[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره ما::
عضویت ::
انتشارات::
مراکز مرتبط::
تماس با ما::
اخبار پایگاه::
::
عضویت در انجمن

فرم عضویت حقیقی
فرم عضویت حقوقی
 

..
خبرنامه انگلیسی

عضویت رایگان در خبرنامه هفتگی

بیوتکنولوژی کشاورزی

و

مهندسی ژنتیک

Crop Biotech Update

AWT IMAGE

..
خبرنامه ایمنی‌زیستی

تیر 1390

شهریور 1390 

..
خبرنامه تراریخته
خبر نامه تراریخته
خبرنامه ویژه چهارمین همایش ملی مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی و هشتمین همایش بیوتکنولوژی کشور

AWT IMAGE
پیش‌شماره
روز اول
روز دوم
روز سوم
..
پایگاه‌های مرتبط
..
انجمن‌های علمی
..
گزارش فعالیت‌ها
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الكترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در كادر زیر وارد كنید.
..
نماد اعتماد الکترونیک
..
:: خوش آمدید ::

:: دومین همایش بین المللی و دهمین همایش ملی بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۴/۴ | 

AWT IMAGE

دومین همایش بین المللی و دهمین همایش ملی بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران

7 تا 9 شهریور ماه 1396

سالن همایش‌های موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر کرج

به اطلاع استادان، پژوهشگران و دانشجویان محترم می رساند ثبت نام و ارسال مقالات از طریق سایت همایش به سهولت امکان پذیر است. لطفاً پس از مطالعه فایل راهنمای تهیه مقالات، نسبت به تهیه مقاله بر اساس قالب تعیین شده، ثبت نام و ثبت مقاله تا تاریخ 15 تیرماه اقدام نمایید.

جهت ورود به سایت همایش کلیک کنید.

>
:: تولید ارزش افزوده بالا از طریق مهندسی ژنتیک گیاهان دارویی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۴/۱ | 

AWT IMAGE

تولید ارزش افزوده بالا از طریق مهندسی ژنتیک گیاهان دارویی

دبیر ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی با اشاره به اینکه گیاهانی با مصرف آب بالا و ارزش‌افزوده پایین در کشور تولید می‌شود گفت: اگر از مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی در تولید بذر گیاهان دارویی استفاده شود ارزش افزوده بالایی تولید خواهد شد.

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی به نقل از روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، محمدحسن عصاره در صدمین جلسه اعضای شورای این ستاد اظهار کرد: توجه ویژه به برخی از زمینه‌ها در حوزه گیاهان دارویی بسیار حائز اهمیت است. از جمله آنها می‌توان به صنعت بذر اشاره کرد که اگر بخواهیم توسعه گیاهان دارویی را از مقیاس کمتر از چند ده هزار هکتار به بیش از چند صد هزار هکتار برسانیم، قدم اول پرداختن به تولید بذر و مواد تکثیری اصلاح شده است.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های گیاهان دارویی سرمایه‌گذاری روی بذر را گران قیمت و در عین حال پرسود برشمرد و گفت: در صورتی که کار دانش بنیان صورت گیرد و در این زمینه از مجموعه علوم ژنتیک، اصلاح نباتات و بیوتکنولوژی و بیماری‌های گیاهی در تولید بذر استفاده شود، در این فرآیند مواد ژنتیکی اولیه با تزریق دانش به مواد تکثیری با ارزش افزوده بالا تبدیل خواهند شد. وی به عنوان مثال به خاکشیر اشاره کرد و گفت: خاکشیر گیاهی کم‌توقع نسبت به آب و با عملکرد بالا محسوب می‌شود. اما در بسیاری نقاط کشور به عنوان علف هرز  شناخته شده و مبارزه با آن مشکل است. در صورت اصلاح بذرهای وحشی که به عنوان علف هرز مطرح است، به صورت برنامه‌ریزی‌شده باید مبادرت به اصلاح بذر در آن پرداخت و برخی از اراضی که با مشکل کم آبی روبرو هستند، به زیر کشت ده‌ها گیاه از این قبیل گیاهان بروند که خوشبختانه از بازار مناسبی نیز برخوردار هستند. ادامه مطلب

>
:: پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در بین مراکز تحقیقاتی پراستناد جهان ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۴/۱ | 

AWT IMAGE

پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در بین مراکز تحقیقاتی پراستناد جهان

بر اساس آخرین رتبه‌بندی پژوهشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور بر حسب تعداد استنادهای دریافتی، پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی به عنوان یکی از مراکز تحقیقاتی دارای مقالات پراستناد معرفی شد. به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) دکتر محمدجواد دهقانی گفت: مقالات یک درصد برتر شامل تنها یک درصد از مقالاتی است که در مجلات ISI منتشر می شود. تعداد استنادهای دریافتی مقالات جایگاه آنها را در شبکه علم در سطح بین المللی مشخص می کند.

دهقانی افزود: پایگاه استنادی ISI در یک تقسیم بندی علوم را به ۲۲ رشته موضوعی کلی تقسیم می کند. سپس مقالات هر رشته در ۱۰ سال اخیر را بر حسب سال های مختلف تفکیک می کند. در هر رشته و سال مقالات بر حسب تعداد استنادهای دریافتی رتبه بندی می شود. در گام بعدی یک درصد از مقالات برتر بر حسب تعداد استنادهای دریافتی مرتب سازی شده و انتخاب می شود. سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) خاطرنشان کرد: در بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور دانشگاه های تهران، مشهد و شهید بهشتی به ترتیب بیشترین میزان مقالات برتر را تولید کرده اند. سرپرست ISC ادامه داد: بررسی پژوهشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور نشان می دهد که پژوهشگاه دانش های بنیادی، انیستیتو پاستور ایران و پژوهشگاه صنعت نفت بیشترین تعداد مقالات یک درصد برتر را تولید کرده اند. در بین دانشگاه های جامع سه دانشگاه تهران، تربیت مدرس و مشهد دارای بیشترین مقالات یک درصد برتر کشور بوده اند. در بین دانشگاه های صنعتی کشور، دانشگاه صنعتی اصفهان، شریف و نوشیروانی بابل بیش سایر دانشگاه های صنعتی کشور مقاله برتر تولید کرده اند.

وی افزود: تعداد استنادهای دریافتی مقالات یک دانشگاه تاثیر بسزایی در رتبه یک دانشگاه دارد. در حال حاضر یکی از شاخص های مهم در نظام های رتبه بندی ملی و بین المللی شاخص استناد است. استنادها به معنی میزان استفاده از آثار علمی هستند. هر چقدر استنادهای یک مقاله بیشتر باشد این بدان مفهوم است که آن مقاله بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است. ادامه مطلب

>
:: تراریخته ها اهرم کمکی برای غلبه بر بحران های اقلیمی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۴/۱ | 

AWT IMAGE

تراریخته ها اهرم کمکی برای غلبه بر بحران های اقلیمی

دکتر بابک ناخدا، عضو هیئت مدیره انجمن ایمنی زیستی ایران، در نشست خبری "آخرین وضعیت جهانی محصولات تراریخته" که در خانه کشاورز برگزار شد گفت: به کمک بیوتکنولوژی می‌توانیم گیاهانی را تولید کنیم که دارای عملکرد بالاتر، کیفیت مطلوبتر، خواص تغذیه ای برتر، کارایی مصرف عناصر غذایی بیشتر و مقاوم به شرایط سخت محیطی باشند. وی افزود به همین دلیل لازم است بحث مهندسی در ژنتیک جا بیافتد و بدانیم که انتقال ژن با هدف بهبود صفات گیاه انجام می گیرد. وی اظهار داشت این فناوری سریعترین فناوری پذیرفته شده در جهان بوده و از بیست سال پیش تا کنون رشد 110 برابری داشته است. دکتر ناخدا ادامه داد در سال 2016، 18 میلیون کشاورز در 26 کشور دنیا مجموعا 185.1 میلیون هکتار را زیر کشت محصولات تراریخته بردند. وی تشریح کرد خرده کشاورزان فقیر بسیار محافظه کار هستند و تنها دلیل پذیرش این محصولات توسط کشاورزان فقیر برتری آن ها نسبت به سایر ارقام غیر تراریخته است. 99.6 میلیون هکتار در 19 کشور در حال توسعه زیر کشت محصولات تراریخته رفت. 7 کشور صنعتی هم مجموعا 85.5 میلیون هکتار را زیر کشت محصولات تراریخته بردند.

