[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره ما::
عضویت ::
انتشارات::
مراکز مرتبط::
تماس با ما::
اخبار پایگاه::
شاخه دانشجویی انجمن ::
::
عضویت در انجمن

فرم عضویت حقیقی
فرم عضویت حقوقی
 

..
خبرنامه انگلیسی

عضویت رایگان در خبرنامه هفتگی

بیوتکنولوژی کشاورزی

و

مهندسی ژنتیک

Crop Biotech Update

AWT IMAGE

..
خبرنامه انجمن ایمنی‌ زیستی
مهر و آبان ۱۳۹۰
فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۱
مرداد و شهریور ۱۳۹۱
مهر و آبان ۱۳۹۱
دی و اسفند ۱۳۹۱
فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۲
خرداد و تیر ۱۳۹۲
مرداد و شهریور ۱۳۹۲
آبان و دی ۱۳۹۲
بهمن و اسفند ۱۳۹۲

اردیبهشت و تیر ۱۳۹۳
شهریور و آبان ۱۳۹۳
آذر و دی ۱۳۹۳

..
خبرنامه تراریخته
خبرنامه ویژه چهارمین همایش ملی مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی و هشتمین همایش بیوتکنولوژی کشور 
AWT IMAGE
پیش‌شماره 
روز اول 
روز دوم 
روز سوم
..
پایگاه‌های مرتبط
..
انجمن‌های علمی
..
گزارش فعالیت‌ها
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الكترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در كادر زیر وارد كنید.
..
نماد اعتماد الکترونیک
..
:: خوش آمدید ::

:: دستاوردهای پژوهشگاه زیست‌فناوری در حوزه ژنتیک انسانی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۸/۲۰ | 
معاون پژوهشی پژوهشگاه ملی ژنتیک و زیست‌فناوری راه‌اندازی کلینیک ژنتیک را از جمله اقدامات این پژوهشگاه در حوزه توسعه ژنتیک انسانی دانست و گفت: در این کلینیک روش‌های تشخیص قبل از تولد و بیماری‌های ژنتیکی ارائه می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران به نقل از ایسنا، دکتر صنعتی معاون پژوهشی پژوهشگاه ملی ژنتیک و زیست‌فناوری، در نخستین سمپوزیوم بین‌المللی ژنتیک پزشکی که روز شنبه نوزدهم آبان ماه در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری برگزار شد، توسعه علم بیولوژیک و ژنتیک نوین را یکی از ماموریت‌های این پژوهشگاه نام برد و افزود: تحقیقات در زمینه ژنتیک انسانی یکی از زمینه‌های تحقیقاتی این پژوهشگاه است و حاصل آن تولید علم در سطح بین‌المللی و کاربرد در سطح ملی است.
وی راه‌اندازی کلینیک ژنتیک را از دیگر دستاوردهای تحقیقاتی پژوهشگاه در حوزه ژنتیک انسانی ذکر کرد و یادآور شد: در این کلینیک روش‌های درمانی و تشخیصی ژنتیکی و مولکولی، گروه‌های ناقلین و تشخیص‌های قبل از تولد ارائه می‌شود.
صنعتی، برگزاری دوره‌های آموزشی در حوزه‌های مرتبط با مهندسی ژنتیک را از دیگر اقدامات این مرکز تحقیقاتی دانست و یادآور شد: حاصل برگزاری این دوره‌ها ارائه روش‌های ژنتیک تشخیصی و تحقیقاتی و تولید داروهای بیوتکنولوژی از سوی شرکت‌کنندگان است.
معاون پژوهشی پژوهشگاه ملی ژنتیک و زیست فناوری ابراز امیدواری کرد که برگزاری این سمپوزیوم گامی در جهت تبادل اطلاعات میان محققان باشد.
>
:: رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس: ذرت آلوده به کشور وارد نشده است ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۸/۱۸ | 
رئیس کمیسیون اصل نودم قانون اساسی در مورد ورود ذرت های آلوده به کشور گفت: مردم خیالشان راحت باشد که یک دانه از این ذرت‌ها هم به داخل کشور وارد نشده است.
 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران به نقل از ایرنا، داوود محمدیرئیس کمیسیون اصل نودم قانون اساسی، در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس درخصوص پرونده ذرت‌های آلوده در  کمیسیون اصل ۹۰ در جمع خبرنگاران گفت: گزارشی به کمیسیون اصل ۹۰ رسید که ذرت‌های آلوده در گمرکات کشور وجود دارد. کمیسیون تیمی را برای بررسی موضوع اعزام کرد، جلسات متعددی برگزار شد که مسئولان گمرکات، وزارت بهداشت، سازمان استاندارد، سازمان دامپزشکی و مرکز پژوهش‌های مجلس در آن جلسات حضور داشتند.

