[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره ما::
عضویت ::
انتشارات::
مراکز مرتبط::
تماس با ما::
اخبار پایگاه::
::
عضویت در انجمن

فرم عضویت حقیقی
فرم عضویت حقوقی
 

..
خبرنامه انگلیسی

عضویت رایگان در خبرنامه هفتگی

بیوتکنولوژی کشاورزی

و

مهندسی ژنتیک

Crop Biotech Update

AWT IMAGE

..
خبرنامه انجمن ایمنی‌ زیستی
مهر و آبان ۱۳۹۰
فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۱
مرداد و شهریور ۱۳۹۱
مهر و آبان ۱۳۹۱
دی و اسفند ۱۳۹۱
فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۲
خرداد و تیر ۱۳۹۲
مرداد و شهریور ۱۳۹۲
آبان و دی ۱۳۹۲
بهمن و اسفند ۱۳۹۲

اردیبهشت و تیر ۱۳۹۳
شهریور و آبان ۱۳۹۳
آذر و دی ۱۳۹۳

..
خبرنامه تراریخته
خبرنامه ویژه چهارمین همایش ملی مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی و هشتمین همایش بیوتکنولوژی کشور 
AWT IMAGE
پیش‌شماره 
روز اول 
روز دوم 
روز سوم
..
پایگاه‌های مرتبط
..
انجمن‌های علمی
..
گزارش فعالیت‌ها
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الكترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در كادر زیر وارد كنید.
..
نماد اعتماد الکترونیک
..
:: خوش آمدید ::

:: آخرین وضعیت تولید محصولات تراریخته در آفریقا ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۸/۲۳ | 
آخرین وضعیت تولید محصولات تراریخته در آفریقا
چهارده کشور افریقایی در حال کشت این محصولات یا برنامه ریزی برای کشت محصولات تراریخته در سال‌های آتی متناسب به شرایط بومی هستند.
به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی، چهار محصول اصلی که در سطح جهان رقم تراریخته آنها کشت می‌شود یعنی ذرت، سویا، کلزا و پنبه، در تمام کشورهای جهان به مصرف انسان و دام می‌رسند. با وجود این، کشورها از جمله در افریقا با توجه به شرایط اقلیمی و کشاورزی خود درباره کشت این محصولات اقدام می‌کنند. هم اکنون ۱۴ کشور افریقایی در حال کشت این محصولات یا برنامه ریزی برای کشت محصولات تراریخته متناسب با شرایط بومی هستند.
تا کنون چهار کشور آفریقایی مصر، افریقای جنوبی، سودان و بورکینافاسو تا سال ۲۰۱۶ رهاسازی و کشت تجاری حداقل یک محصول تراریخته را دنبال کرده‌اند.
در حال حاضر آفریقای جنوبی و سودان ۲٫۸ میلیون هکتار را زیر کشت محصولات تراریخته دارند. آفریقای جنوبی یکی از ده کشور برتری است که در سال ۲۰۱۶ بیش از یک میلیون هکتار را به کشت محصولات تراریخته اختصاص داده است. سطح زیر کشت پنبه، سویا و ذرت تراریخته در افریقای جنوبی از ۲٫۲۹ میلیون هکتار در سال ۲۰۱۵ به ۲٫۶۶ میلیون هکتار در سال ۲۰۱۶ افزایش پیدا کرد.
به دلیل برخی موانع موقت در مصر و بورکینافاسو این کشورها در سال ۲۰۱۶ تولید داخلی را متوقف کرده‌اند و از سال‌های آینده کشت را از سر خواهند گرفت.
از سوی دیگر سه کشور کنیا، مالاوی و نیجریه ارزیابی محصولات تراریخته را پشت سر گذاشته و مجوز رهاسازی صادر کرده اند که انتظار می‌رود در سال آینده این کشورها نیز تولید داخلی این محصولات را آغاز کنند.
همچنین شش کشور بورکینافاسو، اتیوپی، غنا و نیجریه، سوازیلند و اوگاندا پیشرفت های قابل توجهی برای تکمیل آزمایشات مزرعه ای و کسب آمادگی صدور مجوز تجاری سازی داشته اند و در سال‌های آتی محصولات مختلفی را کشت خواهند کرد. موز، لوبیا چشم بلبلی و سورگوم سه محصول جدید هستند که با هدف اولیه تامین امنیت غذایی در این کشورها برای تولید آنها برنامه ریزی شده است.
تانزانیا و موزامبیک نیز در قالب پروژه ذرت مقاوم به خشکی (WEMA) برای اولین بار در حال انجام آزمایشات مزرعه ای ذرت مقاوم به خشکی و آفت هستند.
 
منبع: مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران
>
:: همکاری علمی ایران و افریقای جنوبی در بیوتکنولوژی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۸/۲۳ | 
وزیر علوم افریقای جنوبی خواستار شد؛
همکاری علمی ایران و افریقای جنوبی در بیوتکنولوژی

وزیر علم و فناوری آفریقای جنوبی گفت: مشتاق به افزایش همکاری های علمی با ایران به خصوص در زمینه بیوتکنولوژی هستیم.
به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی به نقل از ایرنا، نالدی پاندرو (Naledi Pandor) روز شنبه در دیدار با منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: آرزوی دیدار از کشور ایران را داشتم که خوشبختانه به فرجام رسید.
وی گفت: طی حضورم در ایران با مسوولان علمی این کشور دیدار کردم و مشتاق به افزایش همکاری های علمی به خصوص در زمینه بیوتکنولوژی هستیم.

