[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره ما::
عضویت ::
انتشارات::
مراکز مرتبط::
تماس با ما::
اخبار پایگاه::
شاخه دانشجویی انجمن ::
::
عضویت در انجمن

فرم عضویت حقیقی
فرم عضویت حقوقی
 

..
خبرنامه انگلیسی

عضویت رایگان در خبرنامه هفتگی

بیوتکنولوژی کشاورزی

و

مهندسی ژنتیک

Crop Biotech Update

AWT IMAGE

..
خبرنامه انجمن ایمنی‌ زیستی
مهر و آبان ۱۳۹۰
فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۱
مرداد و شهریور ۱۳۹۱
مهر و آبان ۱۳۹۱
دی و اسفند ۱۳۹۱
فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۲
خرداد و تیر ۱۳۹۲
مرداد و شهریور ۱۳۹۲
آبان و دی ۱۳۹۲
بهمن و اسفند ۱۳۹۲

اردیبهشت و تیر ۱۳۹۳
شهریور و آبان ۱۳۹۳
آذر و دی ۱۳۹۳

..
خبرنامه تراریخته
خبرنامه ویژه چهارمین همایش ملی مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی و هشتمین همایش بیوتکنولوژی کشور 
AWT IMAGE
پیش‌شماره 
روز اول 
روز دوم 
روز سوم
..
پایگاه‌های مرتبط
..
انجمن‌های علمی
..
گزارش فعالیت‌ها
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
نماد اعتماد الکترونیک
..
:: سالم سازی ارقام مختلف محصولات باغی/استفاده از تکنیک ردیابی ویروس ::
 | تاریخ ارسال: 1398/6/23 | 

محققان پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در راستای برنامه سالم سازی و تکثیر انبوه ارقام و پایه های درختان باغی مهم کشور، موفق به سالم سازی ارقام مختلف سیب، گلابی، زردآلو، زیتون و بادام شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران به نقل از خبرگزاری مهر، مریم جعفرخانی کرمانی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و از مجریان این پروژه از اعلام آمادگی پژوهشگاه بیوتکنولوژی برای واگذاری فناوری سالم سازی ارقام سیب، گلابی، زردآلو، زیتون و بادام به بخش خصوصی در خصوص اهمیت سالم سازی ارقام باغی مهم کشور خبر داد.

وی گفت: سطح زیرکشت محصولات باغی در کشور بیش از ۶ میلیون هکتار و میزان تولید این محصولات بالغ بر ۱۶ میلیون تن است که کمتر از نصف متوسط عملکرد تولید محصولات باغی در کشورهای پیشرفته است. از عمده دلایل کاهش عملکرد باغات کشور آلودگی گسترده پایه ها و ارقام تجاری درختان میوه موجود در ایران به بیماری های باکتریایی و ویروسی است که می توان با بهره گیری از تکنیک های ردیابی ویروس ها و سالم سازی گیاهان باغی با روش های کشت بافت، متوسط عملکرد در سطح زیرکشت محصولات باغی را حداقل به میزان ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش داد.

جعفرخانی کرمانی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت بالای موضوع، پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در قالب تفاهم نامه ای چهارجانبه با موسسه تحقیقات علوم باغبانی، موسسه ثبت، کنترل و گواهی بذر و معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی اقدام به اجرای برنامه سالم سازی و تکثیر ارقام و پایه های درختان باغی مهم کشور کرده است.

وی تصریح کرد: در این برنامه به منظور سالم سازی ارقام سیب از روش­­­‌های گرمادرمانی و کشت مریستم برای حذف عوامل ویروسی در ارقام جدید زودرس، ارقام بومی با عملکرد بالا و پایه های رویشی تجاری استفاده شده که ارقام مورد مطالعه شامل سیب گل بهار، شربتی، شیخ احمد، شبستری و supporter ۴- P۲۲ است. علاوه بر این پروژه که در قالب تفاهم نامه چهارجانبه در حال پیگیری است و تا بهار آینده به پایان می رسد، محققان پژوهشگاه موفق به سالم سازی و تکثیر پایه‌های سالم ارقام سیب برابرن، گلدن دلیشز، گالا، M۹،M۷، MM۱۱۱، MM۱۰۶ شده اند.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی خاطرنشان کرد: در پروژه ردیابی ویروس ها و سالم سازی پایه و ارقام زردآلو هم روی ارقام شمس، نصیری، شکر پاره، اردوباد، شاهرودی و پایه میروبلان کار می کنیم.

مجری این پروژه خاطرنشان کرد: یکی دیگر از گونه های مهم باغی که در راستای تفاهم نامه چهارجانبه در زمینه سالم سازی آنها کار می کنیم  گیاه گلابی است که خارج از تفاهم نامه موفق به سالم سازی ۵ رقم درگزی، کوشیا، اسپادونا، ملینا و ابته فتل شده ایم و آمادگی واگذاری تکثیر ارقام و پایه های سالم سازی شده به شرکت های خصوصی توانمند در این زمینه را داریم.

جعفرخانی کرمانی تصریح کرد: در راستای تفاهم نامه چهارجانبه در زمینه سالم سازی ارقام زیتون رویارقام دیره، مشکات، امین، کنسروالیا، تخم کبکی و آربکین و در زمینه سالم سازی ارقام بادام هم روی ۶ رقم شاهرود ۲۱، نان پاریل، اسکندر، شکوفه، آذر و سهند کار می می شود.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی درباره مراحل اجرای برنامه سالم سازی و تکثیر انبوه ارقام و پایه های درختان باغی گفت: این برنامه با ردیابی ویروس ها به روش الیزا و RT-PCR آغاز و با شیمی درمانی و گرمادرمانی گیاه و تکثیر آن از طریق کشت بافت ادامه می یابد و در نهایت با انتقال پایه ها به گلخانه و تکثیر هسته های سالم اولیه باغات مادری درجه یک ایجاد می شوند.

وی خاطرنشان کرد با پیاده سازی کامل برنامه سالم سازی و تکثیر ارقام و پایه های درختان باغی و جایگزینی ۱۰ درصد باغ های فرسوده کشور با نهال های کشت بافتی پرمحصول، ضمن افزایش بیش از میلیون تنی عملکرد باغات کشور و افزایش بیش از ۲ هزار میلیارد تومانی درآمد باغداران، زمینه اشتغال صدها نیروی جوان تحصیل کرده در شرکت های جدید کشت بافت هم فراهم می شود.

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
کلیدواژه ها: بیوتکنولوژی کشاورزی | ردیابی ویروس | درختان باغی |
دفعات مشاهده: 297 بار   |   دفعات چاپ: 70 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

انجمن ایمنی زیستی ایران Biosafety Society of Iran
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 62 queries by YEKTAWEB 4142