[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره ما::
عضویت ::
انتشارات::
مراکز مرتبط::
تماس با ما::
اخبار پایگاه::
شاخه دانشجویی انجمن ::
::
عضویت در انجمن

فرم عضویت حقیقی
فرم عضویت حقوقی
 

..
خبرنامه انگلیسی

عضویت رایگان در خبرنامه هفتگی

بیوتکنولوژی کشاورزی

و

مهندسی ژنتیک

Crop Biotech Update

AWT IMAGE

..
خبرنامه انجمن ایمنی‌ زیستی
مهر و آبان ۱۳۹۰
فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۱
مرداد و شهریور ۱۳۹۱
مهر و آبان ۱۳۹۱
دی و اسفند ۱۳۹۱
فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۲
خرداد و تیر ۱۳۹۲
مرداد و شهریور ۱۳۹۲
آبان و دی ۱۳۹۲
بهمن و اسفند ۱۳۹۲

اردیبهشت و تیر ۱۳۹۳
شهریور و آبان ۱۳۹۳
آذر و دی ۱۳۹۳

..
خبرنامه تراریخته
خبرنامه ویژه چهارمین همایش ملی مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی و هشتمین همایش بیوتکنولوژی کشور 
AWT IMAGE
پیش‌شماره 
روز اول 
روز دوم 
روز سوم
..
پایگاه‌های مرتبط
..
انجمن‌های علمی
..
گزارش فعالیت‌ها
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الكترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در كادر زیر وارد كنید.
..
نماد اعتماد الکترونیک
..
:: خوش آمدید ::

:: آگهی دعوت مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده (نوبت دوم) انجمن ایمنی زیستی ایران ::
 | تاریخ ارسال: 1399/8/27 | 

اعضای محترم پیوسته انجمن ایمنی زیستی ایران

با سلام و احترام

بدینوسیله از کلیه “اعضای پیوسته” انجمن دعوت بعمل می‌آید تا در “جلسه مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده (نوبت دوم)” مورخ دوشنبه ۹۹/۹/۳ که از ساعت ۱۵ الی ۱۷ در آدرس "کرج، موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، سالن گردهمایی" برگزار می‌شود، حضور بهم رسانند.

به استحضار می رساند، به دلیل بیماری عالم ­گیر کووید نوزده امکان شرکت اعضای محترم به صورت مجازی نیز فراهم شده است. اعضای محترم پیوسته می‌توانند جهت حضور مجازی در این جلسه، از طریق برنامه آدوبی کانکت شرکت کنند، جهت دریافت لینک با  دبیرخانه انجمن ایمنی زیستی ایران با شماره ۰۹۱۲۲۱۹۱۷۸۷-۰۲۱۴۴۷۸۷۴۳۱  تماس برقرار نمائید.

دبیرخانه انجمن ایمنی زیستی ایران

>
:: همایش ملی آنلاین "ترایخته؛ نسل کشی یا نجات بشر؟ ::
 | تاریخ ارسال: 1399/8/24 | 

انجمن ایمنی زیستی جمهوری اسلامی ایران با همکاری دانشگاه یزد برگزار می کند:

‎همایش ملی آنلاین "ترایخته؛ نسل کشی یا نجات بشر"؟

‎با سخنرانی:

*دکتر بهزاد قره یاضی (عضو حقیقی شورای ملی ایمنی زیستی ایران،مرجع ملی ایمنی زیستی در ایران، عضو هیئت علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی)

*دکتر بهرام باغبان (عضو هیئت علمی گروه به‌نژادی و بیوتکنولوژی دانشگاه تبریز)

*مهندس کاظم کوکرم (ژورنالیست علم، کارشناسی ارشد مهندسی منابع طبیعی از دانشگاه تهران)،

*مهندس فهیم دخت مختاری(عضو هیئت علمی پژوهشگاه استاندارد و مجری پروژه توانمندسازی ایمنی زیستی جمهوری اسلامی ایران)،

*مهندس سارا ثالثی (کارشناس ارشد بیوتکنولوژی گیاهی، عضو هیئت مدیره شاخه دانشجویی انجمن ایمنی زیستی ایران)

برگزاری همایش آنلاین
حضور برای عموم رایگان
ظرفیت محدود
با ارائه گواهی معتبر از:
سازمان ملل متحد (UNEP)
سازمان تسهیلات جهانی محیط زیست (GEF)
انجمن ایمنی زیستی ایران (BSI)

لینک ثبت نام:
https://survey.porsline.ir/s/U۵bHPLe‎


 
>
:: نامه دبیر شورای امنیت به کلانتری و تاکید بر امنیتی نبودن مسائل تنوع زیستی و ژنتیکی ::
 | تاریخ ارسال: 1399/7/23 | 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران به نقل از ایسنا

رییس سازمان حفاظت محیط زیست از نامه دبیر شورای امنیت ملی به سازمان خبر داد که طی آن بر امنیتی نبودن مسائل مرتبط با تنوع زیستی و ژنتیکی امنیتی تاکید شده است.

عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، در نخستین همایش تنوع زیستی که  به صورت مجازی برگزار شد، اظهارکرد: متاسفانه گاهی اوقات در کشور ما موضوعات مرتبط با تنوع زیستی و حفظ منابع ژنتیکی سیاسی شده بود. پس از چندین سال تلاش اخیرا دبیر شورای امنیت ملی نامه‌ای به سازمان محیط زیست ابلاغ کرده است که بر اساس آن دیگر مسائل مرتبط با تنوع زیستی و ژنتیکی امنیتی نیست‌.