دکتر ناخدا از آرژانتین ، برزیل، آمریکا، هند و کانادا به عنوان پنج کشور عمده تولید کننده محصولات تراریخته نام برد و تشریح کرد آمریکا همواره بزرگترین تولید کننده و مصرف کننده محصولات تراریخته بوده است. وی گفت آمریکا در سال 2016، بیش از 79 میلیون هکتار را زیر کشت محصولات تراریخته برد. همچنین برزیل بیش از 49 میلیون هکتار و آرژانتین 23.8 میلیون هکتار، کانادا 11.8 و هندوستان نزدیک به یازده میلیون هکتار را زیر کشت محصولات تراریخته بردند. وی تاکید کرد این آمار نشان دهنده پذیرش این فناوری از جانب کشورهای در حال توسعه و کشورهای توسعه یافته است. عضو هیئت مدیره انجمن علمی زراعت و اصلاح نباتات خاطر نشان کرد از آغاز تجاری سازی تا پایان سال 2016 در مجموع بیش از 2.1 میلیارد هکتار بوده زیر کشت محصولات تراریخته رفته است. وی افزود سویای تراریخته بیش از 50 درصد سطح زیر کشت محصولات تراریخته را به خود اختصاص داده است. سویا محصولی است که به عنوان خوراک دام، غذای انسان و یا به صورت فراوری شده استفاده می شود. ذرت با سی و سه در صد از کل سطح زیر کشت محصولات تراریخته رتبه دوم را دارد. پنبه 12 درصد سطح زیر کشت محصولات تراریخته را به خود اختصاص داده است. پنج درصد از سطح زیر کشت محصولات تراریخته زیر کشت سویا رفته است. دکتر ناخدا همچنین از افزایش تنوع محصولات تراریخته در بازار مصرف خبر داد و گفت چغندر قند، پاپایا، کدو خورشتی، بادمجان و سیب زمینی تراریخته سایر محصولاتی هستند که ارقام تراریخته آن ها در حال حاضر در جهان کشت می شود. وی گفت از سال 94 تا سال 2016 ، حدود 3768 رخداد در 40 کشور، از جمله 28 کشور عضو اتحادیه اروپایی، به ثبت رسیده و مجوز مصرف دریافت کرده اند. از میان این رخداد ها 1777 رخداد به مصرف غذای انسان می رسند و ذرت بیشترین تعداد رخداد ثبت شده را به خود اختصاص داده است.

این متخصص مهندسی ژنتیک گیاهی اظهار داشت در نسل جدید محصولات تراریخته بهبود خصوصیات کیفی محصول و افزایش ارزش غذایی آن ها مورد هدف قرار گرفته است. طبق گزارش منتشر شده در مجله پلاس وان کشت محصولات تراریخته افزایش عملکرد محصول به میزان بیش از 21 درصد را به همراه داشته است. این افزایش عملکرد به دلیل کاهش خسارت آفات و شرایط نامساعد محیطی به دست آمد. همچنین با کشت محصولات تراریخته مصرف سموم 37 درصد و هزینه مصرف علف کش هم 39.2 درصد کاهش پیدا کرد. در نهایت منجر به افزایش در آمد کشاورزان به مقدار بیش از 68 درصد شد. وی گفت مجموع درآمد حاصل از کشت محصولات تراریخته تا سال 2016، 167.8 بوده است. ادامه مطلب

>
:: تولید ملی تراریخته در انتظار حمایت دولت و مردم ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۴/۱ | 

AWT IMAGE

تولید ملی تراریخته در انتظار حمایت دولت و مردم

در نشست خبری آخرین وضعیت جهانی محصولات تراریخته که در خانه کشاورز برگزار شد، بحث بر سر محصولات تراریخته مطرح شد. نکته قابل توجه اما در مخالفان تولید این محصولات در کشور عدم اعتراض بخشی از این منتقدان به واردات این نوع از محصولات است. تاکنون مخالفان بیوتکنولوژی نتوانسته اند دلایل علمی در اعلام مخالفت خود با تولید و تحقیق در این خصوص ارائه کنند. از جمله اقدامات صورت گرفته در این خصوص حذف بخشی از قانون مصوب در برنامه ششم توسعه برای ممنوعیت تولید این نوع محصول در کشور است. روز چهارشنبه اما نائب رئیس انجمن بیوتکنولوژی ایران از صدور ۳۹ مجوز برای واردات ۲.۳ میلیون تن محصول تراریخته به کشور در نیمه دوم سال ۹۵ خبرداد و گفت: ۵ میلیون تن محصول تراریخته در یکسال وارد کشور شده است.

وی با ابراز تاسف از این که با وجود سهم 40 درصدی محصولات تراریخته از واردات انبوه بخش کشاورزی از کشت این قبیل محصولات در کشور جلوگیری شده است اظهار داشت: ستاد توسعه زیست فناوری در دولت یازدهم تلاش دارد پنجره واحدی برای صدور مجوز محصولات بیوتکنولوژیک تعیین کند تا واردات و تولید این محصولات در کشور شفاف شود.

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران به نقل از «ابتکار» محمد علی ملبوبی در نشستی با خبرنگاران، از عدم شفافیت و ابهامات فراوان در خصوص وضعیت تولید و واردات محصولات بیوتکنولوژی و روند صدور مجوزها در این بخش گله کرد و گفت: این مشکلات منحصر به محصولات تراریخته نیست بلکه در دیگر زمینه های کاربرد و تجاری سازی دستاوردهای حاصل از فناوری های نوین در بخش کشاورزی از جمله کشت بافت و تولید نهال، جایگزینی سموم و کودهای شیمیایی سنتی با آفت کش ها و کودهای زیستی و مکمل های خوراک دام - اعم از تراریخته یا غیرتراریخته -، واکسن های نوترکیب و کیتهای تشخیص بیماری های دامی و گیاهی، تکثیر و تولیدمثل دام و ... نیز که توسط محققان داخل کشور تولید شده اند با موانع متعددی مواجهیم. جدی ترین مشکل در زمینه صدور مجوز استفاده از این محصولات فناورانه داخلی است که یا از صدور مجوز خوداری می شود یا مجوزهای محدود یا بی ارزش به تولیدکنندگان داخلی می‌دهد. وی با بیان این که دستهایی نامرئی با فناوری هراسی و دامن زدن به مطالب بی اساس در خصوص ایمنی محصولات حاصل از فناوری های نوین، امنیت غذایی کشور را هدف گرفته اند بر ضرورت اطلاع رسانی و ترویج هر چه بیشتر فواید و کاربردهای فناوری زیستی و مهندسی ژنتیک در سطوح مختلف جامعه تاکید کرد. وی با تاکید بر اینکه سالانه 10 تا 20 هزار نوع گیاه تراریخته در جهان مورد آزمایش قرار می گیرد، گفت: همچنین 180 نوع گیاه تراریخته نیز در حال کشت است این در حالی است که با توجه به افزایش جمعیت، افزایش تقاضا برای منابع تغییرات اقلیمی و جهانی شدن ناگزیر به استفاده از فناوریهای نوین برای تولید غذا هستیم. ادامه مطلب

>
:: بیوتکنولوژی و تامین سلامت و امنیت غذایی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۳/۲ | 

AWT IMAGE

بیوتکنولوژی و تامین سلامت و امنیت غذایی

تهیه و تنظیم: پونه پورامینی

بیوتکنولوژی یک فناوری و یک کارخانه تولیدی است، یا به اقتصاد کمک می‌کند و یا به یک موجود زنده کمک می‌کند تا با بهبود عملکردش اقتصادی شود. می‌توان گفت بیوتکنولوژی با مفهوم غذا آغاز شد. علم بیوتکنولوژی به واسطه یک ژنوم کامل و یا یک ژن و یا قطعه ژنی، تغییری در یک فرایند ایجاد و باعث ارتقا در محصول نهایی می‌شود. مثلا استفاده از مخمر در خمیر نان نیز یک روند بیوتکنولوژی محسوب می‌شود. در نتیجه استفاده از قطعات ژن در جهت بهبود یک فرایند که از نظر اقتصادی دارای قیمت و ارزش بالا است توسط علم بیوتکنولوژی می‌باشد. مطابق آمار حدود 12% جمعیت جهان از گرسنگی رنج می‌برند و یک هشتم جمعیت جهان دارای گرسنگی مزمن هستند و این انگیزه محکمی برای صنعت بیوتکنولوژی غذایی است. علمی به نام Nutrigenomics اشاره دقیقی به عملکرد هر ژنوم موجود غذاخواری دارد که با بررسی ژنوم موجود مورد نظر به نوع رژیم غذایی موجود مورد نظر پی برده و نشان می‌دهد عملکرد ضعیف موجود یا در اثر سهل انگاری و یا در اثر نبود ماده غذایی غنی حاصل می‌شود. 
اگر توده‌ای از کاه گندم را در اختیار میکروارگانیسم‌های باکتریایی و یا قارچی قرار دهیم ماده‌ای به نام کمپوست حاصل می‌شود و کمپوست حاصله اگر در اختیار قارچ خوراکی قرار بگیرد به عنوان ماده تولید قارچ مزرعه‌ای تولید شده و این روند نیز به عنوان بیوتکنولوژی قدیمی و یا Old Biotechnology یاد می‌شود که در آن تغییری در ساختار ژن ایجاد نمی‌شود. تولید سس سویا، پنیر، استخراج بعضی فلزات از معادن و تولید برخی اسیدهای آلی در عرصه صنعت به واسطه بیوتکنولوژی قدیمی و یا Old Biotechnology ممکن شده است.
ادامه مطلب

>
:: یوتکنولوژی، هوش مصنوعی و انرژی آینده جهان را متحول می‌کند ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۳/۲ | 

AWT IMAGE

بیوتکنولوژی، هوش مصنوعی و انرژی آینده جهان را متحول می‌کند!

