[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره ما::
عضویت ::
انتشارات::
مراکز مرتبط::
تماس با ما::
اخبار پایگاه::
::
عضویت در انجمن

فرم عضویت حقیقی
فرم عضویت حقوقی
 

..
خبرنامه انگلیسی

عضویت رایگان در خبرنامه هفتگی

بیوتکنولوژی کشاورزی

و

مهندسی ژنتیک

Crop Biotech Update

AWT IMAGE

..
خبرنامه انجمن ایمنی‌ زیستی

..
خبرنامه تراریخته
خبرنامه ویژه چهارمین همایش ملی مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی و هشتمین همایش بیوتکنولوژی کشور 
AWT IMAGE
پیش‌شماره 
روز اول 
روز دوم 
روز سوم
..
پایگاه‌های مرتبط
..
انجمن‌های علمی
..
گزارش فعالیت‌ها
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الكترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در كادر زیر وارد كنید.
..
نماد اعتماد الکترونیک
..
:: خوش آمدید ::

:: خبرنامه انجمن ایمنی زیستی ایران ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۵/۳۱ | 
AWT IMAGE
خبرنامه انجمن ایمنی زیستی ایران
بهمن و اسفند ۱۳۹۵
دانلود خبرنامه
>
:: خبرنامه انجمن ایمنی زیستی ایران ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۵/۳۱ | 
AWT IMAGE
خبرنامه انجمن ایمنی زیستی ایران
آذر و دی ۱۳۹۵
دانلود خبرنامه
>
:: برگزاری اولین دوره جایزه زنان در علم ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۵/۲۹ | 
AWT IMAGE
برگزاری اولین دوره جایزه زنان در علم

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران اولین دوره جایزه زنان در علم امروز در سالن اجتماعات قلم در کتابخانه ملی ایران با حضور وزیر محترم علوم تحقیقات و فناوری و مسئولین دیگر در حال برگزاری است.
دکتر محمد فرهادی ضمن تکریم نفش زنان در پیشرفت علمی کشور، از برگزاری این همایش ابراز خوشحالی کردند. در ادامه وزیر علوم ضمن گرامیداشت یاد و خاطره پروفسور مریم میرزاخانی، اعلام کردند که در این گردهمایی از زنان جوان پژوهشگر نیز تقدیر خواهد شد.
وی توضیح داد که پس از انقلاب شکوهمند اسلامی، حضور و مشارکت زنان در عرصه های علم و فناوری بسیار فراوان و موثر شده است و این پتانسیل را بسیار ارزشمند خواندند. فرهادی بر توانمندی زنان پژوهشگر کشورمان تاکید کرده و خواستار توجه بیشتر به این زنان توانمند شدند و ابراز امیدواری کردند که در آینده مدیریت های کلان کشور بر عهده زنان کشورمان گذاشته شود.

>
:: گلخانه شیشه ای کشور با کشت هیدروپونیک ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۵/۲۹ | 
AWT IMAGE
بزرگترین گلخانه شیشه ای کشور با کشت هیدروپونیک در ارس بهره برداری می شود
حسین حضرتی; مدیرعامل مجموعه یک شرکت سرمایه گذاری (ارس تارلا امین) افزود: این پروژه از سال ۱۳۹۳ کلید خورد و پس از یک سال عملیات واگذاری زمین، تسطیح و خاک ریزی و خاک برداری روی زمین های غیرهموار در چهار سطح تسطیح انجام شد به طوری که هر سطح با سطح دیگر ۱۰ متر اختلاف ارتفاع داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه تکنولوژی کشت هیدروپونیک از هلند وارد شده است ،تصریح کرد: سرمایه گذاری برای تکمیل این طرح ۱۶۰ میلیارد تومان است که ۵۰ درصد آن از طریق بانک کشاورزی و ۵۰ درصد توسط سرمایه گذاران پروژه تامین شده است.
وی با بیان این که با اجرای این پروژه به استثنای مجموع شاغلین سال های اخیر برای امر احداث در نهایت ۲۳۰ نفر در امر کشت و تولید اشتغال می یابد اظهارداشت: در بهره برداری از مرحله نخست این پروژه در سطح ۱۱ هکتار ۴ هزارو ۵۰۰ تن محصول گوجه فرنگی سالم تولید شد که ۸۵ درصد آن به کشورهای روسیه، قطر و دبی صادر شده است.
به گفته وی، طی این مدت زمان کوتاه نزدیک ۱۵ درصد این محصول نیز به بازار داخلی عرضه شده است.
مدیرعامل این شرکت، محصولات تولیدی این گلخانه را با برند; آتا ویتا; به بازارهای کشورهای متقاضی عرضه می کند، پیش بینی کرد: در صورت بهره برداری از مجموع ۳۱ هکتار گلخانه شیشه ای مسقف سالانه ۱۴ هزار تن محصول سبزی و صیفی برداشت شود.
یوسف ابراهیمی، سرمایه گذار و مدیر فنی بزرگ ترین گلخانه شیشه ای غرب آسیا با اشاره به مزایای اجرای چنین پروژه هایی گفت: توسعه گلخانه های بزرگ در ازای هر هکتار یک دهم کاهش مصرف آب، افزایش تولید ۱۰ برابری ، کاهش ۲۰ درصدی مصرف برق و کاهش مصرف ۱۵ درصدی گاز ، کاهش آلاینده های زیست محیطی و تغذیه بهتر گیاه و کاهش مصرف کود و در نهایت کاهش ضایعات را نسبت به گلخانه های معمولی در پی دارد.
وی اضافه کرد: برنامه ریزی توسعه ای برای ۸ سال آینده تولید بذر F۱ در ۳۵۰ هکتار از گلخانه های این شرکت در دستور کار دارد تا دیگر به کشورهای دیگر وابستگی نداشته باشیم.
وی با اشاره به این که جهت تامین تجهیزات با کیفیت مورد نیاز برای ایجاد چنین گلخانه مجهزی با ۱۴ شرکت خارجی مذاکره شد و در نهایت با یک شرکت معتبر هلندی به صورت مشروط به تفاهم سازنده ای رسیدیم، گفت: هدف استراتژیک این مجموعه در ورود به تولید کشاورزی در کنار فعالیت های اقتصادی در حوزه فولاد و صرافی، ایجاد پکیج کامل و سالم سبزی و صیفی است.
ابراهیمی اظهارداشت: هدف از اجرای این پروژه علاوه بر انتقال تکنولوژی گلخانه های شیشه ای هیدروپونیک به کشور ایجاد اشتغال؛ ارزآوری و تولید محصول سالم است.
وی قیمت کودهای تولید داخل را نسبت به وارداتی گران تر دانست و افزود: کودهای تولید داخل بخشی از عناصر موردنیاز گیاهان گلخانه ای را ندارد و همچنین به دلیل هزینه های تمام شده محصول قیمت آنها بیش از قیمت کودهای وارداتی است به همین منظور ما برای تامین کود کیفی و مطلوب این محصول را از کشورهای اروپایی معتبر وارد می کنیم.
این سرمایه گذار با اشاره به این که یک مورد مشابه از همین گلخانه در باکوی آذربایجان نیز موجود است، گفت: البته تفاوتی که میان این دو هست در طرح توسعه گلخانه ارس قرار است ۲۵۰ هکتار دیگر نیز به آن اضافه شود.
صدرالله اسکندری، مشاور و مجری طرح گلخانه شیشه ای ارس مدت زمان بازگشت سرمایه در این پروژه را نزدیک چهار سال دانست و افزود: با وجود این که هر عامل غیر قابل کنترلی می تواند سرمایه گذاری در بخش کشاورزی کشت یک میلیون نشاء را با مخاطراتی روبرو کند، اما تلاش شده تا با حداکثر تدبیرهای کارشناسی ممکن، ضریب این ریسک به حداقل میزان ممکن کاهش یابد.
به گزارش ایرنا، بزرگترین گلخانه شیشه ای با کشت هیدروپونیک دارای شیشه هایی از نوع VENLO به همراه سامانه اتوماسیون و کنترل هوشمند بوده و نوع اسکلت، دریچه های تهویه، ناودان های جمع آوری آب باران و آب تغلیظ، ساختمان گلخانه ، استخرهای تامین آب و تاسیسات جانبی، واحدهای سورتینگ و بسته بندی سامانه های تهویه، گرمایش، آبیاری وتغذیه مبتنی برفناوری های نوین جهان و برای نخستین بار در کشور و غرب آسیا است که در منطقه آزاد ارس واقع در آذربایجان شرقی (تبریز) اجراشده و محصولات آن به صورت انبوه از اواسط پاییز وارد بازارهای خارجی و داخلی می شود. این پروژه قرار است همزمان با آغاز برداشت محصول در اوایل پاییز امسال با حضور مسئولان بلندپایه بخش کشاورزی کشور به بهره برداری برسد.
منبع:
خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران
>
:: اطلاعیه ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۵/۱۷ | 
AWT IMAGE
به اطلاع کلیه اساتید، محققان و دانشجویان محترم می‌رساند که "انجمن ایمنی زیستی ایران" در نظر دارد تا در جهت اطلاع‌رسانی صحیح و علمی، ترویج و فرهنگسازی  در زمینه محصولات حاصل از زیست ‌فناوری، از علاقمندان به فعالیت در این زمینه دعوت به همکاری کند. بدیهی است همراهانی که در این زمینه اظهار علاقه و به عنوان "عضو فعال" شروع به فعالیت نمایند از تسهیلات و امتیازات ارائه شده توسط انجمن ایمنی زیستی برخوردار خواهند شد.

