[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره ما::
عضویت ::
انتشارات::
مراکز مرتبط::
تماس با ما::
اخبار پایگاه::
::
عضویت در انجمن

فرم عضویت حقیقی
فرم عضویت حقوقی
 

..
خبرنامه انگلیسی

عضویت رایگان در خبرنامه هفتگی

بیوتکنولوژی کشاورزی

و

مهندسی ژنتیک

Crop Biotech Update

AWT IMAGE

..
خبرنامه انجمن ایمنی‌ زیستی
مهر و آبان ۱۳۹۰
فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۱
مرداد و شهریور ۱۳۹۱
مهر و آبان ۱۳۹۱
دی و اسفند ۱۳۹۱
فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۲
خرداد و تیر ۱۳۹۲
مرداد و شهریور ۱۳۹۲
آبان و دی ۱۳۹۲
بهمن و اسفند ۱۳۹۲

اردیبهشت و تیر ۱۳۹۳
شهریور و آبان ۱۳۹۳
آذر و دی ۱۳۹۳

..
خبرنامه تراریخته
خبرنامه ویژه چهارمین همایش ملی مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی و هشتمین همایش بیوتکنولوژی کشور 
AWT IMAGE
پیش‌شماره 
روز اول 
روز دوم 
روز سوم
..
پایگاه‌های مرتبط
..
انجمن‌های علمی
..
گزارش فعالیت‌ها
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الكترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در كادر زیر وارد كنید.
..
نماد اعتماد الکترونیک
..
:: خوش آمدید ::

:: حضور انجمن ایمنی زیستی ایران در چهارمین نمایشگاه زیست فناوری ایران ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۶/۲۸ | 
AWT IMAGE
AWT IMAGE
حضور انجمن ایمنی زیستی ایران در چهارمین نمایشگاه زیست فناوری ایران
چهارمین جشنواره زیست فناوری با حضور وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی، رئیس ستاد توسعه زیست فناوری و جمعی از نمایندگان مجلس در مصلی تهران آغاز به کار کرد. 
به گزارش
خبرنگار مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی، دکتر قانعی رئیس ستاد توسعه زیست فناوری در مراسم افتتاحیه چهارمین جشنواره زیست فناوری اظهار داشت: برگزاری چهارمین نمایشگاه زیست فناوری در سالی که اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شده است دارای پیام مهمی است. وی افزود: زیست‌فناوری دارای ظرفیت‌های چشم‌گیری از منظر اشتغال و اقتصاد دانش‌بنیان و فناوری محور است و با این نگاه باید به حوزه زیست فناوری بپردازیم. دکتر قانعی گفت: اگر منظر ااشتغال و اقتصاد و پیشرفت فناوری نگاه کنیم زیست فناوری حوزه ای است که تمام این ها را در خود یکجا جمع کرده است. در این نمایشگاه تمام قابلیت هایی که می تواند اقتصاد جدیدی برای کشور رقم بزند نشان دادیم. 
قانعی با اشاره به توانمندی‌هایی که زیست‌فناوری در حوزه کشاورزی و محصولات تراریخته در اختیار ما قرار می‌دهد افزود: از طریق زیست‌فناوری بزرگ‌ترین توانمندی‌ها را می‌توانیم در حوزه کشاورزی و انرژی ایجاد کنیم.  وی افزود: قبلا هم در حوزه دارویی توانمندی خود را نشان دادیم دولت و ستاد در تلاشند که با تصویب و تسهیل قوانین زنجیره تولید و اشتغال به نحوی مرتبط شود که بتوانیم شاهد تاثیرگذاری این فناوری مهم بر اقتصاد و زندگی مردم بوده و نقش بزرگی را در سطح منطقه و جهان ارائه کنیم. دبیر ستاد زیست‌فناوی ادامه داد: امروز وزیر کار که حضور دارند باید کمک کنند زیر ساخت‌های حوزه دانش بنیان را برای اشتغال‌زایی فراهم کنند.

در این نمایشگاه که به همت ستاد توسعه زیست ‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از سال ۸۹ و هر دو سال یک بار برگزار می شود، حدود ۳۰۰ غرفه برای شرکت ‌های خصوصی داخلی به ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌های خارجی، سازمان های دولتی و افراد متقاضی فعال در زمینه زیست‌فناوری پیش ‌بینی ‌شده است. همچنین شعار چهارمین نمایشگاه زیست فناوری ایران، «زیست‌فناوری؛ مسیری نوین در راستای تولید و اشتغال دانش‌بنیان» است.

AWT IMAGE

نشست های مستقیم سرمایه گذاران با صاحبان فناوری های زیستی کشور در قالب محورهای زیست فناوری پزشکی، زیست فناوری کشاورزی، زیست فناوری دریایی و زیست فناوری صنعتی و نیز برگزاری چندین کارگاه آموزشی و نشست تخصصی در حوزه زیست فناوری از دیگر برنامه های این نمایشگاه است.

فراهم کردن فضای تبادل اطلاعات و تکنولوژی، ایجاد روحیه رقابت سالم و توسعه‌ گرا میان فعالان حوزه زیست‌ فناوری کشور، هدایت فعالیت ‌ها به سوی اولویت‌ های کشور، ترویج عمومی علم و تکنولوژی زیست‌فناوری از طریق ایجاد آشنایی جامعه با محصولات و کاربردهای آنها در زندگی روزمره، آشنایی عموم با توانمندی ‌های کشور در این حوزه و جلب همکاری سرمایه‌گذاران و سایر ذینفعان عرصه تجاری‌سازی از جمله اهداف برگزاری این نمایشگاه است. چهارمین نمایشگاه زیست فناوری ایران، علاوه بر شناسایی، معرفی و تشویق فعالان فناوری های زیستی، بستری برای تبادل فناوری و هم‌افزایی سازندگان با یکدیگر، بازارسازی، تقویت تعاملات بین ‌المللی، زمینه ایجاد زیرساخت‌ های لازم برای ورود به بازارهای جهانی به ‌ویژه در منطقه و کشورهای اسلامی ‌را فراهم می ‌کند.
انجمن ایمنی زیستی ایران نیز همانند دوره‌های قبل در این نمایشگاه شرکت و میزبان شرکت کنندگان همایش است. علاقه مندان می‌توانند طی روزهای ۲۷ الی ۲۹ شهریور ماه از غرفه انجمن به شماره ۴۰۷ نیز بازدید به عمل آورند.