وی ادامه داد: از این‌رو محققان و متخصصان تنوع زیستی و ژنتیکی خیالشان راحت باشد و بدانند که این مسائل مشکلات امنیتی ندارند و ارگان‌هایی که خود را مدعی امنیت می‌دانند حق دخالت مستقیم ندارند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با اشاره به اینکه امروزه تنوع زیستی در دنیا و از جمله کشور ما قربانی سه مسئله افزایش مصرف، مشکلات سیاسی و بین‌المللی و تغییر اقلیم شده است، گفت: افزایش مصرف که بخشی از آن مرتبط با مسائل سیاسی و بین‌المللی است فشاری بیش از حد بر منابع کشور و تنوع زیستی وارد می‌کند.

کلانتری با تاکید بر اینکه برای رسیدن به اهداف کوتاه مدت نباید اهداف بلند مدت مانند حفظ تنوع زیستی برای نسل‌های آینده را به خطر بیندازیم، اظهار کرد: یکی از بزرگترین مشکلات حفظ تنوع زیستی خشکسالی‌هایی است که به دلیل برداشت آب اضافی از طبیعت رخ می‌دهد.

معاون رییس جمهوری با بیان اینکه ما ۶۰ درصد از بودجه سازمان حفاظت محیط زیست را برای کمک به حفظ تنوع زیستی هزینه می‌کنیم، تصریح کرد: اما باز کافی نیست و درعین مسائل سیاسی نیز تنوع زیستی را تهدید می‌کند. امروزه هیچ کشوری خود را مقید به حفظ تنوع زیستی خلیج فارس نمی‌داند و خلیج فارس امروز بی‌صاحب است. حتی ارگان‌های بین‌المللی که خود را مسئول حفاظت از آب‌های خلیج فارس می‌دانند دو سال است که اقدامی انجام نمی‌دهند.

وی افزود: هیچ کشوری در این زمینه خود را مقید نمی‌داند و این نتیجه سیاست‌های تحمیلی آمریکا است و اکنون مانند دوران جاهلیت با تنوع‌زیستی خلیج فارس برخورد می‌شود.

کلانتری در ادامه این همایش با اشاره به اینکه عامل اصلی از بین رفتن منابع ژنتیکی کشور خشکسالی‌هایی است که به دلیل تولید بیش از ظرفیت به طبیعت فشار وارد آورده است، گفت: در شرایطی که تزریق آب به سفره‌های آب زیرزمینی به صورت طبیعی سالانه ۲۵ میلیارد مترمکعب است ما ۵۲ میلیارد مترمکعب سالانه از آب‌های زیرزمینی برداشت می‌کنیم.

به گفته وی طی چند سال اخیر ۱.۵ میلیون هکتار به وسعت مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست افزوده شده است اما در کنار این تجاوزهایی نیز از سوی اشخاص یا ارگان‌ها رخ داده است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهار کرد: باید تلاش کنیم که در کشور به صورت کوتاه مدت فکر نکنیم. اهداف کوتاه مدت کشور را منحرف می‌کند. مشکلات زیست محیطی امروز حاصل سیاست‌های کوتاه مدت است.

کلانتری با اشاره به اینکه وظیفه دانشمندان و سمن‌ها این است که اگر دولت یا مجلسی در راستای قانون‌گذاری منحرف شدند، مانع آن شوند و کشور قربانی اهداف کوتاه مدت نشود، تصریح کرد: امروزه بر اثر توسعه‌های غیر علمی و غیر اقتصادی منابع ژنتیکی خود را حذف کرده‌ایم. در این شرایط مجبور هستیم اولویت اول خود را حفظ منابع ژنتیکی بگذاریم.

معاون رییس جمهوری در پایان تاکید کرد: نیاز داریم که تصمیم‌گیران و سیاستمداران را در این زمینه آگاه کنیم که با آینده سرزمین بازی نشود. تحقیقات در زمینه حفظ تنوع زیستی خوب است اما وقتی برخی سیاست‌گذاران آگاه نباشند و تمام تلاش‌ها را یک شبه بر باد دهند، در زمینه حفظ و حراست از تنوع ژنتیکی و زیستی نتیجه خوبی نخواهیم گرفت.

>
:: دوره آنلاین تغذیه قبل از بارداری و دوران بارداری ::
 | تاریخ ارسال: 1399/7/19 | 


دوره آنلاین تغذیه قبل ازبارداری و دوران بارداری

 ۲۴ مهر تا ۲۶ مهر

دراین دوره خواهیم آموخت:

ملاحضات غذایی پیش ازبارداری برای تعیین جنسیت جنین (فرزند پسریا دختر ؟)

مشکلات شایع غذایی در دوران بارداری

مواد غذایی مفید در دوران بارداری

جلوگیری از چاقی در دوران بارداری

 رژیم غذایی دردوران بارداری

لطفا"درصورت تکمیل ظرفیت باشماره زیر درتماس باشید.
۰۹۳۵۴۱۵۸۹۱۹

 
>
:: وبینار رایگان کشت سلول و بافت گیاهی در کشاورزی مدرن ::
 | تاریخ ارسال: 1399/7/1 | 
>
:: دومین همایش ملی پژوهش های میان رشته ای قرآن و علوم زیستی ::
 | تاریخ ارسال: 1399/6/31 | 
>
:: کارگاه شناسایی و پریدیکت ژن ::
 | تاریخ ارسال: 1399/6/31 | 