وی با بیان اینکه این موضوع در دولت هم مطرح بوده است، افزود: در این باره در دولت تصمیمی اتخاذ شده بود که یا این ذرت‌ها به کشوری که از آنجا وارد شده (برزیل) مرجوع شود یا چنانچه  امکان تبدیل آن به فرآورده ای دیگر همچون الکل وجود دارد، این اقدام صورت گیرد.

 وی ادامه داد: نظر دیگر این بود که این ذرت ها به کشوری که با استاندارهای آنان هماهنگ است ارسال شود؛ این موضوع در کمیسیون اصل ۹۰ هم برای پیگیری مصوب شد.

>
:: محصولات تراریخته در کشورهای پیشرفته و پرجمعیت دنیا مصرف می شوند ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۸/۱۳ | 
مدیر کل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: کشور‌هایی مانند آمریکا، کانادا، ژاپن، استرالیا، برزیل، هند، بنگلادش، نیوزلند و بسیاری از کشور‌های اروپایی به کاشت و مصرف موادغذایی تراریخته اقدام می‌کنند.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،  محمد حسین عزیزی مدیر کل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو، با بیان اینکه بسیاری از کشور‌های دنیا از محصولات تراریخته استفاده می‌کنند، گفت: کشور‌هایی مانند آمریکا، کانادا، ژاپن، استرالیا، برزیل، هند، بنگلادش، نیوزلند و بسیاری از کشور‌های اروپایی با مصرف تراریخته‌ها موافق هستند و به کاشت و مصرف موادغذایی تراریخته اقدام می‌کنند. بر اساس گزارش‌ها می‌توان گفت که  نیمی از کشور‌های قاره اروپا موافق مصرف موادغذایی تراریخته هستند.
>
:: هفتمین جشنواره و نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی (Rinotex 2019) ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۸/۸ | 


جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.
>
:: نهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۸/۸ | 

قابل توجه اساتید و پژوهشگران ارجمند؛

نهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، مشترکاَ توسط مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.برای دریافت شیوه نامه مقالات و داوری آن اینجا کلیک کنید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام اینجا کلیک کنید.

>
:: برنامه جامع پروبیوتیک سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی تصویب شد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۸/۶ | 
با تصویب کلیات برنامه جامع پروبیوتیک سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در دومین جلسه کمیته بیوتکنولوژی وزارت جهاد کشاورزی مقرر شد طرح های پژوهشی موسسات تابعه سازمان در حوزه پروبیوتیک پیش از تصویب برای ارزیابی و تایید به کارگروه تخصصی پروبیوتیک در سازمان ارائه شوند.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران به نقل از ایسنا، دکتر مریم هاشمی، دبیر کارگروه پروبیوتیک سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی  با اعلام این مطلب خاطرنشان کرد: در جلسه اخیر کمیته بیوتکنولوژی وزارت جهاد کشاورزی که بیستم مهرماه با حضور  جمعی از معاونان و مدیران سازمان و روسای موسسات تابعه سازمان تشکیل شد به نمایندگی از کارگروه تخصصی پروبیوتیک شرکت و گزارشی از فعالیت های کارگروه در زمینه تدوین برنامه جامع پروبیوتیک سازمان ارائه کردم که با استقبال اعضای کمیته مواجه شد.
>
:: استفاده از فناوری نانو برای حل مشکل آبیاری در کشاورزی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۷/۲۴ | 
محققان در یک تیم استارت آپی موفق به تهیه و تولید سوپرجاذب زیست تخریب پذیر با فناوری نانو شدند که به وسیله آن دیگر نیازی به آبیاری مداوم گیاهان نیست.
 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران به نقل از خبرگزاری مهر، یکی از دغدغه های کنونی در حوزه کشاورزی، آبیاری گیاهان در زمانی است که امکان آبرسانی به آنها وجود ندارد و در مواردی نیز آبیاری بیش از حد گیاه را از بین می برد. 