AWT IMAGEAWT IMAGE
AWT IMAGEAWT IMAGE
AWT IMAGE

>
:: آگهی جذب نیرو ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۶/۲۷ | 
AWT IMAGE
به استحضار می‌رساند که انجمن ایمنی زیستی ایران در نظر دارد دو نیروی تمام‌وقت جهت همکاری در امور دبیرخانه‌ای انجمن ایمنی زیستی را پس از مصاحبه حضوری به کار بگیرد. از این رو از علاقمندان دعوت می‌شود تا رزومه خود را به همراه تکمیل فرم، حداکثر تا روز دوشنبه مورخ ۱۰ مهر ۱۳۹۶ به آدرس ایمیل biosafetysociety.ir@gmail.com ارسال فرمایند.
شرایط پذیرش
- کارشناسی یا کارشناسی‌ارشد در رشته‌های مرتبط با بیوتکنولوژی، اصلاح نباتات، بیوشیمی، زیست شناسی مولکولی و محیط زیست
- تسلط کامل بر زبان انگلیسی
- آشنایی با مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی

.
قابل ذکر است که ساکنین شهر کرج و تهران اعضای انجمن های علمی زراعت و اصلاح نباتات، بیوتکنولوژی، ژنتیک و ایمنی زیستی در اولویت خواهند بود.
>
:: نمایشگاه زیست فناوری ایران ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۶/۲۶ | 
AWT IMAGE
منتظر حضور سبز شما در غرفه انجمن ایمنی زیستی ایران در نمایشگاه زیست فناوری هستیم
 ۲۷ الی ۲۹ شهریور ۱۳۹۶
ساعت ۹ صبح الی ۱۷
غرفه انجمن ایمنی زیستی ایران به شماره ۴۰۷
 آدرس: تهران- مصلی امام خمینی
>
:: خبرنامه انجمن ایمنی زیستی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۶/۲۶ | 
AWT IMAGE
خبرنامه انجمن ایمنی زیستی ایران
خرداد و تیر ۱۳۹۶
دانلود خبرنامه
>
:: خبرنامه انجمن ایمنی زیستی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۶/۲۵ | 
AWT IMAGE
خبرنامه انجمن ایمنی زیستی ایران
فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۶
دانلود خبرنامه
>
:: نشست مشترک کارگروه زیست فناوری کشاورزی و شرکت های این حوزه ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۶/۱۴ | 
نشست مشترک کارگروه زیست فناوری کشاورزی و شرکت‌های این حوزه
AWT IMAGE
احتراما با توجه به برگزاری چهارمین نمایشگاه زیست فناوری ایران از تاریخ ۲۷ تا ۲۹ شهریورماه و به منظور ایجاد هم افزایی و همسویی حداکثری فعالان این عرصه، از جنابعالی دعوت می گردد تا در نشست هم اندیشی با موضوع " نشست مشترک کارگروه زیست فناوری کشاورزی و شرکت های این حوزه" که با حضور جمع کثیری از اندیشمندان، تولیدکنندگان و صاحب نظران این عرصه
روز دوشنبه مورخ  ۹۶/۶/۲۷ از ساعت ۱۵ الی ۱۷
به نشانی
 تهران، خیابان شهید بهشتی، مصلی بزرگ امام خمینی (ره)، شبستان اصلی، سالن دکتر فرهود
برگزار می گردد، حضور به هم رسانید.
 
بدیهی است حضور حضرتعالی در این نشست امید بخش ایجاد بستر مناسب برای رشد تولید داخلی محصولات سالم و اصیل و در نهایت کمک به امنیت غذایی کشور خواهد بود.
>
:: حمایت قاطع معاون رییس جمهور از توسعه تحقیقات بیوتکنولوژی کشاورزی در کشور ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۶/۱۰ | 

حمایت قاطع معاون رئیس جمهور از توسعه تحقیقات بیوتکنولوژی در ایران
AWT IMAGEAWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی، دکتر عیسی کلانتری عصر پنج شنبه در مراسم اختتامیه دومین همایش بین‌المللی و دهمین همایش ملی بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران که در سالن همایش های موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در کرج برگزار شد با بیان این که فناوری های نوین به ویژه بیوتکنولوژی می تواند برای مشکلات کشور از جمله بحران آب و مسائل کشاورزی کشور راه حل های موثری ادامه دهد اظهار داشت:  دانش آموختگان زیست فناوری از بهترین فارغ التحصیلان دانشگاه ها هستند ولی گاه طوری با آنها برخورد می شود که انگار نامحرم‌اند!

وی گفت: از آنجا که محققان ما ارتباط خوبی با جامعه ندارند و اطلاع رسانی در حوزه های علمی ضعیف است برخی با اهداف سیاسی و اقتصادی دیگران را فریب می دهند و باعث عقب ماندگی علمی تحقیقاتی کشور می شوند. نمونه آن برخوردهایی است که با تولید داخلی محصولات حاصل از مهندسی ژنتیک می شود.

معاون رییس جمهور با اشاره به توهین ها و برخوردهایی که با محققان  زیست فناوری کشور به ویژه پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی صورت می گیرد  اظهار داشت: حفظ این سرزمین و استقلال و امنیت آن در گرو توسعه فناوری های جدید است. مطمئنا کسانی می کوشند با سرزنش کردن، تهمت زدن، توهین و ... جلوی این حرکت را بگیرند ولی محققانی مثل خانم دکتر خوش خلق سیما که با ۴۰ سال خدمت به کشور و انقلاب خود را نشان داده اند طبعا کوچکترین توجهی به این تهدیدها نخواهند کرد.  البته بسیاری از مخالفان توسعه این فناوری ها در کشور ضد انقلاب نیستند بلکه دوستانی هستند که اطلاعات ناصحیح دارند از جمله در همین سازمان محیط زیست تا چندی قبل با شما مخالفت می کردند اما مطمئن باشید سازمان حفاظت محیط زیست از این پس قدردان و حامی تلاش های شماست. البته خود شما هم مسوولید که به اولویت های تحقیقاتی توجه کرده و سعی کنید حداقل چند مشکل کشور را که در راس آنها مصرف بی رویه آب است حل کنید و در برابر جوسازی ها و تبلیغات منفی نیز از خود و حقوق مردم دفاع کنید.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست به تجربه برخی کشورهای اروپایی در مخالفت با محصولات تراریخته تحت پوشش گروه‌های حامی محیط زیست با اهداف اقتصادی و سودجویانه اشاره کرد و گفت: در دهه ۱۹۹۰ وقتی کشتی های حامل ذرت و سویای تراریخته از آمریکا و آمریکای لاتین به اروپا می رسیدند سبزهای اروپا خود را جلوی کشتی ها آویزان می کردند و به بهانه تراریخته بودن محصولات وارداتی علیه آنها تبلیغ می کردند علت آن هم معلوم بود چون در آن زمان تولیدکنندگان اروپایی نمی توانستند با محصولات وارداتی که قیمت تمام شده آنها پایین تر بود رقابت کنند سبزها را تحریک می کردند که علیه محصولات تراریخته وارداتی تبلیغ کنند ولی به مرور که اروپایی ها توانستند فاصله خود را با تولیدکنندگان آمریکایی کم کنند و کشت تراریخته ها در اروپا رونق گرفت دیگر خبری از سبزهایی که خود را جلوی کشتی های واردکننده محصولات تراریخته آویزان می کردند نیست... ادامه مطلب