بیل گیتس، موسس مایکروسافت در حساب کاربری توییتر خود ضمن پاسخ به این پرسش که اگر امروز دانشجو بود چه رشته‌هایی را پیش می‌گرفت، از بیوتکنولوژی، هوش مصنوعی و انرژی به عنوان علوم تحول برانگیز در جهان یاد کرد. بیل گیتس با تأکید بر اینکه بیوتکنولوژی، هوش مصنوعی و انرژی را رشته‌های امیدبخش نامیده‌اند گفت: اگر جوان بودم و می خواستم انتخاب رشته کنم این رشته‌ها را برمی‌گزیدم. وی افزود: متخصصان فناوری و اقتصاد همگی بر سر این موضوع که در 20 سال آینده شرکت‌های بزرگ جهان با تغییر جهت به سمت این علوم تحولات با قابل توجهی مواجه خواهند شد، توافق نظر دارند. بیل گیتس با اشاره به اینکه بازار بیوتکنولوژی آمریکا به سرعت در حال توسعه‌ای باورنکردنی است تصریح کرد: این توسعه به دلیل تلاش شرکت‌های خصوصی برای تولید داروهای دقیق‌تر و بهینه‌تر و درمان‌های پزشکی برای مقابله با باکتری‌های مقاوم در برابر آنتی‌بیوتیک است. وی درباره رشته هوش مصنوعی گفت: موسسات تجاری در حال استفاده از هوش مصنوعی برای به کارگیری در خودکارسازی کارخانه‌ها، سایت‌های تولیدی و دیگر بخش‌هایشان هستند. بیل گیتس پیش‌بینی کرد که بشر در 15 سال آینده با یک معجزه در زمینه انرژی روبرو خواهد شد و افزود: ربات‌ها ممکن است به منابع انرژی تجدیدپذیر نیاز داشته باشند. به عنوان مثال انرژی خورشیدی و بادی می‌توانند بزرگترین کمک به خودکارسازی دنیا باشند.

حوزه‌های هوش مصنوعی به ریشه‌کن شدن بیماری‌های مختلف و رساندن منابع انرژی‌های جایگزین به محروم‌ترین مناطق کمک شایانی کرده‌اند. بیل گیتس افزود: انتخاب و معرفی این رشته‌ها حاصل از تجربیات شخصی‌ام است. رییس مایکروسافت می‌خواهد دانشجویان به جای ترس از حمله قریب الوقوع ربات‌ها، به فکر بهره بردن از آن‌ها و استفاده از هوش مصنوعی برای نفع خودشان باشند. بیل گیتس جوانان امروز را به چالش کشید که از دانش و امتیازات خود در جنگ با نابرابری در هر شکلش استفاده کنند. جوانانی که امروزه از گذشته وی آگاه‌تر هستند.

منبع: مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران

>
:: محصولات تراریخته راهکاری برای دستیابی به توسعه پایدار ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۳/۲ | 

AWT IMAGE

محصولات تراریخته راهکاری برای دستیابی به توسعه پایدار

بدون فناوری، توسعه امکان‌پذیر نیست

دکتر الهام باقری راد،

تا سال ٢٠٥٠ میلادی جمعیت جهان از ٩‌ میلیارد نفر فراتر خواهد رفت. سازمان خواروبار جهانی پیش‌بینی کرده است تولید غذا تا آن هنگام باید حداقل ٧٠٠ درصد افزایش یابد تا تعداد گرسنگان در همین سطح امروز باقی بماند. دسترسی به غذای کافی و سالم، آب آشامیدنی سالم و هوای پاک از بدیهی‏ ترین حقوق همه انسان‌هاست که تولید و تأمین آن برای همه ساکنان زمین نیز وظیفه ذاتی دولت‌هاست. بنابراین باید کشاورزی، به شیوه‏ای نوآورانه، پاسخ‌گوی نیازهای جمعیت در حال رشد بوده و علاوه بر آن منابع تأمین نیازهای نسل آتی را نیز ضایع نکند. در این راستا، حرکت بخش کشاورزی به سوی توسعه پایدار از ضروریات امر است و تولید محصولات تراریخته با هدف تأمین غذای سالم و کافی، یکی از گزینه‌های دلپذیر بخش کشاورزی در این راستاست.

از گذشته تاکنون، همواره غذا اصلی‏ترین دغدغه بشر برای بقا بوده و بشر از راه‌های گوناگون درصدد حل معادله نامساوی غذا و جمعیت و دستیابی به الگو و تعیین پارادایمی برای تساوی این دو مؤلفه است. امروزه در گزارش‌های مختلف رسمی سازمان‌های بین‌المللی مکررا هشدار کمبود غذا برای نسل‌های آینده مطرح می‌شود. بنابراین به منظور جلوگیری از مواجهه با چالش کمبود غذا و تأمین امنیت غذایی در عین سلامت، استفاده از روش‌های مهندسی ژنتیک، موجودات و گیاهان تراریخته افزایش یافته است. مهندسی ژنتیک به دلیل گستره وسیع کاربردهای خود در بخش‌های مختلف صنعت، کشاورزی، پزشکی، محیط زیست و ...، فناوری برتری است که نقش مهمی در ترسیم آینده کشورهای جهان ایفا خواهد کرد به گونه‌ای که تجاری‌سازی گیاهان تراریخته در سطح جهانی با سرعت در حال افزایش است. بیوتکنولوژی، فناوری استفاده از سیستم‏‌های بیولوژیکی و موجودات زنده در ایجاد یا اصلاح محصولات یا فرایندها برای استفاده‌های خاص است. این تکنیک با رفع موانع اصلاح نباتات به روش سنتی و ایجاد امکان دسترسی به ژن‌های مفید، از گونه‌ها، جنس‏ها و حتی خانواده‌های متفاوت، گام بلندی را در جهت تحقق انقلاب ژن برداشته است. شایان ذکر است هم‌اکنون بیش از صدها نوع مواد غذایی تراریخته در بازار فروش و مصرف جهانی وجود دارد و محصولات تراریخته پذیرفته‌‌شده‌ای مانند سیب‌زمینی، گوجه‌فرنگی، کدو، ذرت، برنج، دانه‌های سویا، کانولا، پنبه، گندم، گیاه کتان و چغندر قند، تولید، عرضه و مصرف می‌شوند. در کشورهای توسعه‌یافته حدود ١٠ درصد محصولات کشاورزی موجود در بازار مصرف، از نوع مواد غذایی تراریخته هستند. در ایران نیز با هدف افزایش تولید و همچنین ارتقای مقاومت محصولات استراتژیک در برابر تنش‌هایی مانند خشکی، گیاهان تراریخته به بخش کشاورزی کشور معرفی شدند، اما متأسفانه به دلیل بی‌توجهی مدیران وقت، هیچ گیاه تراریخته‏ای تا به امروز در کشور مورد کشت قرار نگرفته است. ادامه مطلب

>
:: روز جهانی تنوع زیستی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۲/۲۶ | 

AWT IMAGE

به اطلاع کلیه اعضای محترم انجمن‌های علمی، پژوهشگران، دانشجویان و ... می‌رساند که اول خرداد ماه از سوی کنوانسیون تنوع زیستی، روز جهانی تنوع زیستی نام گذاری شده است. این کنوانسیون جهت اطلاع رسانی بهتر موضوع و جهت نشان دادن نقش بی‌بدیل موضوع تنوع زیستی در توسعه پایدار و به ویژه با شعار "تنوع زیستی و گردشگری پایدار" در سال جاری اقدام به طراحی لوگوی اختصاصی این روز کرده است.

جهت دریافت لوگوی باکیفیت این روز به زبان فارسی کلیک کنید.