*کارگاه شناسایی و پریدیکت ژن* (پیش نیاز طراحی پرایمر و جداسازی ژن)

مدرس: مهندس مهران مظفری

زمان:چهارشنبه ۲ مهر ساعت ۱۷

جهت هماهنگی و ثبت نام با شماره ی زیر تماس بگیرید و یا از طریق آیدی درج شده پیگیری کنید:

:point_right: ۰۹۰۲۴۸۱۳۰۴۸

آیدی ثبت نام:

id:https://t.me/yazd_biotech

 
>
:: همکاری انجمن ایمنی زیستی و “همدلان آینده نگر سیستان و بلوچستان (هاسب)” ::
 | تاریخ ارسال: 1399/6/31 | 
به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران، هاسب یک سازمان مردم نهاد با هدف ارتقای شاخص های توسعه استان سیستان و بلوچستان است. این استان با احتساب مساحت آب های ساحلی از جنبه مساحت رتبه اول کشور را دارد. با وجود برخورداری از تنوع جغرافیایی و اکوسیستم های کم نظیر از جمله ۲۰ تا ۲۱ درجه اختلاف دما در یک روز واحد در نقاط مختلف استان، از شاخص های خوبی برخوردار نیست و از جنبه اشتغال رتبه آخر شور را به خود اختصاص داده و پوشش بیمه استان تنها ۲۶ درصد است. این استان با کشت ۵۰۰۰ هکتار موز مرغوب و امکان توسعه کشت میوه های گرمسیری می تواند علاوه بر خودکفا کردن کشور از واردات میوه های گرمسیری، حتی بستر صادرات را نیز فراهم کند.
انجمن ایمنی زیستی و هاسب همکاری گسترده ای برای توانمندسازی استان در حوزه های مختلف از جمله کسب حمایت سرمایه گذاران، جلب و جذب کمکهای خیرین و آموزش و ترویج دارند.
در حال حاضر هیئت عالی رتبه ای از هاسب مشتمل بر دکتر واعط مهدوی مشاور سازمان برنامه و بودجه، دکتر حمید کلانتری، مهندس شهریاری، مهندس رضوانی فرد رئیس انجمن کشت فراسرزمیی و دکتر بهزاد قره یاضی رئیس انجمن ایمنی زیستی کشورمان ضمن بازدید از توانمندی های استان، در جلسه مدیران حوزه کشاورزی سراسر استان هستند. در این جلسه دکتر نیکبخت رئیس سازمان جهاد کشاورزی ضمن تشریح توانمندی های استان و اقدامات انجام شده  آمادگی این ساازمان را برای استفاده از تجارب هاسب اعلام کرد. وی با ابراز مسرت از موافقت سازمان حفظ نباتات با صدور مجوز کشت ۱۰۰۰ هکتار پنبه در این استان پس از گذشت ۵۰ سال از ممنوعیت کشت آن در رژیم سابق، ابراز امیدواری کرد که بذور مقاوم به آفات در اختیار کشاورزان این استان قرار بگیرد. وی گفت: ممنوعیت کشت پنبه یک حرکت سیاسی بود و انگیزه دلسوزانه ای هم پشت آن نبود. عده ای همواره به دنبال واردات بودند و نسخه ممنوعیت برای کشور می پیچیدند. اما این انعطاف امروز در مورد آزاد کردن کشت پنبه در استان هم به دلیل عدم توان کشور برای تامین ارز مورد نیاز برای واردات آن است وگرنه می رفتند از قزاقستان وارد می کردند.
مهندس جهان تیغ رئیس سازمان نظام مهندسی استان ضمن استقبال از آغاز لغو ممنوعیت کشت پنبه جویای آخرین وضعیت تولید پنبه تراریخته مقاوم به آفات در کشور شد.
دکتر قره یاضی رئیس انجمن ایمنی زیستی کشورمان ضمن تشریح توانمندی های استان سیستان و بلوچستان گفت: آب در میان خانه است و ما گرد جهان می گردیم. وی از استمرار واردات و ایجاد محدودیت ها در مقابل تولید ملی آن هم از سوی برخی افراد و مقاماتی که علی القاعده باید قبل از دیگران تابع منویات مقام معظم رهبری باشند افزود: علت ممنوعیت کشت پنبه که روزگاری سطح زیر کشت آن در کشورمان به ۳۵۰ هزار هکتار می رسید و طلای سفید نامیده می شد و با صادرات آن ارزآوری خوبی هم داشت، گفت: در حال حاضر سطح زیر کشت پنبه به زیر ۹۰ هزار هکتار کاهش پیدا کرده است. تولید سالیانه الیاف پنبه در بهترین حالت ۶۵۰۰۰ تن است و بیش از ۷۰ هزار تن واردات پنبه داریم. حدود ۱۰۰ هزار تن هم پنبه دانه داریم که به دلیل کم بودن آن کارخانجات روغن کشی هم از آن روغن نمی گیرند. این در حالی است که هندی ها بیش از روغن نباتی مورد نیاز بیش از ۱۴۰ میلیون نفر را از طریق روغن پنبه دانه تامین می کنند. وی گقت هم اکنون واریته پنبه ای را در اختیار داریم که مقاوم به آفات است. بذر این واریته در داخل کشور تولید شده و ریالی برای واردات آن هزینه نشده و نخواهد شد، اگرچه رخداد ترایخته آن خارجی است. این رخداد در دهها کشور جهان از جمله اتحادیه اروپایی مجوز داشته و در سراسر جهان کشت می شود. وی افزود: در حال حاضر این پنبه که دو برابر میانگین پنبه های غیر تراریخته عملکرد دارد و به جای ۴ تا ۱۴ بار سمپاشی به صفر یا یک بار سمپاشی نیاز دارد مجوز مصرف را از وزارت بهداشت چه از جنبه الیاف و چه از جنبه روغن پنبه دانه دریافت کرده است. از طرف دیگر سازمان حفاظت محیط زیست نیز نتیجه مثبت بررسی های خود را کتبا اعلام کرده است. کمیته صدور مجوز محصولات تراریخته هم در جلسات متعددی رهاسازی این پنبه را تصویب کرده اما مجوز نهایی صادر نمی شود. چرا؟ چون سردار گرانقدر آقای جلالی رئیس سازمان پدافند غیر عامل که تا کنون هیچ گونه اعتراضی در مورد واردات محصولات تراریخته خارجی نداشته است ناگهان، تولید ملی پنبه تراریخته را تهدید زا تلقی کرده با آن مخالفت می کند. در عین اینکه وی فاقد هرگونه نقش قانونی در مورد موافقت یا مخالفت با تولیدات کشتوورزی است، اما از آنجا که متاسفانه جسارت و شهامت تصمیم گیری از بین مدیران ارشد کشور رخت بر بسته است، وزارت جهاد کشاورزی ببرخلاف قانون مصوبه را ابلاغ نمی کند.
دکتر قره یاضی در ادامه از ضرورت توجه به اینکه دیگر ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود خارجی نخواهد داشت، در مورد تولید حوراک دام و علوفه در استان تاکید کرد و خودکفایی ۴۰ درصدی در تولید مرغ در استان و وابستگی استان به واردات مرغ از سایر استانها را بسیار خطرناک و شکننده عنوان کرد. وی ضمن تاکید بر اینکه طرح تحقیقاتی دکتر خوش خلق سیما در مورد تولید سالیکورنیا به نتیجه رسیده است، گفت: هر کجا آب شور باشد می توان سالیکورنیا کشت کرد. به طور ویژه با پس آبهای آب شیرین کن ها که خود معضلی هستند، می توان سالیکورنیا کشت کرد. تولید علمی موز و زراعت موز به جای باغبانی موز از دیگر موضوعانی بود که دکتر قره یاضی در مورد آن توضیحاتی ارائه کرده و این روش را مستلزم تولید نهال کشت بافتی و سالم اعلام کرد. پرورش گاندو، کششت پائولینیا و توجه به آبزی پروری، بسته بندی و بازار رسانی از سایر موارد عنوان شده از سوی رئیس انجمن ایمنی زیستی کشورمان بود.
با تشکیل کارگروهی برای ادامه همکاری ها در حوزه کشاورزی و تعقیب اجرایی شدن پیشنهادات، قرار شد نتایج فعالیت ها در احلاس بعدی که سه ماه دیگر برگزار خواهد شد ارائه شود.
گفتنی است، بر اساس استعلام از معاونت حقوقی رئیس جمهور به جز اخذ مجوز از وزارت بهداشت و وزارت جهاد کشاورزی و نتایج بررسی های سازمان حفاظت محیط زیست، اخذ موافت هیچ فرد و نهاد دیگری برای کشت محصولات تراریخته نیازی نیست!
>
:: پیام تبریک رییس شاخه دانشجویی انجمن ایمنی زیستی ایران ::
 | تاریخ ارسال: 1399/6/25 | 
        بسم تعالی
    سرکار خانم مهندس سارا ثالثی
عضو محترم هیئت رئیسه شاخه دانشجویی انجمن ایمنی زیستی ایران
انتخاب شایسته جنابعالی را به عنوان عضو کمیته ناظر بر نشریات دانشگاه یزد تبریک گفته و از باری تعالی توفیقات روز افزون جنابعالی را خواستارم.
علیرضا علیزاده 
رئیس شاخه دانشجویی انجمن ایمنی زیستی ایران
>
:: وبینار استارت آپ ها ::
 | تاریخ ارسال: 1399/6/16 | 
>
:: دومین کارگاه آموزشی مدرسه مجازی آکاژنیک ::
 | تاریخ ارسال: 1399/6/16 | 
>
:: اطلاعیه شماره پنج مرجع ملی ایمنی زیستی ::
 | تاریخ ارسال: 1399/6/15 | 

