تمام کشورهای دیگر سختگیرانه‌تر است، به طوری که اگر محصولی ماده اولیه‌اش تراریخته باشد بر اساس قوانین کشورهای اروپایی برچسب تراریخته روی آن کالای تولیدشده زده می‌شود.

>
:: جایگاه بیوتکنولوژی در کشاورزی ایران ::
 | تاریخ ارسال: 1399/1/12 | 
دکتر بهرام باغبان، استاد دانشگاه تبریز با اشاره به تاریخچه ظهور و توسعه علم بیوتکنولوژی در جهان گفت: با وجود این‌که کشاورزی بیوتکنولوژی نقش مهمی را در شرایط کنونی جهان ایفا می‌کند اما تاکنون از توانمندی‌های بالقوه و بالفعل کشور در این حوزه استفاده نشده و با این روند نیز آینده خوبی برای بیوتکنولوژی کشاورزی ایران قابل تصور نیست.
 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران بهرام باغبان در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به غفلت شدید کشور در خصوص توسعه همگون بیوتکنولوژی در جهان، افزود: در بحران‌هایی چون شیوع جهانی کووید ۱۹ که هنوز کسی از پشت پرده آن اطلاع دقیق ندارد، می‌بینیم که ملاک مواجهه با چنین تهدیدهایی تنها از طریق حوزه‌های بیوتکنولوژی در زمینه تولید و تامین دارو و غذای سالم و عاری از هر تهدید است.

وی در خصوص تاریخچه پیدایش علم بیوتکنولوژی یا زیست فناوری در جهان، گفت: بیوتکنولوژی به مفهوم فعلی و رایج، بعد از معرفی توانمندی‌های تکنولوژی rDNA یا فناوری DNA نوترکیب (شاخه‌ای از ژنتیک) در سال ۱۹۷۱ در تمامی شاخه‌های علوم مرتبط با موجودات زنده شکل گرفت.

وی با بیان این‌که هر کشوری متناسب با توانمندی‌های خود، رویکرد متفاوتی در بهره مندی از این نوع تکنولوژی دارد، افزود: ایران نیز از نیمه دوم دهه ۶۰ شمسی با ورود به عرصه بیوتکنولوژی، به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در منطقه‌ در این زمینه مطرح شد.

باغبان با اشاره به اهمیت بالای علم بیوتکنولوژی در جامعه کنونی، گفت: بشر همواره ارتباط همه جانبه‌ای با سایر موجودات زنده در بیوسفر کره زمین داشته و همین ارتباط، کاربرد علم بیوتکنولوژی (فناوری بهره مندی از کلیه موجودات زنده) را در رفع مشکلات ایجاد شده در گذشته و رفع نیازهای امروزی مطرح می‌کند.

وی متذکر شد: می‌توان با درک اهمیت و کاربرد این علم و با تدوین یافته‌های موجود بشر، برای اجرای برنامه‌های هدفمند و هوشمند در این زمینه اقدام کرد.

>
:: از عنبرنسارا تا روغن بنفشه؛ شاهکارهای کرونایی ::
 | تاریخ ارسال: 1399/1/11 | 
خوردن الکل صنعتی، دودن کردن عنبرنسارا، مالیدن روغن بنفشه، گرفتن سشوار زیر بینی، قورت دادن جوهرنمک و … کج‌راهه‌هایی است که این روزها برای مقابله با ویروس کرونا معرفی می‌شوند. توصیه های بعضا شیادانه ای که گاهی انگار برای سودجویی در افزایش فروش و قیمت برخی اقلام که در شرایط عادی بازار چندانی ندارند، با صحنه آرایی برخی افراد نامعلوم به جامعه تزریق می شوند. اما چرا عده‌ای زیر بار این توصیه‌های غیر علمی می‌روند؟ بنا به گفته یک رفتارشناس، کمبود اعتماد بنفس و نبود سواد رسانه‌ای و همچنین بی‌اعتمادی به مراجع رسمی، دلیل پذیرش این اظهارات بی‌پایه و اساس است.
 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران به نقل از ایسنا، بعد از شیوع ویروس کرونا در ایران، تعدادی از شهروندان به دلیل آشامیدن الکل صنعتی (با تصور نوشیدن الکل طبی) سعی دارند خود را در برابر این ویروس مقاوم کنند؛ اما آنچه نصیب آنها می‌شود، متأسفانه مرگ است و نابینایی.

این درک اشتباه از نحوه مقابله با ویروس کرونا تاکنون به فوت بیش از ۱۰۰ نفر از ایرانی‌ها منجر شده است. آمارها نشان می‌دهد که در روزهای اخیر تعداد تلفات ناشی از مسمویت الکلی در حال رقابت با تلفات ناشی از کروناست؛ به طوری که در استان فارس تعداد قربانیان الکل در مقایسه با تلفات کرونا، چهار برابر بوده است. مسمومیت ۵۳۰ فرد با ۶۹ کشته در استان فارس، مسمویت ۱۲۵ نفر و فوت ۱۱ نفر در تربت جام، مسمویت ۲۳۰ نفر و مرگ ۲۰ نفر در آذربایجان شرقی، مسمویت ۷۰ نفر و مرگ ۱۵ نفر در استان البرز و مرگ ۲۸ نفر در اهواز در اثر مسمویت الکل، تیتر تعدادی از خبرهاست که در روزهای اخیر منتشر شده است.

در این میان خبر خوراندن الکل صنعتی به یک کودک پنج ساله توسط پدر و مادرش که به نابینایی او منجر شد، شاید رکورد تلخ‌ترین خبر روزهای اخیر را شکست.

درباره چرایی بروز این اتفاقات تلخ در کشور به دنبال شیوع ویروس کرونا، مجید ابهری، رفتارشناس و استاد دانشگاه شهید بهشتی، تأکید می‌کند: این یک آسیب اجتماعی است که افراد صرفاً با شنیدن یک پیام صوتی یا دیدن یک ویدیو یا خواندن یک یادداشت در فضای مجازی، تصمیم به انجام کاری می‌گیرند. در حالیکه یک انسان سالم و بالغ هیچ حرفی را بدون تفکر، تأمل و بررسی نمی‌پذیرد.

>
اخبار بیوتکنولوژی
::
مجله‌های علمی

دو فصل نامه علمی- پژوهشی

مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی

AWT IMAGE

*********

فصل نامه علمی- ترویجی

ایمنی زیستی

AWT IMAGE

*********

مجله بیوتکنولوژی پزشکی

AWT IMAGE

::
کانال تلگرام

AWT IMAGE

کانال رسمی انجمن ایمنی زیستی ایران

::
گرامیداشت
نشست بین المللی گفتگوی بورلاگ
23 تا 25 مهر 93
(آمریکا)
AWT IMAGE
*****
مراسم گرامیداشت صد سالگی نورمن بورلاک
4 الی 6 شهریور 93
(ایران)
AWT IMAGE
::
ورود کاربران
نام کاربری
رمز عبور
ورود خودکار
بازیابی رمز عبور
::
آمار کاربران
:. کل کاربران ثبت شده: 192
:. کاربران حاضر در وبگاه: 0
:. میهمانان در حال بازدید: 5
::
آمار بازدیدها
تمام بازدید‌ها: 1504367
بازدید 24 ساعت قبل: 1050
::
انجمن ایمنی زیستی ایران Biosafety Society of Iran
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 71 queries by YEKTAWEB 4162