>
:: فراخوان ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۲/۲۵ | 

AWT IMAGE

فراخوان زیست شناسی مصنوعی

بدینوسیله به اطلاع می‌رساند که مرجع ملی ایمنی زیستی کشور جهت بررسی ابعاد زیست شناسی مصنوعی در نظر دارد تا پژوهش جامعی بروی این موضوع انجام دهد. از این‌رو از متخصصین زیست شناسی مصنوعی دعوت می‌شود تا رزومه تحصیلی و شغلی خود با تاکید بر تجارب در زمینه زیست شناسی مصنوعی را به همراه تکمیل فرم حداکثر تا تاریخ ۱۳۹۶/۰۳/۰۶ را به آدرس ایمیل biosafetysocietyofiran@gmail.com  ارسال بفرمایند.

>
:: سه داروی بیوتکنولوژی جدید داخلی وارد بازار می‌شود ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۲/۲۳ | 

AWT IMAGE

سه داروی بیوتکنولوژی جدید داخلی وارد بازار می‌شود

معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو گفت: سه داروی بیوتکنولوژی جدید در دست ارزیابی است و مراحل مختلف کنترل کیفیت آنها در حال طی شدن است و در سال ۹۶ رونمایی و وارد بازار می‎شود. به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی، رسول دیناروند با تاکید براینکه به طور میانگین در سال30 قلم داروی جدید وارد بازار می‎شود که برخی از اینها داروهای خیلی مهمی هستند، تصریح کرد: سه داروی بیوتکنولوژی جدید در دست ارزیابی بوده و مراحل مختلف کنترل کیفیت آنها در حال طی شدن است و در سال ۹۶  رونمایی و وارد بازار می‎شود. وی افزود: این داروهابسیار مهم هستند چرا که تولیدکننده آنها در دنیا کم بوده و عمدتا گران قیمت هستند و مورد نیاز بیماران صعب العلاج است. معاون وزیر بهداشت گفت: وضعیت دارویی کشور از لحاظ حمایت از تولید داخل و از لحاظ رسیدن به اهداف تعریف شده اقتصاد مقاومتی یعنی توسعه اشتغال، اتکا به تولید داخل و کاهش واردات در شرایط خوبی است.

رئیس سازمان غذا و داروی کشور اضافه کرد: چنانچه دارویی حتی با اهمیت کمتر  دچار کمبود شود، جو ناامنی روانی در کشور ایجاد می‎شود که این مهم حتی از داروهای گران قیمت هم ممکن است بیشتر باشد. در دو تا سه سال اخیر شاهد آرامش در بازار دارویی کشور بوده‌ایم و این ناشی از چندین برنامه بوده که یکی از آنها بکارگیری ظرفیت‌های تولیدی کشور برای تامین نیازهای دارویی مردم بوده است؛ بدین معنا که شرکت‌های دارو سازی کشور موفق شدند به صورت میانگین هر ماه 2.5 قلم دارو را تولید کنند. دیناروند با بیان اینکه در این مدت بیش از ۱۰۰ قلم داروی جدید وارداتی در کشور تولید شده است، اضافه کرد: هنگامی‌که دارویی در کشور تولید می‎شود عملا خیال‌مان در تامین آن راحت می‎شود چرا که هزینه آن برای مردم پایین‌تر خواهد بود و همچنین وابستگی به خارج از کشور کمتر می‎شود و از لحاظ تامین، قیمت و کیفیت نظارت بهتری روی آن صورت می‌گیرد.

دیناروند گفت: بخشی از آرامشی که در بازار دارو حاکم شده به تولید داخل بازمی‎گردد و بخش دیگر آن بخاطر بهبود شرایط بین‌المللی در کشور بوده است. شرایط بین‌المللی بعد از تحریم‌ها در بخش دارو مطلوب بوده بطوریکه تعاملات دارویی خوبی در این  راستا با استفاده از روش‌های بانکی داشته‌ایم. معاون وزیر بهداشت یادآور شد: در سه سال گذشته میزان واردات دارویی نسبت به دوره مشابه قبل از آن، حداقل 500 میلیون دلار کمتر بوده؛ یعنی بحران دارویی در کشور نداشتم و کمبود دارو در حداقل بوده است. وی افزود: همچنین  واردات دارو هم کمتر شده و سهم داروهای تولید داخل افزایش یافته و به  ۶۰ درصد رسیده و این درحالیست که این میزان امروز به بالای ۷۰ درصد رسیده و هدف‌مان در برنامه ششم توسعه این است که به  ۷۵ درصد برسیم. رئیس سازمان غذا و داروی کشور با بیان اینکه کمبود دارویی خاصی در کشور نداریم و بازار دارویی آرام است، تصریح کرد: در سه سال گذشته میانگین کمبود دارو در هر ماه در کشور زیر ۳۰ قلم بوده، اما در تامین داروی مورد نیاز بیماران مشکلی ایجاد نکرده است. وی با بیان اینکه در سال ۹۱، ۳۵۰ قلم دارو کمبود داشته‌ایم خاطر نشان کرد: طی سه سال گذشته میزان واردات دارو به کشور یک میلیارد دلار بوده و این عدد در سه سال قبل از آن یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بوده و شاهد کاهش‌های دارویی بوده‎ایم.

>
:: مقایسه تاثیر کشت گیاهان زراعی سنتی با گیاهان تراریخته بر روی محیط زیست و سلامت انسان ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۲/۱۹ | 

AWT IMAGE

مقایسه تاثیر کشت گیاهان زراعی سنتی با گیاهان تراریخته بر روی محیط زیست و سلامت انسان

آفات و بیماری‌های زراعی از مشکلات جدی در بخش کشاورزی است که عـلاوه بر کاهش عملکرد و کیفیت محصول، باعث آسیب به محیط زیست و سلامت انسان می‌شود. هر ساله حدود 25 درصد از محصولات غذایی در جهان توسط حشرات و لارو آنها از بین می‌روند. به عنوان مثال در اروپا لارو Ostrinia nubilalis باعث نابودی 20 درصـد از محصول ذرت شده است.  متاسفانه مبارزه سنتی مبتنی بر استفاده از سموم شمیایی مستلزم پرداخت بهای بسیار بالایی است. تخریب محیط طبیعی موجب می‌شود برخی فعالیتهای کشاورزی در دراز مدت ناپایدار شوند. اگر چه سموم شیمیایی برای حل مشکلات به صورت فوری در محصولات زراعی موثر هستند، اما زیان‌های دراز مدت آنها نیز بر کسی پوشیده نیست. سموم غیراختصاصی برای موجودات غیرهدف که می‌توانند به طور طبیعی جمعیت آفات را تحت کنترل داشته باشند، زیان‌آور هستند. ایـن مواد بر روی حشرات مفید که به عنوان شکارچی یا پارازیت آفات عمل می‌کنند سمی هستند و بر روی حیوانات عالی نیز که بـه عنوان شکارچی بر روی آفات گیاهان عمل می‌کنند اثرات مخرب دارند.  بقایای سموم تا بالاترین زنجیره غذایی راه می‌یابد و مفیدترین گونه‌های شکارچی را که در راس زنجیره غذایی قرار گرفته‌اند را مسموم می‌کند. بسیاری از سموم شیمیایی به ویژه آنهایی که بر مبنای ارگانوفسفات‌ها هستند برای انسان‌ها نیز بسیار سمیت دارند. سموم شیمیایی در کوتاه‌ مدت از نظر تجاری سودمند و جذاب هستند و به همین دلیل استفاده از سموم شیمیایی غیراختصاصی به ‌ویژه در جاهایی که بر کشاورزی مقررات نظارتی اعمال نمی‌شود، همچنان ادامه دارد. این تفکر منجر به ایجاد شـکافی بـین صـنعت کشاورزی و کشاورزان و نوعی اتحاد بین گروههایی با علایق انسان دوستانه تحت عنوان ”طرفـداران محیط زیست" و "توسعه پایدار" شده است. به هر حال پیامدهای ناگوار اسـتفاده از سموم شیمیایی بر روی محیط زیست باعث از بین رفتن گونه‌های در حال انقراض، موجودات غیرهدف، آلودگی آب‌های زیرزمینی و از همه مهمتر تاثیر بر سلامت انسان و بیماری‌هایی از جمله سرطان، بیماری‌های سیستم عصبی و تنفسی شده است. 