در همین راستا یک تیم استارت آپی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر درصدد برآمد تا مشکل آبیاری، کوددهی و دربرخی موارد تغذیه گیاه با مواد مغذی را با فناوری نانو مرتفع کند.

تیم استارت آپی «آب بان» متشکل از علی براهینی دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی پلیمر و رنگ دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ساناز داورزنی دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی پلیمر و رنگ دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دکتر سعید پورمهدیان عضو هیئت علمی این دانشگاه موفق به تهیه و تولید سوپرجاذب های کشاورزی شدند که با فناوری نانو و از مواد زیست تخریب پذیر در آن بکار برده اند.

>
:: سیزدهمین کنفرانس بین المللی مدیریت استراتژیک ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۷/۲۱ | 


جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.
>
:: سومین نشست هم اندیشی «گیاهان تراریخته باید‌ها و نبایدها» ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۷/۲۱ | 
سومین نشست هم‌اندیشی با عنوان «گیاهان تراریخته باید‌ها و نبایدها» ساعتی پیش در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران آغاز به کار کرد.
 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران سومین نشست هم‌اندیشی با عنوان «گیاهان تراریخته باید‌ها و نبایدها»، ساعتی پیش در سالن مهدوی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران آغاز به کار کرد.

در ابتدای این نشست دکتر احمد عاشوری به موضوع «تراریخته تحلیلی متفاوت مبتنی بر ۲۰ سال پژوهش» پرداخت. رئیس موسسه کنترل بیولوژیک با بیان این مطلب که این سوال که تراریخته خوب است یا بد اساسا صحیح نیست، گفت: این پرسش مثل پرسیدن در مورد خوب یا بودن «تکنولوژی» است. دکتر عاشوری ادامه داد: تنها چیزی که در خصوص محصولات تراریخته باید بر آن تکیه کرد مطالعات علمی است و این حوزه تخصصی نباید با مسائل سیاسی و اقتصادی تحلیل شود. وی با تاکید بر اینکه برای تامین غذای کافی به فناوری نیاز داریم، گفت: هدف از تولید محصولات تراریخته افزایش کیفیت و کمیت و مقاومت به تنش های محیطی و تنش های زنده تولیدات صنعتی است. دکتر عاشوری ادامه داد: اصلاح نباتات سنتی آکادمیک و غیر آکادمیک هم همین کار را انجام می دهد و در تولید گیاهان تراریخته تنها این تکنیک است که تغییر کرده است.
بیشتر ببینید:
گزارش نشست “گیاهان تراریخته بایدها و نبایدها” در پردیس کشاورزی دانشگاه تهران

>
:: پوپولیسم علیه فناوریهای نوین ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۷/۲۱ | 

یک جریان بددل و بدخواه که متأسفانه در داخل دانشگاه‌ها نیز حضور دارد، اصل جهش علمی کشور را که یک واقعیت عیان است، انکار و تلاش میکند با القای اینکه هیچ اتفاق علمی مهمی رخ نداده است، مردم را دچار تردید و نخبگان را ناامید کند؛ اما شما در مقابل این جریان هرگز مأیوس نشوید (سخنان مقام معظم رهبری در تاریخ ۹۸/۷/۱۷). سمعاً و طاعتا
 

با ورود زیست فناوری به ایران و پیشرفت سریع محققین کشور در این رشته از فناوری‌های نوین، فناوری تولید محصولات تراریخته یا اصلاح ژنتیکی شده نوین نیز وارد و بومی سازی شد. در حال حاضر به رغم توانایی کامل ایران در تولید ملی محصولات تراریخته (به طور ویژه پنبه تراریخته مقاوم به آفات پروانه ای) تولید این محصولات متوقف شده و واردات گسترده محصولات تراریخته انجام می شود.