>
:: دومین همایش بین المللی بیوتکنولوژی برگزار شد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۶/۱۰ | 
 دومین همایش بین المللی بیوتکنولوژی برگزار شد
AWT IMAGE
مراسم افتتاحیه دومین همایش بین المللی و دهمین همایش بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ هفتم شهریور ماه ۱۳۹۶ با شرکت تعداد زیادی از نخبگان، اندیشمندان، دانشمندان، دانشجویان داخل و خارج کشور و شرکت های فعال در حوزه بیوتکنولوژی برگزار شد. مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن شریف و نواخته شدن سرود جمهوری اسلامی ایران رسماً آغاز به کار کرد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران، دومین همایش بین المللی و دهمین همایش ملی بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران با حضور ۱۲۰۰ نفر از متخصصان برجسته، دانشمندان، مسئولین و مدیران ارشد سازمان های مختلف، اعضای هیات علمی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی، پژوهشگران و دانشجویان رشته های مختلف مرتبط با زیست فناوری، و نیز مهمانان خارجی از کشورهای مختلف، هفتم تا نهم شهریورماه، به مدت سه روز در سالن همایش های موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در کرج برگزار و بیش از ۱۰۰۰ مقاله به صورت سخنرانی و پوستر ارائه شد.
دکتر اسکندر زند معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری و رئیس همایش، دکتر بهزاد قره یاضی رئیس امور تحقیقات و فناوری سازمان مدیریت و برنامه ریزی، دکتر حمیدی دبیر ستاد توسعه سلول های بنیادی، دکتر تولایی رئیس انجمن ژنتیک کشور، دکتر نیراعظم خوش خلق سیما رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی، دکتر محمدرضا زمانی رئیس پژوهشگاه ملی مهندی ژنتیک و فناوری زیستی، دکتر مختار جلالی معاون آموزش دانشگاه تربیت مدرس، دکتر مجید معنوی معاون زیستی مرکز همکاری های فناوری رئیس جمهور، جمع کثیری از اساتید دانشگاه ها و پژوهشگران کشور و دانشجویان، به همراه میهمانانی از کشورهای آلمان، ژاپن، آذربایجان، عراق، مالزی و پاکستان از شرکت‌کنندگان در مراسم افتتاحیه بودند.
  • واردات و مصرف محصولات تراریخته اجتناب ناپذیر است

در مراسم افتتاحیه این همایش، دکتر زند معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: ایران دوسال است که عضو شورای مرکزی CGIAR شده است. سه اولویت اصلی ۱۴ موسسه تحقیقاتی وابسته به CGIAR، اول داده های بزرگ، دوم بهره برداری از ذخایر توارثی و سوم در حوزه اصلاح نباتات است. اینها سه اولویت اصلی ۱۴ موسسه ذیل CGIAR است. وی افزود: گاهی در مجموعه های غیر علمی مباحث سیاسی وارد می شود و بحث هایی را در مورد وابستگی این مجموعه های تحقیقاتی مانند IRRI و یا ابهاماتی را در مورد همکاری پژوهشگران برجسته ما با این مراکز ایجاد می کنند که مایه تاسف است. زند تاکید کرد: ما رسما اعلام می کنیم دولت ما به حکم قانون به CGIAR حق عضویت پرداخت کرده و موضع ما گسترش همکاری در این عرصه ها به خصوص در حوزه بیوتکنولوژی است.‌

زند با اشاره به اینکه از نظر ما تولید و تحقیق در مورد گیاهان تراریخته یکی از رشته های اصلاح نباتات است، در مورد وجود سه مبحث محصولات تراریخته در کشور گفت: واردات و مصرف محصولات تراریخته اجتناب ناپذیر است. چون محصولات موجود در بازار جهانی که متاسفانه ما وارد کننده عمده آنها هستیم، به طور عمده تراریخته هستند.

  • نظر وزارت جهاد کشاورزی، تولید داخلی محصولات تراریخته است

وی با بیان اینکه تحقیق و توسعه در این زمینه بدیهی است و ما با تمام توان در مورد محصولات تراریخته تحقیق می کنیم و کسی نیز معترض نیست، افزود: تنها در مورد تولید ملی محصولات تراریخته، کمی اختلاف نظر وجود دارد. اما نظر وزارت جهاد کشاورزی این است که وقتی ما واردکننده عمده محصولات تراریخته هستیم، باید تولید داخلی آن را هم داشته باشیم. معاون وزیر جهاد کشاورزی ابراز امیدواری کرد اگر افرادی ابهامی دارند، در محیط های علمی، ابهامات خود را مطرح کنند.

  • سه درصد بازار جهانی در تسخیر بیوتکنولوژی کشاورزی

دکتر قانعی رئیس دومین همایش بین المللی و دهمین همایش ملی بیوتکنولوژی نیز با تاکید بر اینکه سه درصد از بازار جهانی در تسخیر بیوتکنولوژی کشاورزی است، اظهار داشت: ما در کشور باید برای توسعه بیوتکنولوژی از الگوی بیوتکنولوژی پزشکی استفاده کنیم.

وی افزود: در این حوزه وزارت بهداشت، هم بازار ایجاد کرد و هم از بازار محصولات بیوتکنولوژیک در مقابل واردات و به طور کلی از توسعه بیوتکنولوژی دارویی حمایت کرد.