روش‌های جایگزینی برای کنترل آفات، مانند کنترل بیولوژیک و استفاده از واریته‌های مقاوم ارائه شـده اسـت. امـا از نظر تجاری، این راهبردها بازده بالایی که قابل مقایسه بـا کاربرد سموم شیمیایی داشته باشند را ندارد. بـا وجـود راه‌های مدیریت تلفیقی آفات که استفاده از سموم شیمیایی را با استفاده از ژرمپلاسم‌های مقاوم و تغییر در کاشت، داشت و برداشت را تلفیق می‌کنند در واقع خسارت آفات در بیشتر گیاهان زراعی در دو دهه گذشته حتی کمی هم افزایش داشته است، در حال حاضر در شـرایط استفاده بی‌رویه از سموم شیمیایی هستیم و هنوز به تغییرات لازمه بـرای ورود بـه عرصه پایداری واقعی نرسیده‌ایم. با توجه به شرایط ذکر شده، ظهور فناوری‌هایی که اجازه می‌دهند ژن‌هایی مفید و با منشا خارجی را به گیاهان منتقل کنیم بسیار به هنگام بوده و ایـن فناوری امکان توسعه منبع ژن موجود برای یک گونه زراعی را فراهم می‌آورد. علم مهندسی ژنتیک مقاومت ذاتی به آفات و بیماری‌ها را براساس ژن‌های مقاومت از سایر گونه‌های گیاهی یـا ژن‌های مقاوم از گونه‌هایی متعلق به سایر سلسله‌ها یا حتی ژن‌های مقاومت به طور کامل امکانپذیر شده است.
ادامه مطلب

>
:: مهندسی ژنتیک گیاهان مقاوم به خشکی از طریق تقویت ریشه ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۲/۱۸ | 

AWT IMAGE

مهندسی ژنتیک گیاهان مقاوم به خشکی از طریق تقویت ریشه

دانشمندان موفق شدند از طریق افزایش تارهای کشنده در ریشه سطح تماس ریشه با محیط را افزایش دهند که این امر جذب بهتر آب و ریزمغذی‌ها را ممکن می‌سازد. داشتن ریشه‌های وسیع‌‏تر و عمیق‏‌تر از ویژگی‏‌های گیاهان مقاوم به شرایط سخت محیطی مانند کمبود آب و ریزمغذی‏‌هاست. دانشمندان با آگاهی از این امر تلاش کردند با افزایش تارهای کشنده سطح تماس ریشه با محیط را گسترش داده و جذب بهتر آب و ریزمغذی‌ها را ممکن سازند. پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا، با بررسی مکانیسم‏های پساترجمه در سلول‌‏های پیش‏ساز تار کشنده، دو پروتئین تنظیمی جدید یافتند که در سرنوشت این سلول‏‌ها نقش ایفا می‌‏کنند. پروتئین سیرات (SERRATE) که در تولید میکروRNAها و splicing نقش دارد باعث کاهش نسبت سلول‏‌هایی می‌‏شود که به تارهای کشنده تمایز پیدا می‏‌کنند. برخلاف آن ، پروتئین GRP8 این نسبت را افزایش می‌‏دهد. GPR8 یک پروتئین متصل‏‌شونده به RNA است که بیان ژن‏‌های دخیل در تحمل تنش را تحت تأثیر قرار می‏‌دهد. پیشتر نیز کشف شده بود که بیان این پروتئین در شرایط تنش افزایش می‌‏یابد.

در این مطالعه مشخص شد آرابیدوپسیس‌‏های تراریخته با بیان GRP8 بیشتر، در شرایط کمبود فسفر، تحمل بیشتری نسبت به آرابیدوپسیس‌‏های معمولی نشان می‌دهند. همچنین تعداد تارهای کشنده در این گیاهان و گیاهانی که SERRATE کمتری بیان می‏‌کردند، بیشتر بود. گام بعدی این مطالعات، بررسی این مسیر بر روی گیاهان ارزشمند زراعی است. Rss

منبع: مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران  

>
:: بیوتکنولوژی می‌تواند اقتصاد کشور را متحول کند ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۲/۱۸ | 

AWT IMAGE

بیوتکنولوژی می‌تواند اقتصاد را متحول کند

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری گفت: از مهم ترین اولویت‌های ستاد زیست فناوری ایجاد یک تحول بزرگ در اقتصاد کشور از طریق زیست‌فناوری و به دنبال آن تغییر معیشت مردم است. به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مصطفی قانعی در جلسه کمیسیون هماهنگی و اجرایی ستاد توسعه زیست فناوری با اشاره به گزارش کارگروه پزشکی این ستاد گفت: عملکرد ستاد با هدف تحقق سهم ۳ درصدی زیست فناوری کشور از بازار زیست فناوری دنیا و حرکت به سمتی است که با کمک زیست فناوری تحولی بزرگ در اقتصاد کشور و معیشت و زندگی مردم ایجاد کنیم. وی ادامه داد: باید در کشور این موضوع نهادینه شود که یک درصد اقتصاد کشور مبتنی بر دانش باشد و دولت به این بلوغ برسد که از اقتصاد زیستی استفاده کند که این کار مستلزم ارائه برنامه های تحولی و اقتصادی خود  به صورت شفاف و کامل به دولت است.

به گفته قانعی نویسندگان سند زیست فناوری اولین گام را در حوزه تحول این حوزه برداشتند و امروز وظیفه ماست که این راه را ادامه داده و روند پیشرفت این حوزه را سریع تر کنیم. وی اشاره به آسیب ها و موانع تحقق سند ملی زیست‌فناوری تصریح کرد: گاهی ساختارها بیمار هستند و تکیه بر آنها وضع موجود را بدتر خواهد کرد و لازم است این ساختارها را تغییر دهیم، گاهی نیز ابزار لازم برای تحقق هدف مورد نظر پیش بینی نشده که باید ابزارهای لازم برای رسیدن به هدف را فراهم کنیم. یکی از مهم ترین مشکلات در حوزه زیست فناوری تغییر دیدگاه های اشتباه در این زمینه است که معمولا زمان و توان زیادی از فعالین این حوزه می گیرد و به نوعی تغییر فضا و دیدگاه مسوولان و دست اندرکاران کار بسیار طاقت فرسایی است. دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی ارائه گزارش فعالیت ستاد به شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان سال ۹۵ را یادآوری شد و گفت: موظف هستیم سالانه گزارش عملکردی را به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کنیم که خوشبختانه این شورا ارزیابی خوبی از عملکرد ستاد در سال گذشته داشت. وی با بیان اینکه وظیفه ستاد ورود به فضای کسب و کار است، اظهار کرد: ستاد نباید تنها به وظایف ستادی خود بسنده کند بلکه باید در حوزه صف نیز ورود کرده و فضای کسب و کار را نیز رونق دهد.

قانعی با اشاره به برنامه سال ۹۶ ستاد بر اساس شعار امسال (اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال) گفت: برای تحقق شعار امسال در ستاد برنامه ریزیهای مختلفی صورت گرفته است که به حوزه تعریف استاندارد در حوزه غذا، اجرای طرح شورورزی و تثبیت خاک و ایجاد اشتغال و تولید در روستا بر اساس اقلیم مربوط می شود که برنامه های آن در جلسه بعدی کمیسیون هماهنگی و اجرایی ستاد توسعه زیست فناوری ارائه خواهد شد.  Rss

>
:: سومین کنگره بین المللی تولید مثل ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۲/۱۷ | 

AWT IMAGE

سومین کنگره بین المللی تولیدمثل و دومین کنگره بین المللی علوم سلامت باروری و فرزندآوری

طی دهه‌های گذشته مباحث جدید و نوظهوری در حوزه بیولوژی تولیدمثل و جنین ارائه گردیده که منجر به تحول و تغییرات بنیادی در این حوزه گردیده است؛ که از آن جمله سلول‌های بنیادی، حیوانات تراریخته، همانند سازی، تشخیص های ژنتیکی قبل از لانه گزینی و .... را می توان نام برد که عرصه های نوینی را برای تحقیقات و کاربردهایی را در تشخیص و درمان فرا روی محققین و دانشمندان قرار داده است که به طور حتم ثمره آن حجم گسترده ای از تحقیقات و نوآوری در این حوزه علمی می باشد که منجر به تحول بنیادی در حوزه سلامت بشر در آینده خواهد بود.

کنگره پیش رو که از تاریخ 30 اردیبهشت تا 1 خرداد 1396 برگزار خواهد گردید نتیجه برنامه ریزی و تلاش همکاران و هیئت مدیره انجمن علمی جنین شناسی و بیولوژی تولیدمثل ایران می باشد که مباحث علمی آن در قالب 18 محور به همراه کارگاه های تخصصی جانبی برگزار خواهد شد.

جهت ورود به سایت کنگره کلیک کنید.

>
:: تولید محصولات تراریخته مصرف سموم شیمیایی را کاهش می‌دهد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۲/۱۶ | 

AWT IMAGE

محصولات تراریخته مصرف سموم شیمیایی را کاهش می‌دهد

عیسی کلانتری، مشاور معاون اول رئیس جمهور و دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه با انتقاد از رویکرد غیرعلمی سازمان محیط زیست در خصوص فناوری‌های نو گفت: رویکرد سازمان محیط زیست در حوزه مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی و تولید محصولات تراریخته موجب عقب افتادگی کشور و آسیب به سلامت و محیط زیست بوده است.