از این‌رو از علاقمندان دعوت می‌شود تا رزومه خود را به همراه تکمیل فرم حداکثر تا تاریخ ۱۳۹۶/۰۶/۱۵ به پست الکترونیک BiosafetySocietyOfIran@gmail.com  ارسال فرمایند.
>
:: چهارمین نمایشگاه زیست‌فناوری ایران ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۵/۹ | 

AWT IMAGE
چهارمین نمایشگاه زیست‌فناوری ایران
 
چهارمین نمایشگاه زیست فناوری ایران در ۲۷ الی ۲۹ شهریورماه ۱۳۹۶ به همت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور برگزار می‌گردد.
 
نمایش دستاوردهای زیست فناوری کشور و ایجاد فضایی برای تعامل عرضه کنندگان و متقاضیان فناوری از جمله اهداف این نمایشگاه می‌باشد. چهارمین نمایشگاه زیست فناوری در شهریورماه توسط صندوق حمایت از سرمایه‌گذاری زیست فناری برگزار می‌گردد.
>
:: وقتی رسانه‌ها به مقالات غیرمعتبر استناد می‌کنند ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۵/۹ | 
AWT IMAGE
وقتی رسانه‌ها به مقالات غیرمعتبر استناد می‌کنند

در سال‌های اخیر، تعدادی مقالات تحقیقاتی و بحث‌انگیز در حوزه محصولات تراریخته منتشر شده است که نویسندگان آنها ادعا دارند استفاده از تکنولوژی پیشرفته در صنعت کشاورزی می‌تواند بر سلامت انسان تأثیر منفی بگذارد. این موضوع درحالی رخ می‌دهد که مراجع علمی و معتبر جهان با بررسی مجدد آزمایش‌های ادعایی توانسته‌اند نادرستی آنها را در جهان علم ثابت کنند و نتایج بررسی دوباره این مقالات منتشر شده و در دسترس عموم است. با این حال، مخالفان تراریخته در ایران با استناد به مقالات اثبات‌نشده علمی و حتی گاه مقالات جعلی تلاش می‌کنند افکار عمومی را نسبت به ورود تکنولوژی به مزارع ایران حساس کنند و منافع تجاری خود را از عقب نگه‌داشتن کشاورزی تأمین کنند. نکته غم‌انگیز‌تر آن‌که رسانه‌ها نیز بدون بررسی در منابع اصلی و مراجع علمی و بزرگ جهان اقدام به انتشار این دسته از مقالات می‌کنند که در جهان علم، فاقد هرگونه وجاهتی است. برهمین اساس، به مهمترین و پرسروصداترین مقالات علیه تراریخته می‌پردازیم و علل رد آن از سوی مراجع علمی را بررسی می‌کنیم.