اطلاعیه شماره پنج مرجع ملی ایمنی زیستی 

نظر به انتشار مطالبی در برخی خبرگزاری ها مبنی بر واردات "بذر محصولات تراریخته" به صورت قاچاق و بدون صدور مجوز به کشور، مرجع ملی ایمنی زیستی ضمن تکذیب این موضوع، تایید می کند که واردات خوراک دام به میزان حدود نه میلیون تن در سال از مبادی قانونی و با کسب مجوز از مراجع ذی صلاح از جمله وزارت جهاد کشاورزی به کشور صورت می گیرد که اگر چه از جنبه وابستگی محل تاسف است، اما از جنبه بهداشتی و سلامتی مورد هیچکونه نگرانی نیست. در حال حاضر متاسفانه و برخلاف قانون ایمنی زیستی هیچ گونه کاشت و تولید محصولات تراریخته در داخل کشور انجام نمی گیرد. در صورت وجود اطلاعات مستندی در مورد واردات بذر و کشت آن اعم از مبادی قانونی یا غیرقانونی و قاچاق، ضروری است مستندات این ادعا در اسرع وقت به مراجع ذی صلاح مشخص شده در قانون ایمنی زیستی و یا این مرجعیت ارسال شود و از انتشار فرضیات و ادعاها در این مورد، در رسانه های جمعی پرهیز شود. بدیهی است در صورت استمرار موضوع، این مرجعیت حق پیگیری موضوع که از مصادیق تشویش اذهان عمومی است، از مراجع قضایی را برای خود محفوظ می داند. والسلام. 