  • تلاش یک جریان سازماندهی شده برای خطرناک نشان دادن زیست فناوری

دکتر زینلی، رئیس انجمن بیوتکنولوژی و دبیر علمی همایش بین‌المللی بیوتکنولوژی، نیز در این مراسم، با اشاره به قابلیت‌های زیست‌فناوری به عنوان مهم‌ترین فناوری قرن گفت: جریان سازماندهی شده‌ای تلاش می‌کند زیست ‌فناوری و مهندسی ژنتیک را خطرناک نشان دهد، اظهار داشت: فناوری تراریخته، ظرفیت‌های زیادی برای حل برخی معضلات کشاورزی کشور دارد و مخالفان محصولات تراریخته در ۱۵ سال گذشته با جلوگیری از این ظرفیت‌ها موجب عقب­ماندگی علمی کشور در حوزه بیوتکنولوژی کشاورزی شده‌اند. وی اظهار امیدواری کرد که با تغییرات صورت گرفته در دولت، پیشرفت در حوزه پژوهش های بیوتکنولوژی کشاورزی و به ویژه محصولات تراریخته هم جایگاه خاص خود را بیابد.

گفتنی است کتابچه دومین همایش بین المللی و دهمین همایش ملی بیوتکنولوژی از سایت اطلاع رسانی این همایش به نشانی: http://biotechcongress.ir/Pages/Default.aspx قابل دریافت است.

 

AWT IMAGEAWT IMAGE
AWT IMAGEAWT IMAGE


 
>
:: خبرنامه انجمن ایمنی زیستی ایران ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۵/۳۱ | 
AWT IMAGE
خبرنامه انجمن ایمنی زیستی ایران
بهمن و اسفند ۱۳۹۵
دانلود خبرنامه
>
:: خبرنامه انجمن ایمنی زیستی ایران ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۵/۳۱ | 
AWT IMAGE
خبرنامه انجمن ایمنی زیستی ایران
آذر و دی ۱۳۹۵
دانلود خبرنامه
>
:: برگزاری اولین دوره جایزه زنان در علم ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۵/۲۹ | 
AWT IMAGE
برگزاری اولین دوره جایزه زنان در علم

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران اولین دوره جایزه زنان در علم امروز در سالن اجتماعات قلم در کتابخانه ملی ایران با حضور وزیر محترم علوم تحقیقات و فناوری و مسئولین دیگر در حال برگزاری است.
دکتر محمد فرهادی ضمن تکریم نفش زنان در پیشرفت علمی کشور، از برگزاری این همایش ابراز خوشحالی کردند. در ادامه وزیر علوم ضمن گرامیداشت یاد و خاطره پروفسور مریم میرزاخانی، اعلام کردند که در این گردهمایی از زنان جوان پژوهشگر نیز تقدیر خواهد شد.
وی توضیح داد که پس از انقلاب شکوهمند اسلامی، حضور و مشارکت زنان در عرصه های علم و فناوری بسیار فراوان و موثر شده است و این پتانسیل را بسیار ارزشمند خواندند. فرهادی بر توانمندی زنان پژوهشگر کشورمان تاکید کرده و خواستار توجه بیشتر به این زنان توانمند شدند و ابراز امیدواری کردند که در آینده مدیریت های کلان کشور بر عهده زنان کشورمان گذاشته شود.

