[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره ما::
عضویت ::
انتشارات::
مراکز مرتبط::
تماس با ما::
اخبار پایگاه::
شاخه دانشجویی انجمن ::
::
عضویت در انجمن

فرم عضویت حقیقی
فرم عضویت حقوقی
 

..
خبرنامه انگلیسی

عضویت رایگان در خبرنامه هفتگی

بیوتکنولوژی کشاورزی

و

مهندسی ژنتیک

Crop Biotech Update

AWT IMAGE

..
خبرنامه انجمن ایمنی‌ زیستی
مهر و آبان ۱۳۹۰
فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۱
مرداد و شهریور ۱۳۹۱
مهر و آبان ۱۳۹۱
دی و اسفند ۱۳۹۱
فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۲
خرداد و تیر ۱۳۹۲
مرداد و شهریور ۱۳۹۲
آبان و دی ۱۳۹۲
بهمن و اسفند ۱۳۹۲

اردیبهشت و تیر ۱۳۹۳
شهریور و آبان ۱۳۹۳
آذر و دی ۱۳۹۳

..
خبرنامه تراریخته
خبرنامه ویژه چهارمین همایش ملی مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی و هشتمین همایش بیوتکنولوژی کشور 
AWT IMAGE
پیش‌شماره 
روز اول 
روز دوم 
روز سوم
..
پایگاه‌های مرتبط
..
انجمن‌های علمی
..
گزارش فعالیت‌ها
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
نماد اعتماد الکترونیک
..
:: ایران وارد کننده بزرگ محصولات تراریخته/ توان بلافاصله تولید ملی محصولات تراریخته در دانشمندان کشور وجود دارد ::
 | تاریخ ارسال: 1398/6/11 | 
رییس انجمن ایمنی زیستی ایران با بیان این مطلب که توان بلافاصله استفاده از فناوری های جدید مبتنی بر مهندسی ژنتیک و استفاده کاربردی از آنها در دانشمندان ایرانی وجود دارد، گفت: از ستاد توسعه زیست فناوری انتظار می رود برای رفع موانع تجاری سازی محصولات تراریخته و ویراسته اقدام فعال کند.

دکتر بهزاد قره یاضی در سومین همایش بین المللی و یازدهمین همایش ملی بیوتکنولوژی، با اشاره به اینکه امروز با پدیده خشکی مواجه هستیم نه خشکسالی، گفت: بر اساس شاخص های علمی ما با کمبود مطلق آب مواجهیم. وی ادامه داد: نزدیک به ۱۵۰ هزار دلار سموم شیمیایی  در ده ماه گذشته وارد کشور شده است.
رییس انجمن ایمنی زیستی ایران گفت: با استفاده از فناوری های جدید باید به فکر کاهش مصرف آب و کاهش آلاینده ها باشیم. وی افزود: ما کشور کم آبی هستیم و باید یاد بگیریم در شرایط خشکی کشاورزی کنیم.
دکتر قره یاضی گفت: یکی از مهم ترین کاربردهای فناوری پیشروی مهندسی ژنتیک تولید گیاهان زراعی تراریخته است که می توانند در شرایط خشکی رشد کنند.
رییس انجمن علمی ایمنی زیستی تصریح کرد: در طبیعت واریته هایی از برنج وجود دارد که ساختار ریشه ای متفاوتی نسبت برنجی که مصرف می کنیم دارند. وی تصریح کرد: این ساختار ریشه ای این گیاهان را قادر می سازد در شرایط خشکی رشد کنند. امروز با مهندسی ساختار ریشه برنج، توانسته ایم برنج تراریخته ای تولید کنیم که در شرایط خشکی رشد می کند و عملکرد آن نسبت به برنج غیر تراریخته بین ۳۲ تا ۷۸ درصد افزایش یافته است.
مرجع ملی ایمنی زیستی ادامه داد: در آمریکا ذرت ذرت تراریخته متحمل به خشکی کشت می شود که سطح زیر کشت آن در طول پنج سال ۲۷ برابر شده است.

رییس انجمن ایمنی زیستی ایران گفت: علت کشت غرقابی برنج، کنترل علف های هرز و خنثی کردن اسیدیته خاک است. وی افزود: کنترل علف های هرز موجب به کار گیری سموم شیمیایی نیز می شود. با تولید برنج تراریخته متحمل به علف کش و تولید برنجی که جذب نیتروژن زیادی دارد علاوه بر کاهش قابل توجه مصرف سم، عملکرد محصول هم افزایش می یابد. دکتر قره یاضی ادامه داد: با تولید گیاهان تراریخته متحمل به علف کش شخم نمی زنیم و تصاعد کربن نیز کاهش می باید. 

مرجع ملی ایمنی زیستی کشور گفت: سطح زیر کشت محصولات ترایخته در جهان در سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۱۹۲ میلیون هکتار رسید و ۲۲ کشور تولید کننده محصولات تراریخته بوده اند. وی تاکید کرد: هر محصول تراریخته ای که در سبد غذایی قرار می گیرد سال ها مورد آزمایش قرار گرفته است.

دکتر قره یاضی با اشاره به اهمیت تامین امنیت غذایی در کشور، گفت: سالانه ۱۶ میلیارد دلار محصولات غذایی وارد می کنیم و بیلان تجارت غذایی ایران منفی است. مرجع ملی ایمنی زیستی کشور ادامه داد: بیشتر از نود درصد علوفه و خوراک دام و بیش از ۵۵ درصد کالری مصرفی کشور وارداتی است. دکتر قره یاضی افزود: بخش زیادی از محصولات غذایی وارداتی تراریخته است. وی توضیح داد: از ۸٫۹ میلیون تن ذرت وارداتی در سال گذشته، هفت و نیم میلیون تن تراریخته بوده است.

رییس انجمن ایمنی زیستی ایران با بیان این مطلب که توان بلافاصله استفاده از فناوری های جدید مبتنی بر مهندسی ژنتیک و ویرایش ژنومی و استفاده کاربردی از آنها در دانشمندان ایرانی وجود دارد، گفت: از ستاد توسعه زیست فناوری انتظار می رود برای رفع موانع تجاری سازی محصولات تراریخته و ویراسته اقدام فعال کند.

مرجع ملی ایمنی زیستی کشور گفت: پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی به تنهایی صدها رخداد تراریخته و ویراسته بدیع و کم نظیر را تولید کرده است و آماده عرضه به بازار است. وی تاکید کرد: این محصولات بر اساس چالش ها و نیازهای ایران طراحی و تولید شده اند.

دکتر قره یاضی در خاتمه با اشاره به اینکه پژوهش در عرصه مهندسی ژنتیک بیست سال از اجرا جلو تر است، خاطرنشان کرد: با وجود اشباع شدن کشت محصولات تراریخته در برخی کشورها تنوع آنها و پذیرش جهانی آنها همچنان افزایش یافته و ادامه خواهد یافت.

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 327 بار   |   دفعات چاپ: 50 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

انجمن ایمنی زیستی ایران Biosafety Society of Iran
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 62 queries by YEKTAWEB 4142