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی عیسی کلانتری در گفت‌و‌گو با «ایران» ضمن تأکید بر مزایا و سلامت محصولات تراریخته موجود گفت: سازمان محیط زیست نباید بدون منطق و به بهانه حفظ محیط زیست مانع توسعه کشور شود. مثلاً امروز در حوزه مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی و تولید محصولات تراریخته می‌بینیم که سازمان بدون منطق علمی مخالفت می‌کند و مانع تولید می‌شود حال آنکه در حال حاضر بیش از 230 میلیون هکتار از زمین‌های زیر کشت دنیا را محصولات GMO یا تراریخته به خود اختصاص داده‌اند اما ما بشدت عقب افتادیم در حالی که محصولات تراریخته می‌توانند میزان مصرف سموم و آفت‌کش‌های شیمیایی را در مزارع کاهش دهند و آلودگی زیست محیطی‌ها را بکاهند اما سازمان محیط زیست بدون هیچ منطق علمی کشاورزان ما را از این دستاورد بزرگ محروم کرده است.

کلانتری تأکید کرد: اگر می‌خواهیم کشور به سمت پیشرفت حرکت کند باید از این برخوردهای غیرعلمی پرهیز کنیم، برای همین سازمان محیط زیست باید تلاش کند تا مانعی برای اشتغال و سرمایه‌گذاری در کشور نباشد و در عوض بازوی توسعه کشور باشد. بدون شک اگر محیط زیست دید مثبتی به توسعه داشته باشد صنایع هم حاضرند مسائل محیط زیستی را رعایت کنند اما لازم است محیط زیست خودش را با سیاست‌های توسعه‌ای کشور همسو کند.

وی افزود: برای حفظ منابع آب کشور ناچاریم میزان مصرف آب در کشاورزی را هر چه سریعتر کاهش دهیم. به گفته او طبق استاندارد جهانی کشورها نباید بیش از 40 درصد منابع آبی تجدیدپذیرشان را مورد استفاده قرار دهند در حالی که در کشور ما همین الان بیش از 100 درصد آب‌های تجدیدپذیر مصرف می‌شود.

کلانتری با اشاره به دستاوردهای زیست محیطی مهم دولت در سالهای اخیر گفت: بزرگترین اقدامات محیط زیستی دولت یازدهم را در سه چیز می‌توانم... ادامه مطلب

>
:: فناوری در کشاورزی و بحران امنیت غذایی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۲/۱۶ | 

AWT IMAGE

فناوری در کشاورزی و بحران امنیت غذایی

گیاهان تراریخته دارای ساختار ژنتیکی بهبود و یا اصلاح شده از طریق مهندسی ژنتیک می‌باشند. این اصلاح معمولا در جهت بهبود مقاومت گیاه به برخی آفات یا بیماری‌های گیاهی و برای بهبود عملکرد گیاه و بهره‌وری کشاورزی صورت می‌گیرد. هدف از مهندسی ژنتیک در گیاهان، انتقال یک یا چند ژن مفید به گیاه است که یک ویژگی جدید به گیاه اضافه می‌شود. نمونه‌های استفاده از گیاهان تراریخته با صفتی چون مقاومت به یک آفت، بیماری یا خشکی را می‌توان در کشاورزی مدرن یافت. محصولات تراریخته برای اولین بار در سال 1996 میلادی تجاری‌سازی شدند. افزایش سطح زیر کشت محصولات زیست فناوری بین سال های 1996 تا 2012 میلادی با 12 سال نرخ رشد دو رقمی، نشان‌دهنده رضایت و اعتماد میلیون‌ها کشاورز در سراسر جهان، در کشورهای در حال توسعه و صنعتی است.

رشد 100 برابری سطح زیر کشت محصولات تراریخته از 7/1 میلیون هکتار در سال 1996 میلادی به 3/170 میلیون هکتار در انتهای سال 2012 میلادی، محصولات تراریخته را به عنوان یکی از سریعترین فناوری‌های مورد پذیرش در تاریخ معاصر تبدیل کرده است. میلیون‌ها کشاورز از حدود 30 کشور در سراسر جهان، با بیش از 100 میلیون تصمیم‌گیری مستقل، به کاشت تقریبی 5/1 میلیارد هکتار، معادل واقعیت است که محصولات تراریخته منافع اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی پایدار و قابل توجهی را به دنیا ارائه کرده است. در سال 2012 میلادی کشورهای در حال توسعه در تولید محصولات تراریخته با رشد 52 درصدی به طور قابل ملاحظه‌ای از کشورهای صنعتی با رشد 48 درصد، سبقت گرفتند. در سال 2012 میزان رشد محصولات تراریخته در کشورهای در حال توسعه با افزایش رشد حداقل سه برابر با نرخ 11 درصد، در مقابل کشورهای صنعتی با نرخ رشد 3 درصد قرار گرفت. افزایش پنج برابری سطح زیر کشت محصولات تراریخته با 7/8 میلیون هکتار در کشورهای در حال توسعه در مقابل کشورهای صنعتی با 6/1 میلیون هکتار سطح زیرکشت گزارش شد. از 28 کشوری که محصولات تراریخته را کشت می‌کنند، در سال 2012 میلادی، 20 کشور در حال توسعه و 8 کشور صنعتی بوده است. سودان و کوبا برای اولین بار در سال 2012 میلادی به کشت پنبه و ذرت تراریخته مقاوم به روی آوردند. ادامه مطلب

>
:: راههای تشخیص شکلات مرغوب ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۲/۱۶ | 

AWT IMAGE

راههای تشخیص شکلات مرغوب

شکلات باید دو ماده اصلی کره کاکائو و پودر کاکائو را داشته باشد. کره کاکائو در واقع بخش چربی دانه کاکائو است که طی فرآیند ‏پیچیده‌ای از دانه کاکائو استحصال می‌شود‎.‎ ترکیب کره کاکائو و پودر کاکائو در صنعت به همراه سایر مواد ترکیبی فرعی، طی فرآیند پیچیده و همراه با ‏تکنولوژی انجام می‌شود. کیفیت شکلات تولیدی بسیار مرتبط با نحوه فرآیند آن و مواد اولیه آن به ویژه دو ماده اصلی آن است‎.‎ شکلات تیره دارای درصد بالاتری از کاکائو (بالای ۵۰ درصد) و دارای مقدار کمتری شکر نسبت به شکلات‌های معمولی ‏است. اسید چرب عمده کره کاکائو اسید استئاریک است که تقریباً نقش خنثی در افزایش کلسترول بدن دارد، اما روغن‌های جانشین کره کاکائو یا ‏همان‎ CBS ‎و‎ CBR ‎با توجه به عمده اسید چرب آن (اسید پالتمیک) از فاکتورهای خطر در افزایش کلسترول هستند‎.‎ یکی از فرآیندهای الزامی شکلات تکنیک  تمپرینگ  است. شکلات تمپرینگ شده با ظاهری براق و شکستن صدادار و نیز جدا شدن راحت از قالب، قابل شناسایی می‌باشد‎.‎ تکنیک  تمپرینگ  شکلات بوسیله کریستالی شدن چربی شکلات در وضعیت پایدار و شکل همگن شده ‏شکلات باعث می‌شود سطح شکلات براق شده و در هنگام شکستن شکلات صدای شکسته شدن ترد را بدهد. تمپرینگ فرآیند ضروری ‏می‌باشد که باعث تولید شکلات مرغوب می‌شود. اگر تمپرینگ شکلات به اندازه کافی صورت نگیرد بعضی از این کریستالهای ناپایدار به روی ‏سطح آمده و چهره محصول نهائی شکلات خاکستری و کدر می‌شود؛ اصطلاحاً شکوفه چربی ایجاد می‌شود‎.‎ آنچه مهم است در موقع تهیه شکلات به عنوان فرآورده و مواد ترکیبی آن توجه کنید. اگر عنوان نوشته شده باشد فرآورده‌های ‏کاکائویی یعنی کره کاکائو ندارد و به جای آن روغن جانشین کره کاکائو دارد، ضمناً فراورده کاکائویی فرآیند تمپرینگ را ندارد‎.‎

تولید هر گونه شکلات مشمول اخذ پروانه بهداشتی از سازمان غذا و دارو می‌باشد، ‏مصرف کنندگان هنگام خرید هر نوع شکلات به داشتن ” آرم سازمان غذا و دارو “، شماره پروانه بهداشتی، سری ساخت، آدرس و تلفن ‏کارخانه دقت نمایند. همچنین شکلات‌های وارداتی نیز باید پرچسب اصالت داشته باشند که قابلیت استعلام و رهگیری و ردیابی باشد‎.