>
:: فراخوان انتشار مقالات ویژه اعضای انجمن ایمنی زیستی ایران ::
 | تاریخ ارسال: 1399/6/11 | 

اعضای محترم انجمن ایمنی زیستی ایران
 

با سلام و احترام
انجمن ایمنی زیستی ایران در نظر دارد یکی از شماره‌های مجله علمی - ترویجی ایمنی زیستی را به چاپ مقالاتی در راستای نقش محصولات تراریخته و مهندسی ژنتیک بر جنبه‌های مختلف زندگی و ایمنی آنها اختصاص دهد.
مقالات با موضوع زیر با روند داوری تسریع شده مورد بررسی قرار گرفته و پس از ارزیابی داوران، مقالات برتر مورد تقدیر قرار گفته و به آنها جوایز نقدی تعلق خواهد گرفت.

نویسندگان مقالات می‌توانند در صورت تمایل، از مشاوره و راهنمایی اساتید انجمن بهره‌مند شوند.

 
  • نقش محصولات تراریخته در تأمین مواد غذایی، چالش‌ها و فرصت‌ها
  • تأثیر محصولات تراریخته  بر محیط زیست، امنیت و ایمنی غذایی
  • آثار محصولات تراریخته بر تجارت محصولات کشاورزی و معیشت کشاورزی
  •  مراحل قانونی اخذ مجوز محصولات تراریخته
  •  نقش زیست فناوری مدرن در تنوع زیستی و توسعه پایدار
>
:: مدرسه مجازی آکاژنیک ::
 | تاریخ ارسال: 1399/6/11 | 
اولین مدرسه مجازی آکاژنیک به همت شاخه دانشجویی انجمن ایمنی زیستی ایران و انجمن علمی بیوتکنولوژی دانشگاه یزد برگزار می کند:


 
>
:: گزارش وبینار "محصولات تراریخت یا ارگانیک" ::
 | تاریخ ارسال: 1399/6/1 | 
 
مجموعه نشستهای عمومی بیوتی..
بررسی شبهات و سوالات جامعه، درباره استفاده از محصولات تراریخت!
باحضور اساتید و مدیران برجسته کشور، آقای دکتر قره یاضی و خانم دکتر کهک
با مشارکت و همراهی شاخه دانشجویی انجمن ایمنی زیستی کشور
زمان: دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹ ساعت ۱۸
 (Adobe Connect)در محیط آدوبی کانکت
 
 دکتر سیدابراهیم سیفتی، عضو هیئت علمی و استاد مشاور انجمن علمی بیوتکنولوژی دانشگاه یزد
 