>
:: گلخانه شیشه ای کشور با کشت هیدروپونیک ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۵/۲۹ | 
AWT IMAGE
بزرگترین گلخانه شیشه ای کشور با کشت هیدروپونیک در ارس بهره برداری می شود
حسین حضرتی; مدیرعامل مجموعه یک شرکت سرمایه گذاری (ارس تارلا امین) افزود: این پروژه از سال ۱۳۹۳ کلید خورد و پس از یک سال عملیات واگذاری زمین، تسطیح و خاک ریزی و خاک برداری روی زمین های غیرهموار در چهار سطح تسطیح انجام شد به طوری که هر سطح با سطح دیگر ۱۰ متر اختلاف ارتفاع داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه تکنولوژی کشت هیدروپونیک از هلند وارد شده است ،تصریح کرد: سرمایه گذاری برای تکمیل این طرح ۱۶۰ میلیارد تومان است که ۵۰ درصد آن از طریق بانک کشاورزی و ۵۰ درصد توسط سرمایه گذاران پروژه تامین شده است.
وی با بیان این که با اجرای این پروژه به استثنای مجموع شاغلین سال های اخیر برای امر احداث در نهایت ۲۳۰ نفر در امر کشت و تولید اشتغال می یابد اظهارداشت: در بهره برداری از مرحله نخست این پروژه در سطح ۱۱ هکتار ۴ هزارو ۵۰۰ تن محصول گوجه فرنگی سالم تولید شد که ۸۵ درصد آن به کشورهای روسیه، قطر و دبی صادر شده است.
به گفته وی، طی این مدت زمان کوتاه نزدیک ۱۵ درصد این محصول نیز به بازار داخلی عرضه شده است.
مدیرعامل این شرکت، محصولات تولیدی این گلخانه را با برند; آتا ویتا; به بازارهای کشورهای متقاضی عرضه می کند، پیش بینی کرد: در صورت بهره برداری از مجموع ۳۱ هکتار گلخانه شیشه ای مسقف سالانه ۱۴ هزار تن محصول سبزی و صیفی برداشت شود.
یوسف ابراهیمی، سرمایه گذار و مدیر فنی بزرگ ترین گلخانه شیشه ای غرب آسیا با اشاره به مزایای اجرای چنین پروژه هایی گفت: توسعه گلخانه های بزرگ در ازای هر هکتار یک دهم کاهش مصرف آب، افزایش تولید ۱۰ برابری ، کاهش ۲۰ درصدی مصرف برق و کاهش مصرف ۱۵ درصدی گاز ، کاهش آلاینده های زیست محیطی و تغذیه بهتر گیاه و کاهش مصرف کود و در نهایت کاهش ضایعات را نسبت به گلخانه های معمولی در پی دارد.
وی اضافه کرد: برنامه ریزی توسعه ای برای ۸ سال آینده تولید بذر F۱ در ۳۵۰ هکتار از گلخانه های این شرکت در دستور کار دارد تا دیگر به کشورهای دیگر وابستگی نداشته باشیم.
وی با اشاره به این که جهت تامین تجهیزات با کیفیت مورد نیاز برای ایجاد چنین گلخانه مجهزی با ۱۴ شرکت خارجی مذاکره شد و در نهایت با یک شرکت معتبر هلندی به صورت مشروط به تفاهم سازنده ای رسیدیم، گفت: هدف استراتژیک این مجموعه در ورود به تولید کشاورزی در کنار فعالیت های اقتصادی در حوزه فولاد و صرافی، ایجاد پکیج کامل و سالم سبزی و صیفی است.
ابراهیمی اظهارداشت: هدف از اجرای این پروژه علاوه بر انتقال تکنولوژی گلخانه های شیشه ای هیدروپونیک به کشور ایجاد اشتغال؛ ارزآوری و تولید محصول سالم است.
وی قیمت کودهای تولید داخل را نسبت به وارداتی گران تر دانست و افزود: کودهای تولید داخل بخشی از عناصر موردنیاز گیاهان گلخانه ای را ندارد و همچنین به دلیل هزینه های تمام شده محصول قیمت آنها بیش از قیمت کودهای وارداتی است به همین منظور ما برای تامین کود کیفی و مطلوب این محصول را از کشورهای اروپایی معتبر وارد می کنیم.
این سرمایه گذار با اشاره به این که یک مورد مشابه از همین گلخانه در باکوی آذربایجان نیز موجود است، گفت: البته تفاوتی که میان این دو هست در طرح توسعه گلخانه ارس قرار است ۲۵۰ هکتار دیگر نیز به آن اضافه شود.
صدرالله اسکندری، مشاور و مجری طرح گلخانه شیشه ای ارس مدت زمان بازگشت سرمایه در این پروژه را نزدیک چهار سال دانست و افزود: با وجود این که هر عامل غیر قابل کنترلی می تواند سرمایه گذاری در بخش کشاورزی کشت یک میلیون نشاء را با مخاطراتی روبرو کند، اما تلاش شده تا با حداکثر تدبیرهای کارشناسی ممکن، ضریب این ریسک به حداقل میزان ممکن کاهش یابد.
به گزارش ایرنا، بزرگترین گلخانه شیشه ای با کشت هیدروپونیک دارای شیشه هایی از نوع VENLO به همراه سامانه اتوماسیون و کنترل هوشمند بوده و نوع اسکلت، دریچه های تهویه، ناودان های جمع آوری آب باران و آب تغلیظ، ساختمان گلخانه ، استخرهای تامین آب و تاسیسات جانبی، واحدهای سورتینگ و بسته بندی سامانه های تهویه، گرمایش، آبیاری وتغذیه مبتنی برفناوری های نوین جهان و برای نخستین بار در کشور و غرب آسیا است که در منطقه آزاد ارس واقع در آذربایجان شرقی (تبریز) اجراشده و محصولات آن به صورت انبوه از اواسط پاییز وارد بازارهای خارجی و داخلی می شود. این پروژه قرار است همزمان با آغاز برداشت محصول در اوایل پاییز امسال با حضور مسئولان بلندپایه بخش کشاورزی کشور به بهره برداری برسد.
منبع:
خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران
>
:: اطلاعیه ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۵/۱۷ | 
AWT IMAGE
به اطلاع کلیه اساتید، محققان و دانشجویان محترم می‌رساند که "انجمن ایمنی زیستی ایران" در نظر دارد تا در جهت اطلاع‌رسانی صحیح و علمی، ترویج و فرهنگسازی  در زمینه محصولات حاصل از زیست ‌فناوری، از علاقمندان به فعالیت در این زمینه دعوت به همکاری کند. بدیهی است همراهانی که در این زمینه اظهار علاقه و به عنوان "عضو فعال" شروع به فعالیت نمایند از تسهیلات و امتیازات ارائه شده توسط انجمن ایمنی زیستی برخوردار خواهند شد.

از این‌رو از علاقمندان دعوت می‌شود تا رزومه خود را به همراه تکمیل فرم حداکثر تا تاریخ ۱۳۹۶/۰۶/۱۵ به پست الکترونیک BiosafetySocietyOfIran@gmail.com  ارسال فرمایند.
>
:: چهارمین نمایشگاه زیست‌فناوری ایران ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۵/۹ | 

AWT IMAGE
چهارمین نمایشگاه زیست‌فناوری ایران
 
چهارمین نمایشگاه زیست فناوری ایران در ۲۷ الی ۲۹ شهریورماه ۱۳۹۶ به همت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور برگزار می‌گردد.
 
نمایش دستاوردهای زیست فناوری کشور و ایجاد فضایی برای تعامل عرضه کنندگان و متقاضیان فناوری از جمله اهداف این نمایشگاه می‌باشد. چهارمین نمایشگاه زیست فناوری در شهریورماه توسط صندوق حمایت از سرمایه‌گذاری زیست فناری برگزار می‌گردد.
>
:: وقتی رسانه‌ها به مقالات غیرمعتبر استناد می‌کنند ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۵/۹ | 
AWT IMAGE
وقتی رسانه‌ها به مقالات غیرمعتبر استناد می‌کنند

در سال‌های اخیر، تعدادی مقالات تحقیقاتی و بحث‌انگیز در حوزه محصولات تراریخته منتشر شده است که نویسندگان آنها ادعا دارند استفاده از تکنولوژی پیشرفته در صنعت کشاورزی می‌تواند بر سلامت انسان تأثیر منفی بگذارد. این موضوع درحالی رخ می‌دهد که مراجع علمی و معتبر جهان با بررسی مجدد آزمایش‌های ادعایی توانسته‌اند نادرستی آنها را در جهان علم ثابت کنند و نتایج بررسی دوباره این مقالات منتشر شده و در دسترس عموم است. با این حال، مخالفان تراریخته در ایران با استناد به مقالات اثبات‌نشده علمی و حتی گاه مقالات جعلی تلاش می‌کنند افکار عمومی را نسبت به ورود تکنولوژی به مزارع ایران حساس کنند و منافع تجاری خود را از عقب نگه‌داشتن کشاورزی تأمین کنند. نکته غم‌انگیز‌تر آن‌که رسانه‌ها نیز بدون بررسی در منابع اصلی و مراجع علمی و بزرگ جهان اقدام به انتشار این دسته از مقالات می‌کنند که در جهان علم، فاقد هرگونه وجاهتی است. برهمین اساس، به مهمترین و پرسروصداترین مقالات علیه تراریخته می‌پردازیم و علل رد آن از سوی مراجع علمی را بررسی می‌کنیم.

