[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره ما::
عضویت ::
انتشارات::
مراکز مرتبط::
تماس با ما::
اخبار پایگاه::
::
عضویت در انجمن

فرم عضویت حقیقی
فرم عضویت حقوقی
 

..
خبرنامه انگلیسی

عضویت رایگان در خبرنامه هفتگی

بیوتکنولوژی کشاورزی

و

مهندسی ژنتیک

Crop Biotech Update

AWT IMAGE

..
خبرنامه انجمن ایمنی‌ زیستی
مهر و آبان ۱۳۹۰
فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۱
مرداد و شهریور ۱۳۹۱
مهر و آبان ۱۳۹۱
دی و اسفند ۱۳۹۱
فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۲
خرداد و تیر ۱۳۹۲
مرداد و شهریور ۱۳۹۲
آبان و دی ۱۳۹۲
بهمن و اسفند ۱۳۹۲

اردیبهشت و تیر ۱۳۹۳
شهریور و آبان ۱۳۹۳
آذر و دی ۱۳۹۳

..
خبرنامه تراریخته
خبرنامه ویژه چهارمین همایش ملی مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی و هشتمین همایش بیوتکنولوژی کشور 
AWT IMAGE
پیش‌شماره 
روز اول 
روز دوم 
روز سوم
..
پایگاه‌های مرتبط
..
انجمن‌های علمی
..
گزارش فعالیت‌ها
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
نماد اعتماد الکترونیک
..
:: دومین همایش بین المللی بیوتکنولوژی برگزار شد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۶/۱۰ | 
 دومین همایش بین المللی بیوتکنولوژی برگزار شد
AWT IMAGE
مراسم افتتاحیه دومین همایش بین المللی و دهمین همایش بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ هفتم شهریور ماه ۱۳۹۶ با شرکت تعداد زیادی از نخبگان، اندیشمندان، دانشمندان، دانشجویان داخل و خارج کشور و شرکت های فعال در حوزه بیوتکنولوژی برگزار شد. مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن شریف و نواخته شدن سرود جمهوری اسلامی ایران رسماً آغاز به کار کرد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران، دومین همایش بین المللی و دهمین همایش ملی بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران با حضور ۱۲۰۰ نفر از متخصصان برجسته، دانشمندان، مسئولین و مدیران ارشد سازمان های مختلف، اعضای هیات علمی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی، پژوهشگران و دانشجویان رشته های مختلف مرتبط با زیست فناوری، و نیز مهمانان خارجی از کشورهای مختلف، هفتم تا نهم شهریورماه، به مدت سه روز در سالن همایش های موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در کرج برگزار و بیش از ۱۰۰۰ مقاله به صورت سخنرانی و پوستر ارائه شد.
دکتر اسکندر زند معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری و رئیس همایش، دکتر بهزاد قره یاضی رئیس امور تحقیقات و فناوری سازمان مدیریت و برنامه ریزی، دکتر حمیدی دبیر ستاد توسعه سلول های بنیادی، دکتر تولایی رئیس انجمن ژنتیک کشور، دکتر نیراعظم خوش خلق سیما رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی، دکتر محمدرضا زمانی رئیس پژوهشگاه ملی مهندی ژنتیک و فناوری زیستی، دکتر مختار جلالی معاون آموزش دانشگاه تربیت مدرس، دکتر مجید معنوی معاون زیستی مرکز همکاری های فناوری رئیس جمهور، جمع کثیری از اساتید دانشگاه ها و پژوهشگران کشور و دانشجویان، به همراه میهمانانی از کشورهای آلمان، ژاپن، آذربایجان، عراق، مالزی و پاکستان از شرکت‌کنندگان در مراسم افتتاحیه بودند.
  • واردات و مصرف محصولات تراریخته اجتناب ناپذیر است