در دنیا تنها تعداد انگشت‌شماری مقاله در مورد محصولات تراریخته چاپ شده که سلامت آنها را زیر سوال برده و در مطبوعات جنجالی شده است. یکی از جنجالی‌ترین مقالات در مورد مخاطرات محصولات تراریخته، مقاله‌ای با عنوان «سمّیّت درازمدت علف‌کش راندآپ و یک ذرت تراریخته‌ مقاوم به راندآپ» از سوی سرالینی و همکاران در‌ سال ٢٠١٢ در مجله‌ Food and Chemical Toxicology  به چاپ رسید که حجم عظیمی از تبلیغات علیه این محصولات را به صورت‌های گوناگون به دنبال داشت. درحالی‌ که دانشمندان در آنالیز مجدد داده‌های این مقاله به نتایج شگفت‌آوری رسیدند. نتایج آنالیز مجدد گراف‌ها و جداول داده‌های نویسندگان مقاله مذکور به سادگی ثابت کرد که‌ درصد ابتلا به سرطان در موش‌های تغذیه‌شده با ذرت تراریخته کمتر از موش‌هایی است که با ذرت حاصل از کشاورزی سنتی تغذیه شده‌اند!

ولی به دلیل اصرار بی‌پایه و اساس علمی که در ذهن این محققان وجود داشت، آنها متوجه این گاف بزرگ در مقاله خود نشدند و آن را منتشر کردند. از سوی دیگر، از مهمترین ایراداتی که به مقاله سرالینی وارد است، این‌که در این مطالعه از نژادی از موش موسوم به نژاد‌هارلن اسپراگیو-داولی استفاده شده که ذاتا مستعد ابتلا به سرطان است. این بدان معناست که این نژاد به‌گونه‌ای تولید شده که بیماری سرطان چه با ذرت تراریخته و چه بدون آن، به صورت خودبه‌خودی در این نژاد ایجاد خواهد شد! در ثانی، آزمایش‌های این تحقیق، بدون تکرار انجام شده است. از لحاظ علم آمار، در غیاب تکرار هر نتیجه‌ای که از یک آزمایش به دست آید، تصادفی و غیرقابل استناد تلقی می‌شود. ادامه مطلب

>
:: آگهی همکاری ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۵/۸ | 
AWT IMAGE
به استحضار می‌رساند که انجمن ایمنی زیستی ایران در نظر دارد یک نیروی تمام‌وقت جهت همکاری در امور دبیرخانه‌ای انجمن در شعبه استان البرز را پس از مصاحبه حضوری به کار بگیرد. از این رو از علاقمندان دعوت می‌شود تا رزومه خود را به همراه تکمیل فرم، حداکثر تا روز شنبه مورخ ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ به آدرس ایمیل biosafetysociety.ir@gmail.com ارسال فرمایند.
شرایط
- کارشناسی یا کارشناسی‌ارشد در رشته‌های مرتبط با بیوتکنولوژی، اصلاح نباتات، بیوشیمی و زیست شناسی مولکولی
- تسلط کامل بر زبان انگلیسی
- آشنایی با مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی

.
قابل ذکر است که ساکنین شهر کرج و اعضای انجمن های علمی زراعت و اصلاح نباتات، بیوتکنولوژی، ژنتیک و ایمنی زیستی در اولویت خواهند بود.
>
:: رقابت ایران با چین و ژاپن در تولید داروهای بیوتکنولوژی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۵/۳ | 
AWT IMAGE
رقابت ایران با چین و ژاپن در تولید داروهای بیوتکنولوژی

محققان شرکت های دانش بنیان همواره در تلاش هستند تا در حوزه زیست فناوری داروهایی تولید کنند تا کشور از این منظر بی نیاز شود هم اکنون نیز فهرست ۲۹ داروی در حال تولید ایرانی منتشر شده است. به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی، زیست فناوری از جمله واژه‌های پر سر و صدای سال‌های اخیر است که باعث شده محققان در این حوزه تمرکز زیادی داشته باشند زیرا علاوه بر اشتغال زایی می تواند سرنوشت کشور را تغییر دهد و جایگاه آن را به نقطه مطلوبی برساند.

زیست فناوری در ایران بعد از انقلاب و خصوصا در ۱۵ سال اخیر در تجاری سازی محصولات موقعیت های خوبی در سطح منطقه و بین المللی ایجاد کرده است. در حالیکه محققان خارجی، خیلی زودتر تحقیقات خود را شروع کردند. اما با وجود اینکه تحقیقات در حوزه زیست فناوری بعد از انقلاب نمایان شد ولی پیشرفت های خوبی در راستای تولید محصول و صادرات آنها در چندین حوزه از جمله داورها پدیدار شده است. در حال حاضر تعداد داروهای زیست فناوری موجود در بازار جهانی ۱۴۶ قلم است و از این تعداد، ۲۰ دارو در بازار ایران موجود است که ۴ دارو منوکلونال آنتی بادی و ۱۶ دارو نوترکیب هستند. ادامه مطلب

>
:: ایمنی زیستی، پلکان پیشرفت فناوری مهندسی ژنتیک ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۵/۳ | 
AWT IMAGE
ایمنی زیستی، پلکان پیشرفت فناوری مهندسی ژنتیک
ایمنی زیستی به مجموعه‌ای از تدابیر، سیاست‌ها، مقررات و روش‌هایی گفته می‌شود که برای تضمین بهره‌برداری از فواید قطعی بیوتکنولوژی مدرن و مدیریت آثار جانبی احتمالی کاربرد این فناوری بر تنوع زیستی، سلامت انسان، حیوان، گیاه و محیط زیست به‌کار گرفته می‌شود. ایمنی زیستی پلکان پیشرفت فناوری مهندسی ژنتیک است. دانش ایمنی زیستی که حاصل درک رو به رشد بشر از اثرات فعالیت‌هایش بر اجزا و پدیده‌های طبیعت است، به تدوین استانداردها و خطوط راهنما در حوزه مهندسی ژنتیک می‌پردازد. متخصصان مهندسی ژنتیک در راستای تطبیق محصولات خود با استانداردهای ایمنی زیستی، همواره به نوآوری در چینش عناصر ژنتیکی هدف و روش‌های تراریزش پرداخته‌اند که این موضوع، موجب پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در بدنه مهندسی ژنتیک شده است. از سوی دیگر، تولید محصولات زیست ایمن موافق با استانداردهای تدوینی ایمنی زیستی، ضامن بقا و توسعه پایدار فناوری مهندسی ژنتیک است. دانش ایمنی زیستی و فناوری مهندسی ژنتیک دو مقوله درهم تنیده هستند که تثبیت و توسعه یکی فارغ از دیگری امری بسیار ناممکن و بیهوده است. این موضوع خطیر بدون توجه ویژه مسئولان و مدیران محترم حوزه بیوتکنولوژی و اهتمام اهالی مهندسی ژنتیک کشور ممکن نخواهد بود. توجه ویژه و اهتمام مدیران و مسئولان اجرایی مرتبط با مهندسی ژنتیک، مراکز آموزش عالی پرورش دهنده متخصصان، مراکز پژوهشی و شرکت های دانش بنیان و از همه مهم تر توجه اهالی مهندسی ژنتیک را نیز می‌طلبد. بسیاری از مراکز آموزش عالی کشور به پرورش دانشجویان در رشته‌های مختلف تحصیلی اعم از بیوتکنولوژی و ژنتیک مولکولی و مهندسی ژنتیک و بیولوژی سلولی و مولکولی مشغول هستند. با نگاهی مختصر به سرفصل این دوره‌های آموزشی، سهم بسیار ناچیز مباحث مربوط به ایمنی زیستی به وضوح مشهود است. تنها در سرفصل رشته مهندسی بیوتکنولوژی کشاورزی درسی با عنوان «جنبه های اقتصادی و اجتماعی بیوتکنولوژی» پیش بینی شده است که به یقین می‌توان آن را دو واحد درسی فراموش شده دانست.حوزه پژوهش محصولات تراریخته که در طرح و تولید آنها از اجزا، عناصر ژنتیک و نوآوری‌های موافق با ملاحظات محیط زیستی و سلامتی استفاده نشده باشد، بعید است قادر به عبور از فاز آزمایشگاه به پژوهش‌های مزرعه‌ای و پس از آن رهاسازی باشند. بنابراین، این ضرورت وجود دارد که پژوهشگران مهندسی ژنتیک کشور قبل از ورود به مراحل انتقال ژن و تولید محصول تراریخته، ملاحظات مربوط به ایمنی زیستی را در مسیر ترسیمی طرح پژوهشی خود با توجه کامل به جزئیات اعمال کنند.
 ادامه مطلب
>
:: تولید موز تراریخته در دانشگاه کوئینزلند ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۴/۲۷ | 