در دنیا تنها تعداد انگشت‌شماری مقاله در مورد محصولات تراریخته چاپ شده که سلامت آنها را زیر سوال برده و در مطبوعات جنجالی شده است. یکی از جنجالی‌ترین مقالات در مورد مخاطرات محصولات تراریخته، مقاله‌ای با عنوان «سمّیّت درازمدت علف‌کش راندآپ و یک ذرت تراریخته‌ مقاوم به راندآپ» از سوی سرالینی و همکاران در‌ سال ٢٠١٢ در مجله‌ Food and Chemical Toxicology  به چاپ رسید که حجم عظیمی از تبلیغات علیه این محصولات را به صورت‌های گوناگون به دنبال داشت. درحالی‌ که دانشمندان در آنالیز مجدد داده‌های این مقاله به نتایج شگفت‌آوری رسیدند. نتایج آنالیز مجدد گراف‌ها و جداول داده‌های نویسندگان مقاله مذکور به سادگی ثابت کرد که‌ درصد ابتلا به سرطان در موش‌های تغذیه‌شده با ذرت تراریخته کمتر از موش‌هایی است که با ذرت حاصل از کشاورزی سنتی تغذیه شده‌اند!

ولی به دلیل اصرار بی‌پایه و اساس علمی که در ذهن این محققان وجود داشت، آنها متوجه این گاف بزرگ در مقاله خود نشدند و آن را منتشر کردند. از سوی دیگر، از مهمترین ایراداتی که به مقاله سرالینی وارد است، این‌که در این مطالعه از نژادی از موش موسوم به نژاد‌هارلن اسپراگیو-داولی استفاده شده که ذاتا مستعد ابتلا به سرطان است. این بدان معناست که این نژاد به‌گونه‌ای تولید شده که بیماری سرطان چه با ذرت تراریخته و چه بدون آن، به صورت خودبه‌خودی در این نژاد ایجاد خواهد شد! در ثانی، آزمایش‌های این تحقیق، بدون تکرار انجام شده است. از لحاظ علم آمار، در غیاب تکرار هر نتیجه‌ای که از یک آزمایش به دست آید، تصادفی و غیرقابل استناد تلقی می‌شود. ادامه مطلب

>
:: آگهی همکاری ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۵/۸ | 
AWT IMAGE
به استحضار می‌رساند که انجمن ایمنی زیستی ایران در نظر دارد یک نیروی تمام‌وقت جهت همکاری در امور دبیرخانه‌ای انجمن در شعبه استان البرز را پس از مصاحبه حضوری به کار بگیرد. از این رو از علاقمندان دعوت می‌شود تا رزومه خود را به همراه تکمیل فرم، حداکثر تا روز شنبه مورخ ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ به آدرس ایمیل biosafetysociety.ir@gmail.com ارسال فرمایند.
شرایط
- کارشناسی یا کارشناسی‌ارشد در رشته‌های مرتبط با بیوتکنولوژی، اصلاح نباتات، بیوشیمی و زیست شناسی مولکولی
- تسلط کامل بر زبان انگلیسی
- آشنایی با مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی

.
قابل ذکر است که ساکنین شهر کرج و اعضای انجمن های علمی زراعت و اصلاح نباتات، بیوتکنولوژی، ژنتیک و ایمنی زیستی در اولویت خواهند بود.
>
:: رقابت ایران با چین و ژاپن در تولید داروهای بیوتکنولوژی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۵/۳ | 
AWT IMAGE
رقابت ایران با چین و ژاپن در تولید داروهای بیوتکنولوژی

محققان شرکت های دانش بنیان همواره در تلاش هستند تا در حوزه زیست فناوری داروهایی تولید کنند تا کشور از این منظر بی نیاز شود هم اکنون نیز فهرست ۲۹ داروی در حال تولید ایرانی منتشر شده است. به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی، زیست فناوری از جمله واژه‌های پر سر و صدای سال‌های اخیر است که باعث شده محققان در این حوزه تمرکز زیادی داشته باشند زیرا علاوه بر اشتغال زایی می تواند سرنوشت کشور را تغییر دهد و جایگاه آن را به نقطه مطلوبی برساند.

زیست فناوری در ایران بعد از انقلاب و خصوصا در ۱۵ سال اخیر در تجاری سازی محصولات موقعیت های خوبی در سطح منطقه و بین المللی ایجاد کرده است. در حالیکه محققان خارجی، خیلی زودتر تحقیقات خود را شروع کردند. اما با وجود اینکه تحقیقات در حوزه زیست فناوری بعد از انقلاب نمایان شد ولی پیشرفت های خوبی در راستای تولید محصول و صادرات آنها در چندین حوزه از جمله داورها پدیدار شده است. در حال حاضر تعداد داروهای زیست فناوری موجود در بازار جهانی ۱۴۶ قلم است و از این تعداد، ۲۰ دارو در بازار ایران موجود است که ۴ دارو منوکلونال آنتی بادی و ۱۶ دارو نوترکیب هستند. ادامه مطلب