مهندس زهره پوراحمدی، کارشناس اداره کل نظارت بر مواد خوراکی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو 

منبع:  Agri Foods

>
:: کاغذی که باکتری را از بین می‌برد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۲/۱۶ | 

AWT IMAGE

تولید کاغذی که باکتری‌های خطرناک را از بین می‌برد

محققان دانشگاهی نوعی کاغذ ساخته اند که پلاسما تولید کرده و با استفاده از این کاغذ پوشش لباس و تجهیزات می توان باکتری های خطرناک را از بین برد. هر روز بر مقاومت باکتری ها در برابر آنتی بیوتیک افزوده می شود. از سوی دیگر  لمس کردن سطحی آلوده یا ایجاد تماس با میکروب های موجود در هوا به تهدیدی واقعی برای سلامت عمومی تبدیل شده است.

درهمین راستا محققان دانشگاه روتگرز در آمریکا راهی را برای ساخت کاغذ های تولید کننده پلاسما یافته اند که می توان این کاغذها را مانند یک پوشش روی لباس یا دستگاه ها استفاده کرد تا هرگونه تماس با باکتری ها با روشی ارزان و ساده از بین برود. به هرحال در پی تحقیقات دانشگاه یک ماده الکترونیکی ضد عفونی کننده الکترونیکی از کاغذ ساخته شد که روی آن لایه ای از آلومینیوم پوشیده شده و به عنوان نوعی الکترود تولید کننده پلاسما عمل می کند.  پلاسما یا گاز یونیزه شده زمانی ایجاد می شود که برق ولتاژ بالا گاز را یونیزه کند. در خصوص این ماده نیز هوای معمولی این فرایند را تسهیل می کند. به این ترتیب نوعی حوزه الکترون و یون با انرژی بالا به وجود می آید که هر نوع باکتری را تبخیر می کند.

 آزمایشات انجام شده در دانشگاه روتگزر نشان داد دستگاه های کاغذی آنها می‌تواند ۹۹ درصد مخمرهای میکروبی به نام Saccharomyces cerevisiae را از بین ببرد و همچنین ۹۹.۹ درصد باکتری های E.coli را از بین ببرد. البته در حال حاضر حسگرهای دقیق می توانند وجود باکتری  E.coli را ردیابی کنند و دستگاه‌های مختلف می‌توانند با استفاده از انرژی خورشیدی باکتری را از بین ببرند.  هرچند این روش ها کارآمد هستند اما پرهزینه به حساب می آیند و نمی توان به طور وسیع آنها را به کار برد. اما ضدعفونی کننده های مبتنی برکاغذ ارزان و انعطاف پذیر هستند. به راحتی می‌توان از آنها برای پاکسازی لباس و موارد دیگر استفاده کرد، یا حتی آن را در بانداژهای الکترونیکی به کار برد که فرایند بهبود زخم را بهتر انجام می‌دهد.

منبع:

Agri Foods

New Atlas

>
:: محصولاتی که با نابودی زنبورها کمیاب و گران می‌شوند ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۲/۱۶ | 

AWT IMAGE

محصولاتی که با نابودی زنبورها کمیاب و گران می‌شوند

با کاهش جمعیت صدها گونه زنبور به دلیل از دست دادن زیستگاه و استفاده از سموم شیمیایی توسط انسان تولید چندین نوع ماده غذایی در معرض خطر قرار می‌گیرد.

به دلیل تغییرات آب و هوایی، افزایش استفاده از سموم شیمیایی در مزارع و عوامل دیگری از این دست، جمعیت زنبورها طی چند سال اخیر به طور مداوم در حال کاهش است. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که عوامل گفته شده، موجب کاهش جمعیت ۷۰۰ گونه زنبور در آمریکای شمالی شده است. این زنگ خطری جدی برای تغذیه و همچنین سلامت انسان‌ها محسوب می‌شود. اگرچه بیش از ۴ هزار و ۳۳۷ گونه زنبور بومی در آمریکای شمالی و هاوایی شناخته شده، اما به طور کلی تجزیه و تحلیل وضعیت یک‌هزار و ۴۳۷ نوع از آنها نشان داد که بیش از نیمی از جمعیت گونه‌ها (۷۴۹ نوع) رو به افول گذاشته و تعدادشان پایین آمده است. همچنین حدود یک چهارم یا به عبارتی، ۳۴۷ نوع از گونه‌ها در معرض خطر انقراض قرار دارند. البته در ارتباط با جمعیت بسیاری از گونه‌ها اطلاعات کافی در دست نیست، اما این احتمال وجود دارد که آنها نیز در معرض تهدید باشند. بنابراین دانشمندان معتقدند که برای نجات این حشره باید بدون معطلی راهکاری اساسی اندیشید. ضمن اینکه نباید فراموش کرد که نخستین دلیل برای چنین فاجعه‌ای، توسعه غیر اصولی کشاورزی است؛ کشاورزی که استفاده از علف‌کش‌ها را افزایش داد و موجب تخریب زیستگاه زنبورها شد. هرچند تغییرات اقلیمی و گسترش شهرسازی نیز تاثیر زیادی در تداوم این روند مخرب داشته‌اند.

حداقل یکی از هر سه محصولی که در سراسر جهان به عنوان غذا مصرف می‌شود، به طور خاص به گرده افشانی زنبورها وابسته است. بدون همکاری این حشرات پرارزش، بسیاری از محصولات مغذی و لذیذی که انسان‌ها مصرف می‌کنند از روی زمین محو خواهد شد.

مهم‌ترین محصولاتی که تولیدشان وابسته به زنبورعسل و گرده افشانی این حشره است شامل:

بادام

گرده افشانی شکوفه‌های بادام به طور کامل به انجام وظیفه زنبور عسل وابسته است. البته این معامله‌ای یک‌طرفه نیست، بلکه زنبورها نیز به بادام احتیاج دارند. زیرا یکی از اصلی‌ترین منابع گرده برای این حشره محسوب می‌شود. گفتنی است ۸۰ درصد بادام‌های جهان در کالیفرنیا تولید می‌شود و زنبورها در آغاز فصل از گرده آن قدرت می‌گیرند.

زغال‌اخته

بیش از ۹۰ درصد زغال‌اخته تولید شده در جهان حاصل گرده افشانی زنبورهاست. بنابراین هرگونه اختلال در این مسیر، منجر به بالا رفتن شتابنده قیمت این محصول خواهد شد؛ محصولی که به عنوان بسته فوق‌العاده آنتی اکسیدان در جهان شناخته می‌شود.

قهوه

قهوه از آن دست گیاهانی است که اگرچه به خودگرده افشان معروف هستند، اما هنوز به ابتکار عمل زنبورها نیز احتیاج دارند. گل درخت قهوه برای گرده افشانی تنها ۳ تا ۴ روز باز خواهد ماند و اگر در این فاصله کوتاه، گرده افشانی زنبورها صورت نگیرد، محصول خروجی، ضعیف و مستعد انواع بیماری‌ها خواهد بود. بنابراین هرچند قهوه بعد از نابودی کل زنبورها باز هم در جهان وجود دارد، اما به احتمال قوی بسیار نادر و گران می‌شود.

پرتقال

وابستگی ۹۰ درصدی درختان پرتقال به گرده افشانی زنبورها خود گویای همه چیز است. البته در این میان، رقم‌هایی مانند Navel هم هستند که چندان وابستگی در این مسئله ندارند، اما به هر ترتیب، تولید بخش عمده‌ای از رقم‌های این محصول با دخالت زنبور صورت می‌گیرد.

تخم کدو

تخم کدو مقدار زیادی منیزیم دارد که برای فشار خون مفید بوده و از سکته قلبی و مغزی جلوگیری می‌کند. وجود این تخمه‌ها به شدت وابسته به گرده افشانی زنبورها است تا جایی که دانشمندان تخمین می‌زنند در صورت فقدان این حشره، تولید ۹۰ درصد آنها از بین خواهد رفت.

کلزا

یکی از دانه‌هایی که برای استحصال روغن بسیار ضروری به شمار می‌رود، کلزاست. این گیاه به دلیل رنگ زرد روشنی که دارد، زنبورها را به سمت خود جذب کرده و از این طریق گرده افشانی خود را نیز تضمین می‌کند. اگرچه زنبورها سهم قابل ملاحظه‌ای در تولید این گیاه دارند، اما به دلیل سمپاشی در اغلب مزارع، صدمات جبران ناپذیری به این حشره وارد آمده و در عین حال محیط زیست هم آسیب دیده است. این موضوع به ویژه برای ایران که وابستگی آن به واردات روغن و دانه‌های روغنی بیش از ۹۰ درصد تخمین زده می‌شود، بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

تمشک

منابع علمی در ارتباط با تغذیه، مصرف تمشک را برای جلوگیری از بیماری‌هایی مانند سرطان، دیابت و مشکلات قلبی عروقی، توصیه می‌کنند. اطمینا از گرده افشانی در گیاه تمشک، به وجود زنبورها برمی‌گردد. در غیر این صورت این محصول شکل زیبای ظاهری خود را از دست داده و کوچک‌تر و نایاب‌تر می‌شود.