AWT IMAGE

خدمات طلایی مهندسی ژنتیک به جامعه بشری
تولید موز تراریخته در دانشگاه کوئینزلند

پژوهشگران دانشگاه کوئینزلند موفق شدند موز تراریخته غنی از ویتامین آ تولید کنند. این دستاورد پژوهشی می تواند منجر به نجات جان هزاران انسان در قاره آفریقا شود. پروفسور جیمز دیل، که هدایت این پژوهش را برعهده داشته است اظهار داشت غلظت ویتامین آ در موز تا چهار برابر هدف افزایش یافته است. پروفسور دیل اظهار داشت تیم تحقیقاتی دانشگاه کوئینزلند با همکاری موسسه ملی تحقیقات کشاورزی در آفریقا به طور موفقیت آمیزی انتقال ژن به موز رقم کاوندیش را انجام داده اند به نحوی که  مقدار ویتامین آ تولید شده در موز بعد از گذشت پنج نسل ثابت بود و این موفقیت بزرگی است.

پژوهش برای تولید موز طلایی غنی از ویتامین آ از ده سال پیش در دانشگاه کوئینزلند آغاز شد و دانشمندان روش های مختلفی را برای دستیابی به بهترین نتایج آزمودند. در حال حاضر موز طلایی پژوهشهای آزمایشگاهی و مزرعه ای را با موفقیت پشت سر گذاشته است و بعد از گذشت شش سال و طی کردن مراحل آزمایشی برای کسب مجوز تجاری سازی در اوگاندا در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. دولت انگلستان از حامیان مالی این پژوهش بوده است.

کمبود شدید ویتامین آ در قاره سیاه بسیار شایع است. سالانه 650 تا 700 هزار کودک در اثر کمبود ویتامین آ فوت میکنند و تعداد بیشتری نابینا می شوند. تولید محصولات غذایی تراریخته با ارزش غذایی بیشتر مانند موز طلایی برای تامین ویتامین و عناصر غذایی مورد نیاز مردم به ویژه در کشورهایی که مردم آن از کمبود یک ویتامین یا عناصر غذایی مانند آهن و روی رنج می برند یک روش ارزان و سالم است که در مقایسه با روش های تهاجمی به راحتی ترکیبات غذایی مورد نیاز افراد را تامین می کند. نقش مستقیم دانشمندان جوان اوگاندا در انجام این پروژه دستاورد دلپذیر دیگری برای این کشور است. تجاری سازی و کاربردی بودن دستاوردهای پژوهشی در سطح جوامع همواره عامل انگیزشی مهمی برای پژوهشگران بوده است. امروزه جریان های فناوری هراس در سطح جهان با تلاش برای ممانعت از پیشرفت زیست فناوری به ویژه در کشورهای درحال توسعه امیدوارند انگیزه دانشمندان را برای پژوهش در زمینه زیست فناوری کاهش دهند.

منبع: مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران

>
:: دستاورد مهندسی ژنتیک در مبارزه با بیماری سلیاک ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۴/۲۷ | 

AWT IMAGE

دستاوردهای مهندسی ژنتیک در مبارزه با بیماری سلیاک

تولید گندم حاوی مقدار کم گلیادین

گنـدم از مهمتریـن محصولات زراعی و منبع اصلی کالری و انرژی در دنیا است و بر اساس آمار فائـو، حدود 29درصـد غلات تولیدی دنیـا در سـال 2015 را شامل شده اسـت. اما با گسـترش مصرف ایـن محصول میـزان بیماری سلیاک نیـز رو بـه گسترش می‌باشد، به طوریکه میزان آن نسبت بـه چند دهـه گذشته حدود چهار برابر شده است. بیماری سیلیاک یک بیماری خود ایمنی است که در افراد مستعد بیماری از نظر ژنتیکی و در اثر مصرف گندم و دیگر غلات حاوی پروتئین گلوتن مانند گندم، جو و چاودار ایجاد می‌شود و بـه محض ورود ایـن پروتئین به سیستم گوارش آن‌ها، سیستم ایمنی بـدن دستور تخریب پرزهای دیواره روده کوچک که مسئول جذب مـواد غذایی هستند را صادر می‌کند و در نهایت بـه دلیل عدم جذب مـواد غذایی در بـدن، فرد دچار سوء تغذیه می‌شـود. گلیادین یا پرولامین یکی از دو پروتئین تشکیل‌دهنده گلوتن است. گلوتن از لحاظ زیست‌شناسی و شیمی یک نوع پروتئین به رنگ قهوه‌ای کم‌رنگ است. گلوتن در جوانه گندم و دیگر غلات یافت می‌شود. ۸۰ درصد پروتئین گندم را گلوتن تشکیل می‌دهد. گلوتن پس از سویا مهمترین پروتئین گیاهی به شمار می‌آید. گلوتن از گلیادین و گلوتلین یا گلوتنین تشکیل می‌شود.