اخیرا با توجه به سوالات و ابهامات زیادی که در ذهن جامعه دانشگاهی و بخصوص دانشجویان درخصوص تولید، واردات وعرضه محصولات تراریخته و همچنین استفاده از محصولات ارگانیک به عنوان بخشی از سبد غذایی کشور به وجود آمده بود انجمن علمی بیوتکنولوزی دانشگاه یزد به عنوان یک تشکل علمی دانشگاهی برآن شد تا با دعوت از اساتید و سخنرانان برجسته کشوری در این حوزه، بتواند گامی در شفافسازی استفاده از محصولات تراریخته بردارد.
کیارش صادقیان، دبیر انجمن علمی بیوتکنولوژی
عصر روز گذشته به همت دانشگاه یزد و همکاری انجمن علمی بیوتکنولوژی این دانشگاه و شاخه دانشجویی انجمن ایمنی زیستی کشورمان، نشست تخصصی زنده با عنوان"محصولات تراریخته یا ارگانیک؟" با حضور جمع کثیری از اساتید و دانشجویان دانشگاههای کشور به صورت زنده (مجازی) برگزار شد. در این نشست تخصصی جنبه های مختلف مرتبط با محصولات تراریخته و ابهامات مطرح شده در این زمینه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته و مقرر شد این بحث در آینده نزدیک ادامه یابد و به صورت کرسی آزاداندیشی در دانشگاه یزد تعریف شده مورد بهره برداری قرار بگیرد.
فاطمه شیرعلی، مدیر مسئول و سردبیر نشریه دانشجویی علمی-تخصصی اومیکس
در این نشست که در ساعت ۱۸روز دوشنبه ۲۰مردادماه در محیط ادوبی کانکت دانشگاه یزد و باحضور دانشجویان و اعضایهیئت علمی دانشگاههای کشور برگزار گردید، در ابتدا خانم دکتر سمیرا کهک، دبیر کارگروه تخصصی ایمنی زیستی سازمان حفاظت محیط زیست ایران، عضو هیئت مدیره و متخصص ایمنی زیستی ایران در اتاق تهاتر ایمنی زیستی کشور به بررسیقوانین و ضوابط برچسبگذاری محصولات تراریخته در ایران و جهان پرداخت و ضمن تعریف برچسب گذاری و حد آستانهAcceptance thresholdتراریختگی در موجودات زنده یا محصولات غذایی، بیان نمود: موضوع برچسب گذاری محصولات حاصل از زیست فناوری نوین در سال ۲۰۱۱ در دسـتور کـار کمیته کدکس برچسب گذاری غذا قرار گرفت و مصوب شد که با توجه به اینکه سلامت این محصولات طی ارزیابی های ایمنی زیستی و صدور مجوز تایید می شود، هر کدام از کشورهای عضـو می توانند بر اساس تصمیمات داخلی خود برچسب گـذاری ایـن محصـولات را انجـام بدهنـد یـا ندهند. در این راستا کشور ایران نیز همسو با کشورهایی نظیر چین، ژاپن و اتحادیه اروپا، برچسب گذاری را براساس حد آستانه صفر درصد، اجباری نمود. وی در ادامه به بررسی قوانین ایمنی زیستی مصوب جمهوری اسلامی ایران پرداخت. در ادامه آقای مهندس علیرضا علیزاده، رئیس شاخه دانشجویی انجمن ایمنی زیستی کشور، ضمن تعریف محصولات GMO و جایگاه قانونی این محصولات، به بررسی لزوم بومی سازی وکشت محصولات تراریخته در کشور پرداخت. این فعال دانشجویی همچنین ادامه داد: کشت محصولات تراریخته در جهان باعث حفظ تنوع زیستی و محیط زیست از طریق صرفه جویی در کشت ۹۱ میلیون هکتار زمین شده است.
سخنران آخر، آقای دکتر بهزاد قره یاضی، فوق دکتری ژنتیک گیاهی، مرجع ملی ایمنی زیستی و بنیانگذار پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی که عضو در شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری است، و همچنین عضویت در شورای راهبری و مسئولیت کمیته علمی پروژه توانمندسازی ایمنی زیستی سازمان حفاظت محیط زیست را در کارنامه خود دارد، به بررسی شبهات و ابهامات وارده بر محصولات تراریخته پرداخت
این چهره تاثیرگذار بیوتکنولوژی کشورمان که خود از موسسین انجمن ارگانیک کشور نیز بوده است در بخش اول صحبت های خود به تشریح و تعریف دقیق محصولات ارگانیک در ایران و جهان پرداخت و استفاده متقلبانه و سوداگرانه از نام ارگانیک بر روی برخی محصولات تولیدی در کشور که هیچ ارتباطی با ارگانیک بودن ندارند را مورد نقد قرار داد. وی با ارائه ده ها مقاله علمی پژوهشی معتبر نمایه شده در ISI گفت: تحقیقات فراوان، آلودگی تا ده برابری محصولات ارگانیک به آفلاتوکسین و باقیمانده سموم را به اثبات رسانیده و حتی موجب مرگ ۵۳ نفر در آلمان، اسپانیا و آمریکا شده است. وی آفلاتوکسین را یکی از عوامل اصلی برخی سرطانهای موجود در دنیا دانست.  این استاد برجسته در بخش دوم و سوم سخنرانی خود ضمن معرفی برخی دستاوردهای علمی کشور در زمینه کشاورزی مولکولی بر روی گیاهانی همچون برنج، پنبه و سیب زمینی، با بیان اینکه تعداد ۷۰ کشور دنیا از سال ۱۹۹۶ تاکنون محصولات تراریخته را رسما پذیرفته اند و ۱۲۰ کشور دیگر هم مصرف کننده هستند، اضافه کرد امروزه نیاز کشور به برخی محصولات غذایی می تواند به کمک محصولات تراریخته، تامین و برآورده شود. وی ضمن تاکید بر تولید ملی و جهش تولید مدنظر مقام معظم رهبری، از یک سازمان بی ارتباط برای جلوگیری از تولید داخلی پنبه تراریخته در عین استمرار واردات آن گلایه کرد. وی در ادامه افزود: پژوهشگران به دنبال تولید ملی محصولات تراریخته در زمینه مبارزه با آفات، بیماری ها، تنش های خشکی و شوری با رعایت قوانین و پروتوکل های مصوب آن هستند. رئیس انجمن ایمنی زیستی کشور ضمن قدردانی از انجمن علمی بیوتکنولوژی دانشگاه یزد و شاخه دانشجویی انجمن ایمنی زیستی کشور، ابراز امیدواری کرد تا جلسات بعدی در قالب مناظره و گفتگو با منتقدین این حوزه از علم کشاورزی همراه باشد. سخنرانی آقای دکتر قره یاضی که با استقبال شرکت کنندگان حاضر در جلسه قرار گرفته بود، پس از پرسش و پاسخ در زمانی قریب به دو ساعت طولانی تر از زمان برنامه ریزی شده، در ساعت ۲۱:۳۰ دقیقه به پایان رسید.
>
:: ششمین دوره مجازی برنامه کشوری تربیت زیست پژوهشگر ::
 | تاریخ ارسال: 1399/6/1 | 
 
ششمین دوره برنامه کشوری " تربیت زیست پژوهشگر "
پس از برگزاری پنج دوره موفقیت آمیز " دوره های کشوری تربیت زیست پژوهشگر" توسط شبکه تحقیقات پزشکی مولکولی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، این بار بر آن هستیم تا در راستای اهداف و رسالت آموزشی خود، برنامه ای جامع و البته مقرون به صرفه جهت تمامی طیف ها ( اعم از دانشجویان، محققان و پژوهشگران) را در قالب " دوره های مجازی - آنلاین " ارائه نماییم.
شماره های تلفن جهت ثبت نام:
۶۶۹۵۴۳۲۴-۰۲۱
۶۴۱۱۲۴۴۹-۰۲۱
۶۴۱۱۲۴۴۵-۰۲۱
شماره تلگرام: ۰۹۳۷۳۰۲۲۲۷۵