وی گفت: هدفم از این دیدار، تقویت همکاری های علمی و گسترش اقداماتی که دانشگاه ها می توانند در آن فعالیت کنند، است. متعقدم دانشمندان دو کشور می توانند همپای همکاران اروپای خود گام بردارند.
نالدی پاندور خاطر نشان کرد: از اقدامات و دستاوردهای علمی دیگر ایران که مرا تحت تاثیر قرار داد، بخش ویژه ای سی تی و بخش سوخت بود.
وزیر علم و فناوری آفریقای جنوبی ادامه داد: آفریقای جنوبی در زمینه حوزه محیط زیست متعهد است و دانشمندان این کشور در مناطق کلیدی مثل محیط زیست واخترشناسی فعالیت دارند.
منبع: مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران
>
:: کشورها از محصولات تراریخته استفاده می‌کنند ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۸/۲۳ | 
عضو کمیسیون بهداشت مجلس:
کشورها از محصولات تراریخته استفاده می‌کنند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بر ضرورت بهره مندی از محصولات تراریخته تاکید کرد.
به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی، همایون هاشمی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه ایران جمعیتی رو به افزایش دارد و نیاز بالایی دارد گفت: بسیاری از کشورها از محصولات تراریخته استفاده می‌کنند.
این نماینده مجلس با اشاره به نقش مهم وزارتخانه هایی، چون وزارت جهاد کشاورزی، بهداشت و درمان، وزارت کشور و همچنین وزارت امور خارجه خواستار ریل گذاری این نهادها برای تولید و مصرف محصولات تراریخته در قالب یک برنام منسجم، علمی و کارشناسی شد.
وی که در گفت‌وگو با خبرگزار‌ی میزان سخن می‌گفت، با اشاره به اظهار نگرانی برخی درباره این فناوری و بررسی موضوع در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: متاسفانه بحث محصولات تراریخته در ایران به صورت نامطلوبی رسانه‌ای شد.
هاشمی با اشاره به فواید برخی محصولات تراریخته در بخش کشاورزی افزود: در حال حاضر بسیاری از کشور‌ها از محصولات تراریخته استفاده می‌کنند، اما در این زمینه مراقبت‌های لازم را هم دارند.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: معتقدم استفاده از محصولات تراریخته در کشور باید با ظرافت، دقت و مسئولیت همراه شود که متاسفانه درحال حاضر این انسجام در درون بخش‌ها وجود ندارد البته دستگاه‌هایی هم هستند که در گوشه و کنار فعالیت‌هایی می‌کنند.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان اظهار داشت: البته با توجه به اینکه ایران جمعیتی رو به افزایش دارد و مصرف محصولات زیاد است، پیشنهاد می‌شود وزارتخانه هایی، چون بهداشت و درمان و جهاد کشاورزی دفاتری را در سطح مدیر کل در وزارتخانه‌های خود تحت همین عنون (محصولات تراریخته) تشکیل دهند تا این موضوع در سطوح اجرایی هم مورد پیگیری قرار گیرد.
خاطرنشان می‌شود جریانی ضد فناوری به ویژه فناوری مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در کشور علیه محصولات تراریخته به انتشار مطالب کذب می‌پردازد که یکی از این مطالب خلاف واقع ممنوعیت مصرف محصولات تراریخته در کشورهای پیشرفته جهان است. این در حالی است که کشورهایی مانند امریکا، کانادا، استرالیا، ژاپن و برخی کشورهای اروپایی تولید کننده این محصولات هستند و در برخی موارد صد در صد محصول تولیدی آنها از نوع تراریخته است. همچنین کشورهای اتحادیه اروپا سالانه ۳۳ میلیون تن سویای مصرفی خود را از امریکا و آرژانتین وارد می‌کنند که از نوع تراریخته است.
منبع: مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران

 
 
>
:: مزایای زیست‌محیطی و اقتصادی کشت تراریخته در استرالیا ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۸/۲۲ | 

مزایای زیست‌محیطی و اقتصادی کشت تراریخته در استرالیا

کشت محصولات تراریخته در استرالیا علاوه بر ایجاد 1.37 میلیارد دلار ارزش افزوده، اثرات زیست‌محیطی کشاورزی را از طریق کاهش مصرف سموم و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و کاهش نیاز به زمین کشاورزی کاهش داده است.
به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی، با توجه به شرایط اقلیمی و کشاورزی استرالیا دو محصول کلزا و پنبه تراریخته در استرالیا کشت می‌شود. کشت سویا و کتان تراریخته طی بیست سال گذشته در استرالیا حدود ۲۲۶ تن افزایش ثمردهی و بالغ بر ۱٫۳۷ میلیارد دلار استرالیا ارزش افزوده برای این کشور ایجاد کرده است. از این طریق در تبدیل ۵۱ هزار ۴۰۰ هکتار از منابع طبیعی به زمین کشاورزی صرفه‌جویی و به تنوع زیستی و محیط زیست کمک شده است. زیرا در صورتی که قرار بود بازدهی مشابه از طریق رقم غیر تراریخته این دو محصول به دست آید نیازمند اختصاص ۵۱ هزار ۴۰۰ هکتار زمین بیشتر به کشاورزی بودیم (Brookes, 2016).
کشت سه محصول کلزای مقاوم به علف‌کش، پنبه مقاوم به علف‌کش و پنبه مقاوم به آفت در استرالیا به ترتیب موجب کاهش ۳٫۵ درصدی، ۱۴٫۷ درصدی و ۳۳٫۴ درصدی در مصرف ماده مؤثره سموم شیمیایی شده است. به طور کلی در اثر کشت این دو محصول تراریخته در این مدت از مصرف ۲۲ میلیون کیلوگرم ماده مؤثره سموم مختلف در استرالیا جلوگیری و موجب کاهش ۲۶ درصدی اثرات زیست‌محیطی در کشت این دو محصول شده است. در نهایت در مصرف ۲۷ میلیون لیتر سوخت صرفه جویی و از انتشار ۷۱٫۵ میلیون کیلوگرم دی‌اکسید کربن جلوگیری شده است. کاهش مصرف سوخت در اثر کاهش استفاده از سم، ماشین آلات کشاورزی و حذف یا کاهش خاک ورزی (شخم) رخ داده است (Brookes, 2016).

جدول: میزان کاهش در مصرف علف‌کش و آفت‌کش در اثر کشت محصولات مقاوم به علف‌کش و مقاوم به آفت در استرالیا

در سال‌های اخیر ۹۰ درصد از کشاورزان پنبه در استرالیا به کشت پنبه تراریخته پرداخته‌اند که این امر موجب کاهش ۶۰ درصدی مصرف سموم آفت کش در کشت این محصول شده است. همچنین گزارش شده است کشت پنبه تراریخته موجب بهبود قابل توجه کیفیت آب در رودخانه‌های منطقه شمال شرق استرالیا شده است (Kennedy, 2013).
شرایط مساعد آب و هوایی در استرالیا بعد از دو سال در سال ۲۰۱۶ اجازه افزایش سطح زیر کشت پنبه و کلزای تراریخته را داد. همچنین پنبه تراریخته دارای دو صفت مقاوم به علف کش و آفت با نام تجاری BollgardIII/ RR®Flex در اختیار کشاورزان قرار گرفت. در سال ۲۰۱۶ مجوز کشت محصولات تراریخته در استرالیای غربی نیز همانند دیگر مناطق این کشور صادر شد و انتظار می‌رود سطح زیر کشت محصولات ترایخته در سال‌های آینده افزایش قابل توجهی یابد. گندم تراریخته مقاوم به بیماری و مقاوم به خشکی که کیفیت و ترکیب دانه آن بهبود یافته است در حال گذراندن آزمایشات مزرعه در کشور استرالیا است و در آینده نزدیک و با اتمام این ارزیابی‌ها مجوز کشت برای آن صادر می‌شود (ISAAA, 2016). با کشت گندم متحمل به خشکی صرفه جویی در مصرف آب را نیز باید به مزایای کشت محصولات تراریخته در استرالیا افزود.
منابع:
– Brookes, Graham (2016). Adoption and Impact of Genetically Modified (GM) Crops in Australia: 20 Years’ Experience, PG Economics.
– Kennedy, I. et al (2013). Research and practice: environmental action for improving water quality in cotton catchments. Crop and Pasture Science 64.
– ISAAA (2016). Global Status of Commercialized Biotech/GM Crops: 2016. ISAAA Brief No. 52. ISAAA: Ithaca, New York.
 
