[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره ما::
عضویت ::
انتشارات::
مراکز مرتبط::
تماس با ما::
اخبار پایگاه::
شاخه دانشجویی انجمن ::
::
عضویت در انجمن

فرم عضویت حقیقی
فرم عضویت حقوقی
 

..
خبرنامه انگلیسی

عضویت رایگان در خبرنامه هفتگی

بیوتکنولوژی کشاورزی

و

مهندسی ژنتیک

Crop Biotech Update

AWT IMAGE

..
خبرنامه انجمن ایمنی‌ زیستی
مهر و آبان ۱۳۹۰
فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۱
مرداد و شهریور ۱۳۹۱
مهر و آبان ۱۳۹۱
دی و اسفند ۱۳۹۱
فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۲
خرداد و تیر ۱۳۹۲
مرداد و شهریور ۱۳۹۲
آبان و دی ۱۳۹۲
بهمن و اسفند ۱۳۹۲

اردیبهشت و تیر ۱۳۹۳
شهریور و آبان ۱۳۹۳
آذر و دی ۱۳۹۳

..
خبرنامه تراریخته
خبرنامه ویژه چهارمین همایش ملی مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی و هشتمین همایش بیوتکنولوژی کشور 
AWT IMAGE
پیش‌شماره 
روز اول 
روز دوم 
روز سوم
..
پایگاه‌های مرتبط
..
انجمن‌های علمی
..
گزارش فعالیت‌ها
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
نماد اعتماد الکترونیک
..
:: در صورت استفاده از محصولات تراریخته همه کارخانجات ملزم به نصب برچسب تراریخته هستند. ::
 | تاریخ ارسال: 1399/1/13 | 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمدحسین عزیزی مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذاودارو با اشاره به تولید و کشت محصولات تراریخته در دنیا اظهار کرد: تولید و کشت محصولات تراریخته در برخی از کشورهای دنیا مثل آمریکا آزاد است اما در این میان برخی از کشورها محدودیت‌های خاص خود را دارند.

او ادامه داد: در کشورهای آمریکای شمالی و برخی از کشورهای آمریکای جنوبی زدن برچسب عنوان تراریخته روی محصولات تراریخته اختیاری است و از این نظر ایرادی ندارد.

مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذاودارو تاکید کرد: در بعضی از کشورها برچسب تراریخته بستگی به محصول نهایی دارد و آنها کاری به ماده اولیه محصول تولیدی ندارند و اگر بعد از انجام آزمایش‌های مربوطه، محصول نهایی از نوع تراریخته نباشد، عدم استفاده از برچسب تراریخته منع قانونی ندارد.

عزیزی تاکید کرد: قوانین اتحادیه اروپا در خصوص زدن برچسب تراریخته از تمام کشورهای دیگر سختگیرانه‌تر است، به طوری که اگر محصولی ماده اولیه‌اش تراریخته باشد بر اساس قوانین کشورهای اروپایی برچسب تراریخته روی آن کالای تولیدشده زده می‌شود.

مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذاودارو گفت: در حال حاضر کشور ما تابع قوانین اروپاست و اگر محصولی از ماده اولیه  تراریخته تهیه شده باشد کارخانه سازنده ملزم به زدن برچسب عنوان تراریخته روی محصولات تولیدی است.

گفتنی است: توسعه کشت ومصرف محصولات تراریخته به عنوان عالی ترین تجلی بیوتکنولوژی در کشاورزی روزافزون است. استقبال کشاورزان، دولت‌ها، طرفداران محیط زیست و دانشمندان از توسعه بیوتکنولوژی مانع از ابراز ملاحظات مشروع و نامشروع مخالفین توسعه مهندسی ژنتیک کشاورزی نشده است. نتیجه این تعامل بین موافقان و مخالفان توسعه تولید و استفاده از محصولات تراریخته مجموعه تدابیری است که برای تضمین بهره برداری از فواید قطعی مهندسی ژنتیک و کاهش آثار سوء احتمالی جانبی این محصولات به کار گرفته می شود. این مقررات، ایمنی زیستی نامیده می شوند. سازمان جهانی بهداشت سلامت محصولات ترایخته‌ای که در بازار تجارت جهانی قرار دارند را مورد تایید قرار می‌دهد؛ زیرا این محصولات ارزیابی‌های ایمنی زیستی را جهت تایید سلامت پشت سر می‌گذارند. براساس آئین‌نامه بند ب ماده ۷ قانون ایمنی زیستی و اصلاحیه این آئین‌نامه و نیز تبصره ذیل بند چ ماده ۳۱ قانون برنامه ششم توسعه، محصولات تراریخته نیازمند برچسب‌گذاری هستند.

انتخاب تیتر “ایران در زدن برچسب تراریخته روی محصولات تابع قوانین اروپاست” به نقل از مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو به القای مفاهیمی ناصحیح پرداخته ­است. بدیهی است ایران در هیچ موردی تابع هیچ کشور دیگری نیست. ایران کشور آزاد و مستقلی است که تحت هدایت های داهیانه رهبر معظم انقلاب و بهره برداری از آرمان های رهبر فقید و بنیانگذار جمهوری اسلامی  در مسیر تعالی گام بر می دارد.

ضمن تقدیر از دکتر عزیزی و تیم همکاران جهادی وی در وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو که اخیرا “به دلیل مخالف” با تبلیغات فریبکارانه و میلیاردی شرکت طبیعت تحت وحشیانه ترین حملات رسانه های زنجیره ای خاص قرار دارند تاکید می شود که ایران منحصرا تابع قوانین و مقررات داخلی خود است که منبعث از آموزه های دین مبین اسلام است.

 

متن مصاحبه مورد اشاره با آنچه اکنون فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو برآن تاکید دارند، منافاتی ندارد و انتخاب این تیتر دانسته و ندانسته موجب دامن زدن به موج فناوری هراسی در رابطه با محصولات تراریخته می­شود.

امید است، خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان نسبت به تصحیح تیتر و اطلاع رسانی به مخاطبان اقدام نماید.

تهیه و تنظیم: فاطمه لونی کارشناس ارشد بیوتکنولوژی کشاورزی

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
کلیدواژه ها: سازمان غذا و دارو | دکتر عزیزی | تراریخته | ایمنی زیستی | بیوتکنولوژی |
دفعات مشاهده: 325 بار   |   دفعات چاپ: 81 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

انجمن ایمنی زیستی ایران Biosafety Society of Iran
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 59 queries by YEKTAWEB 4287