  نکته: مدت زمان هر برنامه بصورت تقریبی بین ۳ الی ۴ ساعت در روز خواهد بود .
تمامی برنامه ها دارای معتبرترین گواهی های حال حاضر ایران می باشند .
لینک خبری ( جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید):
http://www.irmolmednet.ir/html/index.php?name=News&file=article&sid=۲۸۵

 
پکیج شماره۱:
بیولوژی مولکولی
- اصول و مبانی PCR و معرفی انواع PCR
-        طراحی پرایمر و پروب
-        اصول و مبانی کلونینگ
دکتر تفسیری
۲۲ و ۲۳ شهریور
تکنیک های مولکولی کلونینگ ژن و بیان پروتئین نوترکیب
دکتر تفسیری
۲۴و ۲۵ شهریور
نسل جدید تعیین توالی یابی NGS
دکتر رحیمی
۲۶ و ۲۷ شهریور
پکیج شماره ۲:
بیولوژی مولکولی
Real Time PCR
دکتر تفسیری
۲۹ شهریور
ویرایش ژنی
دکتر تفسیری
۳۰ و ۳۱ شهریور
راهکارهای تشخیص کاهش خطا در تشخیص قبل از تولد
دکتر تفسیری
۱   مهر
پکیج شماره ۳:
مهندسی پروتئین های نوترکیب دارویی
Non-Coding RNAs
دکتر تفسیری
۲ مهر
مهندسی ژنتیک، روشهای تخلیص پروتئین ، روشهای مهندسی پروتئین، HPLC
دکتر آهنگری
۵ و ۶ مهر
  
>
:: همکاری انجمن ­های علمی و قوه­ قضائیه ::
 | تاریخ ارسال: 1399/5/25 | 
اصلاحات غیرقابل انکار در قوه ­قضائیه به ­همت آیت­ الله ­رئیسی همچنان ادامه دارد. به ­دنبال صدور دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهاد­های مردمی با قوه ­قضائیه در اسفندماه سال گذشته، شواری انجمن ­های علمی با دکتر هنری مدیرکل مشارکت­های مردمی قوه­ قضائیه، دکتر افتخاری مدیرکل اطلاع ­رسانی معاونت پیشگیری از وقوع جرم و همکاران این معاونت نشست صمیمانه­ ای برگزار کرده و ضمن اعلام آمادگی برای همکاری­ های دوطرف و استفاده از توانمندی­ های انجمن­ های علمی، در مورد نحوه تقویت همکاری ­ها بحث و تبادل نظر کردند. این جلسه با حضور پنج تن از اعضای هئیت ­مدیره شورای انجمن­ های علمی آقایان دکتر قلی­ نیا، دکتر خاوندکار، دکتر پرتوی، مهندس مهدیان و دکتر قره ­یاضی برگزارشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران، اصلاحات غیرقابل انکار در قوه ­قضائیه به ­همت آیت­ الله ­رئیسی همچنان ادامه دارد. به ­دنبال صدور دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهاد­های مردمی با قوه ­قضائیه در اسفندماه سال گذشته، شواری انجمن ­های علمی با دکتر هنری مدیرکل مشارکت ­های مردمی قوه­ قضائیه، دکتر افتخاری مدیرکل اطلاع ­رسانی معاونت پیشگیری از وقوع جرم و همکاران این معاونت نشست صمیمانه­ ای برگزار کرده و ضمن اعلام آمادگی برای همکاری­ های دوطرف و استفاده از توانمندی­ های انجمن­ های علمی، در مورد نحوه تقویت همکاری ­ها بحث و تبادل نظر کردند. این جلسه با حضور پنج تن از اعضای هئیت ­مدیره شورای انجمن­ های علمی آقایان دکتر قلی­ نیا، دکتر خاوندکار، دکتر پرتوی، مهندس مهدیان و دکتر قره ­یاضی برگزارشد.
>
:: استقبال از یک انتصاب: دکتر حسین رحیمی به سمت معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منصوب شد. ::
 | تاریخ ارسال: 1399/4/8 | 
به گزارش پایگاه اطلاع­ رسانی بیوتکنولوژی ایران، دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) طی حکمی دکتر حسین رحیمی را به سمت معاون پژوهش و فناوری این وزارت منصوب کرد. این معاونت به­ صورت خودکار عهده­ دار سمت دبیرکل شواری عالی عتف نیز خواهد بود، سمتی که جایگاه فرا وزارتخانه ­ای به او می­ دهد.
دکتر رحیمی از نیروهای انقلابی سال­های ۱۳۵۸ و انجمن­ های اسلامی دانشجویان و موسسین جهاد­دانشگاهی محسوب می ­شود که از طریق آرای مستقیم نمایندگان جهادهای دانشگاهی سراسر کشور به عضویت شورای عالی انقلاب فرهنگی درآمد. بعد­ها وی برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری راهی انگلستان شد. بلافاصله پس از اخذ مدرک دکتری به ­عنوان رئیس سازمان سنجش آموزش کشور منصوب و این سازمان را متحول کرد. مطالعات گسترده و تسلط علمی دکتر رحیمی، شیوایی کلام، عمق دانش و منطق گویای وی زبانزد خاص و عام است. وی خادمی تلاشگر ولی بدون حاشیه و بی ادعاست. پیش از این، دکتر رحیمی عهده دار معاونت صندوق نوآوری و شکوفایی بوده ­است.
مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران ضمن آرزوی بهترین­ها برای دکتر برومند معاون پیشین وزارت عتف و آرزوی توفیقات روز­افزون برای وی در سایر سنگر­ها از تلاش­ های خالصانه و صادقانه وی در مدت تصدی این سمت قدردانی کرده، انتصاب شایسته دکتر رحیمی را به جامعه علمی کشور تبریک و تهنیت عرض می­ کند. دکتر بهزاد قره ­یاضی نماینده انجمن‌های علمی کشور در شورای عالی عتف با ارسال نامه­ ای از انتصاب دکتر حسین رحیمی استقبال کرد. متن کامل نامه دکتر وی به شرح زیر است:
برادر گرانقدر جناب آقای دکتر حسین رحیمی
معاون محترم پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
سلام علیکم
با­احترام، به نمایندگی از جامعه علمی کشور انتصاب شایسته حضرتعالی را به سمت معاون محترم پژوهش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) و همچنین دبیرکل شورای عالی عتف تبریک عرض می­کنم. حضور جنابعالی در این جایگاه با سابقه چهار دهه فعالیت علمی مستمر و ثمربخش - از آغازین سال­های انقلاب پربرکت اسلامی و تشکیل شواری عالی انقلاب فرهنگی - نوید بخش جهش علمی و فناورانه در وزارتخانه متولی این امر در آینده­ای نزدیک است.
اینجانب ضمن اعلام مسرت از این انتصاب شایسته و آرزوی توفیقات روزافزون در مسئولیت خطیری که عهده ­دار شده  ­اید آمادگی انجمن­های علمی کشور را برای مساعدت خالصانه و تمام قد به حضرتعالی جهت تحقق اهداف متعالی علمی نظام و رهبری اعلام می­کنم. والسلام.
 