منبع: مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران
 
>
:: تولید برنج تراریخته با ۵۰ درصد ثمردهی بیشتر در انگلستان ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۸/۲۲ | 
تولید برنج تراریخته با ۵۰ درصد ثمردهی بیشتر در انگلستان
دانشمندان دانشگاه آکسفورد ژنی را کشف کرده‌اند که با انتقال آن به برنج می‌توان توان فتوسنتزی و تحمل برنج نسبت به گرما و خشکی را افزایش داده و ثمردهی برنج را ۵۰ درصد تقویت کرد.
به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی به نقل از زیست‌فن، دانشمندان ژنی را در ذرت کشف کرده‌اند که مسئول مسیر فتوسنتز پربازده C4 در ذرت است و با انتقال آن به برنج می‌توان توان فتوسنتزی و تحمل برنج نسبت به گرما و خشکی را افزایش داده و در نتیجه آن ثمردهی برنج را تا حد قابل توجهی تقویت کرد.
دانشمندان دانشگاه آکسفورد برای بهبود فرایند فتوسنتز در برنج و افزایش عملکرد آن، پروژه‌ای به نام برنج C4 را آغاز کرده‌اند که در این پروژه با واردکردن ژن ذرت به گیاه برنج، توان فتوسنتزی این گیاه تقویت خواهد شد و برنج نیز به سطح محصولات پربازده خواهد رسید.
برنج از مسیر فتوسنتزی C3 استفاده می‌کند که بازده بسیار کمتری در محیط‌های گرم و خشک نسبت به مسیر C4، یعنی مسیری که در گیاهان دیگر مانند ذرت و ذرت خوشه‌ای از آن استفاده می‌شود دارد.
طبق برآورد دانشمندان، اگر فتوسنتز برنج به مسیر C4 تغییر داده شود، بازده آن می‌تواند تا ۵۰ درصد افزایش یابد. محققین فوق نشان داده‌اند که چگونه می‌توان اولین قدم در این روش را که به نام آناتومی proto-Kranz شناخته می‌شود، با وارد کردن یک ژن ذرت به نام GOLDEN2-LIKE به برنج، برداشت.
آن‌ها در این مرحله تعداد کلروپلاست‌ها و میتوکندری‌های فعال در سلول‌های پوششی اطراف رگبرگ‌ها را با تقلید از ویژگی‌های دیده‌شده در گونه‌های proto-Kranz، افزایش دادند.
پروفسور جین لنگدیل، استاد توسعه گیاهی دپارتمان علوم دانشگاه آکسفورد و محقق ارشد این مرحله از پروژه برنج C4 دراین‌باره می‌گوید: «در این بررسی یک تک‌ژن به برنج وارد شده تا اولین مرحله در مسیر تکاملی C3 به C4 را بازسازی کند. این پیشرفت واقعاً دلگرم‌کننده است و چالش حال حاضر ما این است که با استفاده از آن، ژن‌های صحیح برای تکمیل مراحل باقیمانده در این فرایند را پیدا کنیم
منبع: مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران

 
>
:: مهندسی ژنتیک در خدمت امنیت غذایی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۸/۲۲ | 

 
دکتر رندی هوته تشریح کرد؛
مهندسی ژنتیک در خدمت امنیت غذایی
دکتر رندی هوته در حاشیه نشست آمادگی اجلاس کارتاهنا گفت: امروز نیاز به غذا و امنیت غذایی بیش از هر زمان دیگری در کشورهای درحال توسعه قابل لمس است و برای مدیریت این چالش ها لازم است از همه ابزارهای فناورانه موجود از جمله تراریخته بهره مند شویم.
به گزارش خبرنگار مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی، دکتر رندی هوته (Randy Hautea)، رئیس دفتر سرویس بیین‌المللی دستیابی و استفاده از بیوتکنولوژی کشاورزی در شرق آسیا، در حاشیه نشست آماده سازی هشتمین اجلاس متعاهدین پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا، گفت: چالش‌های امنیت غذایی و سابقه پذیرش محصولات تراریخته به ویژه در کشور های در حال توسعه نیاز کشورها به استفاده از این فناوری و توسعه آن برای تولید محصولات تراریخته جدید را تایید می کند.
وی گفت: درحال حاضر بیش از ۱۵ میلیون کشاورز تنها در ۱۹ کشور در حال توسعه از مزایای استفاده از فناوری مهندسی ژتیک و محصولات تراریخته منتفع شده اند.
دکتر هوته ادامه داد: امروز نیاز به غذا و امنیت غذایی بیش از هر زمان دیگری در کشورهای درحال توسعه قابل لمس است و برای مدیریت این چالش ها لازم است از همه ابزارهای فناورانه موجود از جمله بیوتکنولوژی، مهندسی ژنتیک و محصولات تراریخته بهره مند شویم.
وی بر اهمیت نقش دولت ها به عنوان سیاست گذاران اصلی در توسعه هر فناوری نوینی تاکید کرد و افزود: دولت ها می توانند با حمایت بی طرفانه از بخش خصوصی نقش مهمی در توسعه این فناوری و پذیرش آن توسط خرده کشاورزان غالبا فقیر داشته باشند.
هشتمین اجلاس متعاهدین پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا سال آینده در کشور مصر برگزار خواهد شد. نشستی تخصصی با هدف آماده سازی کشورها برای شرکت در این اجلاس در روزهای ۶ و ۷ نوامبر و با حضور نمایندگانی از اروپا، آسیا و آفریقا در کوالالامپور مالزی برگزار شد.

منبع: مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران
>
:: مزایای زیست‌محیطی کشت تراریخته ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۸/۱۸ | 

استاد بیوتکنولوژی دانشگاه گنت بلژیک تشریح کرد؛
مزایای زیست‌محیطی کشت تراریخته
محصولات تراریخته با تولید محصول بیشتر در مزارع موجود، کاهش مصرف سموم و آلودگی منابع آب و خاک و کاهش انتشار دی اکسید کربن کمک قابل توجهی به سلامت و محیط زیست کرده است.
به گزارش خبرنگار مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی، دکتر پیت وان درمیر، استاد دانشگاه گنت بلژیک در حاشیه کارگاه ” جنبه های نظارتی، علمی و ارتباطی اجرای توافقات بین المللی مربوط به زیست فناوری کشاورزی” گفت فناوری مهندسی ژنتیک و تولید محصولات تراریخته یک روش دقیق تر برای اصلاح نباتات است.
 
وی افزود: امروزه شرایط اقلیمی و گاه طغیان افات کشاورزان برخی کشورها را با بحران مواجه کرده است. کشاورزان به محصولاتی با صفات برتر نیاز دارند که متحمل به شرایط نا مساعد اقلیمی مانند سیل و خشکی باشند و نیاز کمتری به کودها و سموم داشته باشند.
 
دکتر وان در میر ادامه داد: برای حل چالش های امروز کشاورزی لازم راه حل های جامعی به کار گرفته شوند و استفاده از مهندسی ژنتیک برای تولید محصولات تراریخته یکی از این راه حل ها بوده است.
 