ساده‌ترین راهکار برای مبـارزه با بیماری سلیاک، عـدم اسـتفاده از گنـدم در مـواد غذایـی و اسـتفاده از نان و محصولات حاوی برنـج یـا ذرت و یا سایر ترکیبات بدون گلوتن است امـا محصـولات بـدون گلوتن از نظـر بافـت، بـو و مـزه به پای محصولات گلوتن‌دار نمی‌رسند، لذا لازم اسـت از آنزیم‌های خاص، مکمل‌ها و امولسیفایرها استفاده شود. روش دیگر استفاده از داروهای تجزیه کننده گلوتن یـا اسـتفاده از واکسـن‌های مقابلـه کننـده بـا آنتی ژن گلوتن می‌باشد. محققین تـلاش کرده‌انـد تـا از طریـق اصلاح نباتات کلاسیک، ارقـام گندم بـدون گلیادین یـا بـا گلیادین کم تولید کنند، اما بـه دلیل هگزاپلوئید بودن گندم نـان و همچنین پیچیدگی لوکوس گلیادین در کروموزوم‌ها بخاطر تعداد زیـاد کپی و نـوع آن در کوموزوم‌ها، ایـن کار در چند دهه اخیر قابل انجام نبوده است.

اخیرا محققین اسپانیایی موفق بـه ایجاد گندم تراریخته‌ای شده‌اند که دارای گلیادیـن پایین می‌باشد و می‌تواند برای افراد دارای بیماری سلیاک یا حساسیت به گلوتن مناسب باشد. این نـوع گندم بـه نحوی مهندسی شده است کـه میزان گلیادیـن (کـه قسمتی از گلوتن است) در دانه‌ها کاهش یافتـه است. اگر این آزمایشات موفقیت آمیز باشد، می‌تواند اتفاق بسـیار خوبی بـرای حدود یک درصد مردم دنیا کـه دارای این نارسایی و 5 تا 8 درصد مردم که دارای حساسـیت بـه گلوتن هستند، باشد. با توجه به مشکلات فوق، فرانسیسکو بارو در انستیتو توسعه پایدار شـهر کوردوبـای اسـپانیا از راهـکار آر ان ای تداخلگـر برای خاموش کردن کلیه ژن‌های شناخته شده گلیادین استفاده کرد. برای اینکار آن‌ها ناقلین مختلف حاوی قطعات تکراری معکوس هومولوگ قسمت‌های حفاظت شده تمام ژن‌های مختلف شناسایی شده گلیادین را ساخته و به گیـاه انتقال دادند. بـا این کار آن‌ها توانستند لاین‌های تراریخته‌ای ایجاد کنند که تنهـا 7/8 درصـد ارقـام مادری گلیادین تولیـد می‌کردنـد و لذا در افـراد دارای نارسایی سلیاک، مشکلات بسیار کمتری ایجاد می‌کرد. لاین‌های تراریخته تـا 12 نسل پیش رفته‌اند و تاکنون کارایی آن‌ها کاهش نیافته است، لذا تراریخته‌های بدست آمده دارای پایداری ژنتیکی مناسبی هستند. این گروه در سال‌های گذشته از آرد گندم تراریخته، در سـطح آزمایشی نان تولیـد کـرده و اختراع خود را ثبت و با یک شـرکت انگلیسی انتقال تکنولوژی بـه نـام پی.بی.ال (PBL) قـرارداد امضـا کردند تـا فراینـد تجاری سازی این فنـاوری را تکمیـل کنند. عـلاوه بر این، انجمن‌هـا و فدراسـیون اتحادیه‌های سـلیاک در اسـپانیا، ایـن گـروه تحقیقاتی را تشـویق کردنـد و بـه دنبـال پیدا کردن راهکار حمایت از آن‌ها هستند. در ادامـه، 11 نفـر بیمار دوره دیده و بـرای انجام آزمایـش انتخـاب و معرفـی شدند. نتایج نشان داد که ایـن نوع نان اثرات منفی بسیار کمتری نسـبت به نـان حاصـل از گنـدم معمولی داشته و از طرفی از نظـر بافت، ساختار و ماندگاری از نـان برنج و ذرت بسـیار بهتـر بـوده و نسـبت بـه نـان معمولی نیـز فـرق چندانی ندارد. ادامه مطلب

>
:: کسب رتبه برتر انجمن ایمنی زیستی ایران در بین انجمن های بین رشته ای ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۴/۲۱ | 

AWT IMAGE

کسب رتبه برتر انجمن ایمنی زیستی ایران در بین انجمن‌های بین رشته‌ای از طرف انجمن ژنتیک ایران

بدین وسلیه انتخاب شایسته انجمن ایمنی زیستی ایران را به عنوان انجمن برتر در حوزه بین رشته ای که مبین مراتب تعهد، شایستگی و تجارب ارزنده رئیس انجمن و هیئت مدیره محترم و همچنین دبیرخانه کوشای آن انجمن در سطوح مختلف آموزش عالی کشور می باشد صمیمانه تبریک و تهنیت عرض نموده و امیدوارم همچون گذشته در راستای تحقق اهداف ارزشمند نظام مقدس جمهوری اسلامی همواره موفق و موید باشید.

با تقدیم احترام

انجمن ژنتیک ایران

>
:: فراخوان همکاری علمی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۴/۱۶ | 

AWT IMAGE

>
:: اهمیت زیست فناوری گیاهی و ایمنی زیستی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۴/۱۲ | 

AWT IMAGE

اهمیت زیست فناوری گیاهی و ایمنی زیستی

بیست سال از تولید و تجاری‌سازی محصولات حاصل از مهندسی ژنتیک می گذرد. استقبال کشاورزان از این محصولات و افزایش صد برابری سطح زیر کشت آنها حاصل سال‌ها مطالعه و آزمایش در خصوص سلامت و ایمنی محصولات تراریخته است. سازمان بهداشت جهانی، سازمان تجارت جهانی و کشاورزی ملل متحد و سازمان ایمنی غذایی اتحادیه اروپا براساس سال‌ها مطالعات جامع و پژوهش‌های علمی، سلامت محصولات تراریخته را بارها تأیید کرده‌اند. تلفیق اصلاح نباتات سنتی و فناوری مهندسی ژنتیک منجر به بهبود صفات و عملکرد محصولات و تولید محصولات سالم بی‌نیاز از مصرف سموم شیمیایی در دنیا شده است. اصلاح‌گران و زیست‌شناسان با کمک فناوری مهندسی ژنتیک محصولاتی تولید کرده‌اند که علاوه بر داشتن کیفیت بالا، مقاوم دربرابر آفات و علف‌کش، مقاوم در برابر خشکی و شوری و حاوی ارزش غذایی و ویتامین بیشتر و ماندگاری بالا هستند. یکی از صفاتی که امروزه بسیار مهم و قابل توجه است ماندگاری و حفظ کیفیت محصولات زراعی و باغی است.