توقف تولید ملی به نفع واردات تحت تأثیر فشار پوپولیسم رسانه‌ای تعدادی رسانه زرد و متأسفانه در برخی موارد سازمان صدا و سیما قرار دارد که با اشاعه شایعات و مصاحبه با افراد خاص فاقد صلاحیت علمی لازم ایجاد تشویش اذهان عمومی نموده و امنیت روانی جامعه را مختل کرده‌اند. این در حالیست که رسانه‌های مزبور و همچنین صدا و سیما تاکنون یک مصاحبه کامل با روسای انجمن‌های علمی تخصصی مرتبط مانند انجمن ژنتیک، انجمن بیوتکنولوژی، انجمن ایمنی زیستی و انجمن زراعت و اصلاح نباتات انجام نداده اند.

>
:: رتبه‌های بالای علمی ایران در رشته‌های نوپا مانند نانو و زیست‌فناوری بسیار افتخارآمیز است اما کافی نیست ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۷/۲۱ | 
آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با نخبگان علمی کشور فرمودند: حرکت علمی آغاز شده در کشور نیازمند استمرار است، البته رتبه‌های بالای علمی ایران در برخی رشته‌های نوپا مانند نانو و زیست‌فناوری بسیار افتخارآمیز است اما به هیچ‌وجه کافی نیست و نباید ما را قانع کند، بلکه باید پیشرفت علمی با شتاب ادامه یابد.
 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران به نقل ازصدانیوز،حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با بیان اینکه یک جریانی در کشور نخبگان را از ماندن در ایران دلسرد می‌کند، تاکید کردند: وظیفه‌ وزارت علوم و وزارت بهداشت در برابر این جریان، مراقبت و پاک‌سازی است.

آیت‌الله خامنه‌ای مطالبی را که ۱۲ نفر از نخبگان در این دیدار بیان کردند و تأمل جوانان نخبه در خصوص مسائل مهم کشور را بسیار خوب و لذتبخش ارزیابی کردند و با تأکید به مسئولان مربوطه برای دنبال کردن مطالبات و پیشنهادهای نخبگان گفتند: حرکت علمی آغاز شده در کشور نیازمند استمرار است، البته رتبه‌های بالای علمی ایران در برخی رشته‌های نوپا مانند نانو و زیست‌فناوری بسیار افتخارآمیز است اما به هیچ‌وجه کافی نیست و نباید ما را قانع کند، بلکه باید پیشرفت علمی با شتاب ادامه یابد.

>
:: بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه شرکت‌های دانش‌بنیان وفناوری‌های برتر ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۷/۲۱ | 
رهبر معظم انقلاب اسلامی از نمایشگاه شرکت‌های دانش‌بنیان و فناوری‌های برتر در حسینیه امام خمینی(ره) بازدید کردند.
 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران به نقل از ایسنا، در این بازدید دو ساعته، حضرت آیت الله خامنه‌ای ضمن دیدن از ۳۰ غرفه شرکت‌های دانش‌بنیان و گفت‌وگو با فناوران و پژوهشگران، در جریان آخرین دستاوردهای علمی و فناوری و پروژه‌های تجاری‌سازی شده جوانان و متخصصان ایرانی قرار گرفتند.