وی اظهار داشت: در واقع محصولات تراریخته با جلوگیری از تغییر کاربری اراضی به زمین های کشاورزی و تولید محصول بیشتر در مزارع موجود، کاهش مصرف سموم و کودهای شیمیایی و جلوگیری از آلودگی منابع آب و خاک و کاهش انتشار دی اکسید کربن به تنهایی کمک قابل توجهی به تولید محصولات سالم و دستیابی به اهداف توسعه پایدار کرده اند.
 
این متخصص مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی تاکید کرد: اولویت های کشاورزی باید بر اساس نیازهای کشاورزان و مصرف کننده ها و با رعایت ملاحظات زیست محیطی تعریف شوند.
 
کارگاه ” جنبه های نظارتی، علمی و ارتباطی اجرای توافقات بین المللی مربوط به زیست فناوری کشاورزی” با حضور نمایندگانی از ۱۲ کشور و با هدف آماده سازی برای شرکت در اجلاس متعاهدین پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا در روز های ۶ و ۷ نوامبر در کولالامپور مالزی برگزار شد. هشتمین اجلاس متعاهدین پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا سال آینده در کشور مصر برگزار خواهد شد.

 منبع: مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران

 

>
:: اتمام بررسی سلامت برنج تراریخته در وزارت بهداشت ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۸/۱۳ | 

رئیس مرکز تحقیقات سلامت ایمنی و غذا از اتمام فاز دوم آزمایش‌های سلامت برنج تراریخته ایرانی و ارائه نتایج به وزارت بهداشت خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران، دکتر حاجی محمدی، رئیس مرکز تحقیقات سلامت ایمنی و غذا دانشگاه علوم پزشکی یزد، در مصاحبه با رادیو با معرفی محصولات تراریخته گفت: این محصولات با هدف بهبود ویژگی های گیاه و ایجاد صفات برتر مانند مقاومت به آفت و کاهش استفاده از سموم شیمیایی تولید می شوند.

دکتر حاجی محمدی خاطر نشان کرد: مرکز تحقیقات سلامت ایمنی و غذا سه سال و نیم پیش با حضور معاون وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی افتتاح شد و ارزیابی ایمنی مواد غذایی از جمله تراریخته و ارگانیک در دستور کار این مرکز قرار گرفت. 

وی در ادامه از انجام ارزیابی‌های متعدد برای سنجش سلامت برنج تراریخته خبرداد و گفت: ایران به عنوان اولین کشور دارنده دانش فنی تولید برنج تراریخته طارم مولایی شناخته شده و انشاالله صدور مجوز تولید این برنج با احراز سلامت این محصول در مرکز تحقیقات سلامت ایمنی و غذا انجام خواهد شد.

حاجی محمدی افزود: برای بررسی سلامت این محصول آزمایشات مختلفی در قالب یک طرح تحقیقاتی جامع انجام شده است. فاز اول این طرح به اتمام رسیده و گزارش آن در اختیار مراجع مربوطه از جمله وزارت بهداشت قرار گرفته است.

دکتر حاجی محمدی از وزارت بهداشت به عنوان مرجع صدور مجوز تولید محصولات غذایی تراریخته نام برد و گفت: برای تولید ملی محصولات تراریخته طبق قانون ملی ایمنی زیستی شورای ملی ایمنی زیستی متشکل از نمایندگان وزارت بهداشت، جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست باید پس از جمع بندی مستندات لازم مجوز تولید و کشت محصول را صادر کند.

وی تاکید کرد: وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه های علوم پزشکی به عنوان زیر مجموعه وزارت بهداشت مسئول بررسی سلامت این محصولات هستند و در حال حاضر هم این آزمایشات بر روی برنج تراریخته به عنوان یکی از محصولات آماده تولید انجام شده است.

وی گفت: فاز دوم این طرح پژوهشی نیز به اتمام رسیده و نتایج آن در حال تدوین برای ارسال به مراجع ذی ربط هستند.

رئیس مرکز تحقیقات سلامت و ایمنی غذا در پایان تاکید کرد: برای تولید غذای سالم لازم است از تمام فناوری های موجود بهره ببریم.

وی افزود: همه فناوری‌ها یک هدف مشترک دارند  و آن تامین غذای سالم در راستای ارتقا سلامت مردم است.

گفتنی است پیش از این دکتر کلانتری معاون رئیس جمهور از تایید سلامت برنج تراریخته ایرانی توسط پژوهشگران مرکز تحقیقات سلامت ایمنی و غذای دانشگاه علوم پزشکی یزد خبر داده بود. خبری که به مذاق سوداگران ضد این فناوری خوش نیامد به طوری که با جنجال‌سازی تلاش کردند این خبر را به حاشیه ببرند.

برنج تراریخته طارم مولایی از دستاوردهای دانشمندان مهندسی ژنتیک کشور است که با هدف تولید غذای سالم و کاهش استفاده از سموم شیمیایی خطرناک طراحی شده و در انتظار صدور مجوز کشت است. با کشت این برنج علاوه بر افزایش ثمردهی شاهد حذف مصرف سموم زیانبار از مزارع برنج خواهیم بود. این در حالی است که بخش زیادی از سم مصرفی کشور در شالیزارهای شمال کشور مصرف می‌شود و این امر تا کنون به سلامت کشاورزان و محیط زیست آسیب‌های زیادی وارد کرده است.

برنج تراریخته برای اولین بار در سطح جهان در سال ۸۳ در ایران تولید و به دست معاون اول رئیس جمهور برداشت شد. اما با تغییر دولت و آغاز واردات محصولات تراریخته از تولید بومی این محصولات ممانعت به عمل آمد. با تصویب قانون ملی ایمنی زیستی این محصول مجددا در انتظار صدور مجوز قرار گرفت و امید آن می‌رود مردم به عنوان ذینفعان اصلی این فناوری از مزایای آن بهره مند شوند.

منبع: مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران

>
:: خانواده آسیایی اتاق تهاتر ایمنی زیستی در کره جنوبی گرد هم آمدند ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۸/۱۱ | 

خانواده آسیایی اتاق تهاتر ایمنی زیستی در کره جنوبی گرد هم آمدند

پنجمین کارگاه آموزشی خانواده آسیایی اتاق تهاتر ایمنی زیستی صبح روز پنجشنبه دوم نوامبر ٢٠١٧ در شهر دایجونگ کره جنوبی شروع به کار کرد.

خانواده آسیایی اتاق تهاتر ایمنی زیستی در سال ٢٠٠۵ با هدف توانمندسازی و هماهنگی بیشتر کشورهای آسیایی در زمینه اتاق تهاتر ایمنی زیستی متولد شد. اعضای این خانواده مسئولین و نمایندگان اتاق تهاتر ایمنی زیستی کشورهای آسیایی هستند.