به دلیل وسعت کاربردهای روزافزون زیست فناوری در صنایع غذایی و در حوزه‌های انسان، دام، آبزیان، صنایع دارویی و تولیدی گوناگون و نیز به علت محدودیتهای تولید و پرورش سنتی گیاهان اعم از محدودیت منابع آبی و محدودیت سطح کاشت و همچنین به دلیل افزایش روز افزون جمعیت به خصوص در کشورهای در حال توسعه؛ استفاده از روشهای مهندسی ژنتیک برای ارائه یک صفت خاص و مفید به یک گیاه مورد نیاز است. برای تولید این محصولات، ارزیابی و مدیریت مخاطرات از اصول اولیه تولید گیاهان اصلاح شده از جمله گیاهان زراعی تراریخته است. در این ارزیابی‌ها، آزمایش‌های بسیاری از جمله آزمایش‌های حساسیت‌زایی و سمیت‌زایی برای بررسی ایمنی غذاهای تراریخته و مقایسه محصول تراریخته با نوع والد آن انجام می‌شود و پس از گذراندن این مراحل مجوز سلامت، رهاسازی و مصرف برای آن‌ها صادر می‌شود. گیاهان زراعی تراریخته و محصولات آنها با کاربردهای فراوان در صنایع مختلف، با افزایش تولید غذا؛ رفاه اجتماعی، سلامت و امنیت غذایی را برای دنیایی که جمعیت آن به سرعت در حال گسترش است، تضمین خواهد کرد. زیست فناوری با دستاوردهای خود، همانند کاهش نیاز به زمین‌های بیشتر، آبیاری و استفاده از سموم به محیط‌زیست نیز کمک خواهد کرد. در مقابل، علی رغم ایجاد قوانین و مقررات ایمنی زیستی در سطوح ملی و بین‌المللی که ارزیابی مخاطرات برای کلیه محصولات تراریخته و کسب مجوز از مراجع ذیصلاح ملی را "اجباری" نموده است. ادامه مطلب

>
:: تراریخته گامی به جلو ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۴/۱۲ | 

AWT IMAGE

تراریخته گامی به جلو

در چارچوب حقوق بین‌الملل بشر، حق بر غذای کافی حق بنیادین هر شخص بر دسترسی پایدار به غذایی است که پاسخگوی نیازهای تغذیه‌ای او بوده و فاقد عناصر سمی و خطرناک باشد. در راستای تحقق این مهم نسل‌های کشاورزی گوناگون یکی پس از دیگری جهت ادای رسالت خود، پا به منصه ظهور گذاشتند. این فرآیند شاهد نظام‌هایی بود که هر یک با اتکا به ایدئولوژی و اهداف غایی خود سعی در برطرف نمودن نیازهای بشر داشت. با عنایت به این مهم یک نظر عمومی این است که تغییر و تحول در کشاورزی و پذیرش کشاورزی نوین یک ضرورت اخلاقی برای کاهش فقر و گرسنگی و ایجاد عدالت در بسیاری از کشورهای فقیر دنیا می‌باشد. از این رو سوگیری‌های متفاوت و بعضاً متناقضی در بین نسل‌های کشاورزی جهت ادای رسالت‌های خود در طول دوران مشاهده شد.

بعد از دهه ۱۹۵۰ موجی از تحقیقات، پیشرفت‌ها و انتقال تکنولوژی در تولیدات کشاورزی در اکثر نقاط جهان اتفاق افتاد و منجر به افزایش تولید محصولات کشاورزی شد که به آن انقلاب سبز اطلاق شد. طولی نکشید با افزایش تولیدات، اثرات انقلاب سبز در قالب بحران‌ها و فجایع زیست محیطی که پی آمد مصرف کودهای شیمیایی و حشره کش‌ها و... بود آشکار شد. مصرف زیاد سموم و کودهای شیمیایی در محصولات کشاورزی در تمامی جهان و به خصوص در ایران به یک معضل عمده تبدیل شد. به گونه‌ای که در حال حاضر در کشور ما سرانه مصرف سم در محصولات کشاورزی به ازای هر نفر ۴۰۰ گرم است و همچنین میزان مصرف کود شیمیایی از ۵/۲ به ۵/۳ میلیون تن در ده سال گذشته افزایش داشته است. در کشاورزی متعارف، بیش از ۳۰۰ نوع ترکیب شیمیایی خطرناک نظیر آفت کش‌ها، علف کش‌ها و کودهای شیمیایی به منظور کنترل آفات و حشرات و حاصلخیزی خاک استفاده می‌گردد که بقایای این مواد علاوه بر آلوده کردن آب‌های زیر زمینی و هوا، جذب گیاهان و درختان شده و بخشی از آن در محصولات کشاورزی به عنوان نمونه، میوه‌ها و سبزی‌ها رسوب کرده و در طی مصرف به بدن انسان منتقل خواهد شد. این سیستم دو راهکار را برای تحقق اهداف مدنظر خود که همانا افزایش تولیدات کشاورزی و غذایی است مد نظر دارد: افزایش فشردگی کشاورزی در مناطقی که در حال کشاورزی است و گسترش سطح زیر کشت. در زراعت فشرده از نهاده‌های زیادی مانند بذرهای اصلاح شده، کودهای شیمیایی، ماشین آلات و استفاده می‌شود تا بتوان حداکثر عملکرد را در واحد سطح به دست آورد. در زراعت فشرده تخریب محیط زیست تشدید می‌گردد در صورتی که حالت دوم منجر به حذف اکوسیستم‌ها مانند جنگل‌ها و تنوع زیستی آن‌ها می‌شود، در نقطه مقابل کشاورزی متعارف، کشاورزی پایدار قرار دارد که در سامانه‌های کشاورزی سنتی، با بهره گیری از نهاده‌های کم، ریشه دارد و بر فناوری‌ها و عملیات نوین بوم سازگار مبتنی است و عمدتاً به دنبال تولید با عملکرد مطلوب و حافظ ساختار محیط است و در عین حال در کاهش پیامدهای منفی فعالیت‌های کشاورزی نیز تاثیر مطلوبی دارد. یکی از بدیل‌های کشاورزی پایدار، که بر پایه رهیافت‌های فلسفی، فنی و زیست محیطی استوار است کشاورزی ارگانیک است و با عنایت به تعریف وزارت کشاورزی آمریکا (USDA) نوعی کشاورزی است که در آن تولید محصولات کشاورزی از طریق ادغام شیوه‌های فرهنگی، بیولوژیکی و مکانیکی تایید شده و با توجه به حفظ منابع زیست محیطی و حفظ تنوع زیستی انجام می‌گیرد و فاقد هرگونه کودهای شیمیایی است. با عنایت به این مهم استراتژی و سیاست کلی با توجه به اهداف سند چشم انداز بیست ساله در کشور، حرکت در جهت تامین غذای سالم و به حداقل رساندن آلودگی‌های محیط زیست ناشی از کاربرد سموم شیمیایی است. پیرو این رویکرد نزدیک به سه دهه گذشته فناوری تولید گیاهان تراریخته با عنوان انقلاب ژنی مطرح شد. این انقلاب نوین در کشاورزی، کاملاً مبتنی بر زیست‏فناوری (یا بیوتکنولوژی) است، بگونه‌ای که به عنوان یکی از پنج فناوری تسریع بخش فرآیند توسعه کشورها شناخته می‏شود. تولید گیاهان تراریخته مزایایی از قبیل مقاومت به آفات گیاهی و خشکی، تولید گیاهان پرمحصول وغیره را به همراه دارد که ضمن کاهش هزینه های تولید و افزایش محصول در واحد سطح، محیط زیست و غذای سالم را به ارمغان می آورد. ادامه مطلب

