[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره ما::
عضویت ::
انتشارات::
مراکز مرتبط::
تماس با ما::
اخبار پایگاه::
شاخه دانشجویی انجمن ::
::
عضویت در انجمن

فرم عضویت حقیقی
فرم عضویت حقوقی
 

..
خبرنامه انگلیسی

عضویت رایگان در خبرنامه هفتگی

بیوتکنولوژی کشاورزی

و

مهندسی ژنتیک

Crop Biotech Update

AWT IMAGE

..
خبرنامه انجمن ایمنی‌ زیستی
مهر و آبان ۱۳۹۰
فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۱
مرداد و شهریور ۱۳۹۱
مهر و آبان ۱۳۹۱
دی و اسفند ۱۳۹۱
فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۲
خرداد و تیر ۱۳۹۲
مرداد و شهریور ۱۳۹۲
آبان و دی ۱۳۹۲
بهمن و اسفند ۱۳۹۲

اردیبهشت و تیر ۱۳۹۳
شهریور و آبان ۱۳۹۳
آذر و دی ۱۳۹۳

..
خبرنامه تراریخته
خبرنامه ویژه چهارمین همایش ملی مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی و هشتمین همایش بیوتکنولوژی کشور 
AWT IMAGE
پیش‌شماره 
روز اول 
روز دوم 
روز سوم
..
پایگاه‌های مرتبط
..
انجمن‌های علمی
..
گزارش فعالیت‌ها
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
نماد اعتماد الکترونیک
..
:: ذخیره ۵۰ هزار نمونه زیستی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ | 
سرپرست مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران درباره تعداد ذخایر زیستی و چالش‌های این مرکز گفت: ۵۰ هزار نمونه زیستی در قالب ۲۷ کلکسیون در چهار حوزه گیاهی، سلول‌های انسانی و جانوری، مولکولی و میکروارگانیسم‌ها در این مرکز شناسایی و نگهداری می‌شود.
 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران به نقل از ایسنا، دکتر سید مجید تولیت با اشاره به اهمیت منابع و ذخایر ژنتیکی و زیستی به عنوان سرمایه عظیم ملی و رکن اصلی تحقیقات، پژوهش ها و پیشرفت ها در حوزه‌های مختلف بیولوژی و زیست فناوری گفت: بهره برداری از این ثروت در زمینه‌های مهمی مانند اقتصاد، سلامت، غذا، محیط‌زیست و …  بر متخصصان و سیاستگذاران پوشیده نیست. این ذخایر از سویی در ارتباط مستقیم با امنیت غذایی، امنیت سلامت، امنیت اقتصادی و در نهایت امنیت ملی هستند و از سوی دیگر، منجر به حفاظت از تنوع زیستی کشور می‌شوند.
وی افزود:  اهمیت نگهداری نمونه­‌های زیستی در سه سطح قابل ذکر است، نخست جهت جلوگیری از انقراض و از دست رفتن ذخایر ژنتیکی و زیستی کشور  و قابلیت استفاده و بهره برداری برای آیندگان؛ دوم: دسترسی محققان و جامعه علمی حوزه علوم زیستی کشور به منابع استاندارد و شناسنامه‌­دار نمونه های زیستی و ژنتیکی جهت انجام تحقیقات خود و سوم: استقرار و توسعه زیرساخت‌های لازم برای صنایع و فعالیت‌­های دانش بنیان اقتصادی، صنعتی و تجاری در حوزه زیست فناوری که کشور از این لحاظ وابستگی شدیدی به خارج از کشور دارد و امنیت غذایی و سلامت و محیط زیست مردم را با خطر مواجه می‌کند.
تولیت با بیان این که درحال حاضر، مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با هفت کلکسیون و دانشگاه مختلف از کشورهای ایتالیا، اسپانیا، ژاپن و هلند تفاهم­ نامه همکاری و روابط آموزشی و پژوهشی پایدار و رو به توسعه دارد، گفت:  نمونه­‌های گیاهی و میکروبی از ۱۴ کشور اروپایی و آسیایی در مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ثبت، ذخیره و نگهداری می‌شوند.

سرپرست مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در ادامه درباره ملزومات رعایت استانداردهای بین‌المللی در حفظ و نگهداری منابع و ذخائر ژنتیکی و زیستی گفت: یکی از ملزومات رعایت استانداردهای بین ­المللی در حفظ و نگهداری منابع و ذخایر ژنتیکی و زیستی به روز بودن تجهیزات و زیرساخت های آزمایشگاهی و دستگاه ­های مربوطه و همچنین پشتیبانی، نگهداری و تعمیرات تجهیزات راهبردی مربوطه است.
وی افزود:  نگهداری ایمن نمونه­ های زیستی با دستورالعمل­ ها و دانش فنی مختص هر نمونه اعم از گیاه، میکروارگانیسم­‌های مختلف، رده‌­های سلولی انسانی و جانوری و مواد ژنتیکی مانند DNA و … بسیار متفاوت بوده و مستلزم اتخاذ و حفظ و نگهداری پایدار و ایمن آن­ها در شرایط فیزیکی خاص مانند محدوده دمایی فرا سرد، ازت مایع، لیوفیلیزه و … است. تولیت در ادامه چالش اصلی مرکز در این حوزه را تأمین منابع مالی مناسب جهت حفظ استانداردهای موجود با بودجه بسیار محدود خود دانست. 
سرپرست مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران خاطرنشان کرد: همگرایی بیشتر کلکسیون­‌های موضوعی در سپردن ذخایر پشتیبان خود، ضمن تضمین حفظ نمونه­‌های آن‌ها، به غنی‌تر شدن مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران  کمک شایانی می کند. این امر نیازمند رویکرد دستگاه‌­های مختلف ذیربط در اتخاذ راهکارهایی برای همگرایی بیشتر و پرهیز از موازی کاری است  که می­‌تواند سبب صرفه­‌جویی اقتصادی و بهره بیشتر از منابع مالی شود.

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
کلیدواژه ها: ذخایر ژنتیکی | امنیت غذایی | دکتر تولیت | مهندسی ژنتیک | زیست فناوری |
دفعات مشاهده: 24 بار   |   دفعات چاپ: 5 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

انجمن ایمنی زیستی ایران Biosafety Society of Iran
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 62 queries by YEKTAWEB 4030