پنجمین کارگاه آموزشی این خانواده با هدف آمادگی برای نهمین اجلاس متعاهدین پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا و توانمندسازی کشورهای آسیایی جهت انجام الزامات خود در زمینه اتاق تهاتر ایمنی زیستی  با حضور نمایندگان دبیرخانه پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا و سازمان ملل و اغضای این خانواده و با سخنرانی نماینده وزیر تجارت و صنعت کره جنوبی  صبح امروز در شهر دایجونگ کره جنوبی آغاز به کار کرد.

اخبار بعدی در رابطه با این کارگاه آموزشی را از مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی دنبال کنید.

خبرنگار: سمیرا کهک

منبع: مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران

>
:: تولید گیاهان دارویی در بیوراکتورها ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۸/۱ | 


تولید گیاهان دارویی در بیوراکتورها

محققان پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در تلاشند ترکیبات دارویی با ارزش گیاهان دارویی مفیدی نظیر گل راعی و بنفشه معطر را، در بیوراکتورهای آزمایشگاهی تولید کنند.

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران به نقل از خبرگزاری مهر، قاسم حسینی سالکده معاون پژوهشی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی دراین باره گفت: با اجرای این طرح می توان به جای برداشت گیاهان دارویی از منابع طبیعی که به تخریب محیط زیست شکننده کشور منجر می شود یا کشت آنها در مزارع که با توجه به معضل کم آبی و تغییرات شدید میزان ماده موثره گیاه در اثر تنش های زیستی و غیرزیستی همراه است از کشت سلول و بافت های گیاهی در بیوراکتورهای آزمایشگاهی استفاده کرد.

وی که در بازدید دکتر سعید جلیلی، نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در توضیح دستاوردها و فعالیت های محققان پژوهشگاه سخن می گفت خاطرنشان کرد: تمام طرح های این پژوهشگاه در راستای پاسخگویی به چالش ها و نیازهای بخش کشاورزی تعریف می شوند و تمام آنها قبل از اجرا از لحاظ تجاری سازی امکان سنجی می شوند.

حسینی تصریح کرد: اگر قرار است یافته های پژوهش در پایان کار در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد باید از روز اول در کنار پژوهش باشد. نمی توانیم یک محصول پژوهشی را تولید کنیم و بعد دنبال مشتری بگردیم.

وی گفت: پروژه های پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در راستای پاسخ به چهار چالش عمده بخش کشاورزی شامل تنش های محیطی، آلودگی محیط زیست، هزینه‌های تولید و کمیت و کیفیت محصولات است. در این پژوهشگاه هر طرح تحقیقاتی که مطرح می شود از ابتدا مورد امکان سنجی قرار می گیرد.

حسینی سالکده تصریح کرد: طبق  پژوهشی که در سال ۲۰۱۵ در یک مجله معتبر بین‌المللی منتشر شده و محتمل ترین مخاطرات جهانی در مناطق مختلف را معرفی کرده، کمبود آب و بیکاری دو چالش اصلی ایران و خاورمیانه هستند که باید برای مواجهه با آنها آماده بود. براساس یک مطالعه دیگر خاورمیانه و شمال آفریقا از مناطق نامناسب برای سکونت جمعیت فزاینده جهان است که تا سال ۲۰۳۰ یک میلیارد نفر به آن افزوده می شود.

بازار جهانی بذرهای تراریخته به ۲۰ میلیارد دلار می رسد

وی با بیان اینکه طبق مطالعات صورت گرفته منابع آبی منطقه هم طی سال های اخیر به شدت کاهش یافته و پیش بینی می شود شکاف بین ظرفیت تولید و میزان مورد نیاز محصولات کشاورزی در منطقه بسیار زیاد باشد اظهار داشت: پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی که با توجه به چالش ها و نیازهای کشور فعالیتهای خود را جهت دهی می کند با هدف بالا بردن بهره وری بخش کشاورزی فناوری هایی مثل انتقال ژن را در مسیر اصلاح گیاهان به خدمت گرفته است.

معاون پژوهشی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی خاطرنشان کرد: تلاقی، جهش، پلی پلوئیدی، ترکیب پروتئوپلاست، تراریزش و ویرایش ژنی از روش های سنتی و مدرن مورد استفاده برای تغییر و اصلاح گیاهان هستند. در این بین فناوری تولید محصولات تراریخته طی دو دهه اخیر رشد بسیار سریعی داشته به طوری که در حال حاضر بیش از ۱۸۰ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی دنیا زیرکشت محصولات تراریخته با صفات نسل اول (مقاومت به آفات و علف کش) رفته و پیش بینی می شود بازار جهانی بذرهای تراریخته تا سال ۲۰۱۷ به ۲۰ میلیارد دلار برسد. ادامه مطلب

>
:: دکتر جلیلی: غرب برای جلوگیری از پیشرفت ایران در بیوتکنولوژی از هیچ اقدامی فروگذار نمی کند ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۸/۱ | 

 

بازدید دکتر سعید جلیلی از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی ایران

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در بازدید از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با تقدیر از مجاهدت علمی محققان این حوزه تاکید کرد: غربی ها از هر پیشرفت علمی و فناوری که به استقلال علمی و اقتصادی کشور منجر شود نگران اند و به هر ترفندی برای ممانعت از آن متوسل می شوند. 

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، دکتر سعید جلیلی، نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان این بازدید که حدود ۹ ساعت به طول انجامید در سخنانی با اشاره به اظهارات اخیر ترامپ که ایران را کشوری فناتیک، دیکتاتور و سرکوب گر خوانده  و حتی ملت ایران را تروریست نامیده است! گفت: اظهارات اخیر رییس جمهور آمریکا علیه ایران را در حالی که روابط دوستانه ای با کشوری همچون عربستان داشته و چند ماهی از رقص شمشیر او با پادشاه سعودی نمی گذرد می توان یک موضع گیری سیاسی تلقی کرد و به سادگی از کنارش گذشت اما فکر می کنم مساله به همین سادگی نیست.  
وی با بیان اینکه پاسخ سوال خود درباره انگیزه های اصلی چنین موضع گیری هایی از سوی ترامپ و برخی دیگر از مقامات غربی را در بازدید از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی گرفته، اظهار داشت: در جریان مذاکرات هسته ای با نمایندگان کشورهایی گرد یک میز بودیم که بعضا تا پنج هزار کلاهک هسته ای در کشور خود داشتند اما از احتمال دستیابی ایران به یک بمب اتمی تا چند سال آینده و حتی از فعالیت چند هزار سانتریفیوژ زیر نظارت و دید دوربین های آژانس ابراز نگرانی می کردند. روشن است که وجود چند سانتریفیوژ یا دانشمند هسته ای در ایران نمی تواند منشا نگرانی آمریکا و دیگر قدرت‌های اتمی غرب باشد و مخالفت غربی ها با پیشرفت های هسته ای ایران هم مثل اظهارات هفته گذشته ترامپ ناشی از یک نگرانی جدی تر و واقعی است.  
وی خاطرنشان کرد: چیزی که مایه نگرانی و ترس آمریکا و غرب شده این است که دریافته اند با یک پدیده روبرو هستند که اگر مانع پیشرفت آن نشوند با قدرت و رقیبی جدید در عرصه جهانی مواجه خواهند بود. 