توت‌فرنگی

نام توت‌فرنگی که می‌آید آدم یاد تابستان‌های گرمی می‌افتد که با میل کردن تعدادی از این میوه می‌تواند قدری از عطش خود را کم کند. اگرچه تولید این میوه لذیذ وابستگی چندانی به گرده افشانی توسط زنبورها ندارد، اما بسیاری از کشاورزان از این حشره به عنوان تکمیل کننده گرده افشانی پس از باد استفاده می‌کنند. زیرا این عمل هم بهره‌وری را افزایش داده و هم موجب ارتقای کیفیت محصول می‌شود.

آفتابگردان

خاصیت چسبندگی و سنگینی که گرده گل آفتابگردان نسبت به دیگر گیاهان دارد، آن را بیشتر از باد به زنبور یا گرده افشان‌های دیگر وابسته می‌کند. اگر شما یکی از کسانی هستید که از روغن آفتابگردان برای پخت غذا استفاده می‌کنید یا از خوردن مغز دانه‌های آن در داخل شیرینی لذت می‌برید، باید هر چه سریع‌تر به فکر جایگزینی برای جمعیت زنبورها باشید تا تولید این گیاه به خطر نیفتد.

خیار

بدون زنبورعسل، بیشتر رقم‌های خیار تولید نمی‌شود و مردم نه تنها از مصرف مستقیم و تازه آن محروم می‌شوند، بلکه هیچ محصول دیگری جایگزین خیارشورهای کنار همبرگز نخواهد شد! در حال حاضر نیز بسیاری از کشاورزان، از کاهش عملکرد تولید خیار در مزارع‌‌شان اظهار نگرانی کرده‌اند.

خردل

یک سوم از کل گیاهان خردل، به گرده افشانی توسط زنبورها احتیاج دارد. این به آن معناست که بعد از نابودی زنبورها دیگر نمی‌توانید از این محصول برای لذیذتر شدن غذاهای‌تان استفاده کنید. البته خردل تنها به عنوان یک چاشنی مورد نیاز نیست؛ این دانه‌ها می‌توانند در کاهش دردهای التهابی مانند آرتروز، نقش محوری ایفا کنند.

پیاز

محصول پیاز را قبل از اینکه سبز شود برداشت می‌کنند و گیاه آن برای تولید بذر، در زمانی که سبز می‌شود، احتیاج به گرده افشانی دارد. کمبود زنبور عسل، کار را بسیار سخت می‌کند. زیرا کشاورزان برای تولید بذر مجبور به صرف هزینه‌های زیاد خواهند شد. بنابراین در صورت دخالت نکردن زنبور، محصول پیاز مانند بسیاری از محصولات دیگر، هم کمیاب و هم گران می‌شود.

فلفل

زنبورها چندان وابستگی به گرده‌های فلفل ندارند و بیشتر مسئولیت گرده افشانی این گیاه را باد بر عهده می‌گیرد. اما با ورود زنبور و کمک به چرخه گرده افشانی، کیفیت و کمیت فلفل به شدت افزایش یافته و محصول بهتری تولید خواهد شد. این موضوع برای برخی نواحی مانند گلخانه‌ها یا مزارع کوچک مسقف، بسیار حائز اهمیت است. بنابراین اگر زنبور نباشد، باید با تولید فلفل در خارج از فصل، خداحافظی کرد.

سیب زمینی

اگرچه تولید سیب‌زمینی به طور مستقیم به گرده افشانی زنبور مربوط نمی‌شود، اما برای پیکربندی اصلاح نژاد و کمک به ارتقای تولید در راستای بهبود ژنتیکی، وجود زنبورها ضروری است. به همین دلیل احتمال می‌رود در صورت کاهش جمعیت زنبورها تنوع تولید این گیاه به شدت کاهش یافته و برنامه‌های اصلاح نژادی تعطیل شوند.

دانه‌های کنجد

بیش از ۸۰ درصد نیاز گرده افشانی در این گیاه، وابسته به حشرات است که زنبورها حدود ۸۰ درصد از این سهم را به خود اختصاص داده‌اند. با توجه به ارزش غذایی بالایی که کنجد دارد، می‌توان ادعا کرد که این گیاه نقشی تعیین کننده در جیره غذایی مردم دنیا بازی می‌کند. کم شدن زنبورها تنها به آن معنی نیست که ما دیگر نمی‌توانیم همبرگر خود را با نان کنجددار مصرف کنیم، بلکه موضوع بسیار ژرف‌تر از این حرف‌هاست. در مجموع کمبود کنجد، علاوه بر کاهش تولید روغن گیاهی، موجب سوءتغذیه در بیشتر کشورهای فقیر دنیا می‌شود و مشکلات آنها را دوچندان می‌کند.

گوجه فرنگی

در حالی که بیشتر رقم‌های گوجه فرنگی به طریق خود گرده افشانی تولید می‌شود، اما زنبورها می‌توانند در افزایش تولید و ارتقای کیفیت این محصول نقشی کلیدی بازی کنند. از این رو بدون زنبور، تولید یکی از لذیذترین سبزیجاتی که می‌شناسیم، کاهش یافته و دیگر نمی‌توانیم مانند امروز از کیفیت بالای آن بهره‌مند شویم.

سیب

تولید سیب به شدت گرده افشانی متقاطع توسط زنبورها را می‌طلبد و نبود این حشره به طور مستقیم تولید آن را تحت تاثیر قرار خواهد داد. ما در غیاب زنبور باید سیب‌های بی‌کیفیت، بی‌مزه و عاری از ارزش‌های غذایی را با قیمتی چند برابر امروز خریداری کنیم.

شاتوت

شاتوت یکی از خوشمزه‌ترین انواع توت به شمار می‌رود که این گیاه نیز همانند گیاهان دیگری که پیش از این معرفی شدند، به گرده افشانی زنبورها وابسته‌اند. بنابراین در نبود زنبورها تولید این محصول و بذرهای مربوط به آن به شدت کاهش خواهد یافت و شما دیگر محصولی مانند شاتوت را پیدا نمی‌کنید که به همان اندازه دست‌های‌تان را قرمز کند.

کیوی

مانند سیب، شاتوت، پرتقال و بسیاری از میوه‎های دیگر، تولید کیوی نیز در گرو زحماتی است که زنبورها به صورت مجانی برای ما متحمل می‌شوند. ماهیت گرده کیوی به گونه‌ای است که مقدار زیادی از آن می‌تواند به سطح بدن زنبورها چسبیده و از جایی به جای دیگر منتقل شود.

کدوتنبل

تا ۹۰ درصد تولید کدوتنبل و دیگر انواع کدوها به گرده افشانی زنبورها ارتباط دارد و در صورت کاهش جمعیت این حشره، میزان تولید این گیاه نیز به شدت آسیب می‌بیند. بنابراین دیگر خبری از تکه‌های برش خورده کدو در کنار سفره نخواهد بود و دیگر کسی نمی‌تواند روی بدنه کدوها با کنده‌کاری، اشکال جالب بسازد.

به همین دلیل لازم است تا سازمان‌های محیط زیست، هر چه سریع‌تر جلوی استفاده از این سموم را گرفته و بدون معطلی قانون منع کاربرد این مواد را به اجرا گذارند.

منبع: Agri Foods

>
تاریخ

 

::
اخبار بیوتکنولوژی
AWT IMAGE
::
مجله‌های علمی

دو فصل نامه علمی- پژوهشی

مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی

AWT IMAGE

*********

فصل نامه علمی- ترویجی

ایمنی زیستی

AWT IMAGE

::
کانال تلگرام

AWT IMAGE

کانال رسمی انجمن ایمنی زیستی ایران

::
گرامیداشت
نشست بین المللی گفتگوی بورلاگ
23 تا 25 مهر 93
(آمریکا)
AWT IMAGE
*****
مراسم گرامیداشت صد سالگی نورمن بورلاک
4 الی 6 شهریور 93
(ایران)
AWT IMAGE
::
ورود کاربران
نام کاربری
رمز عبور
ورود خودکار
بازیابی رمز عبور
::
آمار کاربران
:. کل کاربران ثبت شده: 67
:. کاربران حاضر در وبگاه: 0
:. میهمانان در حال بازدید: 2
::
آمار بازدیدها
تمام بازدید‌ها: 500297
بازدید 24 ساعت قبل: 433
::
انجمن ایمنی زیستی ایران Biosafety Society of Iran
Persian site map - English site map - Created in 0.065 seconds with 1230 queries by yektaweb 3388