سامانه‌های پزشکی با فناوری بالا در تشخیص سرطان، همودیالیز، جراحی با ربات و پروتز عصبی، تجهیزات آزمایشگاهی، تولید واکسنها و داروهای پیشرفته به صورت کاملاً بومی، طراحی و ساخت موتور جت و طراحی موتور هوایی، سیستم‌های کنترل نیروگاهی، تولید انواع کاتالیست‌های نفت و گاز، خدمات شناسایی و حفاری آب‌های ژرف، ساخت مخازن و تجهیزات استیل، سامانه‌های پیشرفته نوری، اسکنری، اندازه‌گیری، بُرش، شبیه‌سازی و پردازشگرها، ساخت فریزدرایر صنعتی و تولید بازیهای رایانه‌ای از جمله دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان حاضر در این نمایشگاه بود.

>
:: روزهای کوتاه زمستان امسال را میهمان مدرسه ملی زیست‌فناوری باشید ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۷/۲۱ | 
با حمایت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دوره های زمستانی مدرسه ملی زیست فناوری به صورت غیرحضوری برگزار می شود.
 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در میانه سال ۲۰۱۹ میلادی هستیم. روزهایی که به عصر صنعت و فناوری های مدرن مشهور است. فناوری هایی که شکل زندگی انسان را کاملا تغییر داده اند. تغییراتی که با آمدن روزهای انفجار جمعیت و مشکلات ناشی از پایان پذیری منابع طبیعی، خوراکی و آشامیدنی، آلودگی خاک و آب‎های سطحی و زیرزمینی چاره ای جز پذیرششان نیست.

روزهایی که تنها به کمک فناوری های مدرن می توانیم به سلامت از سر بگذارنیم و جهانی آباد به دست نسل بعدی بدهیم. جهانی که اگر با انرژی های فسیلی اداره شود خرابه ای بیش نخواهد شد. اما در این میانه هیاهو یکی از فناوری های مدرنی که می تواند کمی حال آینده جهان را بهتر کند زیست فناوری است. فناوری های سبزی که با کمک منابع طبیعی به داد محیط زیست و افزایش امنیت غذایی و ارتقای سلامت انسان می رسند.

در ایران نیز به این فناوری مدرن و زیستی توجه ویژه ای صورت گرفته است. یکی از نهادهای مسوول در این حوزه که سالها است اجرایی سازی طرح ها و ایده های زیستی جوانان و متخصصان ایرانی را دنبال مب کند، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است. در این نهاد متولی شکل دهی به زیست بوم فناوری و نوآوری، ستاد توسعه زیست فناوری شکل گرفته است که ترویج مفاهیم زیستی در جامعه را در دست دارد.

>
:: چراغ سبز FDA به پنبه اصلاح ژنتیکی شده به‌عنوان یک منبع غذایی انسانی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۷/۲۱ | 
سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) به پنبه اصلاح ژنتیکی شده برای استفاده جهت مصرف انسانی چراغ سبز نشان داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران به نقل از فانا، این پنبه یک منبع غذایی جدید حاوی پروتئین است که از اصلاح ژنتیکی دانه پنبه بدست آمده و مزه آن شبیه نخود است و گفته شده می‌تواند به مبارزه جهانی علیه سوءتغذیه کمک کند.

تصمیم FDA بر پایه گیاه پنبه‌ای است که توسط دانشمندان دانشگاه تگزاس A&M توسعه یافته و معنای آن این است که این پنبه به‌عنوان غذایی برای انسان و همه انواع حیوانات مجوز گرفته است.

کرتی راتهور بیوتکنولوژیست بخش تحقیقات کشاورزی دانشگاه تگزاس A&M گفت: در حال مذاکره با شرکت‌ها هستیم و امیدواریم این پنبه را طی حدود ۵ سال آینده تجاری‌سازی برسانیم. همچنین در تلاش برای گرفتن تائیدیه مصرف این محصول در سایر کشورها هستیم و مکزیک در اولویت قرار دارد.

>
:: نوبل پزشکی امسال به چه تحقیقی تعلق گرفت؟ ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۷/۱۶ | 

جایزه نوبل امسال در رشته پزشکی به ۳ نفر تعلق گرفت که تحقیقی درخصوص چگونگی سازگاری سلول‌ها با تغییرات سطح اکسیژن انجام داده بودند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران به نقل از سلام نو، جایزه نوبل پزشکی امسال به طور مشترک به “ویلیام جی کالین جونیور”، “پیتر جی راتکلیف” و “گرگ ال‌ سمنزا” به خاطر دستاورد آنها در مورد چگونگی سازگاری سلول‌ها با اکسیژن موجود تعلق گرفت.