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: غربی ها که طی پنج قرن گذشته یک رقیب گفتمانی نداشتند از ظهور یک رقیب جدی طی سه چهار دهه ای که از انقلاب اسلامی می گذرد و طی همین مدت کوتاه میوه ها و ثمرات آن را در پیشرفت های علمی سریع ایران به رغم همه تحریم ها و فشارها می بینند، به هراس افتاده اند. علت این که غربی ها با وجود مسئولان و شخصیت های موثر سیاسی و ... امثال شهید شهریاری و شهید علی محمدی را ترور کردند این است که به خوبی می دانند آنچه مایه پیشرفت و اقتدار روزافزون ایران شده پیشرفت های علمی است که با تلاش محققان جوان کشور حاصل شده است. دستاوردها و موفقیت های مراکز هسته ای کشور هم مانند پژوهشگاهبیوتکنولوژی کشاورزی و سایر مراکز پژوهشی کشور مرهون جوان هایی است که میانگین سنی آن ها سن انقلاب اسلامی است.
جلیلی خاطرنشان کرد: همچنان که مقام معظم  رهبری در سخنرانی اخیر خود فرمودند پیشرفت علمی زمینه ساز اقتدار کشور است. غربی ها هم به خوبی می دانند که مایه قدرت در جهان امروز توسعه علمی و فناوری است و لذا هدف اصلی آنها از تحریم ها و فشارها جلوگیری از  رشد علمی کشور است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اظهارات رییس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در این بازدید که سیاست پژوهشگاه را انجام تحقیقاتی عنوان کرد که به افزایش تولید ناخالص ملی منجر شود، گفت: اتفاقا نگرانی غرب هم از چنین علمی است که به استقلال علمی و اقتصادی کشور منجر می شود و گرنه با علمی که صرفا به مقاله منجر شود، مشکلی ندارند. 
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی همانند مراکز تحقیقات هسته ای از زرادخانه های قدرت کشور است. در اینجا بهانه ای مثل خطر دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای ندارند ولی ارزش کار علمی مجاهدانه شما را هم مثل کار علمی شهید شهریاری می فهمند و اگر یکی را ترور فیزیکی می کنند در مورد دیگری ممکن است از مقهور کردن و حربه های دیگر استفاده کنند. 
وی گفت: یکی از راهبردهای امنیت ملی آمریکا که در زمان اوباما تدوین شده این است که سازمان های بین المللی باید در جهت منافع آمریکا باشند. مثلا با وجود ظاهر بین المللی سازمان ملل تصمیمات اصلی در آن توسط شورای امنیت که چند قدرت بزرگ در آن عضویت دائم دارند گرفته می شود و تصمیم گیر اصلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم شورای حکام است که اعضای اصلی هم چند قدرت بزرگ هستند لذا در مورد چنین سازمان هایی و برنامه های آنها باید هوشیار بود.
 جلیلی با اشاره به برخی مباحثات که در زمینه محصولات زیست فناوری و مهندسی ژنتیک مطرح است گفت: این قبیل مباحثات باید علمی و در راستای پیشرفت فعالیت ها باشد نه توقف و حتی کندی پیشرفت. به اندازه کافی، افرادی هستند که در مسیر موفقیت و توسعه کشور مانع تراشی کنند لذا چه در حوزه های سیاسی و چه در زمینه های علمی مثل موضوع تراریخته ها که بحث بین چند فرضیه علمی است  نباید طوری عمل کرد که مانعی در پیشرفت این حوزه شود.

وی در ادامه  با اشاره به اینکه به گفته محققان با کار در این حوزه می توان  بهره وری را چند برابر افزایش داد، اظهار داشت: با توسعه عرصه های فناوری و ایجاد اشتغال برای محققان و دانشمندان چه بسا بتوان به ازای به کار گرفتن یک دانشمند در عرصه پژوهش و فناوری برای صدها نیروی کار دیگر در کشور اشتغال ایجاد کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز خرسندی از فعالیت ها و رویکرد پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در تجاری سازی دستاوردها و واگذاری دانش فنی به واحدهای بخش خصوصی که می تواند الگویی برای سایر مراکز پژوهشی باشد، گفت: نباید همه مسئولیت متوجه دولت باشد و باید ظرفیت های سایر بخش ها هم جهت دهی شوند.  

وی در پایان موفقیت های پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی را که منجر به بالندگی این مرکز پژوهشی شده است از میوه های انقلاب و مایه امید مردم توصیف کرد و تاکید کرد: حمایت از تحقیقات و دستاوردهای مراکز پژوهشی و جلب سرمایه های بخش دولتی و غیر دولتی در  این حوزه می تواند به جهش در درآمدها و ایجاد هزاران فرصت شغلی جدید منجر شود.
گفتنی است دکتر سعید جلیلی و هیات همراه روز پنج شنبه، ۲۷ مهرماه ۹۶ در بدو ورود به پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با حضور در بخش های مختلف پژوهشگاه از نزدیک با روند فعالیت ها، دستاوردها و طرح های تحقیقاتی در حال اجرا آشنا شدند و در هر بخش توضیحات لازم توسط اعضای هیات علمی و محققان پژوهشگاه ارائه شد.
برگزاری نشست با ریاست، معاونان و مدیران پژوهشگاه و تقدیر از موفقیت های پژوهشگاه و بازدید از مجموعه گلخانه گیاهان تراریخته پژوهشگاه از دیگر برنامه های دکتر جلیلی و هیات همراه بود.
منبع: 
پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی ایران

>
:: انتصاب دکتر خوش خلق سیما به ریاست ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۸/۱ | 

پژوهشکده، پژوهشگاه شد
انتصاب دکتر خوش خلق سیما به ریاست پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی

با ارتقای پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی به «پژوهشگاه»، وزیر جهاد کشاورزی طی حکمی دکتر نیراعظم خوش خلق سیما را به ریاست «پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی» منصوب کرد. به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، پیرو نامه مورخ ۹۶/۷/۲۹ در حکم انتصاب مهندس محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی خطاب به دکتر خوش خلق سیما آمده است: 

بسمه تعالی
سرکار خانم دکتر نیراعظم خوش خلق سیما
سلام علیکم
با توجه به مصوبه مورخ ۹۶/۴/۲۵ شورای گسترش آموزش عالی و ایجاد پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، به موجب این حکم، سرکار عالی به سمت «رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی» منصوب می شوید. 
امید است با هماهنگی و همکاری سازمان، تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، معاونت های تخصصی وزارتخانه و سایر موسسات و مراکز تحقیقاتی نسبت به تدوین اساسنامه پژوهشگاه و راه اندازی پژوهشکده ها، در رشد و توسعه فناوری های نوین کشاورزی در کشور و ترویج آن، گام های موثری بردارید."
محمود حجتی

وزیر جهاد کشاورزی

دکتر خوش خلق سیما، پیش از این، رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی بود که با توجه به محصولات و دستاوردهای ارزنده این پژوهشکده در شش حوزه کشت بافت و سلول، بیوتکنولوژی میکروبی، مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی، زیست شناسی سامانه ها، نانوتکنولوژی کشاورزی و فیزیولوژی مولکولی، و برخورداری از پژوهشکده های منطقه ای در رشت، تبریز و اصفهان و مدیریت بیوتکنولوژی منطقه شرق و شمال شرق کشور (در مشهد)، پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی، بر اساس مصوبه شورای گسترش آموزش عالی به پژوهشگاه ارتقا یافت.