>
:: ایمنی زیستی، پلکان پیشرفت فناوری مهندسی ژنتیک ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۵/۳ | 
AWT IMAGE
ایمنی زیستی، پلکان پیشرفت فناوری مهندسی ژنتیک
ایمنی زیستی به مجموعه‌ای از تدابیر، سیاست‌ها، مقررات و روش‌هایی گفته می‌شود که برای تضمین بهره‌برداری از فواید قطعی بیوتکنولوژی مدرن و مدیریت آثار جانبی احتمالی کاربرد این فناوری بر تنوع زیستی، سلامت انسان، حیوان، گیاه و محیط زیست به‌کار گرفته می‌شود. ایمنی زیستی پلکان پیشرفت فناوری مهندسی ژنتیک است. دانش ایمنی زیستی که حاصل درک رو به رشد بشر از اثرات فعالیت‌هایش بر اجزا و پدیده‌های طبیعت است، به تدوین استانداردها و خطوط راهنما در حوزه مهندسی ژنتیک می‌پردازد. متخصصان مهندسی ژنتیک در راستای تطبیق محصولات خود با استانداردهای ایمنی زیستی، همواره به نوآوری در چینش عناصر ژنتیکی هدف و روش‌های تراریزش پرداخته‌اند که این موضوع، موجب پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در بدنه مهندسی ژنتیک شده است. از سوی دیگر، تولید محصولات زیست ایمن موافق با استانداردهای تدوینی ایمنی زیستی، ضامن بقا و توسعه پایدار فناوری مهندسی ژنتیک است. دانش ایمنی زیستی و فناوری مهندسی ژنتیک دو مقوله درهم تنیده هستند که تثبیت و توسعه یکی فارغ از دیگری امری بسیار ناممکن و بیهوده است. این موضوع خطیر بدون توجه ویژه مسئولان و مدیران محترم حوزه بیوتکنولوژی و اهتمام اهالی مهندسی ژنتیک کشور ممکن نخواهد بود. توجه ویژه و اهتمام مدیران و مسئولان اجرایی مرتبط با مهندسی ژنتیک، مراکز آموزش عالی پرورش دهنده متخصصان، مراکز پژوهشی و شرکت های دانش بنیان و از همه مهم تر توجه اهالی مهندسی ژنتیک را نیز می‌طلبد. بسیاری از مراکز آموزش عالی کشور به پرورش دانشجویان در رشته‌های مختلف تحصیلی اعم از بیوتکنولوژی و ژنتیک مولکولی و مهندسی ژنتیک و بیولوژی سلولی و مولکولی مشغول هستند. با نگاهی مختصر به سرفصل این دوره‌های آموزشی، سهم بسیار ناچیز مباحث مربوط به ایمنی زیستی به وضوح مشهود است. تنها در سرفصل رشته مهندسی بیوتکنولوژی کشاورزی درسی با عنوان «جنبه های اقتصادی و اجتماعی بیوتکنولوژی» پیش بینی شده است که به یقین می‌توان آن را دو واحد درسی فراموش شده دانست.حوزه پژوهش محصولات تراریخته که در طرح و تولید آنها از اجزا، عناصر ژنتیک و نوآوری‌های موافق با ملاحظات محیط زیستی و سلامتی استفاده نشده باشد، بعید است قادر به عبور از فاز آزمایشگاه به پژوهش‌های مزرعه‌ای و پس از آن رهاسازی باشند. بنابراین، این ضرورت وجود دارد که پژوهشگران مهندسی ژنتیک کشور قبل از ورود به مراحل انتقال ژن و تولید محصول تراریخته، ملاحظات مربوط به ایمنی زیستی را در مسیر ترسیمی طرح پژوهشی خود با توجه کامل به جزئیات اعمال کنند.
 ادامه مطلب
>
:: تولید موز تراریخته در دانشگاه کوئینزلند ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۴/۲۷ | 

AWT IMAGE

خدمات طلایی مهندسی ژنتیک به جامعه بشری
تولید موز تراریخته در دانشگاه کوئینزلند

پژوهشگران دانشگاه کوئینزلند موفق شدند موز تراریخته غنی از ویتامین آ تولید کنند. این دستاورد پژوهشی می تواند منجر به نجات جان هزاران انسان در قاره آفریقا شود. پروفسور جیمز دیل، که هدایت این پژوهش را برعهده داشته است اظهار داشت غلظت ویتامین آ در موز تا چهار برابر هدف افزایش یافته است. پروفسور دیل اظهار داشت تیم تحقیقاتی دانشگاه کوئینزلند با همکاری موسسه ملی تحقیقات کشاورزی در آفریقا به طور موفقیت آمیزی انتقال ژن به موز رقم کاوندیش را انجام داده اند به نحوی که  مقدار ویتامین آ تولید شده در موز بعد از گذشت پنج نسل ثابت بود و این موفقیت بزرگی است.

پژوهش برای تولید موز طلایی غنی از ویتامین آ از ده سال پیش در دانشگاه کوئینزلند آغاز شد و دانشمندان روش های مختلفی را برای دستیابی به بهترین نتایج آزمودند. در حال حاضر موز طلایی پژوهشهای آزمایشگاهی و مزرعه ای را با موفقیت پشت سر گذاشته است و بعد از گذشت شش سال و طی کردن مراحل آزمایشی برای کسب مجوز تجاری سازی در اوگاندا در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. دولت انگلستان از حامیان مالی این پژوهش بوده است.

کمبود شدید ویتامین آ در قاره سیاه بسیار شایع است. سالانه 650 تا 700 هزار کودک در اثر کمبود ویتامین آ فوت میکنند و تعداد بیشتری نابینا می شوند. تولید محصولات غذایی تراریخته با ارزش غذایی بیشتر مانند موز طلایی برای تامین ویتامین و عناصر غذایی مورد نیاز مردم به ویژه در کشورهایی که مردم آن از کمبود یک ویتامین یا عناصر غذایی مانند آهن و روی رنج می برند یک روش ارزان و سالم است که در مقایسه با روش های تهاجمی به راحتی ترکیبات غذایی مورد نیاز افراد را تامین می کند. نقش مستقیم دانشمندان جوان اوگاندا در انجام این پروژه دستاورد دلپذیر دیگری برای این کشور است. تجاری سازی و کاربردی بودن دستاوردهای پژوهشی در سطح جوامع همواره عامل انگیزشی مهمی برای پژوهشگران بوده است. امروزه جریان های فناوری هراس در سطح جهان با تلاش برای ممانعت از پیشرفت زیست فناوری به ویژه در کشورهای درحال توسعه امیدوارند انگیزه دانشمندان را برای پژوهش در زمینه زیست فناوری کاهش دهند.

منبع: مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران

>
:: دستاورد مهندسی ژنتیک در مبارزه با بیماری سلیاک ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۴/۲۷ | 

AWT IMAGE

دستاوردهای مهندسی ژنتیک در مبارزه با بیماری سلیاک

تولید گندم حاوی مقدار کم گلیادین

گنـدم از مهمتریـن محصولات زراعی و منبع اصلی کالری و انرژی در دنیا است و بر اساس آمار فائـو، حدود 29درصـد غلات تولیدی دنیـا در سـال 2015 را شامل شده اسـت. اما با گسـترش مصرف ایـن محصول میـزان بیماری سلیاک نیـز رو بـه گسترش می‌باشد، به طوریکه میزان آن نسبت بـه چند دهـه گذشته حدود چهار برابر شده است. بیماری سیلیاک یک بیماری خود ایمنی است که در افراد مستعد بیماری از نظر ژنتیکی و در اثر مصرف گندم و دیگر غلات حاوی پروتئین گلوتن مانند گندم، جو و چاودار ایجاد می‌شود و بـه محض ورود ایـن پروتئین به سیستم گوارش آن‌ها، سیستم ایمنی بـدن دستور تخریب پرزهای دیواره روده کوچک که مسئول جذب مـواد غذایی هستند را صادر می‌کند و در نهایت بـه دلیل عدم جذب مـواد غذایی در بـدن، فرد دچار سوء تغذیه می‌شـود. گلیادین یا پرولامین یکی از دو پروتئین تشکیل‌دهنده گلوتن است. گلوتن از لحاظ زیست‌شناسی و شیمی یک نوع پروتئین به رنگ قهوه‌ای کم‌رنگ است. گلوتن در جوانه گندم و دیگر غلات یافت می‌شود. ۸۰ درصد پروتئین گندم را گلوتن تشکیل می‌دهد. گلوتن پس از سویا مهمترین پروتئین گیاهی به شمار می‌آید. گلوتن از گلیادین و گلوتلین یا گلوتنین تشکیل می‌شود.