قرن‌هاست که اهمیت اساسی اکسیژن برای دانشمندان شناخته شده است. اما اینکه چگونه سلول‌ها با تغییرات سطح اکسیژن سازگار می‌شوند، از مدت‌ها قبل ناشناخته مانده است.

جایزه نوبل پزشکی امسال به تحقیقی راجع به چگونگی مکانیسم مولکولی و چگونگی سازگاری سلول‌ها با تغییرات ذخیره اکسیژن تعلق گرفت.

احساس اکسیژن برای بسیاری از بیماری‌ها مهم است. اکتشاف برندگان نوبل پزشکی امسال برای علم پزشکی از اهمیت بالایی برخوردار است و راه را برای کشف روش‌های جدید برای مبارزه با کم‌خونی، سرطان و بسیاری از بیماری‌های دیگر هموار می‌کند.

>
:: شناسایی عوامل جدید بیماری‌زای موثر در نابودی جنگل‌های بلوط ایران ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۷/۱۶ | 

محققان پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در قالب طرحی کلان موفق به شناسایی دقیق عوامل میکروبی همراه درختان بیمار و سالم بلوط شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران به نقل از ایسنا، شناسایی عوامل جدید بیماری زای قارچی و باکتریایی موثر در پدیده زوال درختان بلوط و همچنین دستیابی به فرمولاسیونی کارآمد جهت تقویت سیستم ریشه و افزایش مقاومت نهال های بلوط در شرایط تنش خشک در راستای احیای بهینه جنگل های بلوط زاگرس از دست یافته های مهم این طرح تحقیقاتی است.

دکتر مژگان کوثری، عضو هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و مجری طرح “بررسی عامل/ عوامل مؤثر در پدیده خشکیدگی و زوال بلوط بوسیله راهکارهای نوین مولکولی” اظهار کرد: جنگل‌های زاگرس با ۶ میلیون هکتار وسعت، ۴۰‌ درصد کل مساحت جنگل‌های ایران را به خود اختصاص داده که ۷۰ درصد تیپ گونه‌های درختی این جنگل‌ها را که در ۱۱ استان شمال غربی، غرب و جنوب غربی کشور گسترش یافته‌اند، درختان بلوط تشکیل می‌دهد.

وی افزود: بر اساس آمارها و بررسی‌های صورت گرفته بالغ بر یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار از سطح جنگل‌های زاگرس بر اثر بیماری زوال بلوط خشکیده یا در معرض خشکیدگی است. این سطح خشکیدگی عمدتا در استان‌های ایلام، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، فارس، چهارمحال و بختیاری و خوزستان پراکنش یافته، به طوری که ایلام ۶۴۱ هزار هکتار از این سطح خشکیدگی را به خود اختصاص داده و دارای شرایط بحرانی در این زمینه و چالش زیست محیطی است. در استان لرستان نیز به عنوان دومین استانی که بیشترین آسیب را از این ناحیه دیده، گستره‌ای به وسعت ۵۶۰ هزار هکتار یعنی ۵۰ درصد جنگل‌های این استان خشکیده است و این بیماری تاکنون به قطع و مرگ ۸۰ هزار اصله بلوط که عمر برخی از این درختان باارزش به سه، چهار قرن بالغ می‌شود انجامیده است.