گفتنی است این اولین واحد پژوهشی در وزارت جهاد کشاورزی است که موفق به اخذ مجوز پژوهشگاه از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شده است.

منبع:
پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی ایران

>
:: مهندسی پروتئین های نوترکیب دارویی: از طراحی تا بررسی فعالیت بیولوژیک ( مقدماتی و پیشرفته) ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۷/۲۳ | 

کارگاه مهندسی پروتئین های نوترکیب دارویی: از طراحی تا بررسی فعالیت بیولوژیک ( مقدماتی و پیشرفته)
شبکه تحقیقات پزشکی مولکولی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، (یکی از معتبرترین مرجع های صادر کننده گواهی های رسمی و آموزشی معتبر در کشور) در نظر دارد از تاریخ ۸ لغایت ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۶ کارگاه ۴ روزه " مهندسی پروتئین های نوترکیب دارویی: از طراحی تا بررسی فعالیت بیولوژیک ( مقدماتی و پیشرفته) " را برگزار نماید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام
کلیک کنید.
 
>
:: سومین کنگره بین المللی و پانزدهمین کنگره ملی ژنتیک ایران ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۷/۲۳ | 

سومین کنگره بین المللی و پانزدهمین کنگره ملی ژنتیک ایران
۲۳-۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷
>
:: دهمین دوره جایزه بزرگ زیست‌ فناوری برگزار می‌شود ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۷/۱۸ | 
 
 دهمین دوره جایزه بزرگ زیست‌ فناوری 
 
دهمین دوره جایزه بزرگ زیست‌فناوری، ۲۷ آذرماه سال جاری در دانشگاه تربیت مدرس برگزار می‌شود.
مرکز تحقیقات و توسعه زیست فناوری دانشگاه تربیت مدرس، دهمین دوره جایزه بزرگ بیوتکنولوژی را با حمایت صندوق سرمایه‌گذاری زیست‌فناوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری ۲۷ آذرماه سال جاری برگزار می کند.
دهمین دوره جایزه بزرگ زیست‌فناوری همزمان با هفته پژوهش با موضوعات «پزشکی»، «صنعت نفت»، «مهندسی شیمی»، «علوم پایه»، «کشاورزی» و« محیطزیست» برگزار می‌شود و طرح هایی مورد پذیرش قرار می گیرند که هم راستا با الویت های پژوهشی بیوتکنولوژی کشور بوده و حاصل مشارکت دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا باشند. انجام پروژه در ایران و دارا بودن قابلیت صنعتی شدن از دیگر شرایط پذیرش طرح های ارسالی می باشد.
آخرین مهلت ارسال طرح ها ۳۰ مهرماه است و متقاضیان می‌توانند پروژ های خود را به آدرس 
rdcb@modares.ac.ir ارسال و برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت اینترنتی modares.ac.ir مراجعه کنند.
>
:: کارگاه دو روزه کریسپر، ابزار ویرایش ژنی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۷/۱۵ | 
شبکه پزشکی مولکولی کشور در نظر دارد از تاریخ ۲۹ لغایت ۳۰ مهرماه ۱۳۹۶ کارگاه ۲ روزه " کریسپر، ابزار ویرایش ژنی " را برگزار نماید.
مقدمه:
سیستم کریسپر اولین بار در سلولهای پروکاریوتی و باکتریایی یافت شد. این سیستم در واقع یک نوع سیستم ایمنی در سلولهای باکتریایی یا پروکاریوتیک می باشد.
جایگاه کریسپر یک توالی تکراری و کوتاه از DNA می باشد که پالیندرومیک نیز هستند. 
کریسپر Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats می باشد.
کلمه Regularly Interspaced یعنی اینکه بین دو توالی تکراری کریسپر یک Spacer DNA می باشد که به صورت منظم اند و قسمتی از ژنوم ویروسی می باشند که قبلا به باکتری حمله کرده اند. 
اجزای اصلی سیستم کریسپر sgRNA (single guide RNA), tracRNA (trans activating RNA, PAM (protospacer motif) می باشند. 
از مزایای این سیستم اختصاصی، قابلیت استفاده به عنوان درمان، چند عملکردی (درج، حذف یا اصلاح ژنها) و قدرت هدف قرار دادن چندین ژن به طور همزمان می باشد.
این سیستم در کشاورزی، اصلاح ژن در بیماریهای ژنتیکی و سرطان ها نقش دارد. 

سرفصلها: 
_ آشنایی با سیستم کریسپر و انواع آن 
_ مقدمه ای بر سیستم Crispr/cas۹
_ کاریرد های این سیستم
_ طراحی sgRNA و آشنایی با نرم افزارهای آنلاین
_ پروتکل های آزمایشگاهی
_ چشم انداز آینده سیستم Crispr/cas۹

زمان: ۲۹ و ۳۰ مهر ۱۳۹۶

محل برگزاری: انستیتو پاستور ایران 

تلفن های ثبت نام:
۶۶۹۵۴۳۲۴_۰۲۱
۶۴۱۱۲۴۴۵_۰۲۱
۶۴۱۱۲۴۴۹_۰۲۱

_ تلگرام شبکه: ۰۹۳۷۳۰۲۲۲۷۵
_ کانال خبری شبکه: www.telegram.me/molmednet
_ اینستاگرام شبکه: molmednet
>
:: حضور انجمن ایمنی زیستی ایران در چهارمین نمایشگاه زیست فناوری ایران ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۶/۲۸ | 
AWT IMAGE
AWT IMAGE
حضور انجمن ایمنی زیستی ایران در چهارمین نمایشگاه زیست فناوری ایران
چهارمین جشنواره زیست فناوری با حضور وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی، رئیس ستاد توسعه زیست فناوری و جمعی از نمایندگان مجلس در مصلی تهران آغاز به کار کرد. 
به گزارش
خبرنگار مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی، دکتر قانعی رئیس ستاد توسعه زیست فناوری در مراسم افتتاحیه چهارمین جشنواره زیست فناوری اظهار داشت: برگزاری چهارمین نمایشگاه زیست فناوری در سالی که اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شده است دارای پیام مهمی است. وی افزود: زیست‌فناوری دارای ظرفیت‌های چشم‌گیری از منظر اشتغال و اقتصاد دانش‌بنیان و فناوری محور است و با این نگاه باید به حوزه زیست فناوری بپردازیم. دکتر قانعی گفت: اگر منظر ااشتغال و اقتصاد و پیشرفت فناوری نگاه کنیم زیست فناوری حوزه ای است که تمام این ها را در خود یکجا جمع کرده است. در این نمایشگاه تمام قابلیت هایی که می تواند اقتصاد جدیدی برای کشور رقم بزند نشان دادیم. 
قانعی با اشاره به توانمندی‌هایی که زیست‌فناوری در حوزه کشاورزی و محصولات تراریخته در اختیار ما قرار می‌دهد افزود: از طریق زیست‌فناوری بزرگ‌ترین توانمندی‌ها را می‌توانیم در حوزه کشاورزی و انرژی ایجاد کنیم.  وی افزود: قبلا هم در حوزه دارویی توانمندی خود را نشان دادیم دولت و ستاد در تلاشند که با تصویب و تسهیل قوانین زنجیره تولید و اشتغال به نحوی مرتبط شود که بتوانیم شاهد تاثیرگذاری این فناوری مهم بر اقتصاد و زندگی مردم بوده و نقش بزرگی را در سطح منطقه و جهان ارائه کنیم. دبیر ستاد زیست‌فناوی ادامه داد: امروز وزیر کار که حضور دارند باید کمک کنند زیر ساخت‌های حوزه دانش بنیان را برای اشتغال‌زایی فراهم کنند.

