[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره ما::
عضویت ::
انتشارات::
مراکز مرتبط::
تماس با ما::
اخبار پایگاه::
شاخه دانشجویی انجمن ::
::
عضویت در انجمن

فرم عضویت حقیقی
فرم عضویت حقوقی
 

..
خبرنامه انگلیسی

عضویت رایگان در خبرنامه هفتگی

بیوتکنولوژی کشاورزی

و

مهندسی ژنتیک

Crop Biotech Update

AWT IMAGE

..
خبرنامه انجمن ایمنی‌ زیستی
مهر و آبان ۱۳۹۰
فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۱
مرداد و شهریور ۱۳۹۱
مهر و آبان ۱۳۹۱
دی و اسفند ۱۳۹۱
فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۲
خرداد و تیر ۱۳۹۲
مرداد و شهریور ۱۳۹۲
آبان و دی ۱۳۹۲
بهمن و اسفند ۱۳۹۲

اردیبهشت و تیر ۱۳۹۳
شهریور و آبان ۱۳۹۳
آذر و دی ۱۳۹۳

..
خبرنامه تراریخته
خبرنامه ویژه چهارمین همایش ملی مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی و هشتمین همایش بیوتکنولوژی کشور 
AWT IMAGE
پیش‌شماره 
روز اول 
روز دوم 
روز سوم
..
پایگاه‌های مرتبط
..
انجمن‌های علمی
..
گزارش فعالیت‌ها
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
نماد اعتماد الکترونیک
..
:: استفاده از میکروارگانیسم برای نابودی آفات کشاورزی ::
 | تاریخ ارسال: 1398/10/8 | 
پژوهشگر برگزیده جشنواره جوان خوارزمی بدون استفاده از روشهای شیمیایی و با استفاده از میکروارگانیسم ها، آفات کشاورزی که ناقل بیماری هستند را از بین برد.
 

به گزارش پایگاه اطلاع سانی بیوتکنولوژی ایران به نقل از خبرگزاری مهر، محمد مهرآبادی مجری طرح «سازوکارهای اپی ژنتیکی درگیر در برهمکنش میکروارگانیسمها و حشرات» و برگزیده گروه کشاورزی جشنواره جوان خوارزمی  گفت: در این طرح در صدد بودیم که آفات را با استفاده از روش های زیستی و بدون خطر کنترل کنیم.

وی با بیان اینکه همواره از روش های شیمیایی برای کنترل آفات استفاده می کنند، بیان کرد: این موضوع سلامت انسان و محیط زیست را به خطر می اندازد.

این محقق با تاکید بر اینکه ما در این طرح با استفاده از میکرو ارگانیسم ها، آفات را از بین می بریم که این روش ضررهای روشهای شیمیایی را ندارد، خاطر نشان کرد: از این میکروارگانیسم ها در این طرح برای از بین بردن آفات بهداشتی و ناقلان بیماری می توانیم استفاده کنیم.

وی در خصوص این طرح توضیح داد: ارتباط و برهمکنش میکرو ارگانیسم میزبان با توجه به ماهیت پویا و در حال تکاملش، همواره مورد توجه بسیاری از پژوهشگران علوم مختلف زیستی بوده است. این ارتباط از همزیستی تا انگلی متغیر است و طی تکامل هر دو طرف تغییراتی را در خود به منظور افزایش کارایی زیستی شان، ایجاد می کنند.

وی ادامه داد: حشرات اهمیت بسیاری در کشاورزی، پزشکی و محیط زیست دارند، بنابراین حشرات به عنوان مدلی ارزشمند در مطالبات زیستی  از جمله برهمکنش میکروب میزبان مورد استفاده قرار می گیرند. 

به گفته مهرآبادی در این پژوهش، مهمترین سازوکارهای اپی ژنتیک از جمله آر  آن ای های کوچک تنظیم کننده small regulatoryRNAS و متیلاسیون DNA و نقش آنها در برهمکنش حشرات- میکروارگانیسم ها بررسی شده است.

وی با بیان اینکه برای این منظور، برهمکنش ویروس های بیمارگر، باکتری های بیمارگر و همزیست های میکروبی با حشرات مختلف بررسی شد، افزود: نتایج نشان داد که اپی ژنتیک نقش تعیین کننده ای در این برهمکنش ها دارند و می توانند به میزان بسیار زیادی نتیجه برهمکنش را به سود میزبان یا میکروارگانیسم تغییر دهند. بنابراین، اپی ژنتیک نیز به عنوان راهکاری موثر توسط هر دو طرف درگیر در برهمکنش، طی تکامل مورد استفاده قرار گرفته است تا با بهره گیری از آن، کارایی خودشان در محیط را افزایش دهند. 

 این طرح رتبه سوم پژوهش های کاربردی در گروه کشاورزی و منابع طبیعی جشنواره جوان خوارزمی امسال را کسب کرده است.چاپ بیش از بیست مقاله در مجلات معتبر علمی، چندین خلاصه مقاله و سخنرانی در مجامع ملی و بین المللی، راه اندازی و تجهیز آزمایشگاه تخصصی و شناسایی ایزوله های بومی برخی میکرو ارگانیسم های مرتبط با حشرات و تعیین توالی یکی از میکروارگانیسم ها، از مهمترین دستاوردهای طرح حاضر می باشد. علاوه بر این، برخی از یافته های بدست آمده قابلیت استفاده کاربردی در کنترل زیستی افات و ناقلین بیماری ها را دارند.

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 336 بار   |   دفعات چاپ: 85 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

انجمن ایمنی زیستی ایران Biosafety Society of Iran
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 59 queries by YEKTAWEB 4287