>
:: گونه های کاکتوس باکمک فناوری کاربردهای تازه ای پیدا می کنند ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۷/۱۳ | 
کاشت کاکتوس اپونتیا اقدامی است که با حمایت ستاد توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سه منطقه از کشور آغاز شده است تا به زودی شاهد توسعه و ترویج فناوری‌های مرتبط با آن در کشور باشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کمبود علوفه برای تامین غذای دام ها یکی از مشکلات در استان های جنوبی کشور است. این مسئله خود عاملی برای بیان زایی یا واردات علوفه می شود. اما راهکاری برای این مشکل وجود دارد. آن هم کشت گیاهان مقام است. سازمان خوار و بار جهانی (فائو) کاشت کاکتوس اپونتیا را به‌عنوان یکی از راه های غلبه بر مشکلات خشکسالی و تأمین علوفه در این مناطق خشک و نیمه خشک معرفی کرده است.

اپونتیا این گیاه مقاوم و سازگار با اقلیم های خشک و نیمه خشک قادر به تثبیت خاک، تأمین علوفه، تغذیه انسان و کاربردهای فراوان دارویی و صنعتی است. در میان گونه های کاکتوسficus indica   Opuntiouاز محبوبیت و کارایی بسیار بالایی به جهت توان تولید ذی توده بالا، تولید میوه تا ۳۰ تن در هکتار و حداقل خار نسبت به سایر گونه های آن برخوردار است. این‌گونه که زیستگاه بومی آن کشور مکزیک است در حال حاضر در بسیاری از کشورها در ۵ قاره جهان به‌صورت سنتی و صنعتی کشت می شود. 

>
:: کارگاه پایگاه های NCBI & UCSC ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۷/۱۰ | 

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های تماس درج شده بر روی پوستر تماس بگیرید.
>
:: سیزدهمین کنفرانس بین المللی مدیریت استراتژیک ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۷/۱۰ | 


جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید.
>
:: فروش چشمگیر نانوداروهای ایرانی در بازارهای آسیا و اروپا ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۷/۱۰ | 
رییس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی گفت: در حال حاضر بیش از ۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان ایرانی در زمینه تولیدات محصولات فناوری از جمله نانو داروها فروش بسیار خوبی در کشورهای آسیایی و اروپایی دارند.
 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران به نقل از سایت خبری-تحلیلی الف، اسماعیل قادری‌فر رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری  در رابطه با تاریخچه فناوری نانو گفت: فناوری نانو در  جمهوری اسلامی ایران از منظر پرداختن به تولید علم از اوایل دهه هشتاد با تشکیل کارگروه ویژه‌ای که تحت عنوان ستاد ویژه توسعه فناوری نانو نام گرفته کلید خورده است، این در حالی است که پرداختن به موضوع نانو فناوری در ایران از نظر زمانی با تاخیر ۳۰ تا ۴۰ ساله نسبت به دیگر کشورها رو به رو بوده است، امروز با گذشت تقریبا ۲ دهه از فعالیت‌ دانشمندان، نخبگان و فناوران حوزه نانو در ایران به قله‌های علم نانو در جهان دست یافته‌ایم. 
>
اخبار بیوتکنولوژی
::
مجله‌های علمی

دو فصل نامه علمی- پژوهشی

مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی

AWT IMAGE

*********

فصل نامه علمی- ترویجی

ایمنی زیستی

AWT IMAGE

*********

مجله بیوتکنولوژی پزشکی

AWT IMAGE

::
کانال تلگرام

AWT IMAGE

کانال رسمی انجمن ایمنی زیستی ایران

::
گرامیداشت
نشست بین المللی گفتگوی بورلاگ
23 تا 25 مهر 93
(آمریکا)
AWT IMAGE
*****
مراسم گرامیداشت صد سالگی نورمن بورلاک
4 الی 6 شهریور 93
(ایران)
AWT IMAGE
::
ورود کاربران
نام کاربری
رمز عبور
ورود خودکار
بازیابی رمز عبور
::
آمار کاربران
:. کل کاربران ثبت شده: 172
:. کاربران حاضر در وبگاه: 0
:. میهمانان در حال بازدید: 15
::
آمار بازدیدها
تمام بازدید‌ها: 1073296
بازدید 24 ساعت قبل: 1516
::
انجمن ایمنی زیستی ایران Biosafety Society of Iran
Persian site map - English site map - Created in 0.08 seconds with 74 queries by YEKTAWEB 3991