ساده‌ترین راهکار برای مبـارزه با بیماری سلیاک، عـدم اسـتفاده از گنـدم در مـواد غذایـی و اسـتفاده از نان و محصولات حاوی برنـج یـا ذرت و یا سایر ترکیبات بدون گلوتن است امـا محصـولات بـدون گلوتن از نظـر بافـت، بـو و مـزه به پای محصولات گلوتن‌دار نمی‌رسند، لذا لازم اسـت از آنزیم‌های خاص، مکمل‌ها و امولسیفایرها استفاده شود. روش دیگر استفاده از داروهای تجزیه کننده گلوتن یـا اسـتفاده از واکسـن‌های مقابلـه کننـده بـا آنتی ژن گلوتن می‌باشد. محققین تـلاش کرده‌انـد تـا از طریـق اصلاح نباتات کلاسیک، ارقـام گندم بـدون گلیادین یـا بـا گلیادین کم تولید کنند، اما بـه دلیل هگزاپلوئید بودن گندم نـان و همچنین پیچیدگی لوکوس گلیادین در کروموزوم‌ها بخاطر تعداد زیـاد کپی و نـوع آن در کوموزوم‌ها، ایـن کار در چند دهه اخیر قابل انجام نبوده است.

اخیرا محققین اسپانیایی موفق بـه ایجاد گندم تراریخته‌ای شده‌اند که دارای گلیادیـن پایین می‌باشد و می‌تواند برای افراد دارای بیماری سلیاک یا حساسیت به گلوتن مناسب باشد. این نـوع گندم بـه نحوی مهندسی شده است کـه میزان گلیادیـن (کـه قسمتی از گلوتن است) در دانه‌ها کاهش یافتـه است. اگر این آزمایشات موفقیت آمیز باشد، می‌تواند اتفاق بسـیار خوبی بـرای حدود یک درصد مردم دنیا کـه دارای این نارسایی و 5 تا 8 درصد مردم که دارای حساسـیت بـه گلوتن هستند، باشد. با توجه به مشکلات فوق، فرانسیسکو بارو در انستیتو توسعه پایدار شـهر کوردوبـای اسـپانیا از راهـکار آر ان ای تداخلگـر برای خاموش کردن کلیه ژن‌های شناخته شده گلیادین استفاده کرد. برای اینکار آن‌ها ناقلین مختلف حاوی قطعات تکراری معکوس هومولوگ قسمت‌های حفاظت شده تمام ژن‌های مختلف شناسایی شده گلیادین را ساخته و به گیـاه انتقال دادند. بـا این کار آن‌ها توانستند لاین‌های تراریخته‌ای ایجاد کنند که تنهـا 7/8 درصـد ارقـام مادری گلیادین تولیـد می‌کردنـد و لذا در افـراد دارای نارسایی سلیاک، مشکلات بسیار کمتری ایجاد می‌کرد. لاین‌های تراریخته تـا 12 نسل پیش رفته‌اند و تاکنون کارایی آن‌ها کاهش نیافته است، لذا تراریخته‌های بدست آمده دارای پایداری ژنتیکی مناسبی هستند. این گروه در سال‌های گذشته از آرد گندم تراریخته، در سـطح آزمایشی نان تولیـد کـرده و اختراع خود را ثبت و با یک شـرکت انگلیسی انتقال تکنولوژی بـه نـام پی.بی.ال (PBL) قـرارداد امضـا کردند تـا فراینـد تجاری سازی این فنـاوری را تکمیـل کنند. عـلاوه بر این، انجمن‌هـا و فدراسـیون اتحادیه‌های سـلیاک در اسـپانیا، ایـن گـروه تحقیقاتی را تشـویق کردنـد و بـه دنبـال پیدا کردن راهکار حمایت از آن‌ها هستند. در ادامـه، 11 نفـر بیمار دوره دیده و بـرای انجام آزمایـش انتخـاب و معرفـی شدند. نتایج نشان داد که ایـن نوع نان اثرات منفی بسیار کمتری نسـبت به نـان حاصـل از گنـدم معمولی داشته و از طرفی از نظـر بافت، ساختار و ماندگاری از نـان برنج و ذرت بسـیار بهتـر بـوده و نسـبت بـه نـان معمولی نیـز فـرق چندانی ندارد. ادامه مطلب

>
اخبار بیوتکنولوژی
::
مجله‌های علمی

دو فصل نامه علمی- پژوهشی

مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی

AWT IMAGE

*********

فصل نامه علمی- ترویجی

ایمنی زیستی

AWT IMAGE

*********

مجله بیوتکنولوژی پزشکی

AWT IMAGE

::
کانال تلگرام

AWT IMAGE

کانال رسمی انجمن ایمنی زیستی ایران

::
گرامیداشت
نشست بین المللی گفتگوی بورلاگ
23 تا 25 مهر 93
(آمریکا)
AWT IMAGE
*****
مراسم گرامیداشت صد سالگی نورمن بورلاک
4 الی 6 شهریور 93
(ایران)
AWT IMAGE
::
ورود کاربران
نام کاربری
رمز عبور
ورود خودکار
بازیابی رمز عبور
::
آمار کاربران
:. کل کاربران ثبت شده: 70
:. کاربران حاضر در وبگاه: 0
:. میهمانان در حال بازدید: 6
::
آمار بازدیدها
تمام بازدید‌ها: 543478
بازدید 24 ساعت قبل: 825
::
انجمن ایمنی زیستی ایران Biosafety Society of Iran
Persian site map - English site map - Created in 0.062 seconds with 1188 queries by yektaweb 3461