>
:: تولید شش محصول جدید تراریخته در دنیا ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۴/۱۲ | 

AWT IMAGE

۶ محصول جدید تراریخته در دنیا

بر اساس گزارش‌های جهانی، سطح زیر کشت محصولات تراریخته در جهان ۱۱۰ برابر شده است، به گونه‌ای که از از ۱.۷ میلیون هکتار در سال ۱۹۹۶ به ۱۸۵.۱ میلیون هکتار در سال ۲۰۱۶ رسید و این افزایش نشان می‌دهد که فناوری "بیوتکنولوژی" سریع‌ترین فناوری پذیرفته شده در سال‌های اخیر بوده است.

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران ، سرویس بین‌المللی دستیابی و استفاده از بیوتکنولوژی کشاورزی (آیسا) گزارش جهانی سالانه خود را درباره تجاری‌سازی محصولات زراعی بیوتکنولوژی منتشر کرد. این گزارش که بیست و یکمین گزارش از مجموعه‌ گزارش‌های جهانی درباره بهره‌مندی و توزیع محصولات تراریخته در سال ۲۰۱۶ است، همچنین داده‌های تجمعی از سال ۱۹۹۶ (اولین سال تجاری‌سازی محصولات تراریخته)، وضعیت کشورها، رویه‌های صدور مجوز و چشم‌انداز آینده این فناوری در جهان و کشورهایی که محصولات تراریخته را تولید می‌کنند، ارائه می‌دهد. گزارش «آیسا» به دلیل اعتبار و دقت آن یکی از پر ارجاع‌ترین منابع در حوزه زیست‌فناوری کشاورزی است. «آیسا» از زمان تولید تجاری محصولات تراریخته در سال ۱۹۹۶ تنها منبع شاخص در این حوزه تلقی می‌شود.

آمار کشت و مصرف محصولات تراریخته در انتهای سال ۲۰۱۶:

۲۱ سال بعد از تجاری سازی محصولات تراریخته (سال ۱۹۹۶) تعداد ۲۶ کشور جهان ۱۸۵.۱ میلیون هکتار از اراضی خود را به زیر کشت محصولات تراریخته بردند که نسبت به سال ۲۰۱۵، ۵.۴ میلیون هکتار، معادل ۳ درصد، افزایش داشت و این در حالی است که سطح زیر کشت این محصولات در انتهای سال ۲۰۱۵ به میزان ۱۷۹.۷ میلیون هکتار بوده است. سال ۲۰۱۶ بیستمین سال افزایش سطح زیر کشت محصولات تراریخته در جهان بود. به ویژه در طی ۱۲ سال سطح زیر کشت محصولات تراریخته در جهان رشد دو رقمی داشته است. در سال ۲۰۱۶ تنوع محصولات تراریخته از ۴ محصول عمده ذرت، سویا، پنبه و کلزا فراتر رفت و محصولات تراریخته متنوع‌تری برای مصرف‌کنندگان در سراسر جهان فراهم شد. چغندر قند، پاپایا، کدو، بادمجان و سیب زمینی محصولات تراریخته جدیدی هستند که در سال ۲۰۱۶ به تولید تجاری رسیدند و در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گرفت ضمن آنکه در سال ۲۰۱۷ نیز «سیب» تراریخته به تولید تجاری خواهد رسید.

علاوه بر آن محصولات تراریخته جدید با هدف سودمندی برای کشاورزان و مصرف‌کنندگان تولید می‌شوند. «برنج طلایی» غنی از بتا کاروتن در فیلیپین و بنگلادش در حال آزمایش است، «موز» تراریخته مقاوم به ویروس bunchy top در اوگاندا، «موز» تراریخته مقاوم به پژمردگی فوزاریومی و «گندم» تراریخته مقاوم به بیماری و مقاوم به خشکی که کیفیت روغن و ترکیب دانه آن بهبود یافته است و در استرالیا در حال گذراندن آزمایشات مزرعه‌ای هستند، «گندم» زیست توده در انگلستان، دو رقم «سیب‌زمینی» مقاوم به بیماری باد زدگی از جمله محصولات اصلی تراریخته تولید شده است. ادامه مطلب

>
:: دومین همایش بین المللی و دهمین همایش ملی بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۴/۴ | 

AWT IMAGE

دومین همایش بین المللی و دهمین همایش ملی بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران

7 تا 9 شهریور ماه 1396

سالن همایش‌های موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر کرج

به اطلاع استادان، پژوهشگران و دانشجویان محترم می رساند ثبت نام و ارسال مقالات از طریق سایت همایش به سهولت امکان پذیر است. لطفاً پس از مطالعه فایل راهنمای تهیه مقالات، نسبت به تهیه مقاله بر اساس قالب تعیین شده، ثبت نام و ثبت مقاله تا تاریخ 15 تیرماه اقدام نمایید.