در این نمایشگاه که به همت ستاد توسعه زیست ‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از سال ۸۹ و هر دو سال یک بار برگزار می شود، حدود ۳۰۰ غرفه برای شرکت ‌های خصوصی داخلی به ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌های خارجی، سازمان های دولتی و افراد متقاضی فعال در زمینه زیست‌فناوری پیش ‌بینی ‌شده است. همچنین شعار چهارمین نمایشگاه زیست فناوری ایران، «زیست‌فناوری؛ مسیری نوین در راستای تولید و اشتغال دانش‌بنیان» است.

AWT IMAGE

نشست های مستقیم سرمایه گذاران با صاحبان فناوری های زیستی کشور در قالب محورهای زیست فناوری پزشکی، زیست فناوری کشاورزی، زیست فناوری دریایی و زیست فناوری صنعتی و نیز برگزاری چندین کارگاه آموزشی و نشست تخصصی در حوزه زیست فناوری از دیگر برنامه های این نمایشگاه است.

فراهم کردن فضای تبادل اطلاعات و تکنولوژی، ایجاد روحیه رقابت سالم و توسعه‌ گرا میان فعالان حوزه زیست‌ فناوری کشور، هدایت فعالیت ‌ها به سوی اولویت‌ های کشور، ترویج عمومی علم و تکنولوژی زیست‌فناوری از طریق ایجاد آشنایی جامعه با محصولات و کاربردهای آنها در زندگی روزمره، آشنایی عموم با توانمندی ‌های کشور در این حوزه و جلب همکاری سرمایه‌گذاران و سایر ذینفعان عرصه تجاری‌سازی از جمله اهداف برگزاری این نمایشگاه است. چهارمین نمایشگاه زیست فناوری ایران، علاوه بر شناسایی، معرفی و تشویق فعالان فناوری های زیستی، بستری برای تبادل فناوری و هم‌افزایی سازندگان با یکدیگر، بازارسازی، تقویت تعاملات بین ‌المللی، زمینه ایجاد زیرساخت‌ های لازم برای ورود به بازارهای جهانی به ‌ویژه در منطقه و کشورهای اسلامی ‌را فراهم می ‌کند.
انجمن ایمنی زیستی ایران نیز همانند دوره‌های قبل در این نمایشگاه شرکت و میزبان شرکت کنندگان همایش است. علاقه مندان می‌توانند طی روزهای ۲۷ الی ۲۹ شهریور ماه از غرفه انجمن به شماره ۴۰۷ نیز بازدید به عمل آورند.

AWT IMAGEAWT IMAGE
AWT IMAGEAWT IMAGE
AWT IMAGE

>
:: آگهی جذب نیرو ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۶/۲۷ | 
AWT IMAGE
به استحضار می‌رساند که انجمن ایمنی زیستی ایران در نظر دارد دو نیروی تمام‌وقت جهت همکاری در امور دبیرخانه‌ای انجمن ایمنی زیستی را پس از مصاحبه حضوری به کار بگیرد. از این رو از علاقمندان دعوت می‌شود تا رزومه خود را به همراه تکمیل فرم، حداکثر تا روز دوشنبه مورخ ۱۰ مهر ۱۳۹۶ به آدرس ایمیل biosafetysociety.ir@gmail.com ارسال فرمایند.
شرایط پذیرش
- کارشناسی یا کارشناسی‌ارشد در رشته‌های مرتبط با بیوتکنولوژی، اصلاح نباتات، بیوشیمی، زیست شناسی مولکولی و محیط زیست
- تسلط کامل بر زبان انگلیسی
- آشنایی با مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی

.
قابل ذکر است که ساکنین شهر کرج و تهران اعضای انجمن های علمی زراعت و اصلاح نباتات، بیوتکنولوژی، ژنتیک و ایمنی زیستی در اولویت خواهند بود.
>
:: نمایشگاه زیست فناوری ایران ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۶/۲۶ | 
AWT IMAGE
منتظر حضور سبز شما در غرفه انجمن ایمنی زیستی ایران در نمایشگاه زیست فناوری هستیم
 ۲۷ الی ۲۹ شهریور ۱۳۹۶
ساعت ۹ صبح الی ۱۷
غرفه انجمن ایمنی زیستی ایران به شماره ۴۰۷
 آدرس: تهران- مصلی امام خمینی
>
:: خبرنامه انجمن ایمنی زیستی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۶/۲۶ | 
AWT IMAGE
خبرنامه انجمن ایمنی زیستی ایران
خرداد و تیر ۱۳۹۶
دانلود خبرنامه
>
اخبار بیوتکنولوژی
::
مجله‌های علمی

دو فصل نامه علمی- پژوهشی

مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی

AWT IMAGE

*********

فصل نامه علمی- ترویجی

ایمنی زیستی

AWT IMAGE

*********

مجله بیوتکنولوژی پزشکی

AWT IMAGE

::
کانال تلگرام

AWT IMAGE

کانال رسمی انجمن ایمنی زیستی ایران

::
گرامیداشت
نشست بین المللی گفتگوی بورلاگ
23 تا 25 مهر 93
(آمریکا)
AWT IMAGE
*****
مراسم گرامیداشت صد سالگی نورمن بورلاک
4 الی 6 شهریور 93
(ایران)
AWT IMAGE
::
ورود کاربران
نام کاربری
رمز عبور
ورود خودکار
بازیابی رمز عبور
::
آمار کاربران
:. کل کاربران ثبت شده: 74
:. کاربران حاضر در وبگاه: 0
:. میهمانان در حال بازدید: 3
::
آمار بازدیدها
تمام بازدید‌ها: 570374
بازدید 24 ساعت قبل: 456
::
انجمن ایمنی زیستی ایران Biosafety Society of Iran
Persian site map - English site map - Created in 0.061 seconds with 1199 queries by yektaweb 3506