در مراسم افتتاحیه این همایش، دکتر زند معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: ایران دوسال است که عضو شورای مرکزی CGIAR شده است. سه اولویت اصلی ۱۴ موسسه تحقیقاتی وابسته به CGIAR، اول داده های بزرگ، دوم بهره برداری از ذخایر توارثی و سوم در حوزه اصلاح نباتات است. اینها سه اولویت اصلی ۱۴ موسسه ذیل CGIAR است. وی افزود: گاهی در مجموعه های غیر علمی مباحث سیاسی وارد می شود و بحث هایی را در مورد وابستگی این مجموعه های تحقیقاتی مانند IRRI و یا ابهاماتی را در مورد همکاری پژوهشگران برجسته ما با این مراکز ایجاد می کنند که مایه تاسف است. زند تاکید کرد: ما رسما اعلام می کنیم دولت ما به حکم قانون به CGIAR حق عضویت پرداخت کرده و موضع ما گسترش همکاری در این عرصه ها به خصوص در حوزه بیوتکنولوژی است.‌

زند با اشاره به اینکه از نظر ما تولید و تحقیق در مورد گیاهان تراریخته یکی از رشته های اصلاح نباتات است، در مورد وجود سه مبحث محصولات تراریخته در کشور گفت: واردات و مصرف محصولات تراریخته اجتناب ناپذیر است. چون محصولات موجود در بازار جهانی که متاسفانه ما وارد کننده عمده آنها هستیم، به طور عمده تراریخته هستند.

  • نظر وزارت جهاد کشاورزی، تولید داخلی محصولات تراریخته است

وی با بیان اینکه تحقیق و توسعه در این زمینه بدیهی است و ما با تمام توان در مورد محصولات تراریخته تحقیق می کنیم و کسی نیز معترض نیست، افزود: تنها در مورد تولید ملی محصولات تراریخته، کمی اختلاف نظر وجود دارد. اما نظر وزارت جهاد کشاورزی این است که وقتی ما واردکننده عمده محصولات تراریخته هستیم، باید تولید داخلی آن را هم داشته باشیم. معاون وزیر جهاد کشاورزی ابراز امیدواری کرد اگر افرادی ابهامی دارند، در محیط های علمی، ابهامات خود را مطرح کنند.

  • سه درصد بازار جهانی در تسخیر بیوتکنولوژی کشاورزی

دکتر قانعی رئیس دومین همایش بین المللی و دهمین همایش ملی بیوتکنولوژی نیز با تاکید بر اینکه سه درصد از بازار جهانی در تسخیر بیوتکنولوژی کشاورزی است، اظهار داشت: ما در کشور باید برای توسعه بیوتکنولوژی از الگوی بیوتکنولوژی پزشکی استفاده کنیم.

وی افزود: در این حوزه وزارت بهداشت، هم بازار ایجاد کرد و هم از بازار محصولات بیوتکنولوژیک در مقابل واردات و به طور کلی از توسعه بیوتکنولوژی دارویی حمایت کرد.

  • تلاش یک جریان سازماندهی شده برای خطرناک نشان دادن زیست فناوری

دکتر زینلی، رئیس انجمن بیوتکنولوژی و دبیر علمی همایش بین‌المللی بیوتکنولوژی، نیز در این مراسم، با اشاره به قابلیت‌های زیست‌فناوری به عنوان مهم‌ترین فناوری قرن گفت: جریان سازماندهی شده‌ای تلاش می‌کند زیست ‌فناوری و مهندسی ژنتیک را خطرناک نشان دهد، اظهار داشت: فناوری تراریخته، ظرفیت‌های زیادی برای حل برخی معضلات کشاورزی کشور دارد و مخالفان محصولات تراریخته در ۱۵ سال گذشته با جلوگیری از این ظرفیت‌ها موجب عقب­ماندگی علمی کشور در حوزه بیوتکنولوژی کشاورزی شده‌اند. وی اظهار امیدواری کرد که با تغییرات صورت گرفته در دولت، پیشرفت در حوزه پژوهش های بیوتکنولوژی کشاورزی و به ویژه محصولات تراریخته هم جایگاه خاص خود را بیابد.

گفتنی است کتابچه دومین همایش بین المللی و دهمین همایش ملی بیوتکنولوژی از سایت اطلاع رسانی این همایش به نشانی: http://biotechcongress.ir/Pages/Default.aspx قابل دریافت است.

 

AWT IMAGEAWT IMAGE
AWT IMAGEAWT IMAGE

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


کد امنیتی را در کادر بنویسید >
::
دفعات مشاهده: 530 بار   |   دفعات چاپ: 94 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
انجمن ایمنی زیستی ایران Biosafety Society of Iran
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 60 queries by YEKTAWEB 3705