جهت ورود به سایت همایش کلیک کنید.

>
:: تولید ارزش افزوده بالا از طریق مهندسی ژنتیک گیاهان دارویی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۴/۱ | 

AWT IMAGE

تولید ارزش افزوده بالا از طریق مهندسی ژنتیک گیاهان دارویی

دبیر ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی با اشاره به اینکه گیاهانی با مصرف آب بالا و ارزش‌افزوده پایین در کشور تولید می‌شود گفت: اگر از مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی در تولید بذر گیاهان دارویی استفاده شود ارزش افزوده بالایی تولید خواهد شد.

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی به نقل از روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، محمدحسن عصاره در صدمین جلسه اعضای شورای این ستاد اظهار کرد: توجه ویژه به برخی از زمینه‌ها در حوزه گیاهان دارویی بسیار حائز اهمیت است. از جمله آنها می‌توان به صنعت بذر اشاره کرد که اگر بخواهیم توسعه گیاهان دارویی را از مقیاس کمتر از چند ده هزار هکتار به بیش از چند صد هزار هکتار برسانیم، قدم اول پرداختن به تولید بذر و مواد تکثیری اصلاح شده است.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های گیاهان دارویی سرمایه‌گذاری روی بذر را گران قیمت و در عین حال پرسود برشمرد و گفت: در صورتی که کار دانش بنیان صورت گیرد و در این زمینه از مجموعه علوم ژنتیک، اصلاح نباتات و بیوتکنولوژی و بیماری‌های گیاهی در تولید بذر استفاده شود، در این فرآیند مواد ژنتیکی اولیه با تزریق دانش به مواد تکثیری با ارزش افزوده بالا تبدیل خواهند شد. وی به عنوان مثال به خاکشیر اشاره کرد و گفت: خاکشیر گیاهی کم‌توقع نسبت به آب و با عملکرد بالا محسوب می‌شود. اما در بسیاری نقاط کشور به عنوان علف هرز  شناخته شده و مبارزه با آن مشکل است. در صورت اصلاح بذرهای وحشی که به عنوان علف هرز مطرح است، به صورت برنامه‌ریزی‌شده باید مبادرت به اصلاح بذر در آن پرداخت و برخی از اراضی که با مشکل کم آبی روبرو هستند، به زیر کشت ده‌ها گیاه از این قبیل گیاهان بروند که خوشبختانه از بازار مناسبی نیز برخوردار هستند. ادامه مطلب

>
:: پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در بین مراکز تحقیقاتی پراستناد جهان ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۴/۱ | 

AWT IMAGE

پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در بین مراکز تحقیقاتی پراستناد جهان

بر اساس آخرین رتبه‌بندی پژوهشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور بر حسب تعداد استنادهای دریافتی، پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی به عنوان یکی از مراکز تحقیقاتی دارای مقالات پراستناد معرفی شد. به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) دکتر محمدجواد دهقانی گفت: مقالات یک درصد برتر شامل تنها یک درصد از مقالاتی است که در مجلات ISI منتشر می شود. تعداد استنادهای دریافتی مقالات جایگاه آنها را در شبکه علم در سطح بین المللی مشخص می کند.

دهقانی افزود: پایگاه استنادی ISI در یک تقسیم بندی علوم را به ۲۲ رشته موضوعی کلی تقسیم می کند. سپس مقالات هر رشته در ۱۰ سال اخیر را بر حسب سال های مختلف تفکیک می کند. در هر رشته و سال مقالات بر حسب تعداد استنادهای دریافتی رتبه بندی می شود. در گام بعدی یک درصد از مقالات برتر بر حسب تعداد استنادهای دریافتی مرتب سازی شده و انتخاب می شود. سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) خاطرنشان کرد: در بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور دانشگاه های تهران، مشهد و شهید بهشتی به ترتیب بیشترین میزان مقالات برتر را تولید کرده اند. سرپرست ISC ادامه داد: بررسی پژوهشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور نشان می دهد که پژوهشگاه دانش های بنیادی، انیستیتو پاستور ایران و پژوهشگاه صنعت نفت بیشترین تعداد مقالات یک درصد برتر را تولید کرده اند. در بین دانشگاه های جامع سه دانشگاه تهران، تربیت مدرس و مشهد دارای بیشترین مقالات یک درصد برتر کشور بوده اند. در بین دانشگاه های صنعتی کشور، دانشگاه صنعتی اصفهان، شریف و نوشیروانی بابل بیش سایر دانشگاه های صنعتی کشور مقاله برتر تولید کرده اند.

وی افزود: تعداد استنادهای دریافتی مقالات یک دانشگاه تاثیر بسزایی در رتبه یک دانشگاه دارد. در حال حاضر یکی از شاخص های مهم در نظام های رتبه بندی ملی و بین المللی شاخص استناد است. استنادها به معنی میزان استفاده از آثار علمی هستند. هر چقدر استنادهای یک مقاله بیشتر باشد این بدان مفهوم است که آن مقاله بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است. ادامه مطلب

>
اخبار بیوتکنولوژی
::
مجله‌های علمی

دو فصل نامه علمی- پژوهشی

مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی

AWT IMAGE

*********

فصل نامه علمی- ترویجی

ایمنی زیستی

AWT IMAGE

*********

مجله بیوتکنولوژی پزشکی

AWT IMAGE

::
کانال تلگرام

AWT IMAGE

کانال رسمی انجمن ایمنی زیستی ایران

::
گرامیداشت
نشست بین المللی گفتگوی بورلاگ
23 تا 25 مهر 93
(آمریکا)
AWT IMAGE
*****
مراسم گرامیداشت صد سالگی نورمن بورلاک
4 الی 6 شهریور 93
(ایران)
AWT IMAGE
::
ورود کاربران
نام کاربری
رمز عبور
ورود خودکار
بازیابی رمز عبور
::
آمار کاربران
:. کل کاربران ثبت شده: 72
:. کاربران حاضر در وبگاه: 0
:. میهمانان در حال بازدید: 2
::
آمار بازدیدها
تمام بازدید‌ها: 526407
بازدید 24 ساعت قبل: 735
::
انجمن ایمنی زیستی ایران Biosafety Society of Iran
Persian site map - English site map - Created in 0.062 seconds with 1187 queries by yektaweb 3447