                                                                                                  بهزاد قره­ یاضی

                                                                                  رئیس اتحادیه انجمن­های علوم کشاورزی

                                                                نماینده انجمن­ های علمی در شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری
>
:: فراخوان بیست و دومین جشنواره جوان خوارزمی ::
 | تاریخ ارسال: 1399/4/3 | 


جشنواره بین المللی خوارزمی و جشنواره جوان خوارزمی رقابتی علمی و فناوری در عرصه پژوهش های بنیادی، کاربردی، اختراع و نوآوری و طرح هایی توسعه ای هستند. این رویداد علمی در هجده گروه تخصصی و در تمام گرایش ها انجام می شود. برگزیدگان جشنواره در مراسمی با حضور ریاست جمهوری، اساتید و صاحبان صنایع معرفی و مورد تقدیر قرار می گیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام الکترونیکی به پایگاه الکترونیکی زیر مراجعه کنید:
www.khwarizmi.ir
>
:: رویداد وبینار مجازی معرفی نیاز های فناورانه شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر ::
 | تاریخ ارسال: 1399/3/26 | 
رویداد معرفی نیازهای فناورانه شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران در قالب وبینار مجازی برگزار می شود.
قرار است طی این وبینار که با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار می گردد، تعدادی از نیازهای اصلی شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران به مخاطبان که عموما شرکت های دانش بنیان و علاقه مندان به حوزه زیست فناوری، محیط زیست و ایمنی هستند معرفی گردد.
هدف این رویداد مجازی این است که چنانچه شرکت یا شخصی فناور برای نیازهای اعلام شده طی وبینار راهکاری ارائه نمود، طی مدتی مشخص پیشنهاد خود را برای برگزارکنندگان ارسال نماید و در صورتی که بعد از بررسی مشخص شود این پیشنهادات با چارچوب مورد نظر شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران مطابقت دارد، صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان اصلی ترین حامی مالی توسعه فناوری در کشور از پیشنهادات برتر حمایت خواهد نمود.
این وبینار ساعت ۱۰ تا ۱۲ روز سه شنبه ۲۷ خرداد ماه برگزار خواهد شد و حضور در این رویداد مجازی برای کلیه علاقه مندان آزاد خواهد بود.
انجمن ایمنی زیستی ایران به عنوان یکی از حامیان برگزاری از شما برای شرکت در این وبینار دعوت می نماید. ثبت نام رایگان از طریق لینک زیر امکان پذیر است:
evnd.co/۶YifE
>
اخبار بیوتکنولوژی
::
مجله‌های علمی

دو فصل نامه علمی- پژوهشی

مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی

AWT IMAGE

*********

فصل نامه علمی- ترویجی

ایمنی زیستی

AWT IMAGE

*********

مجله بیوتکنولوژی پزشکی

AWT IMAGE

::
کانال تلگرام

AWT IMAGE

کانال رسمی انجمن ایمنی زیستی ایران

::
گرامیداشت
نشست بین المللی گفتگوی بورلاگ
23 تا 25 مهر 93
(آمریکا)
AWT IMAGE
*****
مراسم گرامیداشت صد سالگی نورمن بورلاک
4 الی 6 شهریور 93
(ایران)
AWT IMAGE
::
ورود کاربران
نام کاربری
رمز عبور
ورود خودکار
بازیابی رمز عبور
::
آمار کاربران
:. کل کاربران ثبت شده: 198
:. کاربران حاضر در وبگاه: 0
:. میهمانان در حال بازدید: 4
::
آمار بازدیدها
تمام بازدید‌ها: 1596340
بازدید 24 ساعت قبل: 563
::
انجمن ایمنی زیستی ایران Biosafety Society of Iran
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 72 queries by YEKTAWEB 4237